Currently browsing tag

calendar

Calendar cultural Aprilie 2016

TEATRU

1 APRILIE 2016

ora 19.00 – SECTORUL S – de Emanuel Pârvu
regia: Emanuel Pârvu, scenografia: Bogdan Spătaru
Teatrul „Sică Alexandrescu” Braşov – Sala Studio

2 APRILIE 2016

orele 10.30 şi 12.00 – ALBĂ CA ZĂPADA – de Liviu Steciuc
regia: Liviu Steciuc
scenografia: Simo Enikö
Teatrul Arlechino Braşov

ora 11.00 – SCUFIŢA ROŞIE repovestită
regia: Silvian Duică
prezentat de Teatrul Strada
Cinema One

ora 19.00 – JAKE ŞI FEMEILE LUI – de Neil Simon
regia: Petre Bokor, scenografie: Clara Labancz
asistent scenografie: Eliza Labancz
Teatrul „Sică Alexandrescu” Braşov

3 APRILIE 2016

orele 10.30 şi 12.00 – MOTANUL ÎNCĂLŢAT
de Valentin Dobrescu
regia artistică şi scenografia: Valentin Dobrescu
Teatrul Arlechino Braşov

ora 19.00 – FAZANUL – de Georges Feydeau
regia: Cristian Hadji – Culea, decorul: Ştefan Caragiu,
costumele: Liliana Cenean, coregrafia: prof. Doina
Enache şi Csongor Kicsi
Teatrul „Sică Alexandrescu” Braşov

8 APRILIE 2016

ora 19.00 – TREI FEMEI ÎNALTE – de Edward Albee
regia: Sânziana Stoican, scenografia: Valentin Vârlan
Teatrul „Sică Alexandrescu” Braşov – Sala Studio

9 APRILIE 2016

orele 10.30 şi 12.00 – RIDICHEA URIAŞĂ – de Delia Gavliţchi
regia: Delia Gavliţchi
scenariul:Alexandra Băcanu
scenografia: Marian Sandu
muzica: Corina Sârbu
Teatrul Arlechino Braşov

ora 11.00 – ALADIN
regia: Silvian Duică
scenografia: Iulian Ene
prezentat de Teatrul Strada
Cinema One

ora 19.00 – UN CUPLU CIUDAT- de Neil Simon
regia: Adrian Iclenzan, decorul: Mihai Mădescu
costumele: Luana Drăgoescu
Teatrul „Sică Alexandrescu” Braşov

10 APRILIE 2016

orele 10.30 şi 12.00 – RĂŢUŞCA CEA URÂTĂ
de Valentin Dobrescu
regia artistică şi scenografia: Valentin Dobrescu
Teatrul Arlechino Braşov

ora 17.30 – Premiera – METAMORPHOSE
Spectacol experiment nonverbal de animaţie-obiecte,
păpuşi şi dans; recomandat tinerilor peste 12 ani!
regia: Georgeta Lozincă
scenografia: Ildiko Luckacsy
coregrafia: Cristina Iuşan
muzica: Zeno Apostolache Kiss
Teatrul Arlechino Braşov

ora 19.00 – CU INIMA ÎN PUNGĂ – de John Cariani
regia: Adrian Iclenzan, scenografia: Bogdan Spătaru
Teatrul „Sică Alexandrescu” Braşov

11 APRILIE 2016

ora 11.00 – FATA SĂRACULUI CEA ISTEAŢĂ
regia: Silvian Duică
scenografia: Daniel Roşca
prezentat de Teatrul Strada
Cinema One

12 APRILIE 2016

ora 20.00 – UN ALTFEL DE CABARET – premieră absolută
regia: Anca Sigartău , concept muzical: Manuela Cara
scenografia: Imelda Manu , decoruri: Tudor Creţu
coregrafia: Doina Botiş ,costume: Tania Popa
Light design: Roxana Docan şi George Jipa
cu: Cosmin Selesi, Aurelian Temişan, Ozana Barabancea
Tania Popa, Doina Botiş, Anca Sigartau, Alexandra Velniciuc
Corina Danila, Manuela Cara, Monica Davidescu
Prezentat de Teatrul
Centrul Cultural Reduta

14 APRILIE 2016

ora 19.00 – COPILUL PROBLEMĂ – de George F. Walker
regia: Adrian Iclenzan, scenografia: Bogdan Spătaru
Teatrul „Sică Alexandrescu” Braşov – Sala Studio

15 APRILIE 2016

ora 19.00 – POVESTIRI ALESE
de Donald Margulies, regia: Vlad Zamfirescu,
decorul: Bogdan Spătaru, costumele: Maria Tache
Teatrul „Sică Alexandrescu” Braşov – Sala Studio

16 APRILIE 2016

orele 10.30 şi 12.00 – PUNGUŢA CU DOI BANI
de Ştefan Dedu Farca, o conceptie regizorală a
colectivului de actori ai Teatrului Arlechino
Teatrul Arlechino Braşov

ora 11.00 – FATA SĂRACULUI CEA ISTEAŢĂ
regia: Silvian Duică
scenografia: Daniel Roşca
prezentat de Teatrul Strada
Cinema One

ora 19.00 – PRIVEŞTE ÎNAPOI CU MÂNIE – de John Osborne
regia: Vladimir Anton, scenografia: Tudor Prodan
Teatrul „Sică Alexandrescu” Braşov – Sala Studio

17 APRILIE 2016

orele 10.30 şi 12.00 – MICA VRĂJITOARE – de Liviu Steciuc
regia artistică: Liviu Steciuc
scenografia: Eustaţiu Gregorian
Teatrul Arlechino Braşov

ora 19.00 – FANTEZIILE SEXUALE ALE SOŢULUI MEU
APROAPE CĂ M-AU ÎNNEBUNIT – de John Tobias
regia: Şerban Puiu, decorul: Mihai Mădescu,
costumele: Luana Drăgoiescu
Teatrul „Sică Alexandrescu” Braşov

19 APRILIE 2016

ora 19.30 – OMUL CU MÂRŢOAGA
după George Ciprian, regia: dan Tudor
cu: Dan Tudor, Marius Bodochi, Alina Chivulescu,
Dragoş Ionescu, Afrodita Androne, Tudorel Filimon,
Orodel Olaru şi Andrei Duban
Centrul Cultural Reduta

22 APRILIE 2016

ora 19.00 – PRIVEŞTE ÎNAPOI CU MÂNIE – de John Osborne
regia: Vladimir Anton, scenografia: Tudor Prodan
Teatrul „Sică Alexandrescu” Braşov – Sala Studio

23 APRILIE 2016

orele 10.30 şi 12.00 – ALADIN ŞI LAMPA FERMECATĂ
regia: Gheorghe Balint
scenografia: Mihai Pastramagiu
Teatrul Arlechino Braşov

ora 11.00 – Premiera
MICUL DINOZAUR de Silvian Duică
regia: Silvian Duică
prezentat de Teatrul Strada
Cinema One

ora 19.00 – JOCUL DRAGOSTEI ŞI AL ÎNTÂMPLĂRII
de Marivaux
regia: Liviu Lucaci, scenografia: Rodica Ştirbu
Teatrul „Sică Alexandrescu” Braşov

24 APRILIE 2016

orele 10.30 şi 12.00 – DRAGOSTEA CELOR TREI
PORTOCALE – de Georgeta Lozinca
regia artistică: Georgeta Lozinca
scenografia: Ildiko Lucacsy
muzica: Zeno Apostolache Kiss
Teatrul Arlechino Braşov

ora 19.00 – D’ALE LUI NENEA IANCU sau
LANŢUL SLĂBICIUNILOR – premieră
dramatizare de Oana Răsuceanu după „Schiţe”
de I.L. Caragiale
regia: Mihai Manolescu
scenografia: Luana Drăgoescu
Teatrul „Sică Alexandrescu” Braşov

26 APRILIE 2016

ora 19.00 – AUTO – de Ernesto Caballero
regia: Sorin Militaru, scenografia: Cristian Marin
Teatrul „Sică Alexandrescu” Braşov – Sala Studio

27 APRILIE 2016

ora 19.00 – PRIVEŞTE ÎNAPOI CU MÂNIE – de John Osborne
regia: Vladimir Anton, scenografia: Tudor Prodan
Teatrul „Sică Alexandrescu” Braşov – Sala Studio

28 APRILIE 2016

ora 19.00 – TREI FEMEI ÎNALTE – de Edward Albee
regia: Sânziana Stoican, scenografia: Valentin Vârlan
Teatrul „Sică Alexandrescu” Braşov – Sala Studio

CONCERTE

6 APRILIE 2016

ora 17.00 – Recitalul de la ora 5 susţinut
de artişti ai Operei Braşov
Muzeul „Casa Mureşenilor” Braşov

13 APRILIE 2016

ora 17.00 – Recitalul de la ora 5 susţinut
de artişti ai Operei Braşov
Muzeul „Casa Mureşenilor” Braşov

20 APRILIE 2016

ora 17.00 – Recitalul de la ora 5 susţinut
de artişti ai Operei Braşov
Muzeul „Casa Mureşenilor” Braşov

SALA PATRIA

1 APRILIE 2016

ora 20.00 – Seara Filmului Românesc
Aferim ! (România, 2015)
regia: Radu Jude
cu: Teodor Corban, Toma Cuzin, Mihai Comănoiu
Istoric, aventură, Ursul de Argint pentru cea mai
bună regie la Festivalul de la Berlin 2015
Sala „Patria” – Cinemateca

2 APRILIE 2016

ora 11.00 – Matineu copii
Clopoţica şi Zâna Pirat/The Pirate Fairy (SUA 2014)
regia: Peggy Holmes
Animaţie, dublat în limba română
Sala „Patria” – Cinemateca

ora 17.00 – Mari actori – Regina africană/
The African Queen (SUA, 1951)
regia: John Huston
cu: Humphrey Bogart, Katherine Hepburn
Aventură, război, Premiul Oscar pentru cel
mai bun actor –Humphrey Bogart
Sala „Patria” – Cinemateca

ora 19.00 – Mari regizori
Numele Trandafirului /The Name of
the Rose (Germania, Italia, Franţa,1986)
regia: Jean-Jacques Annaud
cu: Sean Connery, Christian Slater, Ron Perlman
Dramă, ecranizare, thrilller, Aniversarea de 30 de ani !
In memoriam Umberto Eco
Sala „Patria” – Cinemateca

3 APRILIE 2016

ora 11.00 – Matineu copii – Bunul dinozaur (2015)
regia: Peter Sohn
Animaţie, dublat în limba română
Sala „Patria” – Cinemateca

ora 17.00 – Golden Classics – Shadow of a Doubt (SUA, 1943)
regia: Alfred Hitchcock, cu: Joseph Cotten, Teresa Wright
Thriller, dramă
Sala „Patria” – Cinemateca

ora 19.00 – Seara de Oscar
Va curge sânge/There Will Be Blood (SUA, 2007)
regia: Paul Thomas Anderson
cu: Daniel Day-Lewis, Paul Dano, Ciarán Hinds
Dramă, ecranizare după Upton Sinclair
8 nominalizări şi 2 premii Oscar
Sala „Patria” – Cinemateca

4 APRILIE 2016

ora 19.00 – Recital EXTRAORDINAR în cadrul
turneului „PIANUL CĂLĂTOR”
solist: Horia Mihail – pian
Sala „Patria

ora 19.00 – Seara Filmului European
Fiul lui Saul /Saul Fia (Ungaria, 2015)
regia: László Nemes, cu: Géza Röhrig,Levente Molnar
Dramă, război, Premiul Oscar şi Globul de Aur pentru
cel mai bun film străin 2016,Marele premiu al Juriului
şi premiul FIPRESCI la Cannes
Sala „Patria” – Cinemateca

5 APRILIE 2016

ora 18.30 – Recital cameral
Anton Niculescu – violoncel
invitat: Andrei Licareţ – pian
Sala „Patria” – Sala Muzicii de Cameră

ora 20.00 – Film Cult – Barton Fink (SUA, 1991)
regia: Joel & Ethan Coen
cu: John Turturro, John Goodman, Judy Davis
Dramă,Premiul pentru cel mai bucn actor, regizor
şi Palme d’Or la Festivalul de la Cannes
Sala „Patria” – Cinemateca

6 APRILIE 2016

ora 20.00 – Comedy Classics – Poveşti trăznite/
Relatos salvajes (Argentina, 2014)
regia: Damián Szifrón
cu: Darío Grandinetti, María Marull, Mónica Villa
Comedie, Nominalizat la premiul Oscar 2015
pentru cel mai bun film străin
Sala „Patria” – Cinemateca

7 APRILIE 2016

ora 19.00 – CONCERT SIMFONIC
dirijor: Daisuke Soga (Japonia)
solist: Suzu Watanabe – flaut (Japonia)
Sala „Patria”

ora 19.00 – ACTRIŢA
regia: Elvira Platon Rimbu
cu: Dorina Roman şi Mona Codreanu
prezentat de Teatrul Particular
Sala „Patria” – Sala Muzicii de Cameră

8 – 10 APRILIE 2016

Zilele filmului francez şi german
Toate filmele vor avea subtitrare în limba română.
Intrarea este liberă.
organizatori: Alianţa Franceză Braşov şi
Centrul Cultural German
Sala „Patria” – Cinemateca

8 APRILIE 2016
ora 18.00 – Caprice (2015)
regia: Emmanuel Mouret
comedie romantică
Sala „Patria” – Cinemateca

ora 20.00 – Jack (2014)
regia:Edward Berger, dramă
premii: German film Award 2015, Bavarian
Film Award 2015 – VGF Award
Sala „Patria” – Cinemateca

9 APRILIE 2016
ora 17.00 – Între lumi ( 2014)
regia: Feo Aladag, dramă
premii:Evolution International Film Festival 2014,
Sao Paulo International Film – Premiul juriului
Sala „Patria” – Cinemateca

ora 19.00 – Huliganul (2013)
regia: Helier Cisterne, dramă
Sala „Patria” – Cinemateca

10 APRILIE 2016
ora 17.00 – Timpul aventurii (2013)
regia: Jérôme Bonnel, comedie romantică
Sala „Patria” – Cinemateca

ora 19.00 – Stăpânul universului (2013)
regia: Marc Bauder, film documentar
premii: European Film Award 2014, Astra
Film Festival Sibiu 2014 – Cel mai bun
documentar din competiţia internaţională
Sala „Patria” – Cinemateca

10 APRILIE 2016

ora 11.00 – Matineu copii
Kung Fu Panda 2, regia: Jennifer Yuh
Animaţie, dublat în limba română
Sala „Patria” – Cinemateca

11 APRILIE 2016

ora 17.00 – Concertul olimpicilor
organizator: Liceul de Muzică „Tudor Ciortea”
Sala „Patria”

DOC AND ROLL III : 11-17 aprilie
ora 20.00 – Doc and Roll – Club 27
Janis: Little Girl Blue (SUA, 2015)
regia: Amy Berg, cu: Janis Joplin, Cat Power
Documentar, muzică, Avanpremieră naţională!
Sala „Patria” – Cinemateca

12 APRILIE 2016

ora 18.30 – Recital cameral
Cvintetul CANTABILE
Sala „Patria” – Sala Muzicii de Cameră

ora 20.00 – Doc and Roll – Club 27
Jimi -All Is By My Side (SUA, 2013)
regia: John Ridley
cu: André Benjamin, Hayley Atwell, Imogen Poots
Biografic, muzică, Singura proiecţie din România
a primului film biografic depre Hendrix
Sala „Patria” – Cinemateca

13 APRILIE 2016

ora 17.00 – Concertul olimpicilor
organizator: Liceul de Muzică „Tudor Ciortea”
Sala „Patria”

ora 19.00 – Doc and Roll – Club 27
The Doors-When You’re Strange (SUA; 2009)
regia: Tom DiCillo
cu: Johnny Depp, John Densmore, Robby Krieger
Documentar, muzică
Sala „Patria” – Cinemateca

14 APRILIE 2016

ora 19.00 – CONCERT SIMFONIC
dirijor: I. Ionescu – Galaţi
solist: Florin Ionescu – Galaţi – vioară
Sala „Patria

ora 19.00 – Doc and Roll – Club 27
Amy (SUA, 2015), regia: Asif Kapadia
cu: Amy Winehouse, Documentar, muzică
Premiul Oscar 2016 prentru cel mai bun documentar
Sala „Patria” – Sala Muzicii de Cameră

15 APRILIE 2016

ora 19.00 – Doc and Roll – Club 27
Cobain: Montage of Heck (SUA, 2015)
regia: Brett Morgen
cu: Kurt Cobain, Courtney Love
Documentar, muzică
Sala „Patria” – Sala Muzicii de Cameră

ora 21.30 – Doc and Roll – In memoriam David Bowie
Ziggy Stardust and the Spiders from Mars (SUA, 1973)
regia: D.A. Pennebaker
cu: David Bowie, Mick Ronson, Trevor Boulder
Documentar, concert
Sala „Patria” – Sala Muzicii de Cameră

16 APRILIE 2016

ora 11.00 – Matineu copii
Blinky Bill: Koala cel poznaş (2015)
regia: Alex Weight
Animaţie, dublat în limba română
Sala „Patria” – Cinemateca

ora 17.00 – Doc and Roll – Special
Pink Floyd The Wall
regia: Alan Parker
Cu: Bob Geldof, Bob Hoskins
Muzical, dramă
Sala „Patria” – Sala Muzicii de Cameră

ora 19.00 – Doc and Roll – Special
Roger Waters -The Wall
regia: Sean Evans, Roger Waters
cu: Roger Waters, Snowy White
Muzică, concert
Sala „Patria” – Sala Muzicii de Cameră

17 APRILIE 2016

ora 11.00 – Matineu copii
Întoarcerea în Ţara de Nicăieri /
Return to Neverland (SUA, 2002)
regia: Robin Budd, Donovan Cook Animaţie,
dublat în limba română
Sala „Patria” – Cinemateca

ora 17.00 – Doc and Roll – Club 27
Crossroads (SUA, 1986)
regia: Walter Hill
cu: Ralph Macchio, Joe Seneca, Steve Vai
Blues, muzică, Aniversarea de 30 de ani!
Sala „Patria” – Sala Muzicii de Cameră

ora 19.00 – Doc and Roll – Club 27
The Doors (SUA, 1991), regia: Oliver Stone
cu: Val Kilmer, Meg Ryan, Kyle MacLachlan
Biografic, muzică, Aniversarea de 25 de ani!
Sala „Patria” – Sala Muzicii de Cameră
ora 19.00 – CONCERT SIMFONIC
dirijor: I. Ionescu – Galaţi
solist: Florin Ionescu – Galaţi – vioară
Sala „Patria

18 APRILIE 2016

ora 20.00 – Seara Filmului European
Mlaştina/La isla minima (Spania, 2014)
regia: Alberto Rodriguez
cu: Javier Gutiérrez, Raúl Arévalo, María Varod
Thriller, 10 premii Goya (inclusiv cel mai bun film)
Sala „Patria” – Cinemateca

19 APRILIE 2016

ora 18.30 – Recital cameral
Quartetto BRASSOVIA
Sala „Patria” – Sala Muzicii de Cameră

ora 20.00 – Film Cult – Furyo/
Merry Christmas Mr. Lawrence (Anglia/Japonia, 1983)
regia: Nagisha Oshima
cu: David Bowie, Tom Conti, Takeshi Kitano
Dramă, război, Selecţia oficială Festivalul de la Cannes 1983
In memoriam David Bowie
Sala „Patria” – Cinemateca

20 APRILIE 2016

ora 19.00 – CONCERT DE SFINTELE PAŞTI
cu Kamera Kronstadt , dirijor: Cristian Oroşanu
soprana: Ana Donose
mezzosoprana: Carmen Topciu
Sala „Patria”

ora 20.00 – Comedy Classics/Special Pascal
12 scaune/The Twelve Chairs (SUA, 1970)
regia: Mel Brooks
cu: Ron Moody, Frank Langella, Dom de Louise
Comedie, ecranizare după Ilf şi Petrov
LMA Mel Brooks (90 de ani)
Sala „Patria” – Cinemateca

21 APRILIE 2016

ora 19.00 – TOXIC LOVE – de Sorin Misiriantu
ilustraţia muzicală: Marcel Vlădăreanu
cu: Dorina Roman şi Dan Zorilă
prezentat de Teatrul Particular
Sala „Patria” – Sala Muzicii de Cameră

22 APRILIE 2016

ora 18.30 – Recital cameral
Alina Nauncef – vioară
Sara C. Gonzales – pian
Sala „Patria” – Sala Muzicii de Cameră

ora 20.00 – Seara Filmului Românesc
Ilegitim, regia: Adrian Sitaru
cu: Alina Grigore, Adrian Titieni, Robi Urs
Dramă, Premiul CICAE la Festivalul de la Berlin
Sala „Patria” – Cinemateca

23 APRILIE 2016

ora 11.00 – Matineu copii
Madagascar 3: Fugăriţi prin Europa/
Madagascar 3: Europe’s Most Wanted (2012)
regia: Eric DarnellAnimaţie,
dublat în limba română
Sala „Patria” – Cinemateca

ora 17.00 – Mari actori – Insomnia (SUA,2002)
regia: Christopher Nolan
Cu: Al Pacino, Robin Williams, Hilary Swank
Thriller, dramă, LMA Al Pacino 76 de ani !
Sala „Patria” – Cinemateca

ora 19.00 – Mari regizori
Ultima ispită a lui Christos/ The Last
Temptation of Christ (SUA, 1988)
regia: Martin Scorsese
cu: Willem Defoe, Harvey Keitel, David Bowie
Dramă, ecranizare, după romanul lui Nikos Kazantzakis
Muzică de Peter Gabriel, In memoriam David Bowie
Sala „Patria” – Cinemateca

24 APRILIE 2016

ora 11.00 – Matineu copii –
Aventuri la firul ierbii/A Bug’s Life (1998)
regia: John Lasseter
Animaţie, dublat în limba română
Sala „Patria” – Cinemateca

ora 17.00 – Golden Classics – Special Pascal
Tunica /The Robe (SUA; 1953)
regia: Henry Koster
cu: Richard Burton, Jean Simmons
Istoric, epic, 2 premii Oscar
Sala „Patria” – Cinemateca

ora 19.30 – Seara de Oscar
Zbor deasupra unui cuib de cuci/
One Flew Over the Cuckoo’s Nest (SUA, 1975)
regia: Milos Forman
cu: Jack Nicholson, Louise Fletcher, Brad Dourif
Dramă, ecranizare, 5 premii Oscar.
LMA Jack Nicholson 79 de ani !
Sala „Patria” – Cinemateca

25 APRILIE 2016

ora 20.00 – Seara Filmului European
Gangsteri de legendă /Legend (Anglia, 2015)
regia: Brian Helgeland
cu: Tom Hardy, Emily Browning, Christopher Eccleston
Gangsteri, dramă
ala „Patria” – Cinemateca

26 APRILIE 2016

ora 20.00 – Film Cult /Special Pascal
Jesus Christ Superstar (SUA 1973)
regia: Norman Jewison
cu: Ted Neeley, Carl Anderson
Operă rock/Muzical
Sala „Patria” – Cinemateca

27 APRILIE 2016

ora 20.00 – Special Pascal
Pan (SUA, 2015)
regia: Joe Wright
cu: Hugh Jackman, Garrett Hedlund, Rooney Mara
Aventură, fantastic
Sala „Patria” – Cinemateca

28 APRILIE 2016

ora 19.00 – CONCERT VOCAL SIMFONIC EXTRAORDINAR
dirijor: Gheorghe Costin
solişti: ​Mădălina Stan – soprană
Sidonia Nica – mezzosoprană
Liviu Indricău – tenor
Iustinian Zetea – bas
Corul Mixt al Filarmonicii de stat din Târgu-Mureş
dirijor: Vasile Cazan
Sala „Patria

ora 20.00 – Seara Filmului Românesc / Special Pascal
Billion Star Hotel (România, 2015)
regia: Alecs Năstoiu
cu: Rudy Moca, Nicu Mihoc, Dan Radulescu
Comedie dramatică
În prezenţa realizatorilor, urmat de un Q and A
Sala „Patria” – Cinemateca

29 APRILIE 2016

ora 20.00 – Special Pascal
Patimile lui Iisus/The Passion of the Christ (SUA, 2004)
regia: Mel Gibson
cu: Jim Caviezel, Monica Bellucci, Maia Morgenstern
Dramă, istoric, 3 nominalizări la premiul Oscar
Sala „Patria” – Cinemateca

OPERA

2 APRILIE 2016

ora 18.30 – POVESTIRILE LUI HOFFMANN
de J. Offenbach
dirijor: Traian Ichim
regia: Cristian Mihăilescu
Opera Braşov

6 APRILIE 2016

ora 11.00 – FATA MOŞULUI CEA CUMINTE
de Fl. Comisel
regia: F. Marinescu şi V. Popescu
Opera Braşov

9 APRILIE 2016

ora 18.30 – RIGOLETTO – de G. Verdi
dirijor: Daisuke Soga (Japonia)
regia: Carmen Dobrescu
Opera Braşov

13 APRILIE 2016

ora 11.00 – COCOŞELUL NEASCULTĂTOR
de I. Lucian
regia: C. Ungureanu
Opera Braşov

16 APRILIE 2016

ora 18.30 – MY FAIR LADY – de F. Loewe
dirijor: Dorel Munteanu
regia: Anda Tabacaru-Hogea, Cristian Mihăilescu
Opera Braşov

19 şi 20 APRILIE 2016

ora 11.00 – VITRINA CU PERSONAJE
Spectacol – lecţie pentru copii
regia: Anda Tăbăcaru–Hogea
la pian: Simona Patriche
Opera Braşov

21 APRILIE 2016

orele 10.00 şi 12.00– LECŢIE DE BALET
Opera Braşov

23 APRILIE 2016

ora 18.30 – CAVALERIA RUSTICANĂ – de P. Mascagni
PAIAŢE – de R. Leoncavallo
dirijor: Giuseppe Carannante (Italia)
regia: Cristian Mihăilescu
Opera Braşov

FESTIVALURI

2 – 3 APRILIE 2016

Festivalul Concurs de Muzică Populară pentru
Tineri Interpreţi ,,Flori în Ţara Bârsei”, Ediţia a IX-a
Centrul Cultural Reduta

2 APRILIE 2016
ora 18.00 – Spectacolul Concurs
Recital extraordinar Marius Ciprian Pop
Acompaniază Orchestra „Plaiuri Transilvane”,
dirijor prof. Liviu Iosif
prezintă: Claudia Miriţescu
Intrarea Liberă!
Centrul Cultural Reduta

3 APRILIE 2016
ora 13.00 – Gala Laureaţilor
prezintă: Claudia Miriţescu
Intrarea Liberă!
Centrul Cultural Reduta

MUZEE

1 – 30 APRILIE 2016

orele 10.00 – 18.00 – Marţi – Duminică
Expoziţia retrospectivă Horea Cucerzan
Muzeul de Artă Braşov

1- 30 APRILIE 2016

orele 9.00 – 17.00 – Marţi – Duminică
Expoziţia temporară: „Sate contemporane din
România – tezaure vii”
Muzeul de Etnografie Braşov

orele 9.00 – 17.00 – Marţi – Duminică
Expoziţia temporară: „Artizani braşoveni – jucării
croşetate – Gabriela Bularca, păpuşi din pănuşi – Valeria Neuvirt”
Muzeul de Etnografie Braşov

orele 9.00 – 17.00 – Marţi – Duminică
Târgul de Paşti
Muzeul de Etnografie Braşov

1- 30 APRILIE 2016

orele 9.00 – 17.00 – Marţi – Duminică
Expoziţia temporară: „Pentru o istorie a
simbolurilor: tatuajul în România”
Muzeul Civilizaţiei Urbane a Braşovului

1- 30 APRILIE 2016

orele 9.00 -17.00 -Luni – Duminică
Expoziţii permanente: „Anton Pann”, „Diaconul Coresi”,
„Cartea şi Cărturarii braşoveni”, „Cartea, factor de unitate
Naţională”, „Ex-libris”, „Junii braşoveni”, „Tudor Ciortea”
Muzeul Prima Şcoală Românească

1- 30 APRILIE 2016

orele 9.00 – 17.00 – Luni şi Sâmbătă
orele 10.00 -17.00 – Marţi – Vineri
Expoziţia permanentă: „Istoria Familiei Mureşenilor”
şi expoziţia temporară „Poveştile arhivei”
Muzeul „Casa Mureşenilor” Braşov

1- 31 MARTIE 2016

orele 9.00 – 17.00 – Luni şi Sâmbătă
orele 10.00 -17.00 – Marţi – Vineri
Expoziţia permanentă: „Familia Baciu”
organizată de Muzeul „Casa Mureşenilor”
Casa Ştefan Baciu (strada Gh. Baiulescu nr. 9)

PROIECŢIE FILM

8 APRILIE 2016

ora 20.00 – Cinemateca Librăria „Şt.O.Iosif”
Rulează filmul „Andrei Rublyov” (1966),
regia: Andrei Tarkovsky
Librăria „Şt.O.Iosif”

18 – 21 APRILIE 2016

Astra Film Junior on Tour 2016 – cu sprijinul ASTRA FILM
Filme pentru ciclul primar
organizatori: Alianţa Franceză Braşov în parteneriat
cu Biblioteca Judeţeană George Bariţiu Braşov
Mansarda Casei Baiulescu

18 APRILIE 2016
ora 12.00 – Filme pentru ciclul gimnazial
Mansarda Casei Baiulescu

19 APRILIE 2016
ora 12.00 – Filme pentru liceeni
Mansarda Casei Baiulescu

21 APRILIE 2016
ora 14.00 – Apocalipsa după Cioran
(Gabriel Liiceanu, Sorin Ilieşiu, România) 58′
Mansarda Casei Baiulescu

21 APRILIE 2016

ora 17.30 – Cineclub francofon: „Tatăl orfelin 2” (Franţa, 2011)
Dramă, cu subtitrare în limba română
Intrare gratuită, organizator: Alianţa Franceză în parteneriat
cu Biblioteca Judeţeană „George Bariţiu” Braşov
Mansarda Casei Baiulescu

ALTE EVENIMENTE

1 APRILIE 2016

ora 17.00 – Lansare volum de versuri „Focul din vatră”
de Victor Nicolae Ciobanu
Invitaţi, alături de autor: Ion Popescu Topolog şi Adrian Lesenciuc
La finalul evenimentului va avea loc un moment muzical
cu instrumente autohtone (caval, fluier, gardon) şi
orientale (ney, saz/baglama, bendir)
susţinut de: Ferenc Segercz şi Victor Nicolae Ciobanu
Librăria „Şt.O.Iosif”

6 APRILIE 2016

ora 19.00 – S-A APRINS O STEA! – Concert FUEGO
Centrul Cultural Reduta

9 APRILIE 2016

ora 14.30 – Dezbatere pe tema „Cine se teme de genurile
minore? SF, fantasy, mystery & thriller, romance”
participă: Michael Hăulică, Dănuţ Ungureanu, Adina
Speteanu, Bogdan Hrib, Tony Mott, Alexandru Lamba
Librăria „Şt.O.Iosif”

10 APRILIE 2016

ora 10.30 – Lansare de carte „O să te ţin în braţe cât vrei
tu şi încă o secundă” cu Ioana Chicet-Macoveiciuc,
autoarea celui mai cunoscut blog de creşterea copiilor
Printesaurbana.ro
Coresi Shopping Resort

12 APRILIE 2016

ora 17.30 – Ciclu de dezbateri organizate de Alianţa
Franceză Braşov şi Lectoratul francez Braşov în
parteneriat cu Biblioteca Judeţeană „George Bariţiu” Braşov
despre „Le paysage audio-visual français et roumain”
Tema întâlnirii: Le cinéma: les grands réalisateurs
Mansarda Casei Baiulescu

13 APRILIE 2016

ora 18.00 – Lansare de carte „Am fost rivalul regelui.
Povestea mea de iubire cu Sara Montiel” de Ion
Dichiseanu, Editura Polirom
Librăria „Şt.O.Iosif

18 – 23 APRILIE 2016

Evenimente desfăşurate sub semnul cărţilor şi lecturilor
preferate prilejuite de Săptămâna Naţională a
Bibliotecilor (18-24.04.2016)
Biblioteca Judeţeană „George Bariţiu” Braşov

19 APRILIE – 23 MAI 2016

Expoziţia Dessins en liberté
Eveniment realizat de Alianţa Franceză Braşov, în
parteneriat cu Centrul Multicultural al Universităţii
Transilvania Braşov, cu sprijinul Institutului Francez
din Paris şi cel al Institutului Francez din România
Centrul Multicultural al Universităţii Transilvania Braşov

22 APRILIE 2016

ora 17.30 – Club de lectură
Librăria „Şt. O. Iosif” Braşov

20

Calendar cultural – martie 2016

Calendar cultural martie 2016 la Brașov

TEATRU

1 MARTIE 2016

ora 19.00 – OLENKA – de Vasili Sigarev
regia: Sânziana Stoican
scenografia: Valentin Vârlan
Teatrul „Sică Alexandrescu” Braşov – Sala Studio

2 MARTIE 2016

ora 19.00 – POVESTIRI ALESE
de Donald Margulies, regia: Vlad Zamfirescu,
decorul: Bogdan Spătaru, costumele: Maria Tache
Teatrul „Sică Alexandrescu” Braşov – Sala Studio

3 MARTIE 2016

ora 19.00 – PRIVEŞTE ÎNAPOI CU M NIE – de John Osborne
regia: Vladimir Anton, scenografia: Tudor Prodan
Teatrul „Sică Alexandrescu” Braşov – Sala Studio

4 MARTIE 2016

ora 19.00 – CEL DE L NGĂ TINE – de David Lindsay-Abaire
regia: Vlad Zamfirescu, scenografia: Bogdan Spătaru
Teatrul „Sică Alexandrescu” Braşov – Sala Studio

5 MARTIE 2016

orele 10.30 şi 12.00 – FLUIERUL FERMECAT – de Adrian Găzdaru
regia artistică: Adrian Găzdaru, scenografia: Gelu Rîscă
muzica: Cătălin Creţu
Teatrul Arlechino Braşov

ora 11.00 – PINOCCHIO – după Carlo Collodi
scenariul: Silvian Duică
scenografia/construcţie păpuşi: Iulian Ene
prezentat de Teatrul Strada
Cinema One

ora 19.00 – FANTEZIILE SEXUALE ALE SOŢULUI MEU
APROAPE CĂ M-AU ÎNNEBUNIT – de John Tobias
regia: Şerban Puiu, decorul: Mihai Mădescu,
costumele: Luana Drăgoiescu
Teatrul „Sică Alexandrescu” Braşov

6 MARTIE 2016

orele 10.30 şi 12.00 – FRUMOASA, BESTIA ŞI
FLOAREA PURPURIE – de Valentin Dobrescu
regia artistică şi scenografia: Valentin Dobrescu
muzica: Alin Macovei Moraru
Teatrul Arlechino Braşov

ora 19.00 – JAKE ŞI FEMEILE LUI – de Neil Simon
regia: Petre Bokor, scenografie: Clara Labancz
asistent scenografie: Eliza Labancz
Teatrul „Sică Alexandrescu” Braşov

9 MARTIE 2016

ora 19.00 – AUTO – de Ernesto Caballero
regia: Sorin Militaru, scenografia: Cristian Marin
Teatrul „Sică Alexandrescu” Braşov – Sala Studio

10 MARTIE 2016

ora 19.00 – UN BILET SPRE FERICIRE – de Spiró György
regia: Diana Lupescu, scenografia: Luana Drăgoescu
Teatrul „Sică Alexandrescu” Braşov – Sala Studio

11 MARTIE 2016

ora 19.00 – DANS ND ÎN NOAPTE
de Patrick Ellsworth, regia: Vlad Massaci,
scenografie, light design, concept şi realizare video:
Andu Dumitrescu, coregrafia: Andrea Gavriliu
Teatrul „Sică Alexandrescu” Braşov
12 MARTIE 2016

orele 10.30 şi 12.00 – MICUL MUCK – de Gavril Borodan
regia artistică şi scenografia: Gavril Borodan
Teatrul Arlechino Braşov

ora 11.00 – JACK ŞI VREJUL DE FASOLE după o poveste irlandeză
scenariul: Silvian Duică
scenografia/construcţie păpuşi: Iulian Ene
prezentat de Teatrul Strada
Cinema One

ora 19.00 – FAZANUL – de Georges Feydeau
regia: Cristian Hadji-Culea, decorul: Ştefan Caragiu,
costumele: Liliana Cenean, coregrafia: prof. Doina
Enache şi Csongor Kicsi
Teatrul „Sică Alexandrescu” Braşov

13 MARTIE 2016

orele 10.30 şi 12.00 – CAPRA CU TREI IEZI – de Ion Agachi
regia artistică: Liviu Steciuc
scenografia: Manuela Zaharie
Teatrul Arlechino Braşov

ora 19.00 – SLUGĂ LA DOI STĂP NI – de Carlo Goldoni
regia: Cristian Hadji-Culea, decorul: Ştefan Caragiu
costumele: Liliana Cenean
Teatrul „Sică Alexandrescu” Braşov

16 MARTIE 2016

ora 19.00 – CEL DE L NGĂ TINE – de David Lindsay -Abaire
regia: Vlad Zamfirescu, scenografia: Bogdan Spătaru
Teatrul „Sică Alexandrescu” Braşov – Sala Studio

17 MARTIE 2016

ora 19.00 – TREI FEMEI ÎNALTE – de Edward Albee
regia: Sânziana Stoican, scenografia: Valentin Vârlan
Teatrul „Sică Alexandrescu” Braşov – Sala Studio

18 MARTIE 2016

ora 19.00 – NIŞTE FETE – de Neil LaBute
regia: Gelu Colceag, scenografia: Ştefan Caragiu
Teatrul „Sică Alexandrescu” Braşov

19 MARTIE 2016

orele 10.30 şi 12.00 – CENUŞĂREASA – de Viorel Vârlan
scenografia: Viorica Perju
muzica: Ştefan Răducu- Dumitru
Teatrul Arlechino Braşov

ora 11.00 – MAGIQUE
scenariul, regia şi ilustraţia muzicală: Silvian Duică
scenografia, construcţie păpuşi: Daniel Roşca
pictura: Diana Popescu, prezentat de Teatrul Strada
Cinema One

ora 19.00 – CU INIMA ÎN PUNGĂ – de John Cariani
regia: Adrian Iclenzan, scenografia: Bogdan Spătaru
Teatrul „Sică Alexandrescu” Braşov

20 MARTIE 2016

orele 10.30 şi 12.00 – SCUFIŢA ROŞIE- de Valentin Dobrescu
regia artistică şi scenografia: Valentin Dobrescu
muzica: Alin Macovei Moraru
Teatrul Arlechino Braşov

ora 19.00 – UN CUPLU CIUDAT- de Neil Simon
regia: Adrian Iclenzan, decorul: Mihai Mădescu
costumele: Luana Drăgoescu
Teatrul „Sică Alexandrescu” Braşov

24 MARTIE 2016

ora 19.00 – UN BILET SPRE FERICIRE – de Spiró György
regia: Diana Lupescu, scenografia: Luana Drăgoescu
Teatrul „Sică Alexandrescu” Braşov – Sala Studio

25 MARTIE 2016

ora 19.00 – PRIVEŞTE ÎNAPOI CU M NIE – de John Osborne
regia: Vladimir Anton, scenografia: Tudor Prodan
Teatrul „Sică Alexandrescu” Braşov – Sala Studio

26 MARTIE 2016

orele 10.30 şi 12.00 – CROITORAŞUL CEL VITEAZ
de Cristian Pepino
regia artistică: Liviu Steciuc
scenografia: Simo Enikö
Teatrul Arlechino Braşov

ora 11.00 – PUNGUŢA CU 2 BANI – după Ion Creangă
un spectacol de Silvian Duică
prezentat de Teatrul Strada
Cinema One

ora 19.00 – DANS ND ÎN NOAPTE
de Patrick Ellsworth, regia: Vlad Massaci,
scenografie, light design, concept şi realizare video:
Andu Dumitrescu, coregrafia: Andrea Gavriliu
Teatrul „Sică Alexandrescu” Braşov

27 MARTIE 2016

orele 10.30 şi 12.00 –AVENTURILE LUI CHILLI RAMIREZ
de Ioan Gyuri Pascu, regia: Attila Vizauer
scenografia: Mihai Pastramagiu
muzica: Ioan Gyuri Pascu
Teatrul Arlechino Braşov

ora 19.00 – JOCUL DRAGOSTEI ŞI AL ÎNT MPLĂRII
de Marivaux
regia: Liviu Lucaci, scenografia: Rodica Ştirbu
Teatrul „Sică Alexandrescu” Braşov

28 MARTIE 2016

ora 19.00 –DINEU CU PROŞTI – de Francis Veber
traducere: Tudor Ţepeneag
regia: Ion Caramitru
scenografia: Florinela Popescu Fărcăşanu
cu: Horaţiu Mălăele, Ion Caramitru, Medeea Marinescu
prezentat de Teatrul Naţional Bucureşti
Teatrul „Sică Alexandrescu” Braşov

30 MARTIE 2016

ora 19.00 – COPILUL PROBLEMĂ – de George F. Walker
regia: Adrian Iclenzan, scenografia: Bogdan Spătaru
Teatrul „Sică Alexandrescu” Braşov – Sala Studio

31 MARTIE 2016

ora 19.00 – TREI FEMEI ÎNALTE – de Edward Albee
regia: Sânziana Stoican, scenografia: Valentin Vârlan
Teatrul „Sică Alexandrescu” Braşov – Sala Studio

CONCERTE

1 MARTIE 2016

ora 18.00 – CONCERT – ZIUA UNIVERSITĂŢII
solişti: Anca Preda (pian), Raluca Enea (clavecin),
Steffen Schlandt (orgă) şi Gaudeamus Quartet
Intrarea liberă!
Aula Universităţii Transilvania „Sergiu T. Chiriacescu”

2 MARTIE 2016

ora 17.00 – Recitalul de la ora 5 susţinut
de artişti ai Operei Braşov
Muzeul „Casa Mureşenilor” Braşov

9 MARTIE 2016

ora 17.00 – Recitalul de la ora 5 susţinut
de artişti ai Operei Braşov
Muzeul „Casa Mureşenilor” Braşov

16 MARTIE 2016

ora 17.00 – Recitalul de la ora 5 susţinut
de artişti ai Operei Braşov
Muzeul „Casa Mureşenilor” Braşov

23 MARTIE 2016

ora 17.00 – Recitalul de la ora 5 susţinut
de artişti ai Operei Braşov
Muzeul „Casa Mureşenilor” Braşov

30 MARTIE 2016

ora 17.00 – Recitalul de la ora 5 susţinut
de artişti ai Operei Braşov
Muzeul „Casa Mureşenilor” Braşov

SALA PATRIA

1 MARTIE 2016

ora 20.00 – Film Cult
Mad Max (SUA, 1979)
regia: George Miller, cu: Mel Gibson
Thriller, LMA George Miller (71 de ani)
Sala „Patria” – Cinemateca

2 MARTIE 2016

ora 19.00 – PENTRU TINE, DOAMNĂ!
Spectacol de revistă cu: Dorina Roman,
Dan Zorilă, Rodica Moianu, Ana Maria
Costache şi Dumitru Ciubotaru
prezentat de Teatrul Particular
Sala „Patria” – Sala Muzicii de Cameră

3 MARTIE 2016

ora 19.00 – CONCERT SIMFONIC EXTRAORDINAR
organizat de Filarmonica Braşov
dirijor: Cristian Oroşanu
solistă: Dorel Golan – pian (Israel)
Sala „Patria”

ora 20.00 – Comedy Classics – Into the Night (SUA, 1985)
regia: John Landis, cu: Jeff Goldblum, Michelle Pfeiffer,
David Bowie, Comedie, thriller, In memoriam David Bowie
Sala „Patria” – Cinemateca

4 MARTIE 2016

DocuArt Festival
Caravana Docuart este o extensie a festivalului Bucureşti
Docuart Fest. Scopul caravanei este de promovare a
documentarelor premiate, dar şi de formare a publicului
consumator al acestui gen cinematografic
ora 17.30 –Româneşti – de Artur Boruzs (2014);
ora 18.00 –Brudina – de Dragoş Mihai Hanciu (2014) + Q&A;
ora 18.45 – Căluşarii din Bârla – de Adriana Oprea (2014) + Q&A;
ora 20.45 – Paşaport de Germania – de Răzvan Georgescu (2014)
Intrarea liberă !
Sala „Patria” – Cinemateca

5 MARTIE 2016

ora 11.00 – Matineu copii – La capătul lumii/
Tout en haut du monde (Franţa, 2015)
Animaţie, dublat în limba română
Sala „Patria” – Cinemateca

DocuArt Festival
ora 16.30 –Afară – de Andrei Schwartz (2014);
ora 18.15 –Roboţelul de aur – Mihai Dragolea
şi Radu Mocanu (2014);
ora 20.00 – Aliyah Dada – de Oana Giurgiu (2014, 116 min) + Q&A
Intrarea liberă!
Sala „Patria” – Cinemateca

6 MARTIE 2016

ora 11.00 – Matineu copii
Clopoţica şi Zâna Pirat/The Pirate Fairy (SUA 2014)
regia: Peggy Holmes
Animaţie, dublat în limba română
Sala „Patria” – Cinemateca

ora 17.00 – Golden Classics
Un loc sub soare/A place in the Sun (SUA, 1951)
regia: George Stevens
cu: Montgomery Clift, Elisabeth Taylor
Dramă, ecranizare
Ecranizare după romanul lui Theodore Dreiser,
O tragedie americană, 6 premii Oscar!
Montgomery Clift – 50 de ani de la moarte (1966)
Sala „Patria” – Cinemateca

ora 19.30 – Seara de Oscar – American Beauty (SUA 1999)
regia: Sam Mendes, cu: Kevin Spacey, Annette Bening
Dramă
Sala „Patria” – Cinemateca

7 MARTIE 2016

ora 20.00 – Seara Filmului European
Furyo/Merry Christmas Mr. Lawrence (Anglia/Japonia,1983)
regia: Nagisha Oshima, cu: Haluk Bilginer, Melisa Sözen,
Demet Akbag, Dramă, război, Selecţia oficială Festivalul de
la Cannes 1983, In memoriam David Bowie
Sala „Patria” – Cinemateca

8 MARTIE 2016

ora 20.00 – Film Cult
Totul despre mama mea/Todo Sobre Mi Madre (Spania, 1999)
regia: Pedro Almodóvar, cu: Cecilia Roth, Penélope Cruz
Dramă, Premiul Oscar pentru cel mai bun film străin
Sala „Patria” – Cinemateca

9 MARTIE 2016

ora 20.00 – Retrospectiva DocandRoll
Genesis: Together and Apart (Anglia, 2014)
regia: John Edginton
cu: Phil Collins, Peter Gabriel, Mike Rutherford
Documentar, muzică
Sala „Patria” – Cinemateca

10 MARTIE 2016

ora 19.00 – CONCERT SIMFONIC EXTRAORDINAR
dirijor: Ramiro Arista
Sala „Patria

ora 19.00 – SOŢ DE V NZARE
regia: Sorin Misiriantu
cu: Dorina Roman, Dan Zorila şi Monica Tompos
prezentat de Teatrul Particular
Sala „Patria” – Sala Muzicii de Cameră

11 MARTIE 2016

ora 20.00 – Eveniment: Proiecţie specială
Seara filmului Românesc – Orizont (România, 2015)
regia: Marian Crişan, cu: Rodica Lazăr,
Dramă, thriller
În prezenţa regizorului, urmat de un Q and A
Sala „Patria” – Cinemateca

12 MARTIE 2016

ora 11.00 – Matineu copii – Cenuşăreasa/
Cinderella (SUA 2015), regia: Kenneth Branagh,
cu: Lily James, Cate Blanchett, Fantastic
Sala „Patria” – Cinemateca

ora 17.00 – Golden Classics – Cum se fură un milion/
How to Steal a Million (SUA, 1966)
regia: William Wyler, cu: Peter O’Toole, Audrey
Hepburn, Eli Wallach, Comedie, romantic
Sala „Patria” – Cinemateca

ora 19.30 – Mari regizori
Complot de familie/Family Plot (SUA, 1976)
regia: Alfred Hitchcock
cu: Daniel Karen Black, Bruce Dern, Barbara Harris
Thriller, Ultimul film al lui Alfred Hitchcock
Sala „Patria” – Cinemateca

13 MARTIE 2016

ora 11.00 – Matineu copii -Bolt (2008)
regia: Chris Williams
Animaţie, dublat în limba română
Sala „Patria” – Cinemateca

ora 17.00 – Golden Classics
Jucătorul/The Hustler (SUA, 1961)
regia: Robert Rossen, cu: Paul Newman,
Jackie Gleason, George C. Scott
Dramă, 9 nominalizări şi 2 premii Oscar
Sala „Patria” – Cinemateca

ora 19.30 – Seara de Oscar – Birdman/ Omul Pasăre
sau Virtutea nesperată a ignoranţei (SUA, 2014)
regia: Alejandro González Iñárritu
cu: Michael Keaton, Edward Norton
Dramă, 4 premii Oscar 2015
Sala „Patria” – Cinemateca

14 MARTIE 2016

ora 20.00 – Seara Filmului European
Mustang (Franţa-Turcia, 2015), regia: Deniz Gamze Ergüven
cu: Tugba Sunguroglu, Günes Sensoy, Elit Iscan
Dramă, Nominalizat la premiul Oscar 2016 pentru cel mai
bun film străin, Premiul Label Europa Cinemas
Festivalul de la Cannes 2015
Sala „Patria” – Cinemateca

15 MARTIE 2016

ora 18.30 – Recital cameral
Sayaka Mabuchi – vioară (Japonia)
Kyoto Tagawa – pian (Japonia)
Sala „Patria”- Sala Muzicii de Cameră

ora 20.00 – Film Cult
Mad Max 2/The Road Warrior (Australia, 1981)
regia: George Miller, cu: Mel Gibson
Thriller, SF, LMA George Miller
Sala „Patria” – Cinemateca

16 MARTIE 2016

ora 18.30 – Recital cameral
„Gaudeamus” Quartet
Sala „Patria” – Sala Muzicii de Cameră

17 MARTIE 2016

ora 19.00 – CONCERT SIMFONIC
dirijor: Ciprian Marinescu
solist: Kyoko Tagawa – pian (Japonia)
Sala „Patria”

ora 20.00 – Zilele Filmului polonez – deschidere
Dumnezeii/Bogowie (Polonia, 2014)
regia: Łukasz Palkowski
cu: Tomasz Kot, Magdalena Czerwińska, Piotr Głowacki
Sala „Patria” – Cinemateca

18 MARTIE 2016

ora 20.00 – Zilele Filmului polonez
Cetăţeanul/Obywatel (Polonia, 2014)
regia: Jerzy Stuhr
cu: Jerzy Stuhr, Maciej Stuhr, Janusz Gajos
Premiat la Comedy Cluj 2015
Sala „Patria” – Cinemateca

19 MARTIE 2016

ora 11.00 – Matineu copii
Clopoţica şi Legenda Bestiei de Nicăieri/
Tinker Bell and the Legend of the NeverBeast
regia: Steve Loter, Animaţie, dublat în limba română
Premiul Oscar 2015 pentru cea mai bună animaţie
Sala „Patria” – Cinemateca

ora 17.00 – Mari actori – Charade/Şarada (1963)
regia: Stanley Donen, cu: Cary Grant, Audrey
Hepburn, Walter Matthau, Thriller, comedie, romantic
Sala „Patria” – Cinemateca

ora 19.30 – Zilele Filmului polonez
Varşovia 44/Miasto 44 (Polonia, 2014)
regia: Jan Komasa
cu: Józef Pawłowski, Zofia Wichłacz, Anna Próchniak
Dramă
Sala „Patria” – Cinemateca

20 MARTIE 2016

ora 11.00 – Matineu copii
Shrek al Treilea/Shrek the Third (2007)
regia: Raman Hui, Chris Miller
Animaţie, dublat în limba română
Sala „Patria” – Cinemateca

ora 17.00 – Golden Classics
Ziua lăcustei/Day of ther Locust (SUA, 1975)
regia: John Schlesinger
cu: Donald Sutherland, Karen Black, Burgess Meredith
Dramă, 2 nominalizări la premiul Oscar
Sala „Patria” – Cinemateca

ora 20.00 – Seara de Oscar – Butch Cassidy şi Sundance
Kid/ Butch Cassidy and the Sundance Kid (SUA, 1969)
regia: George Roy Hill, cu: Paul Newman, Robert
Redford, Katharine Ross, Western, 4 premii Oscar
Sala „Patria” – Cinemateca

21 MARTIE 2016

ora 20.00 – Seara Filmului European – Numele
Trandafirului/The Name of the Rose (Germania,
Italia, Franţa, 1986), regia: Jean-Jacques Annaud
cu: Sean Connery, Christian Slater, Ron Perlman
Dramă, ecranizare, thrilller
Aniversarea de 30 de ani!, In memoriam Umberto Eco
Sala „Patria” – Cinemateca

22 MARTIE 2016

ora 18.30 – Recital cameral
Horia Maxim – pian, Mihaela Anica – flaut
Sala „Patria” – Sala Muzicii de Cameră

ora 20.00 – Film Cult – Mad Max 3/
Mad Max Beyond Thunderdome (SUA, 1985)
regia: George Miller, cu: Mel Gibson, Tina Turner
Thriller, acţiune, LMA George Miller
Sala „Patria” – Cinemateca

23 MARTIE 2016

ora 20.00 – Retrospectiva DocandRoll
Freddie Mercury – The Great Pretender (SUA, 2012)
regia: Rhys Thomas
cu: Freddie Mercury, Montserrat Caballé
Documentar, biografic
Sala „Patria” – Cinemateca

24 MARTIE 2016

ora 19.00 – CONCERT SIMFONIC
dirijor: Mihail Agafiţa
solist: Vlad Dimulescu – pian
Sala „Patria

ora 19.00 – DOUĂ SURORI MORTALE
adaptare după There O’clock de Ana – Maria Bamberger
cu: Dorina Roman şi Mona Codreanu
prezentat de Teatrul Particular
Sala „Patria” – Sala Muzicii de Cameră
25 MARTIE 2016

ora 20.00 – Seara Filmului Românesc
Morgen (România, 2013), regia: Marian Crişan
cu: András Hatházi, Yilmaz Yalcin, Elvira Rimbu, Dramă
Sala „Patria” – Cinemateca

26 MARTIE 2016

ora 11.00 – Matineu copii
Incredibilii /The Incredibles (SUA, 2004)
regia: Brad Pitt
Animaţie, dublat în limba română
Sala „Patria” – Cinemateca

ora 17.00 – Mari actori – Papillon (SUA, 1973)
regia: Franklin J. Schaffner
cu: Steve McQueen, Dustin Hoffman, Anthony Zerbe
Dramă, aventuri, LMA/ In memoriam Steve McQueen
Sala „Patria” – Cinemateca

ora 20.00 – Mari regizori
Creatura/The Thing (SUA, 1982)
regia: John Carpenter, cu: Kurt Russell, Brian Keith
Horror, SF
Sala „Patria” – Cinemateca

27 MARTIE 2016

ora 11.00 – Matineu copii – Kung Fu Panda (SUA, 2008)
regia: Mark Osborne, John Stevenson
Animaţie, dublat în limba română
Sala „Patria” – Cinemateca

ora 17.00 – Golden Classics – Clanul sicilienilor (Franţa, 1969)
regia: Henri Verneuil
cu: Jean Gabin, Alain Delon, Lino Ventura
Thriller, dramă
Sala „Patria” – Cinemateca

ora 19.30 – Seara de Oscar
Zorba Grecul/Zorba The Greek (SUA, 1964)
regia: Michael Cacoyannis
cu: Anthony Quinn, Alan Bates, Irene Papas
Comedie dramatică
Ecranizare după romanul lui Nikos Kazantzakis
Şapte nominalizări şi trei premii Oscar!
Sala „Patria” – Cinemateca

28 MARTIE 2016

ora 20.00 – Seara Filmului European
Locatarul/Le locataire (Franţa, 1976)
regia: Roman Polanski
cu: Roman Polanski, Isabelle Adjani, Melvyn Douglas
Dramă, thriller, Aniversarea de 40 de ani!
Sala „Patria” – Cinemateca

29 MARTIE 2016

ora 18.30 – Recital cameral – Trio „Senso”
Sala „Patria”- Sala Muzicii de Cameră

ora 20.00 – Film Cult – Mad Max: Fury Road (SUA, 2015)
regia: George Miller, cu: Tom Hardy, Charlize Theron
Acţiune, SF, 10 nominalizări la premiul Oscar 2016
LMA George Miller
Sala „Patria” – Cinemateca

30 MARTIE 2016

ora 18.00 – Kamera Kronstadt cu concertul
„Tango Simfonic” – spectacol de muzică, dans şi lumini
dirijor: Cristian Oroşanu
cu: Analia Selis şi pianistul Mariano Castro
dansatori de tango: Kicsi Csongor şi Veronica Ungureanu.
bandoneonistul argentinian: Omar Massa
Sala „Patria”

ora 20.00 – Retrospectiva DocandRoll 2014
God Bless Ozzy Osbourne (2011)
regia: Mike Fleiss, Mike Piscitelli
Documentar, biografic
Sala „Patria” – Cinemateca

31 MARTIE 2016

ora 19.00 – CONCERT SIMFONIC EXTRAORDINAR
dirijor: Tiberiu Soare
solist: Theodore Kerkezos – saxofon (Grecia)
Sala „Patria

ora 20.00 – Comedy Classics – Boeing Boeing (SUA, 1965)
regia: John Rich, cu: Jerry Lewis, Tony Curtis, Comedie
Sala „Patria” – Cinemateca

OPERA

2 MARTIE 2016

ora 11.00 – GULLIVER ÎN ŢARA PITICILOR
de M. Ţeicu şi S. Kerim
regia: Anda Tăbăcaru–Hogea
Opera Braşov

5 MARTIE 2016

ora 18.30 – CARMEN – de G. Bizet
dirijor: Adrian Morar
regizor: Cristian Mihăilescu
Opera Braşov

11 MARTIE 2016

ora 18.30 – CONTESA MARITZA – de E. Kalman
dirijor: Dorel Munteanu , regizor: George Zaharescu
Opera Braşov

13 MARTIE 2016

ora 17.00 – L’HEURE D’OR DE PARIS – Balet pe muzică
de C. Debussy, Ch. Gounod, J. Massenet,
C. de Saint-Saëns şi colaj de chansonete franceze
regia şi coregrafia: Horaţiu Cherecheş (Teatrul Naţional
de Operă şi Balet „Oleg Danovski” Constanţa)
invitată: Daniela Vlădescu (Teatrul Naţional de Operă şi
Balet „Oleg Danovski” Constanţa)
Opera Braşov

16 MARTIE 2016

ora 11.00 – MICUŢA DOROTHY
de M. Ţeicu şi S. Kerim
regia: Migry Avram-Nicolau
Opera Braşov

19 MARTIE 2016

ora 18.30 – BOEMA – de G. Puccini
dirijor: Tiberiu Soare
regizor: Carmen Dobrescu
Opera Braşov

25 MARTIE 2016

ora 20.00 – REQUIEM – de W. A. Mozart
dirijor: Traian Ichim
cu: Anda Pop, Gabriela Hazarian, Mihai Irimia,
Petru Burcă (Opera Naţională Română Cluj-Napoca)
Corul şi Orchestra Operei Braşov
Biserica Romano – Catolică Sfinţii Petru şi Pavel

27 MARTIE 2016

ora 18.30 – LA CENERENTOLA (Cenuşăreasa)
de G. Rossini
dirijor: Adrian Morar, regizor: Carmen Dobrescu
Opera Braşov

30 MARTIE 2016

ora 11.00 – FRUMOASA DIN PĂDUREA ADORMITĂ
de M. Ţeicu şi S. Kerim, regia: Attila Török
Opera Braşov

MUZEE

1- 31 MARTIE 2016

orele 9.00 – 17.00 – Marţi – Duminică
Expoziţia de fotografie germană: ARNO FISCHER
organizatori: Institutul de Relaţii Externe, Stuttgart
în parteneriat cu Centrul Cultural German Braşov
Muzeul de Artă Braşov

1- 31 MARTIE 2016

orele 9.00 – 17.00 – Marţi – Duminică
Expoziţia temporară: „Sate contemporane din
România – tezaure vii”
Muzeul de Etnografie Braşov

orele 9.00 – 17.00 – Marţi – Duminică
Expoziţia temporară: „Artizani braşoveni – jucării
croşetate – Gabriela Bularca, păpuşi din pănuşi – Valeria Neuvirt”
Muzeul de Etnografie Braşov

1- 31 MARTIE 2016

orele 9.00 – 17.00 – Marţi – Duminică
Expoziţia temporară: „Pentru o istorie a
simbolurilor: tatuajul în România”
Muzeul Civilizaţiei Urbane a Braşovului

1- 31 MARTIE 2016

orele 9.00 – 17.00 – Luni şi Sâmbătă
orele 10.00 -17.00 – Marţi – Vineri
Expoziţia permanentă: „Istoria Familiei Mureşenilor”
şi expoziţia temporară „Poveştile arhivei”
Muzeul „Casa Mureşenilor” Braşov

1- 31 MARTIE 2016

orele 9.00 – 17.00 – Luni şi Sâmbătă
orele 10.00 -17.00 – Marţi – Vineri
Expoziţia permanentă: „Familia Baciu”
organizată de Muzeul „Casa Mureşenilor”
Casa Ştefan Baciu (strada Gh. Baiulescu nr. 9)

PROIECŢIE FILM

11 MARTIE 2016

ora 17.30 – Cinemateca Librăria „Şt.O.Iosif”
Librăria „Şt.O.Iosif”

17 MARTIE 2016

ora 17.30 – Cineclub francofon: „La Desintegration” (Franţa, 2012)
Un film de Philippe Faucon.
cu: Rashid Debbouze, Yassine Azzouz, Ymanol Perset
organizator: Alianţa Franceză în parteneriat cu
Biblioteca Judeţeană „George Bariţiu” Braşov
Mansarda Casei Baiulescu

ALTE EVENIMENTE

2 MARTIE 2016

ora 18.00 – Lansare de carte
„Şoseaua virtuţii” de Cristian Teodorescu,
Editura Cartea Românească
Invitaţi, alături de autor: Ruxandra Ivăncescu,
Romulus Bucur, Adrian Lăcătuş
Librăria „Şt.O.Iosif”

2,17 şi 19 MARTIE 2016

ora 19.00 – LOE – Poem Vizual
un spectacol de: Bianca Oichea & Rodica Elena Ştirbu
cu: Bogdan Nechifor şi Bianca Oichea
o producţie: Centrul Cultural Reduta, Asociaţia
Cuturală SIC, Asociaţia Culturală KunSTadt
Centrul Cultural Reduta

5 MARTIE 2016

orele 14.00 – 17.00 – Hinamatsuri – Festivalul fetelor
Eveniment organizat de Asociaţia Musashino, Japonia
în parteneriat cu Biblioteca Judeţeană „George Bariţiu” Braşov
Mansarda Casei Baiulescu

9 MARTIE 2016

ora 18.00 – Lansare de carte
„Renăscut din propria cenuşă” de Paul Avram,
Editura Mix , participarea alături de autor:
Florin Zamfir, Director Editura Mix
Librăria „Şt.O.Iosif”

12 – 13 MARTIE 2016

Travel Light – Workshop de dans contemporan
coregraf: Bianca Oichea
Pro Dance Studio (str. Nicolae Titulescu nr. 2 – incinta
clădirii Carpatex, Braşov)

14 – 19 MARTIE 2016

Zilele francofoniei organizate de Alianţa Franceză Braşov
Mansarda Casei Baiulescu

15 MARTIE 2016

ora 17.30 – Ciclu de dezbateri organizate de Alianţa
Franceză Braşov şi Lectoratul francez Braşov în
parteneriat cu Biblioteca Judeţeană „George Bariţiu” Braşov
despre „Le paysage audio-visual français et roumain”
Tema întâlnirii: Les jeux télévisés
Mansarda Casei Baiulescu

Aniversare
organizator: Asociaţia Culturală „Apáczai Csere János” şi
Organizaţia Judeţeană Braşov UDMR
Teatrul „Sică Alexandrescu” Braşov

17 MARTIE 2016

Expoziţia artiştilor plastici maghiari din Ţara Bârsei
organizatori: UDMR Organizaţia Judeţeană Braşov şi
Asociaţia Culturală „Apáczai Csere János”
Biserica reformată „Casa Speranţei”

18 MARTIE 2016

orele 12.00 – 14.00 – HAIKUNOI – ediţia a II-a
Eveniment propus de Institutul Francez din România,
organizat de Alianţa Franceză Braşov în parteneriat cu
Biblioteca Judeţeană „George Bariţiu” din Braşov
Mansarda Casei Baiulescu

ora 18.00 – Club de lectură
Librăria „Şt. O. Iosif” Braşov

21 – 25 MARTIE 2016

orele 15.00 – 17.00 – Conferinţele Bookland pentru tineri
Biblioteca Judeţeană „George Bariţiu” Braşov
(Sala mare de lectură, etaj I)

22 MARTIE 2016

ora 17.30 – Selecţie cu public pentru Festivalul
cântecului francofon „Clef d’or” (Plovdiv, iunie 2016)
Mansarda Casei Baiulescu

24 MARTIE 2016

Căutare de comori pascale
organizator: Organizaţia femeilor UDMR Braşov
Biserica Evangelică Lutherană (Sala festivă)

24 – 27 MARTIE 2016

Târgul Internaţional de Carte şi Muzică Libris Braşov
Braşov Business Park

26 MARTIE 2016

ora 10.30 – Conferinţa scriitorului Marius Dobrescu
cu tema Ismail Kadare în limba română.
moderator: Adrian Lesenciuc
Eveniment organizat de Ambasada Republicii Albaniei
în România, Uniunea Scriitorilor din România Filiala
Braşov şi Biblioteca Judeţeană „George Bariţiu” Braşov
Mansarda Casei Baiulescu

29 MARTIE 2016

ora 17.30 – Seară pentru suflet
moderator: Ruxandra Munteanu
Librăria „Şt. O. Iosif” Braşov

Calendar cultural Ianuarie 2016

TEATRU

 

6 IANUARIE 2016

 

ora 19.00 - POVESTIRI ALESE

de Donald Margulies, regia: Vlad Zamfirescu,

decorul: Bogdan Spătaru, costumele: Maria Tache

Teatrul „Sică Alexandrescu” Braşov - Sala Studio

7 IANUARIE 2016

 

ora 19.00 – UN BILET SPRE FERICIRE - de Spiró György

regia: Diana Lupescu, scenografia: Luana Drăgoescu

Teatrul „Sică Alexandrescu” Braşov - Sala Studio

 

8 IANUARIE 2016

 

ora 19.00 – PRIVEŞTE ÎNAPOI CU MÂNIE - de John Osborne

regia: Vladimir Anton, scenografia: Tudor Prodan

Teatrul „Sică Alexandrescu” Braşov - Sala Studio

 

9 IANUARIE 2016

 

orele 10.30 şi 12.00 – MOTANUL ÎNCĂLŢAT

regia: de Valentin Dobrescu

regia artistică şi scenografia: Valentin Dobrescu

Teatrul Arlechino Braşov

 

ora 19.00 - FANTEZIILE SEXUALE ALE SOŢULUI MEU

APROAPE CĂ M-AU ÎNNEBUNIT – de John Tobias

regia: Şerban Puiu, decorul: Mihai Mădescu,

costumele: Luana Drăgoiescu

Teatrul „Sică Alexandrescu” Braşov

 

10 IANUARIE 2016

 

orele 10.30 şi 12.00 – CINE A FURAT FULGII DE NEA?

regia: Georgeta Lozinca

scenografia: Ildiko Luckacsy

muzica: Zeno Apostolache

Teatrul Arlechino Braşov

 

ora 11.00 - SCUFIŢA ROŞIE

scenografia: Tomos Tünde

regia: Silvian Duică

prezentat de Teatrul Strada

Cinema One

 

ora 19.00 DESPRE IUBIRE LA OM

dramatizare de Niculae Urs după

povestirea Marfă vie de A.P. Cehov

regia:Alexandru Dabija

scenografia: Cosmin Ardeleanu

Teatrul „Sică Alexandrescu” Braşov

 

12 IANUARIE 2016

 

ora 19.00 - AUTO - de Ernesto Caballero

regia: Sorin Militaru, scenografia: Cristian Marin

Teatrul „Sică Alexandrescu” Braşov - Sala Studio

 

13 IANUARIE 2016

 

ora 19.00 - AUTO - de Ernesto Caballero

regia: Sorin Militaru, scenografia: Cristian Marin

Teatrul „Sică Alexandrescu” Braşov - Sala Studio

 

ora 19.00 - OLENKA – de Vasili Sigarev

regia: Sânziana Stoican

scenografia: Valentin Vârlan

Teatrul „Sică Alexandrescu” Braşov - Sala Studio

 

14 IANUARIE 2016

 

ora 19.00 - TREI FEMEI ÎNALTE – de Edward Albee

regia: Sânziana Stoican, scenografia: Valentin Vârlan

Teatrul „Sică Alexandrescu” Braşov - Sala Studio

15 IANUARIE 2016

 

ora 19.00 - NIŞTE FETE – de Neil LaBute

regia: Gelu Colceag, scenografia: Ştefan Caragiu

Teatrul „Sică Alexandrescu” Braşov

 

16 IANUARIE 2016

 

orele 10.30 şi 12.00 CAPRA CU TREI IEZI

de Ion Agachi

regia artistică: Liviu Steciuc

scenografia: Manuela Zaharie

Teatrul Arlechino Braşov

 

17 IANUARIE 2016

 

orele 10.30 şi 12.00 ALADIN ŞI LAMPA FERMECATĂ

regia: Gheorghe Balint

scenografia: Mihai Pastramagiu

Teatrul Arlechino Braşov

 

ora 11.00 – ALADIN

regia: Silvian Duică

scenografia: Iulian Ene

prezentat de Teatrul Strada

Cinema One

 

ora 19.00 - UN CUPLU CIUDAT – de Neil Simon

regia: Adrian Iclenzan, decorul: Mihai Mădescu

costumele: Luana Drăgoescu

Teatrul „Sică Alexandrescu” Braşov

 

19 IANUARIE 2016

 

ora 19.00 – UN BILET SPRE FERICIRE - de Spiró György

regia: Diana Lupescu, scenografia: Luana Drăgoescu

Teatrul „Sică Alexandrescu” Braşov - Sala Studio

 

20 IANUARIE 2016

 

ora 19.00 - CEL DE LÂNGĂ TINE – de David Lindsay -Abaire

regia: Vlad Zamfirescu, scenografia: Bogdan Spătaru

Teatrul „Sică Alexandrescu” Braşov - sala  Studio

 

21 IANUARIE 2016

 

ora 19.00 – PRIVEŞTE ÎNAPOI CU MÂNIE - de John Osborne

regia: Vladimir Anton, scenografia: Tudor Prodan

Teatrul „Sică Alexandrescu” Braşov - Sala Studio

ora 19.00 - 4 FEMEI LA POLIŢIE

regia: Sorin Misiriantu, cu: Dorina Roman

prezentat de Teatrul Particular

Piaţa Enescu nr. 2

 

22 IANUARIE 2016

 

ora 19.00 – JOCUL DRAGOSTEI ŞI AL ÎNTÂMPLĂRII

de Marivaux

regia: Liviu Lucaci, scenografia: Rodica Ştirbu

Teatrul „Sică Alexandrescu” Braşov

 

23 IANUARIE 2016

 

orele 10.30 şi 12.00 POVESTIRI DE BUZUNAR

de Liviu Steciuc

regia artistică:Liviu Steciuc

scenografia: Simo Enikö

Teatrul Arlechino Braşov

 

ora 19.00 – CU INIMA ÎN PUNGĂ – de John Cariani

regia: Adrian Iclenzan, scenografia: Bogdan Spătaru

Teatrul „Sică Alexandrescu” Braşov

 

24 IANUARIE 2016

 

orele 10.30 şi 12.00 – RIDICHEA URIAŞĂ

de Delia Gavliţchi

regia: Delia Gavliţchi, scenariul: Alexandra Băcanu

scenografia: Marian Sandu, muzica: Corina Sârbu

Teatrul Arlechino Braşov

 

ora 11.00 – FATA SĂRACULUI CEA ISTEAŢĂ

regia: Silvian Duică

scenografia: Daniel Roşca

prezentat de Teatrul Strada

Cinema One

 

ora 19.00 Avanpremiera – DANSÂND ÎN NOAPTE

de Patrick Ellsworth, regia: Vlad Massaci,

scenografie, light design, concept şi realizare video:

Andu Dumitrescu, coregrafia: Andrea Gavriliu

Teatrul „Sică Alexandrescu” Braşov

 

26 IANUARIE 2016

 

ora 19.00 - COPILUL PROBLEMĂ – de George F. Walker

regia: Adrian Iclenzan

scenografia: Bogdan Spătaru

Teatrul „Sică Alexandrescu” Braşov - Sala Studio

 

27 IANUARIE 2016

 

ora 19.00AUTOSTRADA - de Neil LaBute

spectacol de: Adrian Iclenzan

Teatrul „Sică Alexandrescu” Braşov - Sala Studio

 

28 IANUARIE 2016

 

ora 19.00 - TREI FEMEI ÎNALTE – de Edward Albee

regia: Sânziana Stoican, scenografia: Valentin Vârlan

Teatrul „Sică Alexandrescu” Braşov - Sala Studio

 

ora 19.00 DOUĂ SURORI MORTALE

adaptare după There O’clock de Ana – Maria Bamberger

regia: Dorina Roman

cu: Dorina Roman şi Mona Codreanu

prezentat de Teatrul Particular

Piaţa Enescu nr. 2

 

29 IANUARIE 2016

 

ora 19.00 - ABSINT – de Magda Fertacz

regia: Claudiu Goga, scenografia: Lia Dogaru

Teatrul „Sică Alexandrescu” Braşov

 

30 IANUARIE 2016

 

orele 10.30 şi 12.00 – SCUFIŢA ROŞIE  

de Valentin Dobrescu

regia artistică şi scenografia: Valentin Dobrescu

muzica: Alin Macovei Moraru

Teatrul Arlechino Braşov

 

ora 19.00 JAKE ŞI FEMEILE LUI – de Neil Simon

regia: Petre Bokor

scenografie: Clara Labancz

asistent scenografie: Eliza Labancz

Teatrul „Sică Alexandrescu” Braşov

 

31 IANUARIE 2016

 

orele 10.30 şi 12.00 –AVENTURILE LUI CHILLI RAMIREZ

de Ioan Gyuri Pascu, regia: Attila Vizauer

scenografia: Mihai Pastramagiu

muzica: Ioan Gyuri Pascu

Teatrul Arlechino Braşov

ora 11.00 – MUZICANŢII DIN BREMEN

regia: Silvian Duică

scenografia: Daniel Roşca

prezentat de Teatrul Strada

Cinema One

 

ora 19.00 - FAZANUL – de Georges Feydeau

regia: Cristian Hadji – Culea, decorul: Ştefan Caragiu,

costumele: Liliana Cenean, coregrafia: prof. Doina

Enache şi Csongor Kicsi

Teatrul „Sică Alexandrescu” Braşov

CONCERTE

 

13 IANUARIE  2016

 

ora 17.00 – Recitalul de la ora 5 susţinut

de artişti ai Operei Braşov

Muzeul „Casa Mureşenilor” Braşov

 

20 IANUARIE  2016

 

ora 17.00 – Recitalul de la ora 5 susţinut

de artişti ai Operei Braşov

Muzeul „Casa Mureşenilor” Braşov

 

27 IANUARIE  2016

 

ora 17.00 – Recitalul de la ora 5 susţinut

de artişti ai Operei Braşov

Muzeul „Casa Mureşenilor” Braşov

SALA PATRIA

 

1 IANUARIE 2016

 

ora 19.00 - CONCERT CARITABIL DE ANUL NOU

prezentat de I. Ionescu – Galaţi şi artiştii orchestrei

simfonice a Filarmonicii Braşov, un dar oferit din

suflet pentru beneficiarii Centrului Rezidenţial

pentru Vârstnici Maria

dirijor: I. Ionescu – Galaţi

Sala „Patria”

 

6 IANUARIE 2016

 

orele 18.00 şi 20.00 Concert surpriză de Anul Nou

cu Kamerata Kronstdt

invitaţi speciali: Leontina Văduva şi Robert Nagy

Sala „Patria”

 

14 IANUARIE 2016

 

ora 19.00 - CONCERT SIMFONIC EXTRAORDINAR

„O rază te’nalţă, un cîntec te duce”

organizat de Filarmonica Braşov

dirijor: Cristian Oroşanu

invitat: Ion Caramitru – actor

Sala „Patria”

 

21 IANUARIE 2016

 

ora 19.00 - CONCERT SIMFONIC

dirijor: Iulian Rusu

solişti: Trio Contraste compus din:

            Ion Bogdan Ştefănescu – flaut

            Sorin Petrescu – pian

            Doru Roman – percuție

Sala „Patria”

 

27 IANUARIE 2016

 

ora 18.30 - Recital cameral

Demeter Attila – trombon

Tarcsi Szabolcs – corn

Sala „Patria”- Sala Muzicii de Cameră

 

28 IANUARIE 2016

 

ora 19.00 - CONCERT SIMFONIC EXTRAORDINAR

dirijor: Tiberiu Soare

solist: Horia Mihail – pian

Sala „Patria”

 

29 IANUARIE 2016

 

ora 18.00 - CONCERT SIMFONIC

susţinut de studenţii Facultăţii de Muzică

din cadrul Universităţii Transilvania din Braşov

Sala „Patria”

OPERA

 

15 IANUARIE 2016

 

ora 18.30 – BĂRBIERUL DIN SEVILLA - de G. Rossini

dirijor: Dorel Munteanu

regizor: Carmen Dobrescu

Opera Braşov

 

17 IANUARIE 2016

 

ora 18.30 – VÂNZĂTORUL DE PĂSĂRI - de C. Zeller

dirijor: Traian Ichim

regizor: Carmen Dobrescu

Opera Braşov

 

20 IANUARIE 2016

 

ora 11.00 – VITRINA CU PERSONAJE

Spectacol – lecţie pentru copii

regia: Anda Tăbăcaru–Hogea

la pian: Simona Patriche

Opera Braşov

 

23 IANUARIE 2016

 

ora 18.30 – MADAMA BUTTERFLY – de G. Puccini

dirijor: Traian Ichim

regia: Anda Tăbăcaru–Hogea

Opera Braşov

 

30 IANUARIE 2016

 

ora 18.30 – TRUBADURUL – de G. Verdi

dirijor: Tiberiu Soare

regia: Anda Tăbăcaru–Hogea

Opera Braşov

 

MUZEE

 

4 – 29 IANUARIE 2016

 

orele 9.00 – 17.00 - Luni – Sâmbătă

orele 10.00 -17.00 – Marţi – Vineri                               

Alături de expoziţia permanentă

„Istoria Familiei Mureşenilor”

şi expoziţia temporară

„REMBRANDT@BRAŞOV”

Colecţia de gravuri Eugène Dutuit.

Muzeul „Casa Mureşenilor” Braşov

5 – 31 IANUARIE 2016

 

orele 9.00 – 17.00 - Marţi – Duminică

Expoziţia: „Bărbaţi în arta textilă românească”

Muzeul de Artă Braşov

 

2 – 31 IANUARIE  2016

 

orele 9.00 – 17.00 - Marţi – Duminică

Expoziţia temporară: „Sate contemporane din

România – tezaure vii”

Muzeul de Etnografie Braşov

 

orele 9.00 – 17.00 - Marţi – Duminică

Expoziţia temporară: „Arta lucrului manual”

Muzeul de Etnografie Braşov

 

2 – 31 IANUARIE  2016

 

orele 9.00 – 17.00 - Marţi – Duminică

Expoziţia temporară: „Pentru o istorie a

simbolurilor: tatuajul în România”

Muzeul Civilizaţiei Urbane a Braşovului

 

PROIECŢIE FILM

 

21 IANUARIE 2016

 

ora 17.30 - Cineclub francofon:

„La Trahison”/Trădarea

(coproducţie franco-belgiană, 2005) ,

un film de Philippe Faucon, cu: Vincent

Martinez, Cyril Troley, Ahmed Berrhama

organizator: Alianţa Franceză Braşov

Casa Baiulescu (Mediateca Francofonă)

 

ALTE EVENIMENTE

 

12 IANUARIE 2016

 

ora 17.30 - Ciclu de dezbateri organizate de Alianţa

Franceză Braşov  şi Lectoratul francez Braşov în

parteneriat cu Biblioteca Judeţeană George Bariţiu Braşov

despre „Le paysage audio-visual français et roumain”

Tema întâlnirii: Les séries TV

Mansarda Casei Baiulescu

Calendarul cultural ianuarie 2015

EVENIMENTELE SĂPTĂMÂNII 5 – 11 IANUARIE 2015

TEATRU

4 IANUARIE 2015

ora 10.30 -AVENTURILE LUI OAC OAC – de Silvian Duică
un spectacol de Silvian Duică, prezentat de Teatrul Strada
Aula Magna a Univ. Spiru Haret (str. Turnului 7)

orele 10.30 şi 12.00 – ALBĂ CA ZĂPADA – de Liviu Steciuc
regia: Liviu Steciuc, scenografia: Simo Enikö
Teatrul Arlechino Braşov

10 IANUARIE 2015

ora 10.30 – MOTANUL ÎNCĂLŢAT
de Valentin Dobrescu
regia artistică şi scenografia – Valentin Dobrescu
Teatrul Arlechino Braşov

ora 19.00 – FAZANUL – de Georges Feydeau
regia: Cristian Hadji – Culea, decorul: Ştefan Caragiu,
costumele: Liliana Cenean, coregrafia: prof. Doina
Enache şi Csongor Kicsi
Teatrul „Sică Alexandrescu” Braşov

11 IANUARIE 2015

ora 10.30 – JACK ŞI VREJUL DE FASOLE
de Silvian Duică, după o poveste irlandeză
regia: Silvian Duică, scenografia: Iulian Ene
prezentat de Teatrul Strada
Aula Magna a Univ. Spiru Haret (str. Turnului 7)

orele 10.30 şi 12.00 – MICA VRĂJITOARE – de Liviu Steciuc
regia artistică: Liviu Steciuc
scenografia : Eustaţiu Gregorian
Teatrul Arlechino Braşov

MUZEE

15 DECEMBRIE 2014 – 11 IANUARIE 2015

orele 9.00 – 17.00 – Marţi – Duminică
„Târgul de Crăciun”
Muzeul de Etnografie Braşov

3 – 31 IANUARIE 2015

orele 9.00 – 17.00 – Marţi – Duminică
Expoziţia „Artă şi istorie în colecţia Muzeului de Artă Braşov”
Muzeul de Artă Braşov

3 – 31 IANUARIE 2015

orele 9.00 – 17.00 – Marţi – Duminică
Expoziţia temporară „Broderie săsească transilvăneană” din colecţia lui Szöcs Karoly
Muzeul de Etnografie Braşov

3 – 31 IANUARIE 2015

orele 9.00 – 17.00 – Marţi – Duminică
Expoziţia temporară: „Recuperări, Restituiri, Restaurări”
Muzeul Civilizaţiei Urbane a Braşovului

3 – 31 IANUARIE 2015

Expoziţia temporară: „Fotografia între album de familie
şi document istoric”
Luni – Sâmbăta: 10.00 – 17.00, Marţi – Vineri: 9.00 – 17.00
Muzeul „Casa Mureşenilor” Braşov

PROIECŢIE FILM

5 IANUARIE 2015

ora 20.00 – Seara Filmului European
Nuovo Cinema Paradiso (Italia, 1988)
regia: Giuseppe Tornatore
cu: Philippe Noiret, Salvatore Cascio, Enzo Cannavale
Premiul Oscar şi premiul Globul de Aur pentru cel
mai bun film străin, premiul Juriului de la Cannes
Dramă, 5 premii BAFTA
Sala „Patria”- Cinemateca

6 IANUARIE 2015

ora 20.00 – Seara filmului asiatic
Oldboy (Coreea de sud, 2003)
regia: Park Chan-wook, cu: Min-sik Choi, Ji-tae Yu
Marele premiu la festivalul de la Cannes
Cel mai bun scenariu și cel mai bun film – Fantasporto
Dramă, thriller, cel mai bun film – Sitges, Interzis minorilor !
Sala „Patria”- Cinemateca

7 IANUARIE 2015

ora 20.00 – Seara Doc and Roll
Şcoala de rock/The School of Rock (SUA, 2003)
regia: Richard Linklater, cu: Jack Black, Joan Cusack, Mike White
Comedie, muzică
Nominalizat la Globul de aur pentru cel mai bun actor: Jack Black
Sala „Patria”- Cinemateca

8 IANUARIE 2015

ora 20.00 – Comedy Classics
Războiul lui Charlie Wilson/ Charlie Wilson’s War (SUA, 2007)
regia: Mike Nichols, cu: Tom Hanks, Julia Roberts, Philip Seymour Hoffman
Comedie dramatică, Nominalizat la premiul Oscar şi Globul de Aur pentru cel mai bun actor în rol secundar: Philip Seymour Hoffman
In memoriam Mike Nichols. In memoriam Philip Seymour Hoffman
Sala „Patria”- Cinemateca

9 IANUARIE 2015

ora 20.00 – Film Cult – Insomnia (SUA,2002)
regia: Christopher Nolan, cu: Al Pacino, Robin Williams, Hilary Swank
Thriller, dramă
In memoriam Robin Williams
Sala „Patria”- Cinemateca

10 IANUARIE 2015

ora 11.00 – Matineu copii – Prinţesa şi Broscoiul
The Princess and the Frog (SUA, 2010)
regia: Ron Clements, John Musker
Animaţie, dublat în limba română
Sala „Patria”- Cinemateca

ora 17.00 – Mari actori – Silkwood (SUA, 1983)
regia: Mike Nichols, cu: Meryl Streep, Kurt Russell, Cher
Dramă, biografic, In memoriam Mike Nichols
5 nominalizări la premiul Oscar, Globul de Aur pentru cea mai bună actriţă în rol secundar – Cher
Sala „Patria”- Cinemateca

ora 19.00 – Mari regizori
Desprinderea/Taking Off (SUA, 1971)
regia: Milos Forman, cu: Lynn Carlin, Buck Henry, Georgia Engel
Comedie dramatică
Marele premiu al juriului la festivalul de la Cannes 1971
Sala „Patria”- Cinemateca

11 IANUARIE 2015

ora 11.00 – Matineu copii – Best of Disney
Cartea Junglei /The Jungle Book (SUA, 1967)
regia: Wolfgang Reitherman
Animaţie, dublat în limba română
Sala „Patria”- Cinemateca

ora 17.00 – Golden Classics
Draga mea Clementine/My Darling Clementine (SUA, 1946)
regia: John Ford, cu: Henry Fonda, Linda Darnell, Victor Mature
Dramă, western, 4 nominalizări la Oscar
Sala „Patria”- Cinemateca

ora 19.00 – Seara de Oscar – Boyhood (SUA, 2014)
regia: Richard Linklater, cu: Ellar Coltrane, Patricia Arquette, Ethan Hawke
Dramă, favoritul premiilor Oscar 2015
5 nominalizări la Globul de Aur
Sala „Patria”- Cinemateca

ALTE EVENIMENTE

5 IANUARIE 2015

ora 17.30 – Turul Franţei în 12 săptămâni
Activitatea nr.1 – Région Centre et Pays de la Loire
Prezentare şi dialog interactiv cu un vorbitor nativ: Adèle Gousset, lector de limba franceză
Organizatori: Alianţa Franceză Braşov, Lectoratul Francez din Braşov şi Biblioteca Judeţeană George Bariţiu
Mansarda Casei Baiulescu

Calendarul cultural al lunii iulie la Brașov

TEATRU

IULIE 2014

 

ora 19.00 – AUTOSTRADA – de Neil LaBute

spectacol deAdrian Iclenzan

Teatrul „Sică Alexandrescu” Braşov - sala Studio 

 

IULIE 2014

ora 19.00 – AUTO – de Ernesto Caballero 

regia: Sorin Militaru, scenografia: Cristian Marin

Teatrul „Sică Alexandrescu” Braşov - sala Studio

IULIE 2014

 

ora 19.00 – AMERICAN BUFFALO – de David Mamet

regia: Vlad Massaci, scenografia: Andu Dumitrescu

Teatrul „Sică Alexandrescu” Braşov - sala Studio 

IULIE 2014

ora 10.30 - POVESTEA OMULEŢULUI ALB – ASMODEE de Valentin Dobrescu

regia artistică şi scenografia: Valentin Dobrescu, muzica: Alin Macovei Moraru

Teatrul Arlechino Braşov

 

ora 19.00 – POVESTIRI ALESE de Donald Margulies

regia: Vlad Zamfirescu, decorul: Bogdan Spătaru, costumele: Maria Tache

Teatrul „Sică Alexandrescu” Braşov - sala Studio

 6 IULIE 2014

ora 10.30 şi 12.00 – PINOCCHIO – de Gheorghe Balint

regia artistică: Gheorghe Balint, scenografia: Mihai Pastramagiu

Teatrul Arlechino Braşov

 

ora 10.30 - Premieră – SCUFIŢA ROŞIE (repovestită)

scenariul: Silvian Duică, construcţie păpuşi: Tomos Tunde, cu: Silvian Duică şi Miruna Vaju

prezentat de Teatrul Strada

Aula Magna a Univ. Spiru Haret (str. Turnului 7)

 

ora 19.00 - FAZANUL – de Georges Feydeau

regia: Cristian Hadji – Culea, decorul: Ştefan Caragiu, costumele:Liliana Cenean, coregrafia: prof. Doina Enache şi Csongor Kicsi

Teatrul „Sică Alexandrescu”Braşov – sala mare

12 IULIE 2014

ora 10.30 - GALOŞUL FERMECAT – de G. Matveev

regia artistică: Liviu Steciuc, scenografia: Valentin Dobrescu

Teatrul Arlechino Braşov

 

13 IULIE 2014

ora 10.30 şi 12.00 - ALINA ŞI GÂSCĂNELUL – de Adrian Farca

regia artistică: Adrian Farca ,scenografia: Enikö Simo

Teatrul Arlechino Braşov

16 IULIE 2014

ora 18.00 - AM O CĂSUŢĂ MICĂ

spectacol pentru copii cu cea mai cunoscută trupă de teatru pentru copii Gaşca Zurli şi Mirela Retegan – eveniment în cadrul celei de-a doua ediţii a Festivalului Copiilor

Centrul Cultural Reduta

17 IULIE 2014

ora 11.00 - GULLIVER ÎN ŢARA PĂPUŞILOR – de Liviu Steciuc

regia artistică: Liviu Steciuc, scenografia: Simo Enikö

Piaţa Sfatului

23 IULIE 2014

ora 11.00 - GALOŞUL FERMECAT – de G. Matveev

regia artistică: Liviu Steciuc, scenografia: Valentin Dobrescu

Parcul Titulescu

CONCERTE

1 – 31 IULIE 2014

ora 18.00 – Concert de orgă în fiecare Marţi, Joi şi Sâmbătă.

Stagiunea concertelor de orgă

Biserica Neagră

 

IULIE 2014

ora 19.00 – „100 de oraşe pentru Pace – 100 de Ani de la Primul Război Mondial”

Concert simfonic estival cu Filarmonica Braşov, dirijor: Octav Calleya

Piaţa Sfatului

IULIE 2014

ora 19.00 - Concert Corul ASTRA (Braşov)

„Vara concertelor la Bartolomeu” în cadrul Festivalului Musica Barcensis

Biserica Evanghelică „Sf. Bartolomeu”Braşov

13 IULIE 2014

ora 19.00 - Concert ansamblul baroc Hortus Musicum (Dresda, Budapesta, Cluj, Braşov)

„Vara concertelor la Bartolomeu” în cadrul Festivalului Musica Barcensis

Biserica Evanghelică „Sf. Bartolomeu”Braşov

20 IULIE 2014

ora 19.00 - Concert Duo de chitară (Olivia Iancu, Claudiu Lobonţ)

„Vara concertelor la Bartolomeu” în cadrul Festivalului Musica Barcensis

Biserica Evanghelică „Sf. Bartolomeu”Braşov

27 IULIE 2014

ora 19.00 - Concert Cvartetul Musicuore (Olanda)

„Vara concertelor la Bartolomeu” în cadrul Festivalului Musica Barcensis

Biserica Evanghelică „Sf. Bartolomeu”Braşov

SALA PATRIA

1 - 3 IULIE 2014

FESTIVALUL MUZICII DE CAMERĂ Ediţia XXXIX BRAŞOV

organizat  de Filarmonica Braşov în parteneriat cu Primăria Municipiului Braşov

IULIE 

ora 19.00 – „MAEŞTRI AI JAZZULUI SIMFONIC”

Recital cameral susţinut de „TRIO CONTRASTE”

cu: Dorel Cuibaru – saxofon, Sorin Petrescu – pian, Doru Roman – percuţie

„JAZZ ŞI SONORITĂŢI BALCANICE”

Recital cameral susţinut de „ACADEMIC CLARINET QUINTET”

cu: Iulian Rusu – clarinet I, Izsak Jenö – clarinet II, Ionel Pârlea – clarinet III, Ilie Carp – clarinet bas

Invitaţi: Felix Glodbach – clarinet, Ovidiu Naucef – percuţie

Sala „Patria

IULIE

ora 19.00 – „BEETHOVEN ŞI MARII COMPOZITORI RUŞI”

Recital cameral cu: Anton Niculescu – violoncel, Horia Mihail – pian

„PAS D’ACTION” – Recital cameral susţinut de „MAXIM QUARTET”

cu: Mihaela Anca – flaut, Horia Maxim – pian, Fernando Mihalache – acordeon, Săndel Smărăndescu – contrabas

Sala „Patria

IULIE

ora 19.00 – Închiderea Festivalului – Concert cu Orchestra de cameră a Filarmonicii Braşov

dirijor: Iulian Rusu, solist: Giampiedro Sobrino – clarinet (Italia)

Sala „Patria

 

IULIE 2014

ora 17.00 – Recital în cadrul evenimentului „Armonii de vară 2014”

organizat de Liceul de Muzică „Tudor Ciortea” în parteneriat cu Primăria Municipiului Braşov

Sala „Patria”- sala muzicii de cameră

ora 20.00 -  Seara filmului european

Vieţile altora/Das Leben der Anderen (Germania, 2006)

regia: Florian Henckel von Donnersmarck

Dramă, thriller

Premiul Oscar pentru cel mai bun film străin

Sala „Patria” - Cinemateca

IULIE 2014

ora 20.00 -  Comedy Classics, LMA Tom Cruise 52

Furtuna tropicală/Tropic Thunder  (2008)

regia: Ben Stiller

Comedie

Sala „Patria” - Cinemateca

 IULIE 2014

ora 18.45 – Recital  pian: Cristina Buga

în cadrul evenimentului „6 Seri Muzicale” organizat de Universitatea „Transilvania” din Braşov – Facultatea de Muzică

Sala „Patria” – sala muzicii de cameră

ora 19.30 – Seara de Oscar, weekend Tom Cruise

Născut pe 4 iulie/Born on the Fourth of July  (SUA, 1989)

regia: Oliver Stone

Dramă, război

Sala „Patria” - Cinemateca

ora 22.00 – Dracula Film Festival Friends: weekend Tom Cruise

Minority Report  (SUA, 2002)

regia: Steven Spielberg

Thriller, SF

Sala „Patria” - Cinemateca

 

 5 IULIE 2014

 

ora 11.00 – Matineu copii – Ratatouille (2007)

regia: Brad Bird, dublat în limba română

Animaţie

Sala „Patria” - Cinemateca

 

ora 17.00 – Golden Classics

Taps  (SUA, 1981), weekend Tom Cruise

regia: Harold Becker

Dramă, război

Sala „Patria” - Cinemateca

 

ora 19.30 – Mari Regizori

Collateral (SUA, 2004), weekend Tom Cruise

regia: Michael Mann

Thriller

2 nominalizări la Oscar !Aniversarea de 10 ani !

Sala „Patria” - Cinemateca

ora 22.00 – Film Cult

Top Gun (SUA, 1986), weekend Tom Cruise

regia: Tony Scott

Acţiune, dramă

Sala „Patria” - Cinemateca

 

IULIE 2014

 

ora 11.00 – Matineu copii

Pinocchio (1940)

Animaţie, dublat în limba română

Intrarea GRATUITĂ

Sala „Patria” - Cinemateca

 

ora 17.00 – Golden Classics

Legend (1985),  weekend Tom Cruise

regia: Ridley Scott

Fantastic, basm

Sala „Patria” - Cinemateca

 

ora 19.00 – Concertul Corului LA MUSE DIVERSITE

din cadrul Turneului diversitate culturală romano – canadiană sub bagheta d-nei Ioana Gherman;

solişti invitaţi artişti ai Operei Braşov:Corina Klein – soprano, Cristina Coatu – mezzi – soprano,Liviu Iftene – tenor, Ana – Maria Negrea – pianistă şi orchestra Castelani Braşov

organizat de Asociaţia La Muse Heritage Musical

Sala „Patria

ora 19.30 – Seara de Oscar, weekend Tom Cruise

Culoarea banilor/The Color of Money  (SUA, 1986)

regia: Martin Scorsese

Dramă, comedie

Premiul Oscar pentru cel mai bun actor: Paul Newman

Sala „Patria” - Cinemateca

IULIE 2014

ora 17.00 – Recital în cadrul evenimentului „Armonii de vară 2014”

organizat de Liceul de Muzică „Tudor Ciortea” în parteneriat cu Primăria Municipiului Braşov

Sala „Patria” – sala muzicii de cameră

ora 20.00 -  Seara filmului european

Mediterraneo (Italia, 1991) , (reluare)

regia: Gabriele Salvatores

Comedie, romantic

Premiul Oscar pentru cel mai bun film străin

Sala „Patria” - Cinemateca

10 IULIE 2014

ora 18.45 – Recital: Szabolcs Tarcsi – corn

în cadrul evenimentului „6 Seri Muzicale” organizat de Universitatea „Transilvania” din Braşov – Facultatea de Muzică

Sala „Patria” – sala muzicii de cameră

ora 20.00 -  Comedy Classics

Avionul buclucaş/Airplane! (SUA, 1980)

regia: Jim Abrahams, Zucker bros.

Comedie

Sala „Patria” - Cinemateca

11 IULIE 2014

ora 19.00 -  Comedy Classics

Avionul buclucaş II: Continuarea/

Airplane II: The Sequel (SUA, 1982)

regia: Ken Finkleman

Comedie

Sala „Patria” - Cinemateca

ora 21.00 – Dracula Film Festival Friends:

Întâmplarea/The Happening (SUA, 2008)

regia: M. Night Shyamalan

Thriller, SF

Sala „Patria” - Cinemateca

12 IULIE 2014

 

ora 11.00 – Matineu copii

Frumoasa şi bestia/Beauty and the Beast (SUA, 1991)

Animaţie, dublat în limba română

Sala „Patria” - Cinemateca 

 

ora 17.00 – Golden Classics

La amiază/High Noon (SUA, 1952) , (reluare)

regia: Fred Zinnemann

Western

Patru premii Oscar !

Sala „Patria” - Cinemateca

 

ora 19.30 – Mari Regizori

Ragtime (1981) , (reluare)

regia: Milos Forman

Dramă, ecranizare

8 nominalizari la Oscar !

Sala „Patria”- Cinemateca

ora 22.00 – Film Cult

Rosemary’s Baby  (SUA, 1968), (reluare)

regia: Roman Polanski

Horror, thriller

Premiul Oscar – cel mai bun rol feminin-Ruth Gordon

Sala „Patria” - Cinemateca

13 IULIE 2014

ora 11.00 – Matineu copii

Bolt (SUA, 2008)

Animaţie, dublat în limba română

Sala „Patria” - Cinemateca

ora 17.00 – Golden Classics

Doi la drum /Two for the Road  (Anglia, 1967), (reluare)

regia: Stanley Donen

Comedie, romantic

LMA (La Mulţi Ani!) Stanley Donen – 90 de ani !

Sala „Patria” - Cinemateca

ora 19.30 – Seara de Oscar, LMA Tom Hanks

Forrest Gump (1994) , (reluare)

regia: Robert Zemeckis

Dramă, comedie

Premiul Oscar pentru cel mai bun actor: Tom Hanks

Aniversarea de 30 de ani !

Sala „Patria” - Cinemateca

 

16 IULIE 2014

ora 17.00 – Recital în cadrul evenimentului „Armonii de vară 2014”

organizat de Liceul de Muzică „Tudor Ciortea” în parteneriat cu Primăria Municipiului Braşov

Sala „Patria” – sala muzicii de cameră

ora 20.00 -  Seara filmului european

Viaţa e frumoasă/La vita è bella (Italia, 1997), (reluare)

regia: Roberto Benigni

Dramă, comedie

Oscar pentru cel cel mai bun film străin 1996

Marele premiu al Juriului la festivalul de la Cannes 1998

Sala „Patria” - Cinemateca

17 IULIE 2014

ora 18.45 – Recital: Mihaela Buhaiciuc  – canto şi Cristina  Buga –pian

în cadrul evenimentului „6 Seri Muzicale” organizat de Universitatea „Transilvania”din Braşov – Facultatea de Muzică

Sala „Patria” – sala muzicii de cameră

ora 20.00 -  Comedy Classics

Un cuplu ciudat /The Odd Couple  (SUA, 1968)

regia: Gene Saks

după piesa lui Neil Simon

Sala „Patria” - Cinemateca

18 IULIE 2014

ora 19.00 -  Doc and Roll

Neil Young: Heart of Gold  (SUA, 2006)

regia: Jonathan Demme

Documentar, muzică

Sala „Patria” - Cinemateca

ora 21.00 – Dracula Film Festival Friends:

An American Werewolf in London (1981), (reluare)

regia: John Landis

Horror, comedie

Premiul Oscar pentru cel mai bun machiaj (Rick Baker)

Sala „Patria” - Cinemateca

19 IULIE 2014

ora 11.00 – Matineu copii

Pisicile Aristocrate/The Aristocats (1970)

Animaţie, dublat în limba română

Intrarea GRATUITĂ

Sala „Patria” - Cinemateca

ora 17.00 – Golden Classics

Omul care l-a ucis pe Liberty Valance/ The Man

Who Shot Liberty Valance  (SUA, 1962)

regia: John Ford

Western

Sala „Patria” - Cinemateca

ora 19.30 – Mari Regizori

The Grass Is Greener  (SUA, 1960)

regia: Stanley Donen

Romantic, comedie

LMA (La Mulţi Ani!) Stanley Donen – 90 de ani !

Sala „Patria” - Cinemateca

ora 22.00 – Film Cult

Simpatie pentru răzbunare/Boksuneun naui geot/

Sympathy for Mr. Vengeance (Coreea de sud, 2002), (reluare)

regia: Park Chan-wook

Thriller, dramă

Interzis minorilor !

Sala „Patria” - Cinemateca

20 IULIE 2014

ora 11.00 – Matineu copii

Cartea Junglei /The Jungle Book (1967)

Animaţie, dublat în limba română

Intrarea GRATUITĂ

Sala „Patria” - Cinemateca

ora 17.00 – Golden Classics

Sabrina (SUA, 1954), (reluare)

regia: Billy Wilder

Romantic, comedie

6 nominalizări la Oscar !

Sala „Patria” - Cinemateca

ora 19.30 – Seara de Oscar – Capote (SUA, 2005)

regia: Bennett Miller

Dramă, biografic

In memoriam/LMA Philip Seymour Hoffman (n. 23 iulie)

Sala „Patria” - Cinemateca

23 IULIE 2014

ora 17.00 – Recital în cadrul evenimentului „Armonii de vară 2014”

organizat de Liceul de Muzică „Tudor Ciortea” în parteneriat cu Primăria Municipiului Braşov

Sala „Patria” – sala muzicii de cameră

ora 20.00 -  Seara filmului european  (reluare)

Totul despre mama mea/Todo Sobre Mi Madre (Spania,1999)

regia: Pedro Almodóvar

Dramă, Premiul Oscar pentru cel mai bun film străin

Sala „Patria” - Cinemateca

 

24 IULIE 2014

ora 18.45 – Recital: Alina Nauncef – vioară şi Cristina  Buga – pian

în cadrul evenimentului „6 Seri Muzicale”organizat de Universitatea „Transilvania”din Braşov – Facultatea de Muzică

Sala „Patria” – sala muzicii de cameră

ora 20.00 -  Comedy Classics

Sabrina (SUA, 1995)

regia: Sydney Pollack

Comedie

Sala „Patria”- Cinemateca

 

25 IULIE 2014

 

ora 19.00 -  Doc and Roll

Searching For Sugar Man (Suedia, 2012)

regia: Malik Bendjelloul

Documentar, biografic

Premiul Oscar pentru cel mai bun documentar –2013

In memoriam Malik Bendjelloul

Sala „Patria”- Cinemateca

 

ora 21.00 – Dracula Film Festival Friends:

Doamna din apă/Lady in the Water (SUA, 2006)

regia: M. Night Shayamalan,

Thriller, fantastic

Sala „Patria” - Cinemateca

 

26 IULIE 2014

 

ora 11.00 – Matineu copii

O poveste încâlcită/Tangled (SUA, 2010)

Animatie, dublat în limba română

Sala „Patria” - Cinemateca

ora 17.00 – Golden Classics

Funny Face (SUA, 1957), (reluare)

regia: Stanley Donen

Muzical, comedie

LMA (La Mulţi Ani!) Stanley Donen – 90 de ani !

Sala „Patria” - Cinemateca

ora 19.00 – Mari Regizori

Omul care ştia prea multe/The Man Who Knew

Too Much  (SUA, 1956)

regia: Alfred Hitchcock

Thriller, aventură

Sala „Patria” - Cinemateca

 

ora 21.30 – Film Cult

Snake Eyes  (SUA, 1998)

regia: Brian De Palma

Thriller

Sala „Patria” - Cinemateca

 

27 IULIE 2014

 

ora 11.00 – Matineu copii

Peter Pan (SUA, 1953)

Animatie, dublat în limba română

Sala „Patria” - Cinemateca

 

ora 17.00 – Golden Classics,  (reluare)

Bulevardul amurgului/Sunset Boulevard  (1950),

regia: Billy Wilder

Dramă, film noir, 3 premii Oscar!

Sala „Patria”- Cinemateca

ora 19.30 – Seara de Oscar, (reluare)

Vorbe de alint/Terms of Endearment (SUA, 1983)

regia: James L. Brooks

Dramă, comedie, 5 premii Oscar !

Sala „Patria” - Cinemateca

 

30 IULIE 2014

ora 17.00 – Recital în cadrul evenimentului „Armonii de vară 2014”

organizat de Liceul de Muzică „Tudor Ciortea” în parteneriat cu Primăria Municipiului Braşov

Sala „Patria” – sala muzicii de cameră

ora 20.00 -  Seara filmului european

Indochine (Franţa, 1992)

regia: Régis Wargnier

Dramă, romantic

Premiul Oscar pentru  cel bun film străin

Sala „Patria” - Cinemateca

31 IULIE 2014

ora 18.45 – Recital: Corina Ibănescu – pian şi Cristina  Buga – pian

în cadrul evenimentului „6 Seri Muzicale”organizat de Universitatea „Transilvania”din Braşov – Facultatea de Muzică

Sala „Patria” – sala muzicii de cameră

ora 20.00 -  Comedy Classics

Un cuplu ciudat 2/The Odd Couple II (SUA, 1988)

regia: Howard Deutch, scenariul:  Neil Simon.

Comedie

Sala „Patria” - Cinemateca

MUZEE

1 – 20 IULIE 2014

orele 10.00 – 18.00 - Marţi -Duminică

Expoziţia „Expresie în linie şi culoare. Lucrări de

grafică din colecţia Muzeului Naţional Brukenthal”

Muzeul de Artă Braşov

 

1 – 31 IULIE 2014

 

orele 10.00 – 18.00 - Marţi – Duminică 

Expoziţia temporară: „Mărturii din vechiul Schei”

Muzeul de Etnografie Braşov

 

1 – 31 IULIE 2014

 

Expoziţia temporară: „Micile cărţi mari”

Luni – Sâmbăta: 10.00 -17.00; Marţi -Vineri: 9.00 – 17.00

Casa Memorială Ştefan Baciu (lângă Arena Sportivă Ion Ţiriac)

 

15 – 31 IULIE 2014

 

orele 10.00 – 18.00 - Marţi – Duminică

Expoziţie de grafică

Muzeul Civilizaţiei Urbane a Braşovului

25 – 31 IULIE 2014

orele 10.00 – 18.00 - Marţi -Duminică

Expoziţia retrospectivă Friedrich Miess (1854-1935)

Muzeul de Artă Braşov

PROIECŢIE FILM

11 IULIE 2014

ora 20.00 - Cinemateca

Librăria „Şt.O.Iosif”Braşov

ALTE EVENIMENTE

IULIE 2014

orele 10.00 – 12.00 - Atelier de creativitate pentru seniori

organizat şi susţinut de Asociaţia Colors Braşov

Mansarda Casei Baiulescu

IULIE 2014

orele 11.00 – 13.00 – Lecturi în parc

Lecturile în aer liber se vor face cu condiţia ca vremea să fie favorabilă. În caz de timp nefavorabil, se vor anula.

Organizat de Biblioteca Judeţeană „George Bariţiu” Braşov

Parcul Nicolae Titulescu

1 – 28 IULIE 2014

 „3A – Ateliere de Artă Alternativă” – proiect cultural

organizator: Muzeul Casa Mureşenilor în parteneriat cu Primăria Municipiului Braşov

Muzeul „Casa Mureşenilor” Braşov

Centrul Cultural Reduta - sala Arcadia

Sala „Patria” – foaierul şi piaţeta din faţa sălii 

Turnul Artelor

 

1- 12 IULIE 2014

Making – off instalaţii artistice în cadrul proiectului cultural  „3A –Ateliere de Artă Alternativă”, în cinci locaţii:

Muzeul „Casa Mureşenilor”, artista Magali Marc (Franţa)

Centrul Cultural Reduta, artista Elsa Martini (Austria)

Turnul Artelor, artistul Daniel Roşca (România)

Foaierul Sălii „Patria”, artista Emanuela Ascari (Italia)

Piaţeta din faţa Sălii „Patria”, artistul Silvestru Munteanu (România)

14 – 28 IULIE 2014

Vizitarea instalaţiilor artistice finalizate din cadrul proiectului cultural „3A –Ateliere de Artă Alternativă”

în cele cinci locaţii amintite mai sus.

Program vizitare: Luni – Sâmbăta 10.00 – 17.00

                          Marţi – Vineri 9.00 – 17.00

Muzeul „Casa Mureşenilor” Braşov

Centrul Cultural Reduta - sala Arcadia

Sala „Patria” – foaierul şi piaţeta din faţa sălii 

Turnul Artelor

1, 8, 15, 22, 29 IULIE 2014

 

orele 11.00 – 12.00 – Mic şi Mare la Muzeu

Atelier de educaţie muzeală pentru copii (pentru copii între 2 – 3 ani)

Se vor spune poveşti, se va cânta, se vor confecţiona personaje din basme, vom construi, vom desena şi colora, ne vom plimba pe străzile din versurile lui Ştefan Baciu

taxă de participare: 5 lei/activitate/participant.

informaţii şi înscrieri: telefon 0268/511493(luni-vineri,

între orele 10 -16), coordonator program: Bianca Micu, muzeograf

organizat de secţia de literatură a Muzeului „Casa Mureşenilor”

Casa Memorială Ştefan Baciu

2, 9, 16, 23, 30 IULIE 2014

 

orele 11.00 – 12.30 – Mic şi Mare la Muzeu

Atelier de educaţie muzeală pentru copii (pentru copii între 2 – 3 ani)

Se vor spune poveşti, se va cânta, se vor confecţiona personaje din basme, vom construi, vom desena şi colora, ne vom plimba pe străzile din versurile lui Ştefan Baciu

taxă de participare: 5 lei/activitate/participant.

informaţii şi înscrieri: telefon 0268/511493(luni-vineri,

între orele 10 -16), coordonator program: Bianca Micu, muzeograf

organizat de secţia de literatură a Muzeului „Casa Mureşenilor”

Casa Memorială Ştefan Baciu

 

3, 10, 17, 24, 31 IULIE 2014 

 

orele 11.00 – 12.30 – Mic şi Mare la Muzeu

Atelier de educaţie muzeală pentru copii (pentru copii între 2 – 3 ani)

Se vor spune poveşti, se va cânta, se vor confecţiona personaje din basme, vom construi, vom desena şi colora, ne vom plimba pe străzile din versurile lui Ştefan Baciu

taxă de participare: 5 lei/activitate/participant.

informaţii şi înscrieri: telefon 0268/511493(luni-vineri,

între orele 10 -16), coordonator program: Bianca Micu, muzeograf

organizat de secţia de literatură a Muzeului „Casa Mureşenilor”

Casa Memorială Ştefan Baciu

5, 12, 19 IULIE 2014

 

orele 10.00 – 14.00 - Jocurile lui Hippo/Maşina timpului

Ateliere, jocuri, sport

Eveniment  organizat de Asociaţia Colors

Parcul Tractorul

 

7- 24 IULIE 2014

 

Centrul japonez Musashino organizează curs intensiv de limba japoneză pentru copii (începători) cu vârsta cuprinsă între 10 -15 ani.

Programul: în fiecare luni, marţi şi joi între orele 15.00 -16.30, număr de locuri: 10, taxa curs: 25 de lei

Organizat de Asociaţia Musashino, Japonia 

Centrul Japonez Musashino Braşov (str. Olteţ nr.11) 

 

10 IULIE 2014

 

orele 11.00 – 13.00 -Lecturi în parc

Lecturile în aer liber se vor face cu condiţia ca vremea să fie favorabilă. În caz de timp nefavorabil, se vor anula.

Organizat de Biblioteca Judeţeană „George Bariţiu” Braşov

Parcul şi locul de joacă Str. Prunului (cartier Noua)

 

11- 12 IULIE 2014

orele 9.00 – 19.00 - Conferinţa „Viaţa şi opera lui Alexandru Muşina, ediţia I”

Eveniment din cadrul proiectului cultural „Excelenţă Culturală Academică Braşoveană, ediţia a IV-A, 2014”

organizator: Universitatea Transilvania – Facultatea de Litere în parteneriat cu Primăria Municipiului Braşov

Aula Universităţii Transilvania „Sergiu T. Chiriacescu”

17 IULIE 2014

 

orele 11.00 – 13.00 – Lecturi în parc

Lecturile în aer liber se vor face cu condiţia ca vremea să fie favorabilă. În caz de timp nefavorabil, se vor anula.

Organizat de Biblioteca Judeţeană „George Bariţiu” Braşov

Parcul Str. Berzei

17- 20 IULIE 2014

orele 10.00 – 20.00 - „fEstivalul de cArte şi Muzică, ediţia a III-a”

organizat de Asociaţia „Libris Cultural” Braşov în parteneriat cu Primăria Municipiului Braşov

 

17 IULIE 2014 - orele 10.00 – 22.00  

ora 12.00 - Deschiderea Oficială  Festivalului

ora 12.30 - Decernarea Premiilor Filialei Braşov a Uniunii Scriitorilor din România pe anul 2013, oficiază dl. Adrian Lesenciuc

Lansări de carte

Piaţa Sfatului

18 IULIE 2014 - orele 10.00 – 22.00

Lansări de carte

Recital  – CVINTETUL ANATOLY

Piaţa Sfatului

 

19 IULIE 2014 - orele 10.00 – 22.00

Lansări de carte

Recital – Silvan Stâncel – Blondă sau Brunetă

Recital – Alexandra Fits & Guido Van

             De Meent (Olanda) – French diKiss

Recital – Daggu Project (Germania)

Recital – Formaţia  Conexiuni

Piaţa Sfatului

 

20 IULIE 2014 - orele 10.00 – 22.00

Spectacol Extraordinar de Dansuri şi Muzică Tradiţională

Recital: Roxana şi Septimiu Pop, Rodica Pop Seling, Daniel Rosalim, Lucia Potra,Aurelian Suciu şi Maria Butilă

Lansări de albume muzicale:

Rodica Stan – „Mi-a albit părul la frunte”

Ioana Bozga – „Am zânit cu drag şi dor”

prezintă: Silvana Enache

Piaţa Sfatului

24 – 27 IULIE 2014

orele 10.00 – 23.00 - Open Park Festival, ediţia a II-a

festival cultural outdoor de tineret organizat de Asociaţia Colors, Reţeaua CAN, DJST Braşov, Biblioteca Judeţeană „George Bariţiu” Braşov şi parteneri

Parcul Tractorul

 

25 – 27 IULIE 2014

 

orele 8.00 – 21.00 – „BOHEMIAN SQUARE”

Festival de cultură urbană 2014, workshopuri de prezentare a procedurilor hand made, expoziţie cu vanzare, spectacole de muzică stradală, lecturi

Piaţa George Enescu

25 IULIE 2014

orele 11.00 – 13.00 - Lecturi publice

Eveniment în cadrul Bohemian Square Festival organizat de Biblioteca Judeţeană „George Bariţiu” Braşov

Piaţa George Enescu

 

27 IULIE 2014

orele 11.00 – 13.00 -

Lecturi publice

Eveniment în cadrul Bohemian Square Festival organizat de Biblioteca Judeţeană „George Bariţiu” Braşov

Piaţa George Enescu

25 IULIE 2014

ora 18.00 - Clubul de lectură

moderator: Ana Oniţă

Librăria „Şt.O.Iosif”Braşov

25 – 28 IULIE 2014

48 Hour Film Project în Braşov

Realizatori de film din Braşov şi nu numai vor concura pentru a afla cine poate face cel mai bun scurtmetraj, în doar 48 de ore. Câştigătorul va concura cu filme din întreaga lume.

Centrul Cultural Reduta

 

25 IULIE – 25 AUGUST 2014

 

orele 9.00 – 19.30 - Expoziţie de fotografie dedicată împlinirii a 100 de ani de la izbucnirea Primului război mondial.

Expoziţia este rodul parteneriatului dintre Arhivele Naţionale ale României şi Ambasada Franţei la Bucureşti, organizatori locali: Alianţa Franceză Braşov, Direcţia Judeţeană Braşov a Arhivelor Naţionale şi Biblioteca Judeţeană „George Bariţiu”Braşov.

Casa Baiulescu – Mediateca franceză

 

31 IULIE 2014

orele 11.00 – 13.00 -Lecturi în parc

Lecturile în aer liber se vor face cu condiţia ca vremea să fie favorabilă. În caz de timp nefavorabil, se vor anula.

Organizat de Biblioteca Judeţeană „George Bariţiu” Braşov

Cartier Craiter

31 IULIE – 3 AUGUST 2014

Transylvania Tango Fest – editia a 7-a, by Studio „Tango Nada Mas”

Tematica ediţiei din acest an este „TanGo Energy in Motion”, festivalul fiind gândit în jurul ideii de energie în miscare: energia transpunerii muzicii în paşi de dans, energia îmbrăţişării, energia pauzelor şi a suspansului melodiilor, energia plăcerii de a dansa şi energia meditaţiei active prin dans.

Centrul Cultural Reduta