Currently browsing tag

martie

Calendar cultural – martie 2016

Calendar cultural martie 2016 la Brașov

TEATRU

1 MARTIE 2016

ora 19.00 – OLENKA – de Vasili Sigarev
regia: Sânziana Stoican
scenografia: Valentin Vârlan
Teatrul „Sică Alexandrescu” Braşov – Sala Studio

2 MARTIE 2016

ora 19.00 – POVESTIRI ALESE
de Donald Margulies, regia: Vlad Zamfirescu,
decorul: Bogdan Spătaru, costumele: Maria Tache
Teatrul „Sică Alexandrescu” Braşov – Sala Studio

3 MARTIE 2016

ora 19.00 – PRIVEŞTE ÎNAPOI CU M NIE – de John Osborne
regia: Vladimir Anton, scenografia: Tudor Prodan
Teatrul „Sică Alexandrescu” Braşov – Sala Studio

4 MARTIE 2016

ora 19.00 – CEL DE L NGĂ TINE – de David Lindsay-Abaire
regia: Vlad Zamfirescu, scenografia: Bogdan Spătaru
Teatrul „Sică Alexandrescu” Braşov – Sala Studio

5 MARTIE 2016

orele 10.30 şi 12.00 – FLUIERUL FERMECAT – de Adrian Găzdaru
regia artistică: Adrian Găzdaru, scenografia: Gelu Rîscă
muzica: Cătălin Creţu
Teatrul Arlechino Braşov

ora 11.00 – PINOCCHIO – după Carlo Collodi
scenariul: Silvian Duică
scenografia/construcţie păpuşi: Iulian Ene
prezentat de Teatrul Strada
Cinema One

ora 19.00 – FANTEZIILE SEXUALE ALE SOŢULUI MEU
APROAPE CĂ M-AU ÎNNEBUNIT – de John Tobias
regia: Şerban Puiu, decorul: Mihai Mădescu,
costumele: Luana Drăgoiescu
Teatrul „Sică Alexandrescu” Braşov

6 MARTIE 2016

orele 10.30 şi 12.00 – FRUMOASA, BESTIA ŞI
FLOAREA PURPURIE – de Valentin Dobrescu
regia artistică şi scenografia: Valentin Dobrescu
muzica: Alin Macovei Moraru
Teatrul Arlechino Braşov

ora 19.00 – JAKE ŞI FEMEILE LUI – de Neil Simon
regia: Petre Bokor, scenografie: Clara Labancz
asistent scenografie: Eliza Labancz
Teatrul „Sică Alexandrescu” Braşov

9 MARTIE 2016

ora 19.00 – AUTO – de Ernesto Caballero
regia: Sorin Militaru, scenografia: Cristian Marin
Teatrul „Sică Alexandrescu” Braşov – Sala Studio

10 MARTIE 2016

ora 19.00 – UN BILET SPRE FERICIRE – de Spiró György
regia: Diana Lupescu, scenografia: Luana Drăgoescu
Teatrul „Sică Alexandrescu” Braşov – Sala Studio

11 MARTIE 2016

ora 19.00 – DANS ND ÎN NOAPTE
de Patrick Ellsworth, regia: Vlad Massaci,
scenografie, light design, concept şi realizare video:
Andu Dumitrescu, coregrafia: Andrea Gavriliu
Teatrul „Sică Alexandrescu” Braşov
12 MARTIE 2016

orele 10.30 şi 12.00 – MICUL MUCK – de Gavril Borodan
regia artistică şi scenografia: Gavril Borodan
Teatrul Arlechino Braşov

ora 11.00 – JACK ŞI VREJUL DE FASOLE după o poveste irlandeză
scenariul: Silvian Duică
scenografia/construcţie păpuşi: Iulian Ene
prezentat de Teatrul Strada
Cinema One

ora 19.00 – FAZANUL – de Georges Feydeau
regia: Cristian Hadji-Culea, decorul: Ştefan Caragiu,
costumele: Liliana Cenean, coregrafia: prof. Doina
Enache şi Csongor Kicsi
Teatrul „Sică Alexandrescu” Braşov

13 MARTIE 2016

orele 10.30 şi 12.00 – CAPRA CU TREI IEZI – de Ion Agachi
regia artistică: Liviu Steciuc
scenografia: Manuela Zaharie
Teatrul Arlechino Braşov

ora 19.00 – SLUGĂ LA DOI STĂP NI – de Carlo Goldoni
regia: Cristian Hadji-Culea, decorul: Ştefan Caragiu
costumele: Liliana Cenean
Teatrul „Sică Alexandrescu” Braşov

16 MARTIE 2016

ora 19.00 – CEL DE L NGĂ TINE – de David Lindsay -Abaire
regia: Vlad Zamfirescu, scenografia: Bogdan Spătaru
Teatrul „Sică Alexandrescu” Braşov – Sala Studio

17 MARTIE 2016

ora 19.00 – TREI FEMEI ÎNALTE – de Edward Albee
regia: Sânziana Stoican, scenografia: Valentin Vârlan
Teatrul „Sică Alexandrescu” Braşov – Sala Studio

18 MARTIE 2016

ora 19.00 – NIŞTE FETE – de Neil LaBute
regia: Gelu Colceag, scenografia: Ştefan Caragiu
Teatrul „Sică Alexandrescu” Braşov

19 MARTIE 2016

orele 10.30 şi 12.00 – CENUŞĂREASA – de Viorel Vârlan
scenografia: Viorica Perju
muzica: Ştefan Răducu- Dumitru
Teatrul Arlechino Braşov

ora 11.00 – MAGIQUE
scenariul, regia şi ilustraţia muzicală: Silvian Duică
scenografia, construcţie păpuşi: Daniel Roşca
pictura: Diana Popescu, prezentat de Teatrul Strada
Cinema One

ora 19.00 – CU INIMA ÎN PUNGĂ – de John Cariani
regia: Adrian Iclenzan, scenografia: Bogdan Spătaru
Teatrul „Sică Alexandrescu” Braşov

20 MARTIE 2016

orele 10.30 şi 12.00 – SCUFIŢA ROŞIE- de Valentin Dobrescu
regia artistică şi scenografia: Valentin Dobrescu
muzica: Alin Macovei Moraru
Teatrul Arlechino Braşov

ora 19.00 – UN CUPLU CIUDAT- de Neil Simon
regia: Adrian Iclenzan, decorul: Mihai Mădescu
costumele: Luana Drăgoescu
Teatrul „Sică Alexandrescu” Braşov

24 MARTIE 2016

ora 19.00 – UN BILET SPRE FERICIRE – de Spiró György
regia: Diana Lupescu, scenografia: Luana Drăgoescu
Teatrul „Sică Alexandrescu” Braşov – Sala Studio

25 MARTIE 2016

ora 19.00 – PRIVEŞTE ÎNAPOI CU M NIE – de John Osborne
regia: Vladimir Anton, scenografia: Tudor Prodan
Teatrul „Sică Alexandrescu” Braşov – Sala Studio

26 MARTIE 2016

orele 10.30 şi 12.00 – CROITORAŞUL CEL VITEAZ
de Cristian Pepino
regia artistică: Liviu Steciuc
scenografia: Simo Enikö
Teatrul Arlechino Braşov

ora 11.00 – PUNGUŢA CU 2 BANI – după Ion Creangă
un spectacol de Silvian Duică
prezentat de Teatrul Strada
Cinema One

ora 19.00 – DANS ND ÎN NOAPTE
de Patrick Ellsworth, regia: Vlad Massaci,
scenografie, light design, concept şi realizare video:
Andu Dumitrescu, coregrafia: Andrea Gavriliu
Teatrul „Sică Alexandrescu” Braşov

27 MARTIE 2016

orele 10.30 şi 12.00 –AVENTURILE LUI CHILLI RAMIREZ
de Ioan Gyuri Pascu, regia: Attila Vizauer
scenografia: Mihai Pastramagiu
muzica: Ioan Gyuri Pascu
Teatrul Arlechino Braşov

ora 19.00 – JOCUL DRAGOSTEI ŞI AL ÎNT MPLĂRII
de Marivaux
regia: Liviu Lucaci, scenografia: Rodica Ştirbu
Teatrul „Sică Alexandrescu” Braşov

28 MARTIE 2016

ora 19.00 –DINEU CU PROŞTI – de Francis Veber
traducere: Tudor Ţepeneag
regia: Ion Caramitru
scenografia: Florinela Popescu Fărcăşanu
cu: Horaţiu Mălăele, Ion Caramitru, Medeea Marinescu
prezentat de Teatrul Naţional Bucureşti
Teatrul „Sică Alexandrescu” Braşov

30 MARTIE 2016

ora 19.00 – COPILUL PROBLEMĂ – de George F. Walker
regia: Adrian Iclenzan, scenografia: Bogdan Spătaru
Teatrul „Sică Alexandrescu” Braşov – Sala Studio

31 MARTIE 2016

ora 19.00 – TREI FEMEI ÎNALTE – de Edward Albee
regia: Sânziana Stoican, scenografia: Valentin Vârlan
Teatrul „Sică Alexandrescu” Braşov – Sala Studio

CONCERTE

1 MARTIE 2016

ora 18.00 – CONCERT – ZIUA UNIVERSITĂŢII
solişti: Anca Preda (pian), Raluca Enea (clavecin),
Steffen Schlandt (orgă) şi Gaudeamus Quartet
Intrarea liberă!
Aula Universităţii Transilvania „Sergiu T. Chiriacescu”

2 MARTIE 2016

ora 17.00 – Recitalul de la ora 5 susţinut
de artişti ai Operei Braşov
Muzeul „Casa Mureşenilor” Braşov

9 MARTIE 2016

ora 17.00 – Recitalul de la ora 5 susţinut
de artişti ai Operei Braşov
Muzeul „Casa Mureşenilor” Braşov

16 MARTIE 2016

ora 17.00 – Recitalul de la ora 5 susţinut
de artişti ai Operei Braşov
Muzeul „Casa Mureşenilor” Braşov

23 MARTIE 2016

ora 17.00 – Recitalul de la ora 5 susţinut
de artişti ai Operei Braşov
Muzeul „Casa Mureşenilor” Braşov

30 MARTIE 2016

ora 17.00 – Recitalul de la ora 5 susţinut
de artişti ai Operei Braşov
Muzeul „Casa Mureşenilor” Braşov

SALA PATRIA

1 MARTIE 2016

ora 20.00 – Film Cult
Mad Max (SUA, 1979)
regia: George Miller, cu: Mel Gibson
Thriller, LMA George Miller (71 de ani)
Sala „Patria” – Cinemateca

2 MARTIE 2016

ora 19.00 – PENTRU TINE, DOAMNĂ!
Spectacol de revistă cu: Dorina Roman,
Dan Zorilă, Rodica Moianu, Ana Maria
Costache şi Dumitru Ciubotaru
prezentat de Teatrul Particular
Sala „Patria” – Sala Muzicii de Cameră

3 MARTIE 2016

ora 19.00 – CONCERT SIMFONIC EXTRAORDINAR
organizat de Filarmonica Braşov
dirijor: Cristian Oroşanu
solistă: Dorel Golan – pian (Israel)
Sala „Patria”

ora 20.00 – Comedy Classics – Into the Night (SUA, 1985)
regia: John Landis, cu: Jeff Goldblum, Michelle Pfeiffer,
David Bowie, Comedie, thriller, In memoriam David Bowie
Sala „Patria” – Cinemateca

4 MARTIE 2016

DocuArt Festival
Caravana Docuart este o extensie a festivalului Bucureşti
Docuart Fest. Scopul caravanei este de promovare a
documentarelor premiate, dar şi de formare a publicului
consumator al acestui gen cinematografic
ora 17.30 –Româneşti – de Artur Boruzs (2014);
ora 18.00 –Brudina – de Dragoş Mihai Hanciu (2014) + Q&A;
ora 18.45 – Căluşarii din Bârla – de Adriana Oprea (2014) + Q&A;
ora 20.45 – Paşaport de Germania – de Răzvan Georgescu (2014)
Intrarea liberă !
Sala „Patria” – Cinemateca

5 MARTIE 2016

ora 11.00 – Matineu copii – La capătul lumii/
Tout en haut du monde (Franţa, 2015)
Animaţie, dublat în limba română
Sala „Patria” – Cinemateca

DocuArt Festival
ora 16.30 –Afară – de Andrei Schwartz (2014);
ora 18.15 –Roboţelul de aur – Mihai Dragolea
şi Radu Mocanu (2014);
ora 20.00 – Aliyah Dada – de Oana Giurgiu (2014, 116 min) + Q&A
Intrarea liberă!
Sala „Patria” – Cinemateca

6 MARTIE 2016

ora 11.00 – Matineu copii
Clopoţica şi Zâna Pirat/The Pirate Fairy (SUA 2014)
regia: Peggy Holmes
Animaţie, dublat în limba română
Sala „Patria” – Cinemateca

ora 17.00 – Golden Classics
Un loc sub soare/A place in the Sun (SUA, 1951)
regia: George Stevens
cu: Montgomery Clift, Elisabeth Taylor
Dramă, ecranizare
Ecranizare după romanul lui Theodore Dreiser,
O tragedie americană, 6 premii Oscar!
Montgomery Clift – 50 de ani de la moarte (1966)
Sala „Patria” – Cinemateca

ora 19.30 – Seara de Oscar – American Beauty (SUA 1999)
regia: Sam Mendes, cu: Kevin Spacey, Annette Bening
Dramă
Sala „Patria” – Cinemateca

7 MARTIE 2016

ora 20.00 – Seara Filmului European
Furyo/Merry Christmas Mr. Lawrence (Anglia/Japonia,1983)
regia: Nagisha Oshima, cu: Haluk Bilginer, Melisa Sözen,
Demet Akbag, Dramă, război, Selecţia oficială Festivalul de
la Cannes 1983, In memoriam David Bowie
Sala „Patria” – Cinemateca

8 MARTIE 2016

ora 20.00 – Film Cult
Totul despre mama mea/Todo Sobre Mi Madre (Spania, 1999)
regia: Pedro Almodóvar, cu: Cecilia Roth, Penélope Cruz
Dramă, Premiul Oscar pentru cel mai bun film străin
Sala „Patria” – Cinemateca

9 MARTIE 2016

ora 20.00 – Retrospectiva DocandRoll
Genesis: Together and Apart (Anglia, 2014)
regia: John Edginton
cu: Phil Collins, Peter Gabriel, Mike Rutherford
Documentar, muzică
Sala „Patria” – Cinemateca

10 MARTIE 2016

ora 19.00 – CONCERT SIMFONIC EXTRAORDINAR
dirijor: Ramiro Arista
Sala „Patria

ora 19.00 – SOŢ DE V NZARE
regia: Sorin Misiriantu
cu: Dorina Roman, Dan Zorila şi Monica Tompos
prezentat de Teatrul Particular
Sala „Patria” – Sala Muzicii de Cameră

11 MARTIE 2016

ora 20.00 – Eveniment: Proiecţie specială
Seara filmului Românesc – Orizont (România, 2015)
regia: Marian Crişan, cu: Rodica Lazăr,
Dramă, thriller
În prezenţa regizorului, urmat de un Q and A
Sala „Patria” – Cinemateca

12 MARTIE 2016

ora 11.00 – Matineu copii – Cenuşăreasa/
Cinderella (SUA 2015), regia: Kenneth Branagh,
cu: Lily James, Cate Blanchett, Fantastic
Sala „Patria” – Cinemateca

ora 17.00 – Golden Classics – Cum se fură un milion/
How to Steal a Million (SUA, 1966)
regia: William Wyler, cu: Peter O’Toole, Audrey
Hepburn, Eli Wallach, Comedie, romantic
Sala „Patria” – Cinemateca

ora 19.30 – Mari regizori
Complot de familie/Family Plot (SUA, 1976)
regia: Alfred Hitchcock
cu: Daniel Karen Black, Bruce Dern, Barbara Harris
Thriller, Ultimul film al lui Alfred Hitchcock
Sala „Patria” – Cinemateca

13 MARTIE 2016

ora 11.00 – Matineu copii -Bolt (2008)
regia: Chris Williams
Animaţie, dublat în limba română
Sala „Patria” – Cinemateca

ora 17.00 – Golden Classics
Jucătorul/The Hustler (SUA, 1961)
regia: Robert Rossen, cu: Paul Newman,
Jackie Gleason, George C. Scott
Dramă, 9 nominalizări şi 2 premii Oscar
Sala „Patria” – Cinemateca

ora 19.30 – Seara de Oscar – Birdman/ Omul Pasăre
sau Virtutea nesperată a ignoranţei (SUA, 2014)
regia: Alejandro González Iñárritu
cu: Michael Keaton, Edward Norton
Dramă, 4 premii Oscar 2015
Sala „Patria” – Cinemateca

14 MARTIE 2016

ora 20.00 – Seara Filmului European
Mustang (Franţa-Turcia, 2015), regia: Deniz Gamze Ergüven
cu: Tugba Sunguroglu, Günes Sensoy, Elit Iscan
Dramă, Nominalizat la premiul Oscar 2016 pentru cel mai
bun film străin, Premiul Label Europa Cinemas
Festivalul de la Cannes 2015
Sala „Patria” – Cinemateca

15 MARTIE 2016

ora 18.30 – Recital cameral
Sayaka Mabuchi – vioară (Japonia)
Kyoto Tagawa – pian (Japonia)
Sala „Patria”- Sala Muzicii de Cameră

ora 20.00 – Film Cult
Mad Max 2/The Road Warrior (Australia, 1981)
regia: George Miller, cu: Mel Gibson
Thriller, SF, LMA George Miller
Sala „Patria” – Cinemateca

16 MARTIE 2016

ora 18.30 – Recital cameral
„Gaudeamus” Quartet
Sala „Patria” – Sala Muzicii de Cameră

17 MARTIE 2016

ora 19.00 – CONCERT SIMFONIC
dirijor: Ciprian Marinescu
solist: Kyoko Tagawa – pian (Japonia)
Sala „Patria”

ora 20.00 – Zilele Filmului polonez – deschidere
Dumnezeii/Bogowie (Polonia, 2014)
regia: Łukasz Palkowski
cu: Tomasz Kot, Magdalena Czerwińska, Piotr Głowacki
Sala „Patria” – Cinemateca

18 MARTIE 2016

ora 20.00 – Zilele Filmului polonez
Cetăţeanul/Obywatel (Polonia, 2014)
regia: Jerzy Stuhr
cu: Jerzy Stuhr, Maciej Stuhr, Janusz Gajos
Premiat la Comedy Cluj 2015
Sala „Patria” – Cinemateca

19 MARTIE 2016

ora 11.00 – Matineu copii
Clopoţica şi Legenda Bestiei de Nicăieri/
Tinker Bell and the Legend of the NeverBeast
regia: Steve Loter, Animaţie, dublat în limba română
Premiul Oscar 2015 pentru cea mai bună animaţie
Sala „Patria” – Cinemateca

ora 17.00 – Mari actori – Charade/Şarada (1963)
regia: Stanley Donen, cu: Cary Grant, Audrey
Hepburn, Walter Matthau, Thriller, comedie, romantic
Sala „Patria” – Cinemateca

ora 19.30 – Zilele Filmului polonez
Varşovia 44/Miasto 44 (Polonia, 2014)
regia: Jan Komasa
cu: Józef Pawłowski, Zofia Wichłacz, Anna Próchniak
Dramă
Sala „Patria” – Cinemateca

20 MARTIE 2016

ora 11.00 – Matineu copii
Shrek al Treilea/Shrek the Third (2007)
regia: Raman Hui, Chris Miller
Animaţie, dublat în limba română
Sala „Patria” – Cinemateca

ora 17.00 – Golden Classics
Ziua lăcustei/Day of ther Locust (SUA, 1975)
regia: John Schlesinger
cu: Donald Sutherland, Karen Black, Burgess Meredith
Dramă, 2 nominalizări la premiul Oscar
Sala „Patria” – Cinemateca

ora 20.00 – Seara de Oscar – Butch Cassidy şi Sundance
Kid/ Butch Cassidy and the Sundance Kid (SUA, 1969)
regia: George Roy Hill, cu: Paul Newman, Robert
Redford, Katharine Ross, Western, 4 premii Oscar
Sala „Patria” – Cinemateca

21 MARTIE 2016

ora 20.00 – Seara Filmului European – Numele
Trandafirului/The Name of the Rose (Germania,
Italia, Franţa, 1986), regia: Jean-Jacques Annaud
cu: Sean Connery, Christian Slater, Ron Perlman
Dramă, ecranizare, thrilller
Aniversarea de 30 de ani!, In memoriam Umberto Eco
Sala „Patria” – Cinemateca

22 MARTIE 2016

ora 18.30 – Recital cameral
Horia Maxim – pian, Mihaela Anica – flaut
Sala „Patria” – Sala Muzicii de Cameră

ora 20.00 – Film Cult – Mad Max 3/
Mad Max Beyond Thunderdome (SUA, 1985)
regia: George Miller, cu: Mel Gibson, Tina Turner
Thriller, acţiune, LMA George Miller
Sala „Patria” – Cinemateca

23 MARTIE 2016

ora 20.00 – Retrospectiva DocandRoll
Freddie Mercury – The Great Pretender (SUA, 2012)
regia: Rhys Thomas
cu: Freddie Mercury, Montserrat Caballé
Documentar, biografic
Sala „Patria” – Cinemateca

24 MARTIE 2016

ora 19.00 – CONCERT SIMFONIC
dirijor: Mihail Agafiţa
solist: Vlad Dimulescu – pian
Sala „Patria

ora 19.00 – DOUĂ SURORI MORTALE
adaptare după There O’clock de Ana – Maria Bamberger
cu: Dorina Roman şi Mona Codreanu
prezentat de Teatrul Particular
Sala „Patria” – Sala Muzicii de Cameră
25 MARTIE 2016

ora 20.00 – Seara Filmului Românesc
Morgen (România, 2013), regia: Marian Crişan
cu: András Hatházi, Yilmaz Yalcin, Elvira Rimbu, Dramă
Sala „Patria” – Cinemateca

26 MARTIE 2016

ora 11.00 – Matineu copii
Incredibilii /The Incredibles (SUA, 2004)
regia: Brad Pitt
Animaţie, dublat în limba română
Sala „Patria” – Cinemateca

ora 17.00 – Mari actori – Papillon (SUA, 1973)
regia: Franklin J. Schaffner
cu: Steve McQueen, Dustin Hoffman, Anthony Zerbe
Dramă, aventuri, LMA/ In memoriam Steve McQueen
Sala „Patria” – Cinemateca

ora 20.00 – Mari regizori
Creatura/The Thing (SUA, 1982)
regia: John Carpenter, cu: Kurt Russell, Brian Keith
Horror, SF
Sala „Patria” – Cinemateca

27 MARTIE 2016

ora 11.00 – Matineu copii – Kung Fu Panda (SUA, 2008)
regia: Mark Osborne, John Stevenson
Animaţie, dublat în limba română
Sala „Patria” – Cinemateca

ora 17.00 – Golden Classics – Clanul sicilienilor (Franţa, 1969)
regia: Henri Verneuil
cu: Jean Gabin, Alain Delon, Lino Ventura
Thriller, dramă
Sala „Patria” – Cinemateca

ora 19.30 – Seara de Oscar
Zorba Grecul/Zorba The Greek (SUA, 1964)
regia: Michael Cacoyannis
cu: Anthony Quinn, Alan Bates, Irene Papas
Comedie dramatică
Ecranizare după romanul lui Nikos Kazantzakis
Şapte nominalizări şi trei premii Oscar!
Sala „Patria” – Cinemateca

28 MARTIE 2016

ora 20.00 – Seara Filmului European
Locatarul/Le locataire (Franţa, 1976)
regia: Roman Polanski
cu: Roman Polanski, Isabelle Adjani, Melvyn Douglas
Dramă, thriller, Aniversarea de 40 de ani!
Sala „Patria” – Cinemateca

29 MARTIE 2016

ora 18.30 – Recital cameral – Trio „Senso”
Sala „Patria”- Sala Muzicii de Cameră

ora 20.00 – Film Cult – Mad Max: Fury Road (SUA, 2015)
regia: George Miller, cu: Tom Hardy, Charlize Theron
Acţiune, SF, 10 nominalizări la premiul Oscar 2016
LMA George Miller
Sala „Patria” – Cinemateca

30 MARTIE 2016

ora 18.00 – Kamera Kronstadt cu concertul
„Tango Simfonic” – spectacol de muzică, dans şi lumini
dirijor: Cristian Oroşanu
cu: Analia Selis şi pianistul Mariano Castro
dansatori de tango: Kicsi Csongor şi Veronica Ungureanu.
bandoneonistul argentinian: Omar Massa
Sala „Patria”

ora 20.00 – Retrospectiva DocandRoll 2014
God Bless Ozzy Osbourne (2011)
regia: Mike Fleiss, Mike Piscitelli
Documentar, biografic
Sala „Patria” – Cinemateca

31 MARTIE 2016

ora 19.00 – CONCERT SIMFONIC EXTRAORDINAR
dirijor: Tiberiu Soare
solist: Theodore Kerkezos – saxofon (Grecia)
Sala „Patria

ora 20.00 – Comedy Classics – Boeing Boeing (SUA, 1965)
regia: John Rich, cu: Jerry Lewis, Tony Curtis, Comedie
Sala „Patria” – Cinemateca

OPERA

2 MARTIE 2016

ora 11.00 – GULLIVER ÎN ŢARA PITICILOR
de M. Ţeicu şi S. Kerim
regia: Anda Tăbăcaru–Hogea
Opera Braşov

5 MARTIE 2016

ora 18.30 – CARMEN – de G. Bizet
dirijor: Adrian Morar
regizor: Cristian Mihăilescu
Opera Braşov

11 MARTIE 2016

ora 18.30 – CONTESA MARITZA – de E. Kalman
dirijor: Dorel Munteanu , regizor: George Zaharescu
Opera Braşov

13 MARTIE 2016

ora 17.00 – L’HEURE D’OR DE PARIS – Balet pe muzică
de C. Debussy, Ch. Gounod, J. Massenet,
C. de Saint-Saëns şi colaj de chansonete franceze
regia şi coregrafia: Horaţiu Cherecheş (Teatrul Naţional
de Operă şi Balet „Oleg Danovski” Constanţa)
invitată: Daniela Vlădescu (Teatrul Naţional de Operă şi
Balet „Oleg Danovski” Constanţa)
Opera Braşov

16 MARTIE 2016

ora 11.00 – MICUŢA DOROTHY
de M. Ţeicu şi S. Kerim
regia: Migry Avram-Nicolau
Opera Braşov

19 MARTIE 2016

ora 18.30 – BOEMA – de G. Puccini
dirijor: Tiberiu Soare
regizor: Carmen Dobrescu
Opera Braşov

25 MARTIE 2016

ora 20.00 – REQUIEM – de W. A. Mozart
dirijor: Traian Ichim
cu: Anda Pop, Gabriela Hazarian, Mihai Irimia,
Petru Burcă (Opera Naţională Română Cluj-Napoca)
Corul şi Orchestra Operei Braşov
Biserica Romano – Catolică Sfinţii Petru şi Pavel

27 MARTIE 2016

ora 18.30 – LA CENERENTOLA (Cenuşăreasa)
de G. Rossini
dirijor: Adrian Morar, regizor: Carmen Dobrescu
Opera Braşov

30 MARTIE 2016

ora 11.00 – FRUMOASA DIN PĂDUREA ADORMITĂ
de M. Ţeicu şi S. Kerim, regia: Attila Török
Opera Braşov

MUZEE

1- 31 MARTIE 2016

orele 9.00 – 17.00 – Marţi – Duminică
Expoziţia de fotografie germană: ARNO FISCHER
organizatori: Institutul de Relaţii Externe, Stuttgart
în parteneriat cu Centrul Cultural German Braşov
Muzeul de Artă Braşov

1- 31 MARTIE 2016

orele 9.00 – 17.00 – Marţi – Duminică
Expoziţia temporară: „Sate contemporane din
România – tezaure vii”
Muzeul de Etnografie Braşov

orele 9.00 – 17.00 – Marţi – Duminică
Expoziţia temporară: „Artizani braşoveni – jucării
croşetate – Gabriela Bularca, păpuşi din pănuşi – Valeria Neuvirt”
Muzeul de Etnografie Braşov

1- 31 MARTIE 2016

orele 9.00 – 17.00 – Marţi – Duminică
Expoziţia temporară: „Pentru o istorie a
simbolurilor: tatuajul în România”
Muzeul Civilizaţiei Urbane a Braşovului

1- 31 MARTIE 2016

orele 9.00 – 17.00 – Luni şi Sâmbătă
orele 10.00 -17.00 – Marţi – Vineri
Expoziţia permanentă: „Istoria Familiei Mureşenilor”
şi expoziţia temporară „Poveştile arhivei”
Muzeul „Casa Mureşenilor” Braşov

1- 31 MARTIE 2016

orele 9.00 – 17.00 – Luni şi Sâmbătă
orele 10.00 -17.00 – Marţi – Vineri
Expoziţia permanentă: „Familia Baciu”
organizată de Muzeul „Casa Mureşenilor”
Casa Ştefan Baciu (strada Gh. Baiulescu nr. 9)

PROIECŢIE FILM

11 MARTIE 2016

ora 17.30 – Cinemateca Librăria „Şt.O.Iosif”
Librăria „Şt.O.Iosif”

17 MARTIE 2016

ora 17.30 – Cineclub francofon: „La Desintegration” (Franţa, 2012)
Un film de Philippe Faucon.
cu: Rashid Debbouze, Yassine Azzouz, Ymanol Perset
organizator: Alianţa Franceză în parteneriat cu
Biblioteca Judeţeană „George Bariţiu” Braşov
Mansarda Casei Baiulescu

ALTE EVENIMENTE

2 MARTIE 2016

ora 18.00 – Lansare de carte
„Şoseaua virtuţii” de Cristian Teodorescu,
Editura Cartea Românească
Invitaţi, alături de autor: Ruxandra Ivăncescu,
Romulus Bucur, Adrian Lăcătuş
Librăria „Şt.O.Iosif”

2,17 şi 19 MARTIE 2016

ora 19.00 – LOE – Poem Vizual
un spectacol de: Bianca Oichea & Rodica Elena Ştirbu
cu: Bogdan Nechifor şi Bianca Oichea
o producţie: Centrul Cultural Reduta, Asociaţia
Cuturală SIC, Asociaţia Culturală KunSTadt
Centrul Cultural Reduta

5 MARTIE 2016

orele 14.00 – 17.00 – Hinamatsuri – Festivalul fetelor
Eveniment organizat de Asociaţia Musashino, Japonia
în parteneriat cu Biblioteca Judeţeană „George Bariţiu” Braşov
Mansarda Casei Baiulescu

9 MARTIE 2016

ora 18.00 – Lansare de carte
„Renăscut din propria cenuşă” de Paul Avram,
Editura Mix , participarea alături de autor:
Florin Zamfir, Director Editura Mix
Librăria „Şt.O.Iosif”

12 – 13 MARTIE 2016

Travel Light – Workshop de dans contemporan
coregraf: Bianca Oichea
Pro Dance Studio (str. Nicolae Titulescu nr. 2 – incinta
clădirii Carpatex, Braşov)

14 – 19 MARTIE 2016

Zilele francofoniei organizate de Alianţa Franceză Braşov
Mansarda Casei Baiulescu

15 MARTIE 2016

ora 17.30 – Ciclu de dezbateri organizate de Alianţa
Franceză Braşov şi Lectoratul francez Braşov în
parteneriat cu Biblioteca Judeţeană „George Bariţiu” Braşov
despre „Le paysage audio-visual français et roumain”
Tema întâlnirii: Les jeux télévisés
Mansarda Casei Baiulescu

Aniversare
organizator: Asociaţia Culturală „Apáczai Csere János” şi
Organizaţia Judeţeană Braşov UDMR
Teatrul „Sică Alexandrescu” Braşov

17 MARTIE 2016

Expoziţia artiştilor plastici maghiari din Ţara Bârsei
organizatori: UDMR Organizaţia Judeţeană Braşov şi
Asociaţia Culturală „Apáczai Csere János”
Biserica reformată „Casa Speranţei”

18 MARTIE 2016

orele 12.00 – 14.00 – HAIKUNOI – ediţia a II-a
Eveniment propus de Institutul Francez din România,
organizat de Alianţa Franceză Braşov în parteneriat cu
Biblioteca Judeţeană „George Bariţiu” din Braşov
Mansarda Casei Baiulescu

ora 18.00 – Club de lectură
Librăria „Şt. O. Iosif” Braşov

21 – 25 MARTIE 2016

orele 15.00 – 17.00 – Conferinţele Bookland pentru tineri
Biblioteca Judeţeană „George Bariţiu” Braşov
(Sala mare de lectură, etaj I)

22 MARTIE 2016

ora 17.30 – Selecţie cu public pentru Festivalul
cântecului francofon „Clef d’or” (Plovdiv, iunie 2016)
Mansarda Casei Baiulescu

24 MARTIE 2016

Căutare de comori pascale
organizator: Organizaţia femeilor UDMR Braşov
Biserica Evangelică Lutherană (Sala festivă)

24 – 27 MARTIE 2016

Târgul Internaţional de Carte şi Muzică Libris Braşov
Braşov Business Park

26 MARTIE 2016

ora 10.30 – Conferinţa scriitorului Marius Dobrescu
cu tema Ismail Kadare în limba română.
moderator: Adrian Lesenciuc
Eveniment organizat de Ambasada Republicii Albaniei
în România, Uniunea Scriitorilor din România Filiala
Braşov şi Biblioteca Judeţeană „George Bariţiu” Braşov
Mansarda Casei Baiulescu

29 MARTIE 2016

ora 17.30 – Seară pentru suflet
moderator: Ruxandra Munteanu
Librăria „Şt. O. Iosif” Braşov