Currently browsing tag

consortiul cultural corona

Group Of Happy Multi-Ethnic People Holding Letters Forming Train

Training gratuit pentru proiecte culturale cu finanțare nerambursabilă

Consorțiul Cultural Corona organizează miercuri, 18 ianuarie 2017, orele 10.00-14.00, la Facultatea de Litere Brașov, B-dul Eroilor 25, sala TP 8 (Sala „Gheorghe Crăciun”), un seminar dedicat modalității de redactare a unei solicitări de finanțare nerambursabilă pentru proiecte culturale.
Acest seminar este adresat tuturor operatorilor și artiștilor brașoveni interesați să obțină finanțare nerambursabilă pentru proiecte culturale, cu accent pe oportunitățile locale de finanțare oferite de Primăria Municipiului Brașov și Consiliul Județean Brașov.
Lectorul invitat este Valer Rus, manager a peste 15 proiecte culturale finanțate de Administrația Fondului Cultural Național și Primăria Municipiului Brașov.
Toți cei interesați sunt rugați să trimită o scrisoare electronică de confirmare a participării la adresa consortiulculturalcorona@gmail.com
Participarea la seminar este gratuită!

Comisie consultativa Primarie-Consortiu

Azi, 19 iulie 2016, membrii Consiliului Director al Consortiului Cultural Corona au initiat o noua intalnire cu reprezentantii Primariei Municipiului Brasov, prin viceprimar Mihai Costel, in vederea instituirii unui mecanism transparent de comunicare intre administratia locala si comunitatea culturala brasoveana.

Intr-o prima faza se va constitui o comisie bilaterala Primarie-mediu cultural, care sa initieze consultarile si dezbaterile publice privitoare la problemele majore ale culturii brasovene.

Pe termen scurt si mediu vor fi avute in vedere infiintarea unei unitati de management cultural integrat – responsabila cu implementarea Strategiei Culturale a Brasovului, imbunatatirea si diversificarea liniilor de finantare nerambursabila pentru proiecte culturale, participarea intregii comunitati la organizarea evenimentelor majore – Zilele Brasovului.IMG_4277

Calendar cultural Aprilie 2016

TEATRU

1 APRILIE 2016

ora 19.00 – SECTORUL S – de Emanuel Pârvu
regia: Emanuel Pârvu, scenografia: Bogdan Spătaru
Teatrul „Sică Alexandrescu” Braşov – Sala Studio

2 APRILIE 2016

orele 10.30 şi 12.00 – ALBĂ CA ZĂPADA – de Liviu Steciuc
regia: Liviu Steciuc
scenografia: Simo Enikö
Teatrul Arlechino Braşov

ora 11.00 – SCUFIŢA ROŞIE repovestită
regia: Silvian Duică
prezentat de Teatrul Strada
Cinema One

ora 19.00 – JAKE ŞI FEMEILE LUI – de Neil Simon
regia: Petre Bokor, scenografie: Clara Labancz
asistent scenografie: Eliza Labancz
Teatrul „Sică Alexandrescu” Braşov

3 APRILIE 2016

orele 10.30 şi 12.00 – MOTANUL ÎNCĂLŢAT
de Valentin Dobrescu
regia artistică şi scenografia: Valentin Dobrescu
Teatrul Arlechino Braşov

ora 19.00 – FAZANUL – de Georges Feydeau
regia: Cristian Hadji – Culea, decorul: Ştefan Caragiu,
costumele: Liliana Cenean, coregrafia: prof. Doina
Enache şi Csongor Kicsi
Teatrul „Sică Alexandrescu” Braşov

8 APRILIE 2016

ora 19.00 – TREI FEMEI ÎNALTE – de Edward Albee
regia: Sânziana Stoican, scenografia: Valentin Vârlan
Teatrul „Sică Alexandrescu” Braşov – Sala Studio

9 APRILIE 2016

orele 10.30 şi 12.00 – RIDICHEA URIAŞĂ – de Delia Gavliţchi
regia: Delia Gavliţchi
scenariul:Alexandra Băcanu
scenografia: Marian Sandu
muzica: Corina Sârbu
Teatrul Arlechino Braşov

ora 11.00 – ALADIN
regia: Silvian Duică
scenografia: Iulian Ene
prezentat de Teatrul Strada
Cinema One

ora 19.00 – UN CUPLU CIUDAT- de Neil Simon
regia: Adrian Iclenzan, decorul: Mihai Mădescu
costumele: Luana Drăgoescu
Teatrul „Sică Alexandrescu” Braşov

10 APRILIE 2016

orele 10.30 şi 12.00 – RĂŢUŞCA CEA URÂTĂ
de Valentin Dobrescu
regia artistică şi scenografia: Valentin Dobrescu
Teatrul Arlechino Braşov

ora 17.30 – Premiera – METAMORPHOSE
Spectacol experiment nonverbal de animaţie-obiecte,
păpuşi şi dans; recomandat tinerilor peste 12 ani!
regia: Georgeta Lozincă
scenografia: Ildiko Luckacsy
coregrafia: Cristina Iuşan
muzica: Zeno Apostolache Kiss
Teatrul Arlechino Braşov

ora 19.00 – CU INIMA ÎN PUNGĂ – de John Cariani
regia: Adrian Iclenzan, scenografia: Bogdan Spătaru
Teatrul „Sică Alexandrescu” Braşov

11 APRILIE 2016

ora 11.00 – FATA SĂRACULUI CEA ISTEAŢĂ
regia: Silvian Duică
scenografia: Daniel Roşca
prezentat de Teatrul Strada
Cinema One

12 APRILIE 2016

ora 20.00 – UN ALTFEL DE CABARET – premieră absolută
regia: Anca Sigartău , concept muzical: Manuela Cara
scenografia: Imelda Manu , decoruri: Tudor Creţu
coregrafia: Doina Botiş ,costume: Tania Popa
Light design: Roxana Docan şi George Jipa
cu: Cosmin Selesi, Aurelian Temişan, Ozana Barabancea
Tania Popa, Doina Botiş, Anca Sigartau, Alexandra Velniciuc
Corina Danila, Manuela Cara, Monica Davidescu
Prezentat de Teatrul
Centrul Cultural Reduta

14 APRILIE 2016

ora 19.00 – COPILUL PROBLEMĂ – de George F. Walker
regia: Adrian Iclenzan, scenografia: Bogdan Spătaru
Teatrul „Sică Alexandrescu” Braşov – Sala Studio

15 APRILIE 2016

ora 19.00 – POVESTIRI ALESE
de Donald Margulies, regia: Vlad Zamfirescu,
decorul: Bogdan Spătaru, costumele: Maria Tache
Teatrul „Sică Alexandrescu” Braşov – Sala Studio

16 APRILIE 2016

orele 10.30 şi 12.00 – PUNGUŢA CU DOI BANI
de Ştefan Dedu Farca, o conceptie regizorală a
colectivului de actori ai Teatrului Arlechino
Teatrul Arlechino Braşov

ora 11.00 – FATA SĂRACULUI CEA ISTEAŢĂ
regia: Silvian Duică
scenografia: Daniel Roşca
prezentat de Teatrul Strada
Cinema One

ora 19.00 – PRIVEŞTE ÎNAPOI CU MÂNIE – de John Osborne
regia: Vladimir Anton, scenografia: Tudor Prodan
Teatrul „Sică Alexandrescu” Braşov – Sala Studio

17 APRILIE 2016

orele 10.30 şi 12.00 – MICA VRĂJITOARE – de Liviu Steciuc
regia artistică: Liviu Steciuc
scenografia: Eustaţiu Gregorian
Teatrul Arlechino Braşov

ora 19.00 – FANTEZIILE SEXUALE ALE SOŢULUI MEU
APROAPE CĂ M-AU ÎNNEBUNIT – de John Tobias
regia: Şerban Puiu, decorul: Mihai Mădescu,
costumele: Luana Drăgoiescu
Teatrul „Sică Alexandrescu” Braşov

19 APRILIE 2016

ora 19.30 – OMUL CU MÂRŢOAGA
după George Ciprian, regia: dan Tudor
cu: Dan Tudor, Marius Bodochi, Alina Chivulescu,
Dragoş Ionescu, Afrodita Androne, Tudorel Filimon,
Orodel Olaru şi Andrei Duban
Centrul Cultural Reduta

22 APRILIE 2016

ora 19.00 – PRIVEŞTE ÎNAPOI CU MÂNIE – de John Osborne
regia: Vladimir Anton, scenografia: Tudor Prodan
Teatrul „Sică Alexandrescu” Braşov – Sala Studio

23 APRILIE 2016

orele 10.30 şi 12.00 – ALADIN ŞI LAMPA FERMECATĂ
regia: Gheorghe Balint
scenografia: Mihai Pastramagiu
Teatrul Arlechino Braşov

ora 11.00 – Premiera
MICUL DINOZAUR de Silvian Duică
regia: Silvian Duică
prezentat de Teatrul Strada
Cinema One

ora 19.00 – JOCUL DRAGOSTEI ŞI AL ÎNTÂMPLĂRII
de Marivaux
regia: Liviu Lucaci, scenografia: Rodica Ştirbu
Teatrul „Sică Alexandrescu” Braşov

24 APRILIE 2016

orele 10.30 şi 12.00 – DRAGOSTEA CELOR TREI
PORTOCALE – de Georgeta Lozinca
regia artistică: Georgeta Lozinca
scenografia: Ildiko Lucacsy
muzica: Zeno Apostolache Kiss
Teatrul Arlechino Braşov

ora 19.00 – D’ALE LUI NENEA IANCU sau
LANŢUL SLĂBICIUNILOR – premieră
dramatizare de Oana Răsuceanu după „Schiţe”
de I.L. Caragiale
regia: Mihai Manolescu
scenografia: Luana Drăgoescu
Teatrul „Sică Alexandrescu” Braşov

26 APRILIE 2016

ora 19.00 – AUTO – de Ernesto Caballero
regia: Sorin Militaru, scenografia: Cristian Marin
Teatrul „Sică Alexandrescu” Braşov – Sala Studio

27 APRILIE 2016

ora 19.00 – PRIVEŞTE ÎNAPOI CU MÂNIE – de John Osborne
regia: Vladimir Anton, scenografia: Tudor Prodan
Teatrul „Sică Alexandrescu” Braşov – Sala Studio

28 APRILIE 2016

ora 19.00 – TREI FEMEI ÎNALTE – de Edward Albee
regia: Sânziana Stoican, scenografia: Valentin Vârlan
Teatrul „Sică Alexandrescu” Braşov – Sala Studio

CONCERTE

6 APRILIE 2016

ora 17.00 – Recitalul de la ora 5 susţinut
de artişti ai Operei Braşov
Muzeul „Casa Mureşenilor” Braşov

13 APRILIE 2016

ora 17.00 – Recitalul de la ora 5 susţinut
de artişti ai Operei Braşov
Muzeul „Casa Mureşenilor” Braşov

20 APRILIE 2016

ora 17.00 – Recitalul de la ora 5 susţinut
de artişti ai Operei Braşov
Muzeul „Casa Mureşenilor” Braşov

SALA PATRIA

1 APRILIE 2016

ora 20.00 – Seara Filmului Românesc
Aferim ! (România, 2015)
regia: Radu Jude
cu: Teodor Corban, Toma Cuzin, Mihai Comănoiu
Istoric, aventură, Ursul de Argint pentru cea mai
bună regie la Festivalul de la Berlin 2015
Sala „Patria” – Cinemateca

2 APRILIE 2016

ora 11.00 – Matineu copii
Clopoţica şi Zâna Pirat/The Pirate Fairy (SUA 2014)
regia: Peggy Holmes
Animaţie, dublat în limba română
Sala „Patria” – Cinemateca

ora 17.00 – Mari actori – Regina africană/
The African Queen (SUA, 1951)
regia: John Huston
cu: Humphrey Bogart, Katherine Hepburn
Aventură, război, Premiul Oscar pentru cel
mai bun actor –Humphrey Bogart
Sala „Patria” – Cinemateca

ora 19.00 – Mari regizori
Numele Trandafirului /The Name of
the Rose (Germania, Italia, Franţa,1986)
regia: Jean-Jacques Annaud
cu: Sean Connery, Christian Slater, Ron Perlman
Dramă, ecranizare, thrilller, Aniversarea de 30 de ani !
In memoriam Umberto Eco
Sala „Patria” – Cinemateca

3 APRILIE 2016

ora 11.00 – Matineu copii – Bunul dinozaur (2015)
regia: Peter Sohn
Animaţie, dublat în limba română
Sala „Patria” – Cinemateca

ora 17.00 – Golden Classics – Shadow of a Doubt (SUA, 1943)
regia: Alfred Hitchcock, cu: Joseph Cotten, Teresa Wright
Thriller, dramă
Sala „Patria” – Cinemateca

ora 19.00 – Seara de Oscar
Va curge sânge/There Will Be Blood (SUA, 2007)
regia: Paul Thomas Anderson
cu: Daniel Day-Lewis, Paul Dano, Ciarán Hinds
Dramă, ecranizare după Upton Sinclair
8 nominalizări şi 2 premii Oscar
Sala „Patria” – Cinemateca

4 APRILIE 2016

ora 19.00 – Recital EXTRAORDINAR în cadrul
turneului „PIANUL CĂLĂTOR”
solist: Horia Mihail – pian
Sala „Patria

ora 19.00 – Seara Filmului European
Fiul lui Saul /Saul Fia (Ungaria, 2015)
regia: László Nemes, cu: Géza Röhrig,Levente Molnar
Dramă, război, Premiul Oscar şi Globul de Aur pentru
cel mai bun film străin 2016,Marele premiu al Juriului
şi premiul FIPRESCI la Cannes
Sala „Patria” – Cinemateca

5 APRILIE 2016

ora 18.30 – Recital cameral
Anton Niculescu – violoncel
invitat: Andrei Licareţ – pian
Sala „Patria” – Sala Muzicii de Cameră

ora 20.00 – Film Cult – Barton Fink (SUA, 1991)
regia: Joel & Ethan Coen
cu: John Turturro, John Goodman, Judy Davis
Dramă,Premiul pentru cel mai bucn actor, regizor
şi Palme d’Or la Festivalul de la Cannes
Sala „Patria” – Cinemateca

6 APRILIE 2016

ora 20.00 – Comedy Classics – Poveşti trăznite/
Relatos salvajes (Argentina, 2014)
regia: Damián Szifrón
cu: Darío Grandinetti, María Marull, Mónica Villa
Comedie, Nominalizat la premiul Oscar 2015
pentru cel mai bun film străin
Sala „Patria” – Cinemateca

7 APRILIE 2016

ora 19.00 – CONCERT SIMFONIC
dirijor: Daisuke Soga (Japonia)
solist: Suzu Watanabe – flaut (Japonia)
Sala „Patria”

ora 19.00 – ACTRIŢA
regia: Elvira Platon Rimbu
cu: Dorina Roman şi Mona Codreanu
prezentat de Teatrul Particular
Sala „Patria” – Sala Muzicii de Cameră

8 – 10 APRILIE 2016

Zilele filmului francez şi german
Toate filmele vor avea subtitrare în limba română.
Intrarea este liberă.
organizatori: Alianţa Franceză Braşov şi
Centrul Cultural German
Sala „Patria” – Cinemateca

8 APRILIE 2016
ora 18.00 – Caprice (2015)
regia: Emmanuel Mouret
comedie romantică
Sala „Patria” – Cinemateca

ora 20.00 – Jack (2014)
regia:Edward Berger, dramă
premii: German film Award 2015, Bavarian
Film Award 2015 – VGF Award
Sala „Patria” – Cinemateca

9 APRILIE 2016
ora 17.00 – Între lumi ( 2014)
regia: Feo Aladag, dramă
premii:Evolution International Film Festival 2014,
Sao Paulo International Film – Premiul juriului
Sala „Patria” – Cinemateca

ora 19.00 – Huliganul (2013)
regia: Helier Cisterne, dramă
Sala „Patria” – Cinemateca

10 APRILIE 2016
ora 17.00 – Timpul aventurii (2013)
regia: Jérôme Bonnel, comedie romantică
Sala „Patria” – Cinemateca

ora 19.00 – Stăpânul universului (2013)
regia: Marc Bauder, film documentar
premii: European Film Award 2014, Astra
Film Festival Sibiu 2014 – Cel mai bun
documentar din competiţia internaţională
Sala „Patria” – Cinemateca

10 APRILIE 2016

ora 11.00 – Matineu copii
Kung Fu Panda 2, regia: Jennifer Yuh
Animaţie, dublat în limba română
Sala „Patria” – Cinemateca

11 APRILIE 2016

ora 17.00 – Concertul olimpicilor
organizator: Liceul de Muzică „Tudor Ciortea”
Sala „Patria”

DOC AND ROLL III : 11-17 aprilie
ora 20.00 – Doc and Roll – Club 27
Janis: Little Girl Blue (SUA, 2015)
regia: Amy Berg, cu: Janis Joplin, Cat Power
Documentar, muzică, Avanpremieră naţională!
Sala „Patria” – Cinemateca

12 APRILIE 2016

ora 18.30 – Recital cameral
Cvintetul CANTABILE
Sala „Patria” – Sala Muzicii de Cameră

ora 20.00 – Doc and Roll – Club 27
Jimi -All Is By My Side (SUA, 2013)
regia: John Ridley
cu: André Benjamin, Hayley Atwell, Imogen Poots
Biografic, muzică, Singura proiecţie din România
a primului film biografic depre Hendrix
Sala „Patria” – Cinemateca

13 APRILIE 2016

ora 17.00 – Concertul olimpicilor
organizator: Liceul de Muzică „Tudor Ciortea”
Sala „Patria”

ora 19.00 – Doc and Roll – Club 27
The Doors-When You’re Strange (SUA; 2009)
regia: Tom DiCillo
cu: Johnny Depp, John Densmore, Robby Krieger
Documentar, muzică
Sala „Patria” – Cinemateca

14 APRILIE 2016

ora 19.00 – CONCERT SIMFONIC
dirijor: I. Ionescu – Galaţi
solist: Florin Ionescu – Galaţi – vioară
Sala „Patria

ora 19.00 – Doc and Roll – Club 27
Amy (SUA, 2015), regia: Asif Kapadia
cu: Amy Winehouse, Documentar, muzică
Premiul Oscar 2016 prentru cel mai bun documentar
Sala „Patria” – Sala Muzicii de Cameră

15 APRILIE 2016

ora 19.00 – Doc and Roll – Club 27
Cobain: Montage of Heck (SUA, 2015)
regia: Brett Morgen
cu: Kurt Cobain, Courtney Love
Documentar, muzică
Sala „Patria” – Sala Muzicii de Cameră

ora 21.30 – Doc and Roll – In memoriam David Bowie
Ziggy Stardust and the Spiders from Mars (SUA, 1973)
regia: D.A. Pennebaker
cu: David Bowie, Mick Ronson, Trevor Boulder
Documentar, concert
Sala „Patria” – Sala Muzicii de Cameră

16 APRILIE 2016

ora 11.00 – Matineu copii
Blinky Bill: Koala cel poznaş (2015)
regia: Alex Weight
Animaţie, dublat în limba română
Sala „Patria” – Cinemateca

ora 17.00 – Doc and Roll – Special
Pink Floyd The Wall
regia: Alan Parker
Cu: Bob Geldof, Bob Hoskins
Muzical, dramă
Sala „Patria” – Sala Muzicii de Cameră

ora 19.00 – Doc and Roll – Special
Roger Waters -The Wall
regia: Sean Evans, Roger Waters
cu: Roger Waters, Snowy White
Muzică, concert
Sala „Patria” – Sala Muzicii de Cameră

17 APRILIE 2016

ora 11.00 – Matineu copii
Întoarcerea în Ţara de Nicăieri /
Return to Neverland (SUA, 2002)
regia: Robin Budd, Donovan Cook Animaţie,
dublat în limba română
Sala „Patria” – Cinemateca

ora 17.00 – Doc and Roll – Club 27
Crossroads (SUA, 1986)
regia: Walter Hill
cu: Ralph Macchio, Joe Seneca, Steve Vai
Blues, muzică, Aniversarea de 30 de ani!
Sala „Patria” – Sala Muzicii de Cameră

ora 19.00 – Doc and Roll – Club 27
The Doors (SUA, 1991), regia: Oliver Stone
cu: Val Kilmer, Meg Ryan, Kyle MacLachlan
Biografic, muzică, Aniversarea de 25 de ani!
Sala „Patria” – Sala Muzicii de Cameră
ora 19.00 – CONCERT SIMFONIC
dirijor: I. Ionescu – Galaţi
solist: Florin Ionescu – Galaţi – vioară
Sala „Patria

18 APRILIE 2016

ora 20.00 – Seara Filmului European
Mlaştina/La isla minima (Spania, 2014)
regia: Alberto Rodriguez
cu: Javier Gutiérrez, Raúl Arévalo, María Varod
Thriller, 10 premii Goya (inclusiv cel mai bun film)
Sala „Patria” – Cinemateca

19 APRILIE 2016

ora 18.30 – Recital cameral
Quartetto BRASSOVIA
Sala „Patria” – Sala Muzicii de Cameră

ora 20.00 – Film Cult – Furyo/
Merry Christmas Mr. Lawrence (Anglia/Japonia, 1983)
regia: Nagisha Oshima
cu: David Bowie, Tom Conti, Takeshi Kitano
Dramă, război, Selecţia oficială Festivalul de la Cannes 1983
In memoriam David Bowie
Sala „Patria” – Cinemateca

20 APRILIE 2016

ora 19.00 – CONCERT DE SFINTELE PAŞTI
cu Kamera Kronstadt , dirijor: Cristian Oroşanu
soprana: Ana Donose
mezzosoprana: Carmen Topciu
Sala „Patria”

ora 20.00 – Comedy Classics/Special Pascal
12 scaune/The Twelve Chairs (SUA, 1970)
regia: Mel Brooks
cu: Ron Moody, Frank Langella, Dom de Louise
Comedie, ecranizare după Ilf şi Petrov
LMA Mel Brooks (90 de ani)
Sala „Patria” – Cinemateca

21 APRILIE 2016

ora 19.00 – TOXIC LOVE – de Sorin Misiriantu
ilustraţia muzicală: Marcel Vlădăreanu
cu: Dorina Roman şi Dan Zorilă
prezentat de Teatrul Particular
Sala „Patria” – Sala Muzicii de Cameră

22 APRILIE 2016

ora 18.30 – Recital cameral
Alina Nauncef – vioară
Sara C. Gonzales – pian
Sala „Patria” – Sala Muzicii de Cameră

ora 20.00 – Seara Filmului Românesc
Ilegitim, regia: Adrian Sitaru
cu: Alina Grigore, Adrian Titieni, Robi Urs
Dramă, Premiul CICAE la Festivalul de la Berlin
Sala „Patria” – Cinemateca

23 APRILIE 2016

ora 11.00 – Matineu copii
Madagascar 3: Fugăriţi prin Europa/
Madagascar 3: Europe’s Most Wanted (2012)
regia: Eric DarnellAnimaţie,
dublat în limba română
Sala „Patria” – Cinemateca

ora 17.00 – Mari actori – Insomnia (SUA,2002)
regia: Christopher Nolan
Cu: Al Pacino, Robin Williams, Hilary Swank
Thriller, dramă, LMA Al Pacino 76 de ani !
Sala „Patria” – Cinemateca

ora 19.00 – Mari regizori
Ultima ispită a lui Christos/ The Last
Temptation of Christ (SUA, 1988)
regia: Martin Scorsese
cu: Willem Defoe, Harvey Keitel, David Bowie
Dramă, ecranizare, după romanul lui Nikos Kazantzakis
Muzică de Peter Gabriel, In memoriam David Bowie
Sala „Patria” – Cinemateca

24 APRILIE 2016

ora 11.00 – Matineu copii –
Aventuri la firul ierbii/A Bug’s Life (1998)
regia: John Lasseter
Animaţie, dublat în limba română
Sala „Patria” – Cinemateca

ora 17.00 – Golden Classics – Special Pascal
Tunica /The Robe (SUA; 1953)
regia: Henry Koster
cu: Richard Burton, Jean Simmons
Istoric, epic, 2 premii Oscar
Sala „Patria” – Cinemateca

ora 19.30 – Seara de Oscar
Zbor deasupra unui cuib de cuci/
One Flew Over the Cuckoo’s Nest (SUA, 1975)
regia: Milos Forman
cu: Jack Nicholson, Louise Fletcher, Brad Dourif
Dramă, ecranizare, 5 premii Oscar.
LMA Jack Nicholson 79 de ani !
Sala „Patria” – Cinemateca

25 APRILIE 2016

ora 20.00 – Seara Filmului European
Gangsteri de legendă /Legend (Anglia, 2015)
regia: Brian Helgeland
cu: Tom Hardy, Emily Browning, Christopher Eccleston
Gangsteri, dramă
ala „Patria” – Cinemateca

26 APRILIE 2016

ora 20.00 – Film Cult /Special Pascal
Jesus Christ Superstar (SUA 1973)
regia: Norman Jewison
cu: Ted Neeley, Carl Anderson
Operă rock/Muzical
Sala „Patria” – Cinemateca

27 APRILIE 2016

ora 20.00 – Special Pascal
Pan (SUA, 2015)
regia: Joe Wright
cu: Hugh Jackman, Garrett Hedlund, Rooney Mara
Aventură, fantastic
Sala „Patria” – Cinemateca

28 APRILIE 2016

ora 19.00 – CONCERT VOCAL SIMFONIC EXTRAORDINAR
dirijor: Gheorghe Costin
solişti: ​Mădălina Stan – soprană
Sidonia Nica – mezzosoprană
Liviu Indricău – tenor
Iustinian Zetea – bas
Corul Mixt al Filarmonicii de stat din Târgu-Mureş
dirijor: Vasile Cazan
Sala „Patria

ora 20.00 – Seara Filmului Românesc / Special Pascal
Billion Star Hotel (România, 2015)
regia: Alecs Năstoiu
cu: Rudy Moca, Nicu Mihoc, Dan Radulescu
Comedie dramatică
În prezenţa realizatorilor, urmat de un Q and A
Sala „Patria” – Cinemateca

29 APRILIE 2016

ora 20.00 – Special Pascal
Patimile lui Iisus/The Passion of the Christ (SUA, 2004)
regia: Mel Gibson
cu: Jim Caviezel, Monica Bellucci, Maia Morgenstern
Dramă, istoric, 3 nominalizări la premiul Oscar
Sala „Patria” – Cinemateca

OPERA

2 APRILIE 2016

ora 18.30 – POVESTIRILE LUI HOFFMANN
de J. Offenbach
dirijor: Traian Ichim
regia: Cristian Mihăilescu
Opera Braşov

6 APRILIE 2016

ora 11.00 – FATA MOŞULUI CEA CUMINTE
de Fl. Comisel
regia: F. Marinescu şi V. Popescu
Opera Braşov

9 APRILIE 2016

ora 18.30 – RIGOLETTO – de G. Verdi
dirijor: Daisuke Soga (Japonia)
regia: Carmen Dobrescu
Opera Braşov

13 APRILIE 2016

ora 11.00 – COCOŞELUL NEASCULTĂTOR
de I. Lucian
regia: C. Ungureanu
Opera Braşov

16 APRILIE 2016

ora 18.30 – MY FAIR LADY – de F. Loewe
dirijor: Dorel Munteanu
regia: Anda Tabacaru-Hogea, Cristian Mihăilescu
Opera Braşov

19 şi 20 APRILIE 2016

ora 11.00 – VITRINA CU PERSONAJE
Spectacol – lecţie pentru copii
regia: Anda Tăbăcaru–Hogea
la pian: Simona Patriche
Opera Braşov

21 APRILIE 2016

orele 10.00 şi 12.00– LECŢIE DE BALET
Opera Braşov

23 APRILIE 2016

ora 18.30 – CAVALERIA RUSTICANĂ – de P. Mascagni
PAIAŢE – de R. Leoncavallo
dirijor: Giuseppe Carannante (Italia)
regia: Cristian Mihăilescu
Opera Braşov

FESTIVALURI

2 – 3 APRILIE 2016

Festivalul Concurs de Muzică Populară pentru
Tineri Interpreţi ,,Flori în Ţara Bârsei”, Ediţia a IX-a
Centrul Cultural Reduta

2 APRILIE 2016
ora 18.00 – Spectacolul Concurs
Recital extraordinar Marius Ciprian Pop
Acompaniază Orchestra „Plaiuri Transilvane”,
dirijor prof. Liviu Iosif
prezintă: Claudia Miriţescu
Intrarea Liberă!
Centrul Cultural Reduta

3 APRILIE 2016
ora 13.00 – Gala Laureaţilor
prezintă: Claudia Miriţescu
Intrarea Liberă!
Centrul Cultural Reduta

MUZEE

1 – 30 APRILIE 2016

orele 10.00 – 18.00 – Marţi – Duminică
Expoziţia retrospectivă Horea Cucerzan
Muzeul de Artă Braşov

1- 30 APRILIE 2016

orele 9.00 – 17.00 – Marţi – Duminică
Expoziţia temporară: „Sate contemporane din
România – tezaure vii”
Muzeul de Etnografie Braşov

orele 9.00 – 17.00 – Marţi – Duminică
Expoziţia temporară: „Artizani braşoveni – jucării
croşetate – Gabriela Bularca, păpuşi din pănuşi – Valeria Neuvirt”
Muzeul de Etnografie Braşov

orele 9.00 – 17.00 – Marţi – Duminică
Târgul de Paşti
Muzeul de Etnografie Braşov

1- 30 APRILIE 2016

orele 9.00 – 17.00 – Marţi – Duminică
Expoziţia temporară: „Pentru o istorie a
simbolurilor: tatuajul în România”
Muzeul Civilizaţiei Urbane a Braşovului

1- 30 APRILIE 2016

orele 9.00 -17.00 -Luni – Duminică
Expoziţii permanente: „Anton Pann”, „Diaconul Coresi”,
„Cartea şi Cărturarii braşoveni”, „Cartea, factor de unitate
Naţională”, „Ex-libris”, „Junii braşoveni”, „Tudor Ciortea”
Muzeul Prima Şcoală Românească

1- 30 APRILIE 2016

orele 9.00 – 17.00 – Luni şi Sâmbătă
orele 10.00 -17.00 – Marţi – Vineri
Expoziţia permanentă: „Istoria Familiei Mureşenilor”
şi expoziţia temporară „Poveştile arhivei”
Muzeul „Casa Mureşenilor” Braşov

1- 31 MARTIE 2016

orele 9.00 – 17.00 – Luni şi Sâmbătă
orele 10.00 -17.00 – Marţi – Vineri
Expoziţia permanentă: „Familia Baciu”
organizată de Muzeul „Casa Mureşenilor”
Casa Ştefan Baciu (strada Gh. Baiulescu nr. 9)

PROIECŢIE FILM

8 APRILIE 2016

ora 20.00 – Cinemateca Librăria „Şt.O.Iosif”
Rulează filmul „Andrei Rublyov” (1966),
regia: Andrei Tarkovsky
Librăria „Şt.O.Iosif”

18 – 21 APRILIE 2016

Astra Film Junior on Tour 2016 – cu sprijinul ASTRA FILM
Filme pentru ciclul primar
organizatori: Alianţa Franceză Braşov în parteneriat
cu Biblioteca Judeţeană George Bariţiu Braşov
Mansarda Casei Baiulescu

18 APRILIE 2016
ora 12.00 – Filme pentru ciclul gimnazial
Mansarda Casei Baiulescu

19 APRILIE 2016
ora 12.00 – Filme pentru liceeni
Mansarda Casei Baiulescu

21 APRILIE 2016
ora 14.00 – Apocalipsa după Cioran
(Gabriel Liiceanu, Sorin Ilieşiu, România) 58′
Mansarda Casei Baiulescu

21 APRILIE 2016

ora 17.30 – Cineclub francofon: „Tatăl orfelin 2” (Franţa, 2011)
Dramă, cu subtitrare în limba română
Intrare gratuită, organizator: Alianţa Franceză în parteneriat
cu Biblioteca Judeţeană „George Bariţiu” Braşov
Mansarda Casei Baiulescu

ALTE EVENIMENTE

1 APRILIE 2016

ora 17.00 – Lansare volum de versuri „Focul din vatră”
de Victor Nicolae Ciobanu
Invitaţi, alături de autor: Ion Popescu Topolog şi Adrian Lesenciuc
La finalul evenimentului va avea loc un moment muzical
cu instrumente autohtone (caval, fluier, gardon) şi
orientale (ney, saz/baglama, bendir)
susţinut de: Ferenc Segercz şi Victor Nicolae Ciobanu
Librăria „Şt.O.Iosif”

6 APRILIE 2016

ora 19.00 – S-A APRINS O STEA! – Concert FUEGO
Centrul Cultural Reduta

9 APRILIE 2016

ora 14.30 – Dezbatere pe tema „Cine se teme de genurile
minore? SF, fantasy, mystery & thriller, romance”
participă: Michael Hăulică, Dănuţ Ungureanu, Adina
Speteanu, Bogdan Hrib, Tony Mott, Alexandru Lamba
Librăria „Şt.O.Iosif”

10 APRILIE 2016

ora 10.30 – Lansare de carte „O să te ţin în braţe cât vrei
tu şi încă o secundă” cu Ioana Chicet-Macoveiciuc,
autoarea celui mai cunoscut blog de creşterea copiilor
Printesaurbana.ro
Coresi Shopping Resort

12 APRILIE 2016

ora 17.30 – Ciclu de dezbateri organizate de Alianţa
Franceză Braşov şi Lectoratul francez Braşov în
parteneriat cu Biblioteca Judeţeană „George Bariţiu” Braşov
despre „Le paysage audio-visual français et roumain”
Tema întâlnirii: Le cinéma: les grands réalisateurs
Mansarda Casei Baiulescu

13 APRILIE 2016

ora 18.00 – Lansare de carte „Am fost rivalul regelui.
Povestea mea de iubire cu Sara Montiel” de Ion
Dichiseanu, Editura Polirom
Librăria „Şt.O.Iosif

18 – 23 APRILIE 2016

Evenimente desfăşurate sub semnul cărţilor şi lecturilor
preferate prilejuite de Săptămâna Naţională a
Bibliotecilor (18-24.04.2016)
Biblioteca Judeţeană „George Bariţiu” Braşov

19 APRILIE – 23 MAI 2016

Expoziţia Dessins en liberté
Eveniment realizat de Alianţa Franceză Braşov, în
parteneriat cu Centrul Multicultural al Universităţii
Transilvania Braşov, cu sprijinul Institutului Francez
din Paris şi cel al Institutului Francez din România
Centrul Multicultural al Universităţii Transilvania Braşov

22 APRILIE 2016

ora 17.30 – Club de lectură
Librăria „Şt. O. Iosif” Braşov

20

Premiile Anului 2015 în Cultură la Brașov

UPDATE: Câștigătorii anului 2015 sunt următorii:

Proiectul cultural al anului: Rezidenţa Artă Contemporană RAC – Centrul Cultural Reduta
Expoziţia anului: „La limitele oraşului”, Laborazon – în cadrul festivalului Amural
Cartea anului: Alexandru Muşina – Opera poetică
Proiect muzical: Braşov Jazz&Blues Festival – Asociaţia Fanzin
Concertul anului: „Ma plus Belle histoire d’Amour” – Alexandra Fits şi Kamerata Kronstadt
Spectacol dramatic al anului: „Dansând în noapte” – Teatrul Dramatic Sică Alexandrescu
Festivalul anului: Amural – Asociaţia Amural
Organizaţia culturală a anului: Asociaţia Fanzin
Debut: Festivalul Amural
Personalitatea anului: Promotorul idealist (Alina Floroi, Dan Oprea, Mara Oprişiu etc)

Consorțiul Cultural Corona decernează Premiile Anului 2015 în Cultură la Brașov. Gala Premiile Anului 2015 în Cultură la Brașov va avea loc la Centrul Cultural Reduta, vineri, 19 februarie 2016, ora 18.00. Categoriile la care s-au făcut nominalizări pot fi consultate și votate la adresa https://docs.google.com/forms/d/1oyBBZNjqA5yecIFm7EE8iNVRwxlF30F_YwkDzemdB5E/viewform?fbzx=8072723031537097771

Premiile Anului 2015 în Cultură la Brașov

De astăzi puteți face nominalizările Dumneavoastră la Premiile Anului 2015 în Cultură la Brașov. Avem o categorie nouă – Debut, și o nouă modalitate de constituire a juriului.

Regulament
Art. 1. Consorțiul Cultural Corona organizează Premiile Anului în Cultură la Brașov, eveniment menit să confere recunoaștere publică celor mai valoroase evenimente și producții cultural artistice dintr-un an calendaristic.
Art. 2. Categoriile competiției PAC Brașov sunt următoarele: Cartea anului, Proiectul muzical al anului, Expoziția anului, Proiectul cultural al anului, Concertul anului, Spectacolul teatral al anului, Festivalul anului, Organizația culturală a anului, Debut, Personalitatea culturală a anului.
Art. 3. Nominalizările la aceste categorii pot fi făcute de persoane fizice sau juridice cu activitate în domeniul cultural. Nominalizările se fac în scris, în format electronic, la adresa de poștă electronică consortiulculturalcorona@gmail.com
Art. 4. Nominalizările trebuie să conțină următoarele informații: Nume/Denumire organizație, Denumire proiect, Scurtă descriere – concept, perioadă, activități, beneficiari, impact, rezultate (maxim o pagină), Martor foto/video (link adresă site), Dosar de presă (link bază de date online). Lista finală de nominalizări va fi stabilită de Consorțiul Cultural Corona.
Art. 5. Dosarele de nominalizare vor prezenta proiecte, persoane sau organizații din intervalul 1 ianuarie 2015 – 1 februarie 2016.
Art. 6. Jurizarea se face de către un grup de specialiști și oameni de cultură din afara Brașovului, care vor proveni din uniunile de creație și asociațiile profesionale recunoscute: Uniunea Teatrală din România UNITER, Uniunea Artiștilor Plastici din România UAP, Uniunea Compozitorilor și Muzicologilor din România UCMR, Asociația Națională a Bibliotecilor Publice din România ANBPR, Rețeaua Națională a Muzeelor din România RNMR, Uniunea Arhitecților din România UAR, Uniunea Scriitorilor din România. Președinția juriului va fi asigurată de un reprezentant al Consorțiului, fără drept de vot. Fiecare membru al juriului va trimite notele sale prin poștă electronică, notele vor fi cuprinse între 1 și 5, 5 fiind nota maximă. Secretariatul jurizării va fi asigurat de Consorțiul Cultural Corona. Fiecare nominalizare va fi notată, iar câștigătorul la fiecare categorie va organizația, persoana sau proiectul care va întruni media aritmetică cea mai mare a tuturor notelor acordate de membrii juriului.
Art. 7. Jurizarea se face în primele două săptămâni din luna februarie.
Art. 8. Gala Premiilor Anului în Cultură va avea loc în a treia zi de vineri din luna februarie a anului 2016.

Nominalizările la Premiile anului 2014 în cultură la Brașov

PREMIILE ANULUI 2014 ÎN CULTURĂ LA BRAȘOV

NOMINALIZĂRI

Cartea anului 2014

Legende, basme şi poveşti din Şcheii Braşovului şi de pe alte plaiuri româneşti, editată de Biblioteca Județeană ”George Barițiu”

Sf. Constantin Brâncoveanu şi Braşovul, autor Vasile Oltean

Albumul Braşov, atmosfera, arhitectură şi spaţiu urban, autor dr. arh. Teofil Mihăilescu

O să mă știi de undeva, autor Petronela Rotar

Conștiința tragică eminesciană, autor Bianca Osnaga

Firul alb, autor Andrei Bodiu

Nervi, autor Laurențiu Ciprian Tudor

Seria de autor Gheorghe Crăciun lansată în 2014 la editura Cartea Românească

Monografia Teatrului SICĂ ALEXANDRESCU, autor Constantin Paraschivescu

Proiectul muzical al anului 2014

Concertul Ascultaţi colindul îngerilor, ediția a III-a

Musica Coronensis la Ateneu

Orchestra de cameră Kamerata Kronstadt, stagiune permanentă la sala Patria

Stagiunea de concerte a Universității Transilvania, Inaugurarea primei ediții

Festivalul Internațional de Muzică de Cameră – ”Marile serate muzicale”

Expoziția anului 2014

Expoziţia comemorativă – Constantin Brâncoveanu şi Braşovul – 300 ani

Expoziţia retrospectivă Friedrich Miess (1854-1935)

Caligrafie şi pictură figurativă. Costume renascentiste, organizată de Fundația Forum ARTE la Muzeul Civilizației Urbane

Expoziţia Fotodocumentară Permanentă din Biserica Neagră

Fotografia – între album de familie şi document istoric

Tradiții școlare brașovene. Liceul Andrei Șaguna și Johannes Honterus

Expoziția Käthe Kollwitz, găzduită de Muzeul de Artă

In memoriam Ioan Sorin Apan, găzduită de Muzeul Casa Mureșenilor

ARS SCRIBENDI. Caligrafie şi pictură figurativă, costume renascentiste – 2 artiste braşovene Renate Mildner-Müller, Edith (Mildner) Schlandt

Proiectul cultural al anului 2014

De la Gutenberg la Mureşianu – proiect de reconstituire a unei tipografii istorice

Promovarea Braşovului în străinătate prin conferinţe interdisciplinare şi expoziţii. Ediţia 2014, organizat de Asociația GIL Corona și Ordinul Arhitecților din România, filiala Brașov-Harghita-Covasna

Târgul Internaţional de Carte şi Muzică Libris Braşov

Conferințele Șaguna

BRASOV JAZZ & BLUES FESTIVAL 2014, organizat de Asociația Culturală FANZIN Brașov

Serile Facultății de Litere

Excelență Culturală Academica la Brașov, ediția 2014

Lansare Centrul de excelență pentru mentorat, creativitate și performanță – ”Mihaela Ursuleasa”

Concertul anului 2014

Patimile după Ioan, organizat în Biserica Neagră în Vinerea Mare

O seară cu … Anatoly

Halle Percussion Ensemble – concert de percuție

Luiza Zan și Peter Sarik în concert, organizat de Depoul de Artă Urbană Brașov

Țara Surâsului, operetă, premiera anului la Opera Brașov

Concertul Horia Mihail de inaugurare a pianului Steinway – la inaugurarea stagiunii de concerte a Universității Transilvania

Spectacolul teatral al anului 2014

Pflegefall (Caz de îngrijire permanentă), jucat de ansamblul de teatru Duo Bastet

Sunt un clovn, organizată de Unpahar.ro & Atelierul de teatru”Nebun și Rege” & Asociația Culturală KunSTadt

Olenka de Vasili Sigarev

Festivalul anului 2014

Festivalul Musica Barcensis, ediţia a V-a

Festivalul Musica Coronensis, ediţia a XII-a

Festivalul de Carte şi Muzică

Dracula film: horror and fantasy festival, organizat de Asociația Culturală Fanzin Brașov

Festivalul Internațional de Operă, Operetă și Balet, ediția a XII-a, desfășurat la Opera Brașov în perioada 1-30 noiembrie 2014

Festivalul Studențesc al Muzicii de Cameră „Brassovia”, 3-6 decembrie la Aula universității

Festivalul Etnovember, editia a XVI-a

Festivalul Internaţional de Folclor “Garofiţa Pietrei Craiului”, ediţia a VIII-a

Festivalul de Dramaturgie Contemporană, ediţia a XXV-a

Organizația culturală a anului 2014

Fundaţia pentru Cultură şi Patrimoniu Forum ARTE

Muzeul Casa Mureşenilor Braşov

Asociaţia Libris Cultural

Asociația Visum

Opera Brașov

Facultatea de Litere a Universității Transilvania din Brașov

Centrul Cultural Reduta

Personalitatea culturală a anului 2014

Steffen Schlandt

Andrei Bodiu

Gala Premiilor Anului 2014 în Cultură la Brașov

Consorțiul Cultural Corona organizează Gala Premiilor Anului 2014 în Cultură la Brașov, eveniment care va avea loc în luna ianuarie 2015. În vederea identificării celor mai valoroase proiecte și organizații culturale ale anului care se încheie vă rugăm să înaintați propunerile Dumneavoastră pentru următoarele categorii:
1. Cartea anului 2014
2. Proiectul muzical al anului 2014
3. Expoziția anului 2014
4. Proiectul cultural al anului 2014
5. Concertul anului 2014
6. Spectacolul teatral al anului 2014
7. Festivalul anului 2014
8. Organizația culturală a anului 2014
9. Personalitatea culturală a anului 2014 la Brașov.
Fiecare organizație sau persoană fizică are dreptul să facă o nominalizare la fiecare din cele 9 categorii. Nominalizările trebuie să conțină următoarele date:
1. Nume/Denumire organizație
2. Denumire proiect
3. Scurtă descriere – concept, perioadă, activități, beneficiari, impact, rezultate (maxim o pagină)
4. Martor foto/video
5. Dosar de presă
Toate nominalizările se trimit prin poșta electronică la adresa consortiulculturalcorona@gmail.com până la data de 23 ianuarie 2015.
Juriul va fi format din personalități recunoscute ale mediului cultural brașovean. Premiile vor fi anunțate într-o adunare generală festivă a Consorțiului care va avea loc în luna ianuarie 2015.
Consiliul Director

 

Asociația Consorțiul Cultural Corona înregistrată în registrul unic al Asociațiilor și Fundațiilor cu nr. 16152/A/2014. CIF 33063528

Piața Sfatului nr. 25 Brașov cod 500025

www.consortiulcorona.ro

https://www.facebook.com/ConsortiulCulturalCorona

Cont Unicredit Tiriac Bank IBAN RO71 BACX 0000 0009 5336 8001

Contact

Piața Sfatului 25 Brașov 500025

Telefon 0751066477

Fax 0268477864

consortiulculturalcorona@gmail.com

Calendarul cultural al lunii iulie la Brașov

TEATRU

IULIE 2014

 

ora 19.00 – AUTOSTRADA – de Neil LaBute

spectacol deAdrian Iclenzan

Teatrul „Sică Alexandrescu” Braşov - sala Studio 

 

IULIE 2014

ora 19.00 – AUTO – de Ernesto Caballero 

regia: Sorin Militaru, scenografia: Cristian Marin

Teatrul „Sică Alexandrescu” Braşov - sala Studio

IULIE 2014

 

ora 19.00 – AMERICAN BUFFALO – de David Mamet

regia: Vlad Massaci, scenografia: Andu Dumitrescu

Teatrul „Sică Alexandrescu” Braşov - sala Studio 

IULIE 2014

ora 10.30 - POVESTEA OMULEŢULUI ALB – ASMODEE de Valentin Dobrescu

regia artistică şi scenografia: Valentin Dobrescu, muzica: Alin Macovei Moraru

Teatrul Arlechino Braşov

 

ora 19.00 – POVESTIRI ALESE de Donald Margulies

regia: Vlad Zamfirescu, decorul: Bogdan Spătaru, costumele: Maria Tache

Teatrul „Sică Alexandrescu” Braşov - sala Studio

 6 IULIE 2014

ora 10.30 şi 12.00 – PINOCCHIO – de Gheorghe Balint

regia artistică: Gheorghe Balint, scenografia: Mihai Pastramagiu

Teatrul Arlechino Braşov

 

ora 10.30 - Premieră – SCUFIŢA ROŞIE (repovestită)

scenariul: Silvian Duică, construcţie păpuşi: Tomos Tunde, cu: Silvian Duică şi Miruna Vaju

prezentat de Teatrul Strada

Aula Magna a Univ. Spiru Haret (str. Turnului 7)

 

ora 19.00 - FAZANUL – de Georges Feydeau

regia: Cristian Hadji – Culea, decorul: Ştefan Caragiu, costumele:Liliana Cenean, coregrafia: prof. Doina Enache şi Csongor Kicsi

Teatrul „Sică Alexandrescu”Braşov – sala mare

12 IULIE 2014

ora 10.30 - GALOŞUL FERMECAT – de G. Matveev

regia artistică: Liviu Steciuc, scenografia: Valentin Dobrescu

Teatrul Arlechino Braşov

 

13 IULIE 2014

ora 10.30 şi 12.00 - ALINA ŞI GÂSCĂNELUL – de Adrian Farca

regia artistică: Adrian Farca ,scenografia: Enikö Simo

Teatrul Arlechino Braşov

16 IULIE 2014

ora 18.00 - AM O CĂSUŢĂ MICĂ

spectacol pentru copii cu cea mai cunoscută trupă de teatru pentru copii Gaşca Zurli şi Mirela Retegan – eveniment în cadrul celei de-a doua ediţii a Festivalului Copiilor

Centrul Cultural Reduta

17 IULIE 2014

ora 11.00 - GULLIVER ÎN ŢARA PĂPUŞILOR – de Liviu Steciuc

regia artistică: Liviu Steciuc, scenografia: Simo Enikö

Piaţa Sfatului

23 IULIE 2014

ora 11.00 - GALOŞUL FERMECAT – de G. Matveev

regia artistică: Liviu Steciuc, scenografia: Valentin Dobrescu

Parcul Titulescu

CONCERTE

1 – 31 IULIE 2014

ora 18.00 – Concert de orgă în fiecare Marţi, Joi şi Sâmbătă.

Stagiunea concertelor de orgă

Biserica Neagră

 

IULIE 2014

ora 19.00 – „100 de oraşe pentru Pace – 100 de Ani de la Primul Război Mondial”

Concert simfonic estival cu Filarmonica Braşov, dirijor: Octav Calleya

Piaţa Sfatului

IULIE 2014

ora 19.00 - Concert Corul ASTRA (Braşov)

„Vara concertelor la Bartolomeu” în cadrul Festivalului Musica Barcensis

Biserica Evanghelică „Sf. Bartolomeu”Braşov

13 IULIE 2014

ora 19.00 - Concert ansamblul baroc Hortus Musicum (Dresda, Budapesta, Cluj, Braşov)

„Vara concertelor la Bartolomeu” în cadrul Festivalului Musica Barcensis

Biserica Evanghelică „Sf. Bartolomeu”Braşov

20 IULIE 2014

ora 19.00 - Concert Duo de chitară (Olivia Iancu, Claudiu Lobonţ)

„Vara concertelor la Bartolomeu” în cadrul Festivalului Musica Barcensis

Biserica Evanghelică „Sf. Bartolomeu”Braşov

27 IULIE 2014

ora 19.00 - Concert Cvartetul Musicuore (Olanda)

„Vara concertelor la Bartolomeu” în cadrul Festivalului Musica Barcensis

Biserica Evanghelică „Sf. Bartolomeu”Braşov

SALA PATRIA

1 - 3 IULIE 2014

FESTIVALUL MUZICII DE CAMERĂ Ediţia XXXIX BRAŞOV

organizat  de Filarmonica Braşov în parteneriat cu Primăria Municipiului Braşov

IULIE 

ora 19.00 – „MAEŞTRI AI JAZZULUI SIMFONIC”

Recital cameral susţinut de „TRIO CONTRASTE”

cu: Dorel Cuibaru – saxofon, Sorin Petrescu – pian, Doru Roman – percuţie

„JAZZ ŞI SONORITĂŢI BALCANICE”

Recital cameral susţinut de „ACADEMIC CLARINET QUINTET”

cu: Iulian Rusu – clarinet I, Izsak Jenö – clarinet II, Ionel Pârlea – clarinet III, Ilie Carp – clarinet bas

Invitaţi: Felix Glodbach – clarinet, Ovidiu Naucef – percuţie

Sala „Patria

IULIE

ora 19.00 – „BEETHOVEN ŞI MARII COMPOZITORI RUŞI”

Recital cameral cu: Anton Niculescu – violoncel, Horia Mihail – pian

„PAS D’ACTION” – Recital cameral susţinut de „MAXIM QUARTET”

cu: Mihaela Anca – flaut, Horia Maxim – pian, Fernando Mihalache – acordeon, Săndel Smărăndescu – contrabas

Sala „Patria

IULIE

ora 19.00 – Închiderea Festivalului – Concert cu Orchestra de cameră a Filarmonicii Braşov

dirijor: Iulian Rusu, solist: Giampiedro Sobrino – clarinet (Italia)

Sala „Patria

 

IULIE 2014

ora 17.00 – Recital în cadrul evenimentului „Armonii de vară 2014”

organizat de Liceul de Muzică „Tudor Ciortea” în parteneriat cu Primăria Municipiului Braşov

Sala „Patria”- sala muzicii de cameră

ora 20.00 -  Seara filmului european

Vieţile altora/Das Leben der Anderen (Germania, 2006)

regia: Florian Henckel von Donnersmarck

Dramă, thriller

Premiul Oscar pentru cel mai bun film străin

Sala „Patria” - Cinemateca

IULIE 2014

ora 20.00 -  Comedy Classics, LMA Tom Cruise 52

Furtuna tropicală/Tropic Thunder  (2008)

regia: Ben Stiller

Comedie

Sala „Patria” - Cinemateca

 IULIE 2014

ora 18.45 – Recital  pian: Cristina Buga

în cadrul evenimentului „6 Seri Muzicale” organizat de Universitatea „Transilvania” din Braşov – Facultatea de Muzică

Sala „Patria” – sala muzicii de cameră

ora 19.30 – Seara de Oscar, weekend Tom Cruise

Născut pe 4 iulie/Born on the Fourth of July  (SUA, 1989)

regia: Oliver Stone

Dramă, război

Sala „Patria” - Cinemateca

ora 22.00 – Dracula Film Festival Friends: weekend Tom Cruise

Minority Report  (SUA, 2002)

regia: Steven Spielberg

Thriller, SF

Sala „Patria” - Cinemateca

 

 5 IULIE 2014

 

ora 11.00 – Matineu copii – Ratatouille (2007)

regia: Brad Bird, dublat în limba română

Animaţie

Sala „Patria” - Cinemateca

 

ora 17.00 – Golden Classics

Taps  (SUA, 1981), weekend Tom Cruise

regia: Harold Becker

Dramă, război

Sala „Patria” - Cinemateca

 

ora 19.30 – Mari Regizori

Collateral (SUA, 2004), weekend Tom Cruise

regia: Michael Mann

Thriller

2 nominalizări la Oscar !Aniversarea de 10 ani !

Sala „Patria” - Cinemateca

ora 22.00 – Film Cult

Top Gun (SUA, 1986), weekend Tom Cruise

regia: Tony Scott

Acţiune, dramă

Sala „Patria” - Cinemateca

 

IULIE 2014

 

ora 11.00 – Matineu copii

Pinocchio (1940)

Animaţie, dublat în limba română

Intrarea GRATUITĂ

Sala „Patria” - Cinemateca

 

ora 17.00 – Golden Classics

Legend (1985),  weekend Tom Cruise

regia: Ridley Scott

Fantastic, basm

Sala „Patria” - Cinemateca

 

ora 19.00 – Concertul Corului LA MUSE DIVERSITE

din cadrul Turneului diversitate culturală romano – canadiană sub bagheta d-nei Ioana Gherman;

solişti invitaţi artişti ai Operei Braşov:Corina Klein – soprano, Cristina Coatu – mezzi – soprano,Liviu Iftene – tenor, Ana – Maria Negrea – pianistă şi orchestra Castelani Braşov

organizat de Asociaţia La Muse Heritage Musical

Sala „Patria

ora 19.30 – Seara de Oscar, weekend Tom Cruise

Culoarea banilor/The Color of Money  (SUA, 1986)

regia: Martin Scorsese

Dramă, comedie

Premiul Oscar pentru cel mai bun actor: Paul Newman

Sala „Patria” - Cinemateca

IULIE 2014

ora 17.00 – Recital în cadrul evenimentului „Armonii de vară 2014”

organizat de Liceul de Muzică „Tudor Ciortea” în parteneriat cu Primăria Municipiului Braşov

Sala „Patria” – sala muzicii de cameră

ora 20.00 -  Seara filmului european

Mediterraneo (Italia, 1991) , (reluare)

regia: Gabriele Salvatores

Comedie, romantic

Premiul Oscar pentru cel mai bun film străin

Sala „Patria” - Cinemateca

10 IULIE 2014

ora 18.45 – Recital: Szabolcs Tarcsi – corn

în cadrul evenimentului „6 Seri Muzicale” organizat de Universitatea „Transilvania” din Braşov – Facultatea de Muzică

Sala „Patria” – sala muzicii de cameră

ora 20.00 -  Comedy Classics

Avionul buclucaş/Airplane! (SUA, 1980)

regia: Jim Abrahams, Zucker bros.

Comedie

Sala „Patria” - Cinemateca

11 IULIE 2014

ora 19.00 -  Comedy Classics

Avionul buclucaş II: Continuarea/

Airplane II: The Sequel (SUA, 1982)

regia: Ken Finkleman

Comedie

Sala „Patria” - Cinemateca

ora 21.00 – Dracula Film Festival Friends:

Întâmplarea/The Happening (SUA, 2008)

regia: M. Night Shyamalan

Thriller, SF

Sala „Patria” - Cinemateca

12 IULIE 2014

 

ora 11.00 – Matineu copii

Frumoasa şi bestia/Beauty and the Beast (SUA, 1991)

Animaţie, dublat în limba română

Sala „Patria” - Cinemateca 

 

ora 17.00 – Golden Classics

La amiază/High Noon (SUA, 1952) , (reluare)

regia: Fred Zinnemann

Western

Patru premii Oscar !

Sala „Patria” - Cinemateca

 

ora 19.30 – Mari Regizori

Ragtime (1981) , (reluare)

regia: Milos Forman

Dramă, ecranizare

8 nominalizari la Oscar !

Sala „Patria”- Cinemateca

ora 22.00 – Film Cult

Rosemary’s Baby  (SUA, 1968), (reluare)

regia: Roman Polanski

Horror, thriller

Premiul Oscar – cel mai bun rol feminin-Ruth Gordon

Sala „Patria” - Cinemateca

13 IULIE 2014

ora 11.00 – Matineu copii

Bolt (SUA, 2008)

Animaţie, dublat în limba română

Sala „Patria” - Cinemateca

ora 17.00 – Golden Classics

Doi la drum /Two for the Road  (Anglia, 1967), (reluare)

regia: Stanley Donen

Comedie, romantic

LMA (La Mulţi Ani!) Stanley Donen – 90 de ani !

Sala „Patria” - Cinemateca

ora 19.30 – Seara de Oscar, LMA Tom Hanks

Forrest Gump (1994) , (reluare)

regia: Robert Zemeckis

Dramă, comedie

Premiul Oscar pentru cel mai bun actor: Tom Hanks

Aniversarea de 30 de ani !

Sala „Patria” - Cinemateca

 

16 IULIE 2014

ora 17.00 – Recital în cadrul evenimentului „Armonii de vară 2014”

organizat de Liceul de Muzică „Tudor Ciortea” în parteneriat cu Primăria Municipiului Braşov

Sala „Patria” – sala muzicii de cameră

ora 20.00 -  Seara filmului european

Viaţa e frumoasă/La vita è bella (Italia, 1997), (reluare)

regia: Roberto Benigni

Dramă, comedie

Oscar pentru cel cel mai bun film străin 1996

Marele premiu al Juriului la festivalul de la Cannes 1998

Sala „Patria” - Cinemateca

17 IULIE 2014

ora 18.45 – Recital: Mihaela Buhaiciuc  – canto şi Cristina  Buga –pian

în cadrul evenimentului „6 Seri Muzicale” organizat de Universitatea „Transilvania”din Braşov – Facultatea de Muzică

Sala „Patria” – sala muzicii de cameră

ora 20.00 -  Comedy Classics

Un cuplu ciudat /The Odd Couple  (SUA, 1968)

regia: Gene Saks

după piesa lui Neil Simon

Sala „Patria” - Cinemateca

18 IULIE 2014

ora 19.00 -  Doc and Roll

Neil Young: Heart of Gold  (SUA, 2006)

regia: Jonathan Demme

Documentar, muzică

Sala „Patria” - Cinemateca

ora 21.00 – Dracula Film Festival Friends:

An American Werewolf in London (1981), (reluare)

regia: John Landis

Horror, comedie

Premiul Oscar pentru cel mai bun machiaj (Rick Baker)

Sala „Patria” - Cinemateca

19 IULIE 2014

ora 11.00 – Matineu copii

Pisicile Aristocrate/The Aristocats (1970)

Animaţie, dublat în limba română

Intrarea GRATUITĂ

Sala „Patria” - Cinemateca

ora 17.00 – Golden Classics

Omul care l-a ucis pe Liberty Valance/ The Man

Who Shot Liberty Valance  (SUA, 1962)

regia: John Ford

Western

Sala „Patria” - Cinemateca

ora 19.30 – Mari Regizori

The Grass Is Greener  (SUA, 1960)

regia: Stanley Donen

Romantic, comedie

LMA (La Mulţi Ani!) Stanley Donen – 90 de ani !

Sala „Patria” - Cinemateca

ora 22.00 – Film Cult

Simpatie pentru răzbunare/Boksuneun naui geot/

Sympathy for Mr. Vengeance (Coreea de sud, 2002), (reluare)

regia: Park Chan-wook

Thriller, dramă

Interzis minorilor !

Sala „Patria” - Cinemateca

20 IULIE 2014

ora 11.00 – Matineu copii

Cartea Junglei /The Jungle Book (1967)

Animaţie, dublat în limba română

Intrarea GRATUITĂ

Sala „Patria” - Cinemateca

ora 17.00 – Golden Classics

Sabrina (SUA, 1954), (reluare)

regia: Billy Wilder

Romantic, comedie

6 nominalizări la Oscar !

Sala „Patria” - Cinemateca

ora 19.30 – Seara de Oscar – Capote (SUA, 2005)

regia: Bennett Miller

Dramă, biografic

In memoriam/LMA Philip Seymour Hoffman (n. 23 iulie)

Sala „Patria” - Cinemateca

23 IULIE 2014

ora 17.00 – Recital în cadrul evenimentului „Armonii de vară 2014”

organizat de Liceul de Muzică „Tudor Ciortea” în parteneriat cu Primăria Municipiului Braşov

Sala „Patria” – sala muzicii de cameră

ora 20.00 -  Seara filmului european  (reluare)

Totul despre mama mea/Todo Sobre Mi Madre (Spania,1999)

regia: Pedro Almodóvar

Dramă, Premiul Oscar pentru cel mai bun film străin

Sala „Patria” - Cinemateca

 

24 IULIE 2014

ora 18.45 – Recital: Alina Nauncef – vioară şi Cristina  Buga – pian

în cadrul evenimentului „6 Seri Muzicale”organizat de Universitatea „Transilvania”din Braşov – Facultatea de Muzică

Sala „Patria” – sala muzicii de cameră

ora 20.00 -  Comedy Classics

Sabrina (SUA, 1995)

regia: Sydney Pollack

Comedie

Sala „Patria”- Cinemateca

 

25 IULIE 2014

 

ora 19.00 -  Doc and Roll

Searching For Sugar Man (Suedia, 2012)

regia: Malik Bendjelloul

Documentar, biografic

Premiul Oscar pentru cel mai bun documentar –2013

In memoriam Malik Bendjelloul

Sala „Patria”- Cinemateca

 

ora 21.00 – Dracula Film Festival Friends:

Doamna din apă/Lady in the Water (SUA, 2006)

regia: M. Night Shayamalan,

Thriller, fantastic

Sala „Patria” - Cinemateca

 

26 IULIE 2014

 

ora 11.00 – Matineu copii

O poveste încâlcită/Tangled (SUA, 2010)

Animatie, dublat în limba română

Sala „Patria” - Cinemateca

ora 17.00 – Golden Classics

Funny Face (SUA, 1957), (reluare)

regia: Stanley Donen

Muzical, comedie

LMA (La Mulţi Ani!) Stanley Donen – 90 de ani !

Sala „Patria” - Cinemateca

ora 19.00 – Mari Regizori

Omul care ştia prea multe/The Man Who Knew

Too Much  (SUA, 1956)

regia: Alfred Hitchcock

Thriller, aventură

Sala „Patria” - Cinemateca

 

ora 21.30 – Film Cult

Snake Eyes  (SUA, 1998)

regia: Brian De Palma

Thriller

Sala „Patria” - Cinemateca

 

27 IULIE 2014

 

ora 11.00 – Matineu copii

Peter Pan (SUA, 1953)

Animatie, dublat în limba română

Sala „Patria” - Cinemateca

 

ora 17.00 – Golden Classics,  (reluare)

Bulevardul amurgului/Sunset Boulevard  (1950),

regia: Billy Wilder

Dramă, film noir, 3 premii Oscar!

Sala „Patria”- Cinemateca

ora 19.30 – Seara de Oscar, (reluare)

Vorbe de alint/Terms of Endearment (SUA, 1983)

regia: James L. Brooks

Dramă, comedie, 5 premii Oscar !

Sala „Patria” - Cinemateca

 

30 IULIE 2014

ora 17.00 – Recital în cadrul evenimentului „Armonii de vară 2014”

organizat de Liceul de Muzică „Tudor Ciortea” în parteneriat cu Primăria Municipiului Braşov

Sala „Patria” – sala muzicii de cameră

ora 20.00 -  Seara filmului european

Indochine (Franţa, 1992)

regia: Régis Wargnier

Dramă, romantic

Premiul Oscar pentru  cel bun film străin

Sala „Patria” - Cinemateca

31 IULIE 2014

ora 18.45 – Recital: Corina Ibănescu – pian şi Cristina  Buga – pian

în cadrul evenimentului „6 Seri Muzicale”organizat de Universitatea „Transilvania”din Braşov – Facultatea de Muzică

Sala „Patria” – sala muzicii de cameră

ora 20.00 -  Comedy Classics

Un cuplu ciudat 2/The Odd Couple II (SUA, 1988)

regia: Howard Deutch, scenariul:  Neil Simon.

Comedie

Sala „Patria” - Cinemateca

MUZEE

1 – 20 IULIE 2014

orele 10.00 – 18.00 - Marţi -Duminică

Expoziţia „Expresie în linie şi culoare. Lucrări de

grafică din colecţia Muzeului Naţional Brukenthal”

Muzeul de Artă Braşov

 

1 – 31 IULIE 2014

 

orele 10.00 – 18.00 - Marţi – Duminică 

Expoziţia temporară: „Mărturii din vechiul Schei”

Muzeul de Etnografie Braşov

 

1 – 31 IULIE 2014

 

Expoziţia temporară: „Micile cărţi mari”

Luni – Sâmbăta: 10.00 -17.00; Marţi -Vineri: 9.00 – 17.00

Casa Memorială Ştefan Baciu (lângă Arena Sportivă Ion Ţiriac)

 

15 – 31 IULIE 2014

 

orele 10.00 – 18.00 - Marţi – Duminică

Expoziţie de grafică

Muzeul Civilizaţiei Urbane a Braşovului

25 – 31 IULIE 2014

orele 10.00 – 18.00 - Marţi -Duminică

Expoziţia retrospectivă Friedrich Miess (1854-1935)

Muzeul de Artă Braşov

PROIECŢIE FILM

11 IULIE 2014

ora 20.00 - Cinemateca

Librăria „Şt.O.Iosif”Braşov

ALTE EVENIMENTE

IULIE 2014

orele 10.00 – 12.00 - Atelier de creativitate pentru seniori

organizat şi susţinut de Asociaţia Colors Braşov

Mansarda Casei Baiulescu

IULIE 2014

orele 11.00 – 13.00 – Lecturi în parc

Lecturile în aer liber se vor face cu condiţia ca vremea să fie favorabilă. În caz de timp nefavorabil, se vor anula.

Organizat de Biblioteca Judeţeană „George Bariţiu” Braşov

Parcul Nicolae Titulescu

1 – 28 IULIE 2014

 „3A – Ateliere de Artă Alternativă” – proiect cultural

organizator: Muzeul Casa Mureşenilor în parteneriat cu Primăria Municipiului Braşov

Muzeul „Casa Mureşenilor” Braşov

Centrul Cultural Reduta - sala Arcadia

Sala „Patria” – foaierul şi piaţeta din faţa sălii 

Turnul Artelor

 

1- 12 IULIE 2014

Making – off instalaţii artistice în cadrul proiectului cultural  „3A –Ateliere de Artă Alternativă”, în cinci locaţii:

Muzeul „Casa Mureşenilor”, artista Magali Marc (Franţa)

Centrul Cultural Reduta, artista Elsa Martini (Austria)

Turnul Artelor, artistul Daniel Roşca (România)

Foaierul Sălii „Patria”, artista Emanuela Ascari (Italia)

Piaţeta din faţa Sălii „Patria”, artistul Silvestru Munteanu (România)

14 – 28 IULIE 2014

Vizitarea instalaţiilor artistice finalizate din cadrul proiectului cultural „3A –Ateliere de Artă Alternativă”

în cele cinci locaţii amintite mai sus.

Program vizitare: Luni – Sâmbăta 10.00 – 17.00

                          Marţi – Vineri 9.00 – 17.00

Muzeul „Casa Mureşenilor” Braşov

Centrul Cultural Reduta - sala Arcadia

Sala „Patria” – foaierul şi piaţeta din faţa sălii 

Turnul Artelor

1, 8, 15, 22, 29 IULIE 2014

 

orele 11.00 – 12.00 – Mic şi Mare la Muzeu

Atelier de educaţie muzeală pentru copii (pentru copii între 2 – 3 ani)

Se vor spune poveşti, se va cânta, se vor confecţiona personaje din basme, vom construi, vom desena şi colora, ne vom plimba pe străzile din versurile lui Ştefan Baciu

taxă de participare: 5 lei/activitate/participant.

informaţii şi înscrieri: telefon 0268/511493(luni-vineri,

între orele 10 -16), coordonator program: Bianca Micu, muzeograf

organizat de secţia de literatură a Muzeului „Casa Mureşenilor”

Casa Memorială Ştefan Baciu

2, 9, 16, 23, 30 IULIE 2014

 

orele 11.00 – 12.30 – Mic şi Mare la Muzeu

Atelier de educaţie muzeală pentru copii (pentru copii între 2 – 3 ani)

Se vor spune poveşti, se va cânta, se vor confecţiona personaje din basme, vom construi, vom desena şi colora, ne vom plimba pe străzile din versurile lui Ştefan Baciu

taxă de participare: 5 lei/activitate/participant.

informaţii şi înscrieri: telefon 0268/511493(luni-vineri,

între orele 10 -16), coordonator program: Bianca Micu, muzeograf

organizat de secţia de literatură a Muzeului „Casa Mureşenilor”

Casa Memorială Ştefan Baciu

 

3, 10, 17, 24, 31 IULIE 2014 

 

orele 11.00 – 12.30 – Mic şi Mare la Muzeu

Atelier de educaţie muzeală pentru copii (pentru copii între 2 – 3 ani)

Se vor spune poveşti, se va cânta, se vor confecţiona personaje din basme, vom construi, vom desena şi colora, ne vom plimba pe străzile din versurile lui Ştefan Baciu

taxă de participare: 5 lei/activitate/participant.

informaţii şi înscrieri: telefon 0268/511493(luni-vineri,

între orele 10 -16), coordonator program: Bianca Micu, muzeograf

organizat de secţia de literatură a Muzeului „Casa Mureşenilor”

Casa Memorială Ştefan Baciu

5, 12, 19 IULIE 2014

 

orele 10.00 – 14.00 - Jocurile lui Hippo/Maşina timpului

Ateliere, jocuri, sport

Eveniment  organizat de Asociaţia Colors

Parcul Tractorul

 

7- 24 IULIE 2014

 

Centrul japonez Musashino organizează curs intensiv de limba japoneză pentru copii (începători) cu vârsta cuprinsă între 10 -15 ani.

Programul: în fiecare luni, marţi şi joi între orele 15.00 -16.30, număr de locuri: 10, taxa curs: 25 de lei

Organizat de Asociaţia Musashino, Japonia 

Centrul Japonez Musashino Braşov (str. Olteţ nr.11) 

 

10 IULIE 2014

 

orele 11.00 – 13.00 -Lecturi în parc

Lecturile în aer liber se vor face cu condiţia ca vremea să fie favorabilă. În caz de timp nefavorabil, se vor anula.

Organizat de Biblioteca Judeţeană „George Bariţiu” Braşov

Parcul şi locul de joacă Str. Prunului (cartier Noua)

 

11- 12 IULIE 2014

orele 9.00 – 19.00 - Conferinţa „Viaţa şi opera lui Alexandru Muşina, ediţia I”

Eveniment din cadrul proiectului cultural „Excelenţă Culturală Academică Braşoveană, ediţia a IV-A, 2014”

organizator: Universitatea Transilvania – Facultatea de Litere în parteneriat cu Primăria Municipiului Braşov

Aula Universităţii Transilvania „Sergiu T. Chiriacescu”

17 IULIE 2014

 

orele 11.00 – 13.00 – Lecturi în parc

Lecturile în aer liber se vor face cu condiţia ca vremea să fie favorabilă. În caz de timp nefavorabil, se vor anula.

Organizat de Biblioteca Judeţeană „George Bariţiu” Braşov

Parcul Str. Berzei

17- 20 IULIE 2014

orele 10.00 – 20.00 - „fEstivalul de cArte şi Muzică, ediţia a III-a”

organizat de Asociaţia „Libris Cultural” Braşov în parteneriat cu Primăria Municipiului Braşov

 

17 IULIE 2014 - orele 10.00 – 22.00  

ora 12.00 - Deschiderea Oficială  Festivalului

ora 12.30 - Decernarea Premiilor Filialei Braşov a Uniunii Scriitorilor din România pe anul 2013, oficiază dl. Adrian Lesenciuc

Lansări de carte

Piaţa Sfatului

18 IULIE 2014 - orele 10.00 – 22.00

Lansări de carte

Recital  – CVINTETUL ANATOLY

Piaţa Sfatului

 

19 IULIE 2014 - orele 10.00 – 22.00

Lansări de carte

Recital – Silvan Stâncel – Blondă sau Brunetă

Recital – Alexandra Fits & Guido Van

             De Meent (Olanda) – French diKiss

Recital – Daggu Project (Germania)

Recital – Formaţia  Conexiuni

Piaţa Sfatului

 

20 IULIE 2014 - orele 10.00 – 22.00

Spectacol Extraordinar de Dansuri şi Muzică Tradiţională

Recital: Roxana şi Septimiu Pop, Rodica Pop Seling, Daniel Rosalim, Lucia Potra,Aurelian Suciu şi Maria Butilă

Lansări de albume muzicale:

Rodica Stan – „Mi-a albit părul la frunte”

Ioana Bozga – „Am zânit cu drag şi dor”

prezintă: Silvana Enache

Piaţa Sfatului

24 – 27 IULIE 2014

orele 10.00 – 23.00 - Open Park Festival, ediţia a II-a

festival cultural outdoor de tineret organizat de Asociaţia Colors, Reţeaua CAN, DJST Braşov, Biblioteca Judeţeană „George Bariţiu” Braşov şi parteneri

Parcul Tractorul

 

25 – 27 IULIE 2014

 

orele 8.00 – 21.00 – „BOHEMIAN SQUARE”

Festival de cultură urbană 2014, workshopuri de prezentare a procedurilor hand made, expoziţie cu vanzare, spectacole de muzică stradală, lecturi

Piaţa George Enescu

25 IULIE 2014

orele 11.00 – 13.00 - Lecturi publice

Eveniment în cadrul Bohemian Square Festival organizat de Biblioteca Judeţeană „George Bariţiu” Braşov

Piaţa George Enescu

 

27 IULIE 2014

orele 11.00 – 13.00 -

Lecturi publice

Eveniment în cadrul Bohemian Square Festival organizat de Biblioteca Judeţeană „George Bariţiu” Braşov

Piaţa George Enescu

25 IULIE 2014

ora 18.00 - Clubul de lectură

moderator: Ana Oniţă

Librăria „Şt.O.Iosif”Braşov

25 – 28 IULIE 2014

48 Hour Film Project în Braşov

Realizatori de film din Braşov şi nu numai vor concura pentru a afla cine poate face cel mai bun scurtmetraj, în doar 48 de ore. Câştigătorul va concura cu filme din întreaga lume.

Centrul Cultural Reduta

 

25 IULIE – 25 AUGUST 2014

 

orele 9.00 – 19.30 - Expoziţie de fotografie dedicată împlinirii a 100 de ani de la izbucnirea Primului război mondial.

Expoziţia este rodul parteneriatului dintre Arhivele Naţionale ale României şi Ambasada Franţei la Bucureşti, organizatori locali: Alianţa Franceză Braşov, Direcţia Judeţeană Braşov a Arhivelor Naţionale şi Biblioteca Judeţeană „George Bariţiu”Braşov.

Casa Baiulescu – Mediateca franceză

 

31 IULIE 2014

orele 11.00 – 13.00 -Lecturi în parc

Lecturile în aer liber se vor face cu condiţia ca vremea să fie favorabilă. În caz de timp nefavorabil, se vor anula.

Organizat de Biblioteca Judeţeană „George Bariţiu” Braşov

Cartier Craiter

31 IULIE – 3 AUGUST 2014

Transylvania Tango Fest – editia a 7-a, by Studio „Tango Nada Mas”

Tematica ediţiei din acest an este „TanGo Energy in Motion”, festivalul fiind gândit în jurul ideii de energie în miscare: energia transpunerii muzicii în paşi de dans, energia îmbrăţişării, energia pauzelor şi a suspansului melodiilor, energia plăcerii de a dansa şi energia meditaţiei active prin dans.

Centrul Cultural Reduta