Currently browsing tag

brasov

Premiile Anului 2016 în Cultură la Brașov

În 28 februarie 2017, la Centrul Multicultural al Universității Transilvania, Consorțiul Cultural Corona a decernat Premiile Anului 2016 în Cultură la Brașov. Un juriu format din personalități ale artei contemporane și ale managementului cultural din afara Brașovului, și anume Tiberiu Alexa, directorul Muzeul de Artă Baia Mare, Iulia Popovici, critic de teatru și arte performative de la săptămânalul „Observator cultural”, și Anna Maria Popa, directorul teatrului „Andrei Mureșanu” din Sfântu Gheorghe, au stabilit, alături de publicul brașovean, ale cărui opțiuni au avut în acest an o pondere de 50%, câștigătorii la următoarele nouă categorii: Cartea anului, Concertul anului, Debut, Expoziția anului, Proiectul muzical al anului, Proiectul cultural al anului, Spectacolul teatral al anului, Festivalul anului și Organizația culturală a anului.
Dintre cele 48 de personalități, evenimente și organizații culturale nominalizate, au fost desemnați următorii câștigători:
Cartea anului – Mihai Ignat, Toți privesc înainte. Patru comedii amare;
Concertul anului – It’s a long way to Transylvania, Centrul Muzical al Universității Transilvania;
Debut – Kruhnen Musik Halle, Rockstadt;
Expoziția anului – Arta brașoveană interbelică, Muzeul de Artă Brașov;
Proiectul muzical al anului – Brașov Jazz&Blues Festival, Asociaţia culturală FANZIN;
Proiectul cultural al anului – Istoria la persoana I, Muzeul „Casa Mureșenilor” Braşov;
Spectacolul teatral al anului – Metamorphose, Teatrul Arlechino Braşov;
Festivalul anului – Musica Coronensis, Biserică Evanghelică C.A. din Braşov;
Organizaţia culturală a anului – Centrul Multicultural al Universităţii Transilvania

Gala Premiilor Anului în Cultură la Brașov a fost organizată în acest an cu sprijinul Coresi Shopping Resort.

Cultura

Premiile Anului 2016 în Cultură la Brașov

De astăzi puteți face nominalizările Dumneavoastră la Premiile Anului 2016 în Cultură la Brașov.

Regulament
Art. 1. Consorțiul Cultural Corona organizează Premiile Anului 2016 în Cultură la Brașov, eveniment menit să confere recunoaștere publică celor mai valoroase evenimente și producții cultural artistice dintr-un an calendaristic.
Art. 2. Categoriile competiției PAC Brașov sunt următoarele: Cartea anului, Proiectul muzical al anului, Expoziția anului, Proiectul cultural al anului, Concertul anului, Spectacolul teatral al anului, Festivalul anului, Organizația culturală a anului, Debut, Personalitatea culturală a anului.
Art. 3. Nominalizările la aceste categorii pot fi făcute de persoane fizice sau juridice cu activitate în domeniul cultural.
Art. 4. Nominalizările vor fi efectuate electronic la adresa https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLSdZwv8esDY1n-Yzm2_yu1-zC5t6EZddxUPHTCP11d9kGJbFlA/viewform?c=0&w=1
Art. 5. Dosarele de nominalizare vor prezenta proiecte, persoane sau organizații din intervalul 1 inuarie 2016 – 31 ianuarie 2017.
Art. 6. Jurizarea va fi mixtă și se va face de către un grup de specialiști și oameni de cultură din afara Brașovului, care vor proveni din uniunile de creație și asociațiile profesionale recunoscute. Președinția juriului va fi asigurată de un reprezentant al Consorțiului, fără drept de vot. Fiecare membru al juriului va trimite notele sale prin poștă electronică, notele vor fi cuprinse între 1 și 5, 5 fiind nota maximă. Secretariatul jurizării va fi asigurat de Consorțiul Cultural Corona. Fiecare nominalizare va fi notată, iar câștigătorul la fiecare categorie va organizația, persoana sau proiectul care va întruni media aritmetică cea mai mare a tuturor notelor acordate de membrii juriului.
Art. 7. Perioada de depunere a dosarelor este 1-15 februarie 2017. Jurizarea se face în a treia săptămână din luna februarie.
Art. 8. Nominalizările vor putea fi votate și de către public, votul publicului va conta în proporție de 50% în decizia finală.

Art. 9. Gala Premiilor Anului în Cultură va avea loc în ultima săptămână din luna februarie a anului 2017, la Centrul Multicultural al Universității Transilvania Brașov.

Group Of Happy Multi-Ethnic People Holding Letters Forming Train

Training gratuit pentru proiecte culturale cu finanțare nerambursabilă

Consorțiul Cultural Corona organizează miercuri, 18 ianuarie 2017, orele 10.00-14.00, la Facultatea de Litere Brașov, B-dul Eroilor 25, sala TP 8 (Sala „Gheorghe Crăciun”), un seminar dedicat modalității de redactare a unei solicitări de finanțare nerambursabilă pentru proiecte culturale.
Acest seminar este adresat tuturor operatorilor și artiștilor brașoveni interesați să obțină finanțare nerambursabilă pentru proiecte culturale, cu accent pe oportunitățile locale de finanțare oferite de Primăria Municipiului Brașov și Consiliul Județean Brașov.
Lectorul invitat este Valer Rus, manager a peste 15 proiecte culturale finanțate de Administrația Fondului Cultural Național și Primăria Municipiului Brașov.
Toți cei interesați sunt rugați să trimită o scrisoare electronică de confirmare a participării la adresa consortiulculturalcorona@gmail.com
Participarea la seminar este gratuită!

Comisie consultativa Primarie-Consortiu

Azi, 19 iulie 2016, membrii Consiliului Director al Consortiului Cultural Corona au initiat o noua intalnire cu reprezentantii Primariei Municipiului Brasov, prin viceprimar Mihai Costel, in vederea instituirii unui mecanism transparent de comunicare intre administratia locala si comunitatea culturala brasoveana.

Intr-o prima faza se va constitui o comisie bilaterala Primarie-mediu cultural, care sa initieze consultarile si dezbaterile publice privitoare la problemele majore ale culturii brasovene.

Pe termen scurt si mediu vor fi avute in vedere infiintarea unei unitati de management cultural integrat – responsabila cu implementarea Strategiei Culturale a Brasovului, imbunatatirea si diversificarea liniilor de finantare nerambursabila pentru proiecte culturale, participarea intregii comunitati la organizarea evenimentelor majore – Zilele Brasovului.IMG_4277

Calendar cultural – martie 2016

Calendar cultural martie 2016 la Brașov

TEATRU

1 MARTIE 2016

ora 19.00 – OLENKA – de Vasili Sigarev
regia: Sânziana Stoican
scenografia: Valentin Vârlan
Teatrul „Sică Alexandrescu” Braşov – Sala Studio

2 MARTIE 2016

ora 19.00 – POVESTIRI ALESE
de Donald Margulies, regia: Vlad Zamfirescu,
decorul: Bogdan Spătaru, costumele: Maria Tache
Teatrul „Sică Alexandrescu” Braşov – Sala Studio

3 MARTIE 2016

ora 19.00 – PRIVEŞTE ÎNAPOI CU M NIE – de John Osborne
regia: Vladimir Anton, scenografia: Tudor Prodan
Teatrul „Sică Alexandrescu” Braşov – Sala Studio

4 MARTIE 2016

ora 19.00 – CEL DE L NGĂ TINE – de David Lindsay-Abaire
regia: Vlad Zamfirescu, scenografia: Bogdan Spătaru
Teatrul „Sică Alexandrescu” Braşov – Sala Studio

5 MARTIE 2016

orele 10.30 şi 12.00 – FLUIERUL FERMECAT – de Adrian Găzdaru
regia artistică: Adrian Găzdaru, scenografia: Gelu Rîscă
muzica: Cătălin Creţu
Teatrul Arlechino Braşov

ora 11.00 – PINOCCHIO – după Carlo Collodi
scenariul: Silvian Duică
scenografia/construcţie păpuşi: Iulian Ene
prezentat de Teatrul Strada
Cinema One

ora 19.00 – FANTEZIILE SEXUALE ALE SOŢULUI MEU
APROAPE CĂ M-AU ÎNNEBUNIT – de John Tobias
regia: Şerban Puiu, decorul: Mihai Mădescu,
costumele: Luana Drăgoiescu
Teatrul „Sică Alexandrescu” Braşov

6 MARTIE 2016

orele 10.30 şi 12.00 – FRUMOASA, BESTIA ŞI
FLOAREA PURPURIE – de Valentin Dobrescu
regia artistică şi scenografia: Valentin Dobrescu
muzica: Alin Macovei Moraru
Teatrul Arlechino Braşov

ora 19.00 – JAKE ŞI FEMEILE LUI – de Neil Simon
regia: Petre Bokor, scenografie: Clara Labancz
asistent scenografie: Eliza Labancz
Teatrul „Sică Alexandrescu” Braşov

9 MARTIE 2016

ora 19.00 – AUTO – de Ernesto Caballero
regia: Sorin Militaru, scenografia: Cristian Marin
Teatrul „Sică Alexandrescu” Braşov – Sala Studio

10 MARTIE 2016

ora 19.00 – UN BILET SPRE FERICIRE – de Spiró György
regia: Diana Lupescu, scenografia: Luana Drăgoescu
Teatrul „Sică Alexandrescu” Braşov – Sala Studio

11 MARTIE 2016

ora 19.00 – DANS ND ÎN NOAPTE
de Patrick Ellsworth, regia: Vlad Massaci,
scenografie, light design, concept şi realizare video:
Andu Dumitrescu, coregrafia: Andrea Gavriliu
Teatrul „Sică Alexandrescu” Braşov
12 MARTIE 2016

orele 10.30 şi 12.00 – MICUL MUCK – de Gavril Borodan
regia artistică şi scenografia: Gavril Borodan
Teatrul Arlechino Braşov

ora 11.00 – JACK ŞI VREJUL DE FASOLE după o poveste irlandeză
scenariul: Silvian Duică
scenografia/construcţie păpuşi: Iulian Ene
prezentat de Teatrul Strada
Cinema One

ora 19.00 – FAZANUL – de Georges Feydeau
regia: Cristian Hadji-Culea, decorul: Ştefan Caragiu,
costumele: Liliana Cenean, coregrafia: prof. Doina
Enache şi Csongor Kicsi
Teatrul „Sică Alexandrescu” Braşov

13 MARTIE 2016

orele 10.30 şi 12.00 – CAPRA CU TREI IEZI – de Ion Agachi
regia artistică: Liviu Steciuc
scenografia: Manuela Zaharie
Teatrul Arlechino Braşov

ora 19.00 – SLUGĂ LA DOI STĂP NI – de Carlo Goldoni
regia: Cristian Hadji-Culea, decorul: Ştefan Caragiu
costumele: Liliana Cenean
Teatrul „Sică Alexandrescu” Braşov

16 MARTIE 2016

ora 19.00 – CEL DE L NGĂ TINE – de David Lindsay -Abaire
regia: Vlad Zamfirescu, scenografia: Bogdan Spătaru
Teatrul „Sică Alexandrescu” Braşov – Sala Studio

17 MARTIE 2016

ora 19.00 – TREI FEMEI ÎNALTE – de Edward Albee
regia: Sânziana Stoican, scenografia: Valentin Vârlan
Teatrul „Sică Alexandrescu” Braşov – Sala Studio

18 MARTIE 2016

ora 19.00 – NIŞTE FETE – de Neil LaBute
regia: Gelu Colceag, scenografia: Ştefan Caragiu
Teatrul „Sică Alexandrescu” Braşov

19 MARTIE 2016

orele 10.30 şi 12.00 – CENUŞĂREASA – de Viorel Vârlan
scenografia: Viorica Perju
muzica: Ştefan Răducu- Dumitru
Teatrul Arlechino Braşov

ora 11.00 – MAGIQUE
scenariul, regia şi ilustraţia muzicală: Silvian Duică
scenografia, construcţie păpuşi: Daniel Roşca
pictura: Diana Popescu, prezentat de Teatrul Strada
Cinema One

ora 19.00 – CU INIMA ÎN PUNGĂ – de John Cariani
regia: Adrian Iclenzan, scenografia: Bogdan Spătaru
Teatrul „Sică Alexandrescu” Braşov

20 MARTIE 2016

orele 10.30 şi 12.00 – SCUFIŢA ROŞIE- de Valentin Dobrescu
regia artistică şi scenografia: Valentin Dobrescu
muzica: Alin Macovei Moraru
Teatrul Arlechino Braşov

ora 19.00 – UN CUPLU CIUDAT- de Neil Simon
regia: Adrian Iclenzan, decorul: Mihai Mădescu
costumele: Luana Drăgoescu
Teatrul „Sică Alexandrescu” Braşov

24 MARTIE 2016

ora 19.00 – UN BILET SPRE FERICIRE – de Spiró György
regia: Diana Lupescu, scenografia: Luana Drăgoescu
Teatrul „Sică Alexandrescu” Braşov – Sala Studio

25 MARTIE 2016

ora 19.00 – PRIVEŞTE ÎNAPOI CU M NIE – de John Osborne
regia: Vladimir Anton, scenografia: Tudor Prodan
Teatrul „Sică Alexandrescu” Braşov – Sala Studio

26 MARTIE 2016

orele 10.30 şi 12.00 – CROITORAŞUL CEL VITEAZ
de Cristian Pepino
regia artistică: Liviu Steciuc
scenografia: Simo Enikö
Teatrul Arlechino Braşov

ora 11.00 – PUNGUŢA CU 2 BANI – după Ion Creangă
un spectacol de Silvian Duică
prezentat de Teatrul Strada
Cinema One

ora 19.00 – DANS ND ÎN NOAPTE
de Patrick Ellsworth, regia: Vlad Massaci,
scenografie, light design, concept şi realizare video:
Andu Dumitrescu, coregrafia: Andrea Gavriliu
Teatrul „Sică Alexandrescu” Braşov

27 MARTIE 2016

orele 10.30 şi 12.00 –AVENTURILE LUI CHILLI RAMIREZ
de Ioan Gyuri Pascu, regia: Attila Vizauer
scenografia: Mihai Pastramagiu
muzica: Ioan Gyuri Pascu
Teatrul Arlechino Braşov

ora 19.00 – JOCUL DRAGOSTEI ŞI AL ÎNT MPLĂRII
de Marivaux
regia: Liviu Lucaci, scenografia: Rodica Ştirbu
Teatrul „Sică Alexandrescu” Braşov

28 MARTIE 2016

ora 19.00 –DINEU CU PROŞTI – de Francis Veber
traducere: Tudor Ţepeneag
regia: Ion Caramitru
scenografia: Florinela Popescu Fărcăşanu
cu: Horaţiu Mălăele, Ion Caramitru, Medeea Marinescu
prezentat de Teatrul Naţional Bucureşti
Teatrul „Sică Alexandrescu” Braşov

30 MARTIE 2016

ora 19.00 – COPILUL PROBLEMĂ – de George F. Walker
regia: Adrian Iclenzan, scenografia: Bogdan Spătaru
Teatrul „Sică Alexandrescu” Braşov – Sala Studio

31 MARTIE 2016

ora 19.00 – TREI FEMEI ÎNALTE – de Edward Albee
regia: Sânziana Stoican, scenografia: Valentin Vârlan
Teatrul „Sică Alexandrescu” Braşov – Sala Studio

CONCERTE

1 MARTIE 2016

ora 18.00 – CONCERT – ZIUA UNIVERSITĂŢII
solişti: Anca Preda (pian), Raluca Enea (clavecin),
Steffen Schlandt (orgă) şi Gaudeamus Quartet
Intrarea liberă!
Aula Universităţii Transilvania „Sergiu T. Chiriacescu”

2 MARTIE 2016

ora 17.00 – Recitalul de la ora 5 susţinut
de artişti ai Operei Braşov
Muzeul „Casa Mureşenilor” Braşov

9 MARTIE 2016

ora 17.00 – Recitalul de la ora 5 susţinut
de artişti ai Operei Braşov
Muzeul „Casa Mureşenilor” Braşov

16 MARTIE 2016

ora 17.00 – Recitalul de la ora 5 susţinut
de artişti ai Operei Braşov
Muzeul „Casa Mureşenilor” Braşov

23 MARTIE 2016

ora 17.00 – Recitalul de la ora 5 susţinut
de artişti ai Operei Braşov
Muzeul „Casa Mureşenilor” Braşov

30 MARTIE 2016

ora 17.00 – Recitalul de la ora 5 susţinut
de artişti ai Operei Braşov
Muzeul „Casa Mureşenilor” Braşov

SALA PATRIA

1 MARTIE 2016

ora 20.00 – Film Cult
Mad Max (SUA, 1979)
regia: George Miller, cu: Mel Gibson
Thriller, LMA George Miller (71 de ani)
Sala „Patria” – Cinemateca

2 MARTIE 2016

ora 19.00 – PENTRU TINE, DOAMNĂ!
Spectacol de revistă cu: Dorina Roman,
Dan Zorilă, Rodica Moianu, Ana Maria
Costache şi Dumitru Ciubotaru
prezentat de Teatrul Particular
Sala „Patria” – Sala Muzicii de Cameră

3 MARTIE 2016

ora 19.00 – CONCERT SIMFONIC EXTRAORDINAR
organizat de Filarmonica Braşov
dirijor: Cristian Oroşanu
solistă: Dorel Golan – pian (Israel)
Sala „Patria”

ora 20.00 – Comedy Classics – Into the Night (SUA, 1985)
regia: John Landis, cu: Jeff Goldblum, Michelle Pfeiffer,
David Bowie, Comedie, thriller, In memoriam David Bowie
Sala „Patria” – Cinemateca

4 MARTIE 2016

DocuArt Festival
Caravana Docuart este o extensie a festivalului Bucureşti
Docuart Fest. Scopul caravanei este de promovare a
documentarelor premiate, dar şi de formare a publicului
consumator al acestui gen cinematografic
ora 17.30 –Româneşti – de Artur Boruzs (2014);
ora 18.00 –Brudina – de Dragoş Mihai Hanciu (2014) + Q&A;
ora 18.45 – Căluşarii din Bârla – de Adriana Oprea (2014) + Q&A;
ora 20.45 – Paşaport de Germania – de Răzvan Georgescu (2014)
Intrarea liberă !
Sala „Patria” – Cinemateca

5 MARTIE 2016

ora 11.00 – Matineu copii – La capătul lumii/
Tout en haut du monde (Franţa, 2015)
Animaţie, dublat în limba română
Sala „Patria” – Cinemateca

DocuArt Festival
ora 16.30 –Afară – de Andrei Schwartz (2014);
ora 18.15 –Roboţelul de aur – Mihai Dragolea
şi Radu Mocanu (2014);
ora 20.00 – Aliyah Dada – de Oana Giurgiu (2014, 116 min) + Q&A
Intrarea liberă!
Sala „Patria” – Cinemateca

6 MARTIE 2016

ora 11.00 – Matineu copii
Clopoţica şi Zâna Pirat/The Pirate Fairy (SUA 2014)
regia: Peggy Holmes
Animaţie, dublat în limba română
Sala „Patria” – Cinemateca

ora 17.00 – Golden Classics
Un loc sub soare/A place in the Sun (SUA, 1951)
regia: George Stevens
cu: Montgomery Clift, Elisabeth Taylor
Dramă, ecranizare
Ecranizare după romanul lui Theodore Dreiser,
O tragedie americană, 6 premii Oscar!
Montgomery Clift – 50 de ani de la moarte (1966)
Sala „Patria” – Cinemateca

ora 19.30 – Seara de Oscar – American Beauty (SUA 1999)
regia: Sam Mendes, cu: Kevin Spacey, Annette Bening
Dramă
Sala „Patria” – Cinemateca

7 MARTIE 2016

ora 20.00 – Seara Filmului European
Furyo/Merry Christmas Mr. Lawrence (Anglia/Japonia,1983)
regia: Nagisha Oshima, cu: Haluk Bilginer, Melisa Sözen,
Demet Akbag, Dramă, război, Selecţia oficială Festivalul de
la Cannes 1983, In memoriam David Bowie
Sala „Patria” – Cinemateca

8 MARTIE 2016

ora 20.00 – Film Cult
Totul despre mama mea/Todo Sobre Mi Madre (Spania, 1999)
regia: Pedro Almodóvar, cu: Cecilia Roth, Penélope Cruz
Dramă, Premiul Oscar pentru cel mai bun film străin
Sala „Patria” – Cinemateca

9 MARTIE 2016

ora 20.00 – Retrospectiva DocandRoll
Genesis: Together and Apart (Anglia, 2014)
regia: John Edginton
cu: Phil Collins, Peter Gabriel, Mike Rutherford
Documentar, muzică
Sala „Patria” – Cinemateca

10 MARTIE 2016

ora 19.00 – CONCERT SIMFONIC EXTRAORDINAR
dirijor: Ramiro Arista
Sala „Patria

ora 19.00 – SOŢ DE V NZARE
regia: Sorin Misiriantu
cu: Dorina Roman, Dan Zorila şi Monica Tompos
prezentat de Teatrul Particular
Sala „Patria” – Sala Muzicii de Cameră

11 MARTIE 2016

ora 20.00 – Eveniment: Proiecţie specială
Seara filmului Românesc – Orizont (România, 2015)
regia: Marian Crişan, cu: Rodica Lazăr,
Dramă, thriller
În prezenţa regizorului, urmat de un Q and A
Sala „Patria” – Cinemateca

12 MARTIE 2016

ora 11.00 – Matineu copii – Cenuşăreasa/
Cinderella (SUA 2015), regia: Kenneth Branagh,
cu: Lily James, Cate Blanchett, Fantastic
Sala „Patria” – Cinemateca

ora 17.00 – Golden Classics – Cum se fură un milion/
How to Steal a Million (SUA, 1966)
regia: William Wyler, cu: Peter O’Toole, Audrey
Hepburn, Eli Wallach, Comedie, romantic
Sala „Patria” – Cinemateca

ora 19.30 – Mari regizori
Complot de familie/Family Plot (SUA, 1976)
regia: Alfred Hitchcock
cu: Daniel Karen Black, Bruce Dern, Barbara Harris
Thriller, Ultimul film al lui Alfred Hitchcock
Sala „Patria” – Cinemateca

13 MARTIE 2016

ora 11.00 – Matineu copii -Bolt (2008)
regia: Chris Williams
Animaţie, dublat în limba română
Sala „Patria” – Cinemateca

ora 17.00 – Golden Classics
Jucătorul/The Hustler (SUA, 1961)
regia: Robert Rossen, cu: Paul Newman,
Jackie Gleason, George C. Scott
Dramă, 9 nominalizări şi 2 premii Oscar
Sala „Patria” – Cinemateca

ora 19.30 – Seara de Oscar – Birdman/ Omul Pasăre
sau Virtutea nesperată a ignoranţei (SUA, 2014)
regia: Alejandro González Iñárritu
cu: Michael Keaton, Edward Norton
Dramă, 4 premii Oscar 2015
Sala „Patria” – Cinemateca

14 MARTIE 2016

ora 20.00 – Seara Filmului European
Mustang (Franţa-Turcia, 2015), regia: Deniz Gamze Ergüven
cu: Tugba Sunguroglu, Günes Sensoy, Elit Iscan
Dramă, Nominalizat la premiul Oscar 2016 pentru cel mai
bun film străin, Premiul Label Europa Cinemas
Festivalul de la Cannes 2015
Sala „Patria” – Cinemateca

15 MARTIE 2016

ora 18.30 – Recital cameral
Sayaka Mabuchi – vioară (Japonia)
Kyoto Tagawa – pian (Japonia)
Sala „Patria”- Sala Muzicii de Cameră

ora 20.00 – Film Cult
Mad Max 2/The Road Warrior (Australia, 1981)
regia: George Miller, cu: Mel Gibson
Thriller, SF, LMA George Miller
Sala „Patria” – Cinemateca

16 MARTIE 2016

ora 18.30 – Recital cameral
„Gaudeamus” Quartet
Sala „Patria” – Sala Muzicii de Cameră

17 MARTIE 2016

ora 19.00 – CONCERT SIMFONIC
dirijor: Ciprian Marinescu
solist: Kyoko Tagawa – pian (Japonia)
Sala „Patria”

ora 20.00 – Zilele Filmului polonez – deschidere
Dumnezeii/Bogowie (Polonia, 2014)
regia: Łukasz Palkowski
cu: Tomasz Kot, Magdalena Czerwińska, Piotr Głowacki
Sala „Patria” – Cinemateca

18 MARTIE 2016

ora 20.00 – Zilele Filmului polonez
Cetăţeanul/Obywatel (Polonia, 2014)
regia: Jerzy Stuhr
cu: Jerzy Stuhr, Maciej Stuhr, Janusz Gajos
Premiat la Comedy Cluj 2015
Sala „Patria” – Cinemateca

19 MARTIE 2016

ora 11.00 – Matineu copii
Clopoţica şi Legenda Bestiei de Nicăieri/
Tinker Bell and the Legend of the NeverBeast
regia: Steve Loter, Animaţie, dublat în limba română
Premiul Oscar 2015 pentru cea mai bună animaţie
Sala „Patria” – Cinemateca

ora 17.00 – Mari actori – Charade/Şarada (1963)
regia: Stanley Donen, cu: Cary Grant, Audrey
Hepburn, Walter Matthau, Thriller, comedie, romantic
Sala „Patria” – Cinemateca

ora 19.30 – Zilele Filmului polonez
Varşovia 44/Miasto 44 (Polonia, 2014)
regia: Jan Komasa
cu: Józef Pawłowski, Zofia Wichłacz, Anna Próchniak
Dramă
Sala „Patria” – Cinemateca

20 MARTIE 2016

ora 11.00 – Matineu copii
Shrek al Treilea/Shrek the Third (2007)
regia: Raman Hui, Chris Miller
Animaţie, dublat în limba română
Sala „Patria” – Cinemateca

ora 17.00 – Golden Classics
Ziua lăcustei/Day of ther Locust (SUA, 1975)
regia: John Schlesinger
cu: Donald Sutherland, Karen Black, Burgess Meredith
Dramă, 2 nominalizări la premiul Oscar
Sala „Patria” – Cinemateca

ora 20.00 – Seara de Oscar – Butch Cassidy şi Sundance
Kid/ Butch Cassidy and the Sundance Kid (SUA, 1969)
regia: George Roy Hill, cu: Paul Newman, Robert
Redford, Katharine Ross, Western, 4 premii Oscar
Sala „Patria” – Cinemateca

21 MARTIE 2016

ora 20.00 – Seara Filmului European – Numele
Trandafirului/The Name of the Rose (Germania,
Italia, Franţa, 1986), regia: Jean-Jacques Annaud
cu: Sean Connery, Christian Slater, Ron Perlman
Dramă, ecranizare, thrilller
Aniversarea de 30 de ani!, In memoriam Umberto Eco
Sala „Patria” – Cinemateca

22 MARTIE 2016

ora 18.30 – Recital cameral
Horia Maxim – pian, Mihaela Anica – flaut
Sala „Patria” – Sala Muzicii de Cameră

ora 20.00 – Film Cult – Mad Max 3/
Mad Max Beyond Thunderdome (SUA, 1985)
regia: George Miller, cu: Mel Gibson, Tina Turner
Thriller, acţiune, LMA George Miller
Sala „Patria” – Cinemateca

23 MARTIE 2016

ora 20.00 – Retrospectiva DocandRoll
Freddie Mercury – The Great Pretender (SUA, 2012)
regia: Rhys Thomas
cu: Freddie Mercury, Montserrat Caballé
Documentar, biografic
Sala „Patria” – Cinemateca

24 MARTIE 2016

ora 19.00 – CONCERT SIMFONIC
dirijor: Mihail Agafiţa
solist: Vlad Dimulescu – pian
Sala „Patria

ora 19.00 – DOUĂ SURORI MORTALE
adaptare după There O’clock de Ana – Maria Bamberger
cu: Dorina Roman şi Mona Codreanu
prezentat de Teatrul Particular
Sala „Patria” – Sala Muzicii de Cameră
25 MARTIE 2016

ora 20.00 – Seara Filmului Românesc
Morgen (România, 2013), regia: Marian Crişan
cu: András Hatházi, Yilmaz Yalcin, Elvira Rimbu, Dramă
Sala „Patria” – Cinemateca

26 MARTIE 2016

ora 11.00 – Matineu copii
Incredibilii /The Incredibles (SUA, 2004)
regia: Brad Pitt
Animaţie, dublat în limba română
Sala „Patria” – Cinemateca

ora 17.00 – Mari actori – Papillon (SUA, 1973)
regia: Franklin J. Schaffner
cu: Steve McQueen, Dustin Hoffman, Anthony Zerbe
Dramă, aventuri, LMA/ In memoriam Steve McQueen
Sala „Patria” – Cinemateca

ora 20.00 – Mari regizori
Creatura/The Thing (SUA, 1982)
regia: John Carpenter, cu: Kurt Russell, Brian Keith
Horror, SF
Sala „Patria” – Cinemateca

27 MARTIE 2016

ora 11.00 – Matineu copii – Kung Fu Panda (SUA, 2008)
regia: Mark Osborne, John Stevenson
Animaţie, dublat în limba română
Sala „Patria” – Cinemateca

ora 17.00 – Golden Classics – Clanul sicilienilor (Franţa, 1969)
regia: Henri Verneuil
cu: Jean Gabin, Alain Delon, Lino Ventura
Thriller, dramă
Sala „Patria” – Cinemateca

ora 19.30 – Seara de Oscar
Zorba Grecul/Zorba The Greek (SUA, 1964)
regia: Michael Cacoyannis
cu: Anthony Quinn, Alan Bates, Irene Papas
Comedie dramatică
Ecranizare după romanul lui Nikos Kazantzakis
Şapte nominalizări şi trei premii Oscar!
Sala „Patria” – Cinemateca

28 MARTIE 2016

ora 20.00 – Seara Filmului European
Locatarul/Le locataire (Franţa, 1976)
regia: Roman Polanski
cu: Roman Polanski, Isabelle Adjani, Melvyn Douglas
Dramă, thriller, Aniversarea de 40 de ani!
Sala „Patria” – Cinemateca

29 MARTIE 2016

ora 18.30 – Recital cameral – Trio „Senso”
Sala „Patria”- Sala Muzicii de Cameră

ora 20.00 – Film Cult – Mad Max: Fury Road (SUA, 2015)
regia: George Miller, cu: Tom Hardy, Charlize Theron
Acţiune, SF, 10 nominalizări la premiul Oscar 2016
LMA George Miller
Sala „Patria” – Cinemateca

30 MARTIE 2016

ora 18.00 – Kamera Kronstadt cu concertul
„Tango Simfonic” – spectacol de muzică, dans şi lumini
dirijor: Cristian Oroşanu
cu: Analia Selis şi pianistul Mariano Castro
dansatori de tango: Kicsi Csongor şi Veronica Ungureanu.
bandoneonistul argentinian: Omar Massa
Sala „Patria”

ora 20.00 – Retrospectiva DocandRoll 2014
God Bless Ozzy Osbourne (2011)
regia: Mike Fleiss, Mike Piscitelli
Documentar, biografic
Sala „Patria” – Cinemateca

31 MARTIE 2016

ora 19.00 – CONCERT SIMFONIC EXTRAORDINAR
dirijor: Tiberiu Soare
solist: Theodore Kerkezos – saxofon (Grecia)
Sala „Patria

ora 20.00 – Comedy Classics – Boeing Boeing (SUA, 1965)
regia: John Rich, cu: Jerry Lewis, Tony Curtis, Comedie
Sala „Patria” – Cinemateca

OPERA

2 MARTIE 2016

ora 11.00 – GULLIVER ÎN ŢARA PITICILOR
de M. Ţeicu şi S. Kerim
regia: Anda Tăbăcaru–Hogea
Opera Braşov

5 MARTIE 2016

ora 18.30 – CARMEN – de G. Bizet
dirijor: Adrian Morar
regizor: Cristian Mihăilescu
Opera Braşov

11 MARTIE 2016

ora 18.30 – CONTESA MARITZA – de E. Kalman
dirijor: Dorel Munteanu , regizor: George Zaharescu
Opera Braşov

13 MARTIE 2016

ora 17.00 – L’HEURE D’OR DE PARIS – Balet pe muzică
de C. Debussy, Ch. Gounod, J. Massenet,
C. de Saint-Saëns şi colaj de chansonete franceze
regia şi coregrafia: Horaţiu Cherecheş (Teatrul Naţional
de Operă şi Balet „Oleg Danovski” Constanţa)
invitată: Daniela Vlădescu (Teatrul Naţional de Operă şi
Balet „Oleg Danovski” Constanţa)
Opera Braşov

16 MARTIE 2016

ora 11.00 – MICUŢA DOROTHY
de M. Ţeicu şi S. Kerim
regia: Migry Avram-Nicolau
Opera Braşov

19 MARTIE 2016

ora 18.30 – BOEMA – de G. Puccini
dirijor: Tiberiu Soare
regizor: Carmen Dobrescu
Opera Braşov

25 MARTIE 2016

ora 20.00 – REQUIEM – de W. A. Mozart
dirijor: Traian Ichim
cu: Anda Pop, Gabriela Hazarian, Mihai Irimia,
Petru Burcă (Opera Naţională Română Cluj-Napoca)
Corul şi Orchestra Operei Braşov
Biserica Romano – Catolică Sfinţii Petru şi Pavel

27 MARTIE 2016

ora 18.30 – LA CENERENTOLA (Cenuşăreasa)
de G. Rossini
dirijor: Adrian Morar, regizor: Carmen Dobrescu
Opera Braşov

30 MARTIE 2016

ora 11.00 – FRUMOASA DIN PĂDUREA ADORMITĂ
de M. Ţeicu şi S. Kerim, regia: Attila Török
Opera Braşov

MUZEE

1- 31 MARTIE 2016

orele 9.00 – 17.00 – Marţi – Duminică
Expoziţia de fotografie germană: ARNO FISCHER
organizatori: Institutul de Relaţii Externe, Stuttgart
în parteneriat cu Centrul Cultural German Braşov
Muzeul de Artă Braşov

1- 31 MARTIE 2016

orele 9.00 – 17.00 – Marţi – Duminică
Expoziţia temporară: „Sate contemporane din
România – tezaure vii”
Muzeul de Etnografie Braşov

orele 9.00 – 17.00 – Marţi – Duminică
Expoziţia temporară: „Artizani braşoveni – jucării
croşetate – Gabriela Bularca, păpuşi din pănuşi – Valeria Neuvirt”
Muzeul de Etnografie Braşov

1- 31 MARTIE 2016

orele 9.00 – 17.00 – Marţi – Duminică
Expoziţia temporară: „Pentru o istorie a
simbolurilor: tatuajul în România”
Muzeul Civilizaţiei Urbane a Braşovului

1- 31 MARTIE 2016

orele 9.00 – 17.00 – Luni şi Sâmbătă
orele 10.00 -17.00 – Marţi – Vineri
Expoziţia permanentă: „Istoria Familiei Mureşenilor”
şi expoziţia temporară „Poveştile arhivei”
Muzeul „Casa Mureşenilor” Braşov

1- 31 MARTIE 2016

orele 9.00 – 17.00 – Luni şi Sâmbătă
orele 10.00 -17.00 – Marţi – Vineri
Expoziţia permanentă: „Familia Baciu”
organizată de Muzeul „Casa Mureşenilor”
Casa Ştefan Baciu (strada Gh. Baiulescu nr. 9)

PROIECŢIE FILM

11 MARTIE 2016

ora 17.30 – Cinemateca Librăria „Şt.O.Iosif”
Librăria „Şt.O.Iosif”

17 MARTIE 2016

ora 17.30 – Cineclub francofon: „La Desintegration” (Franţa, 2012)
Un film de Philippe Faucon.
cu: Rashid Debbouze, Yassine Azzouz, Ymanol Perset
organizator: Alianţa Franceză în parteneriat cu
Biblioteca Judeţeană „George Bariţiu” Braşov
Mansarda Casei Baiulescu

ALTE EVENIMENTE

2 MARTIE 2016

ora 18.00 – Lansare de carte
„Şoseaua virtuţii” de Cristian Teodorescu,
Editura Cartea Românească
Invitaţi, alături de autor: Ruxandra Ivăncescu,
Romulus Bucur, Adrian Lăcătuş
Librăria „Şt.O.Iosif”

2,17 şi 19 MARTIE 2016

ora 19.00 – LOE – Poem Vizual
un spectacol de: Bianca Oichea & Rodica Elena Ştirbu
cu: Bogdan Nechifor şi Bianca Oichea
o producţie: Centrul Cultural Reduta, Asociaţia
Cuturală SIC, Asociaţia Culturală KunSTadt
Centrul Cultural Reduta

5 MARTIE 2016

orele 14.00 – 17.00 – Hinamatsuri – Festivalul fetelor
Eveniment organizat de Asociaţia Musashino, Japonia
în parteneriat cu Biblioteca Judeţeană „George Bariţiu” Braşov
Mansarda Casei Baiulescu

9 MARTIE 2016

ora 18.00 – Lansare de carte
„Renăscut din propria cenuşă” de Paul Avram,
Editura Mix , participarea alături de autor:
Florin Zamfir, Director Editura Mix
Librăria „Şt.O.Iosif”

12 – 13 MARTIE 2016

Travel Light – Workshop de dans contemporan
coregraf: Bianca Oichea
Pro Dance Studio (str. Nicolae Titulescu nr. 2 – incinta
clădirii Carpatex, Braşov)

14 – 19 MARTIE 2016

Zilele francofoniei organizate de Alianţa Franceză Braşov
Mansarda Casei Baiulescu

15 MARTIE 2016

ora 17.30 – Ciclu de dezbateri organizate de Alianţa
Franceză Braşov şi Lectoratul francez Braşov în
parteneriat cu Biblioteca Judeţeană „George Bariţiu” Braşov
despre „Le paysage audio-visual français et roumain”
Tema întâlnirii: Les jeux télévisés
Mansarda Casei Baiulescu

Aniversare
organizator: Asociaţia Culturală „Apáczai Csere János” şi
Organizaţia Judeţeană Braşov UDMR
Teatrul „Sică Alexandrescu” Braşov

17 MARTIE 2016

Expoziţia artiştilor plastici maghiari din Ţara Bârsei
organizatori: UDMR Organizaţia Judeţeană Braşov şi
Asociaţia Culturală „Apáczai Csere János”
Biserica reformată „Casa Speranţei”

18 MARTIE 2016

orele 12.00 – 14.00 – HAIKUNOI – ediţia a II-a
Eveniment propus de Institutul Francez din România,
organizat de Alianţa Franceză Braşov în parteneriat cu
Biblioteca Judeţeană „George Bariţiu” din Braşov
Mansarda Casei Baiulescu

ora 18.00 – Club de lectură
Librăria „Şt. O. Iosif” Braşov

21 – 25 MARTIE 2016

orele 15.00 – 17.00 – Conferinţele Bookland pentru tineri
Biblioteca Judeţeană „George Bariţiu” Braşov
(Sala mare de lectură, etaj I)

22 MARTIE 2016

ora 17.30 – Selecţie cu public pentru Festivalul
cântecului francofon „Clef d’or” (Plovdiv, iunie 2016)
Mansarda Casei Baiulescu

24 MARTIE 2016

Căutare de comori pascale
organizator: Organizaţia femeilor UDMR Braşov
Biserica Evangelică Lutherană (Sala festivă)

24 – 27 MARTIE 2016

Târgul Internaţional de Carte şi Muzică Libris Braşov
Braşov Business Park

26 MARTIE 2016

ora 10.30 – Conferinţa scriitorului Marius Dobrescu
cu tema Ismail Kadare în limba română.
moderator: Adrian Lesenciuc
Eveniment organizat de Ambasada Republicii Albaniei
în România, Uniunea Scriitorilor din România Filiala
Braşov şi Biblioteca Judeţeană „George Bariţiu” Braşov
Mansarda Casei Baiulescu

29 MARTIE 2016

ora 17.30 – Seară pentru suflet
moderator: Ruxandra Munteanu
Librăria „Şt. O. Iosif” Braşov

Calendar cultural Ianuarie 2016

TEATRU

 

6 IANUARIE 2016

 

ora 19.00 - POVESTIRI ALESE

de Donald Margulies, regia: Vlad Zamfirescu,

decorul: Bogdan Spătaru, costumele: Maria Tache

Teatrul „Sică Alexandrescu” Braşov - Sala Studio

7 IANUARIE 2016

 

ora 19.00 – UN BILET SPRE FERICIRE - de Spiró György

regia: Diana Lupescu, scenografia: Luana Drăgoescu

Teatrul „Sică Alexandrescu” Braşov - Sala Studio

 

8 IANUARIE 2016

 

ora 19.00 – PRIVEŞTE ÎNAPOI CU MÂNIE - de John Osborne

regia: Vladimir Anton, scenografia: Tudor Prodan

Teatrul „Sică Alexandrescu” Braşov - Sala Studio

 

9 IANUARIE 2016

 

orele 10.30 şi 12.00 – MOTANUL ÎNCĂLŢAT

regia: de Valentin Dobrescu

regia artistică şi scenografia: Valentin Dobrescu

Teatrul Arlechino Braşov

 

ora 19.00 - FANTEZIILE SEXUALE ALE SOŢULUI MEU

APROAPE CĂ M-AU ÎNNEBUNIT – de John Tobias

regia: Şerban Puiu, decorul: Mihai Mădescu,

costumele: Luana Drăgoiescu

Teatrul „Sică Alexandrescu” Braşov

 

10 IANUARIE 2016

 

orele 10.30 şi 12.00 – CINE A FURAT FULGII DE NEA?

regia: Georgeta Lozinca

scenografia: Ildiko Luckacsy

muzica: Zeno Apostolache

Teatrul Arlechino Braşov

 

ora 11.00 - SCUFIŢA ROŞIE

scenografia: Tomos Tünde

regia: Silvian Duică

prezentat de Teatrul Strada

Cinema One

 

ora 19.00 DESPRE IUBIRE LA OM

dramatizare de Niculae Urs după

povestirea Marfă vie de A.P. Cehov

regia:Alexandru Dabija

scenografia: Cosmin Ardeleanu

Teatrul „Sică Alexandrescu” Braşov

 

12 IANUARIE 2016

 

ora 19.00 - AUTO - de Ernesto Caballero

regia: Sorin Militaru, scenografia: Cristian Marin

Teatrul „Sică Alexandrescu” Braşov - Sala Studio

 

13 IANUARIE 2016

 

ora 19.00 - AUTO - de Ernesto Caballero

regia: Sorin Militaru, scenografia: Cristian Marin

Teatrul „Sică Alexandrescu” Braşov - Sala Studio

 

ora 19.00 - OLENKA – de Vasili Sigarev

regia: Sânziana Stoican

scenografia: Valentin Vârlan

Teatrul „Sică Alexandrescu” Braşov - Sala Studio

 

14 IANUARIE 2016

 

ora 19.00 - TREI FEMEI ÎNALTE – de Edward Albee

regia: Sânziana Stoican, scenografia: Valentin Vârlan

Teatrul „Sică Alexandrescu” Braşov - Sala Studio

15 IANUARIE 2016

 

ora 19.00 - NIŞTE FETE – de Neil LaBute

regia: Gelu Colceag, scenografia: Ştefan Caragiu

Teatrul „Sică Alexandrescu” Braşov

 

16 IANUARIE 2016

 

orele 10.30 şi 12.00 CAPRA CU TREI IEZI

de Ion Agachi

regia artistică: Liviu Steciuc

scenografia: Manuela Zaharie

Teatrul Arlechino Braşov

 

17 IANUARIE 2016

 

orele 10.30 şi 12.00 ALADIN ŞI LAMPA FERMECATĂ

regia: Gheorghe Balint

scenografia: Mihai Pastramagiu

Teatrul Arlechino Braşov

 

ora 11.00 – ALADIN

regia: Silvian Duică

scenografia: Iulian Ene

prezentat de Teatrul Strada

Cinema One

 

ora 19.00 - UN CUPLU CIUDAT – de Neil Simon

regia: Adrian Iclenzan, decorul: Mihai Mădescu

costumele: Luana Drăgoescu

Teatrul „Sică Alexandrescu” Braşov

 

19 IANUARIE 2016

 

ora 19.00 – UN BILET SPRE FERICIRE - de Spiró György

regia: Diana Lupescu, scenografia: Luana Drăgoescu

Teatrul „Sică Alexandrescu” Braşov - Sala Studio

 

20 IANUARIE 2016

 

ora 19.00 - CEL DE LÂNGĂ TINE – de David Lindsay -Abaire

regia: Vlad Zamfirescu, scenografia: Bogdan Spătaru

Teatrul „Sică Alexandrescu” Braşov - sala  Studio

 

21 IANUARIE 2016

 

ora 19.00 – PRIVEŞTE ÎNAPOI CU MÂNIE - de John Osborne

regia: Vladimir Anton, scenografia: Tudor Prodan

Teatrul „Sică Alexandrescu” Braşov - Sala Studio

ora 19.00 - 4 FEMEI LA POLIŢIE

regia: Sorin Misiriantu, cu: Dorina Roman

prezentat de Teatrul Particular

Piaţa Enescu nr. 2

 

22 IANUARIE 2016

 

ora 19.00 – JOCUL DRAGOSTEI ŞI AL ÎNTÂMPLĂRII

de Marivaux

regia: Liviu Lucaci, scenografia: Rodica Ştirbu

Teatrul „Sică Alexandrescu” Braşov

 

23 IANUARIE 2016

 

orele 10.30 şi 12.00 POVESTIRI DE BUZUNAR

de Liviu Steciuc

regia artistică:Liviu Steciuc

scenografia: Simo Enikö

Teatrul Arlechino Braşov

 

ora 19.00 – CU INIMA ÎN PUNGĂ – de John Cariani

regia: Adrian Iclenzan, scenografia: Bogdan Spătaru

Teatrul „Sică Alexandrescu” Braşov

 

24 IANUARIE 2016

 

orele 10.30 şi 12.00 – RIDICHEA URIAŞĂ

de Delia Gavliţchi

regia: Delia Gavliţchi, scenariul: Alexandra Băcanu

scenografia: Marian Sandu, muzica: Corina Sârbu

Teatrul Arlechino Braşov

 

ora 11.00 – FATA SĂRACULUI CEA ISTEAŢĂ

regia: Silvian Duică

scenografia: Daniel Roşca

prezentat de Teatrul Strada

Cinema One

 

ora 19.00 Avanpremiera – DANSÂND ÎN NOAPTE

de Patrick Ellsworth, regia: Vlad Massaci,

scenografie, light design, concept şi realizare video:

Andu Dumitrescu, coregrafia: Andrea Gavriliu

Teatrul „Sică Alexandrescu” Braşov

 

26 IANUARIE 2016

 

ora 19.00 - COPILUL PROBLEMĂ – de George F. Walker

regia: Adrian Iclenzan

scenografia: Bogdan Spătaru

Teatrul „Sică Alexandrescu” Braşov - Sala Studio

 

27 IANUARIE 2016

 

ora 19.00AUTOSTRADA - de Neil LaBute

spectacol de: Adrian Iclenzan

Teatrul „Sică Alexandrescu” Braşov - Sala Studio

 

28 IANUARIE 2016

 

ora 19.00 - TREI FEMEI ÎNALTE – de Edward Albee

regia: Sânziana Stoican, scenografia: Valentin Vârlan

Teatrul „Sică Alexandrescu” Braşov - Sala Studio

 

ora 19.00 DOUĂ SURORI MORTALE

adaptare după There O’clock de Ana – Maria Bamberger

regia: Dorina Roman

cu: Dorina Roman şi Mona Codreanu

prezentat de Teatrul Particular

Piaţa Enescu nr. 2

 

29 IANUARIE 2016

 

ora 19.00 - ABSINT – de Magda Fertacz

regia: Claudiu Goga, scenografia: Lia Dogaru

Teatrul „Sică Alexandrescu” Braşov

 

30 IANUARIE 2016

 

orele 10.30 şi 12.00 – SCUFIŢA ROŞIE  

de Valentin Dobrescu

regia artistică şi scenografia: Valentin Dobrescu

muzica: Alin Macovei Moraru

Teatrul Arlechino Braşov

 

ora 19.00 JAKE ŞI FEMEILE LUI – de Neil Simon

regia: Petre Bokor

scenografie: Clara Labancz

asistent scenografie: Eliza Labancz

Teatrul „Sică Alexandrescu” Braşov

 

31 IANUARIE 2016

 

orele 10.30 şi 12.00 –AVENTURILE LUI CHILLI RAMIREZ

de Ioan Gyuri Pascu, regia: Attila Vizauer

scenografia: Mihai Pastramagiu

muzica: Ioan Gyuri Pascu

Teatrul Arlechino Braşov

ora 11.00 – MUZICANŢII DIN BREMEN

regia: Silvian Duică

scenografia: Daniel Roşca

prezentat de Teatrul Strada

Cinema One

 

ora 19.00 - FAZANUL – de Georges Feydeau

regia: Cristian Hadji – Culea, decorul: Ştefan Caragiu,

costumele: Liliana Cenean, coregrafia: prof. Doina

Enache şi Csongor Kicsi

Teatrul „Sică Alexandrescu” Braşov

CONCERTE

 

13 IANUARIE  2016

 

ora 17.00 – Recitalul de la ora 5 susţinut

de artişti ai Operei Braşov

Muzeul „Casa Mureşenilor” Braşov

 

20 IANUARIE  2016

 

ora 17.00 – Recitalul de la ora 5 susţinut

de artişti ai Operei Braşov

Muzeul „Casa Mureşenilor” Braşov

 

27 IANUARIE  2016

 

ora 17.00 – Recitalul de la ora 5 susţinut

de artişti ai Operei Braşov

Muzeul „Casa Mureşenilor” Braşov

SALA PATRIA

 

1 IANUARIE 2016

 

ora 19.00 - CONCERT CARITABIL DE ANUL NOU

prezentat de I. Ionescu – Galaţi şi artiştii orchestrei

simfonice a Filarmonicii Braşov, un dar oferit din

suflet pentru beneficiarii Centrului Rezidenţial

pentru Vârstnici Maria

dirijor: I. Ionescu – Galaţi

Sala „Patria”

 

6 IANUARIE 2016

 

orele 18.00 şi 20.00 Concert surpriză de Anul Nou

cu Kamerata Kronstdt

invitaţi speciali: Leontina Văduva şi Robert Nagy

Sala „Patria”

 

14 IANUARIE 2016

 

ora 19.00 - CONCERT SIMFONIC EXTRAORDINAR

„O rază te’nalţă, un cîntec te duce”

organizat de Filarmonica Braşov

dirijor: Cristian Oroşanu

invitat: Ion Caramitru – actor

Sala „Patria”

 

21 IANUARIE 2016

 

ora 19.00 - CONCERT SIMFONIC

dirijor: Iulian Rusu

solişti: Trio Contraste compus din:

            Ion Bogdan Ştefănescu – flaut

            Sorin Petrescu – pian

            Doru Roman – percuție

Sala „Patria”

 

27 IANUARIE 2016

 

ora 18.30 - Recital cameral

Demeter Attila – trombon

Tarcsi Szabolcs – corn

Sala „Patria”- Sala Muzicii de Cameră

 

28 IANUARIE 2016

 

ora 19.00 - CONCERT SIMFONIC EXTRAORDINAR

dirijor: Tiberiu Soare

solist: Horia Mihail – pian

Sala „Patria”

 

29 IANUARIE 2016

 

ora 18.00 - CONCERT SIMFONIC

susţinut de studenţii Facultăţii de Muzică

din cadrul Universităţii Transilvania din Braşov

Sala „Patria”

OPERA

 

15 IANUARIE 2016

 

ora 18.30 – BĂRBIERUL DIN SEVILLA - de G. Rossini

dirijor: Dorel Munteanu

regizor: Carmen Dobrescu

Opera Braşov

 

17 IANUARIE 2016

 

ora 18.30 – VÂNZĂTORUL DE PĂSĂRI - de C. Zeller

dirijor: Traian Ichim

regizor: Carmen Dobrescu

Opera Braşov

 

20 IANUARIE 2016

 

ora 11.00 – VITRINA CU PERSONAJE

Spectacol – lecţie pentru copii

regia: Anda Tăbăcaru–Hogea

la pian: Simona Patriche

Opera Braşov

 

23 IANUARIE 2016

 

ora 18.30 – MADAMA BUTTERFLY – de G. Puccini

dirijor: Traian Ichim

regia: Anda Tăbăcaru–Hogea

Opera Braşov

 

30 IANUARIE 2016

 

ora 18.30 – TRUBADURUL – de G. Verdi

dirijor: Tiberiu Soare

regia: Anda Tăbăcaru–Hogea

Opera Braşov

 

MUZEE

 

4 – 29 IANUARIE 2016

 

orele 9.00 – 17.00 - Luni – Sâmbătă

orele 10.00 -17.00 – Marţi – Vineri                               

Alături de expoziţia permanentă

„Istoria Familiei Mureşenilor”

şi expoziţia temporară

„REMBRANDT@BRAŞOV”

Colecţia de gravuri Eugène Dutuit.

Muzeul „Casa Mureşenilor” Braşov

5 – 31 IANUARIE 2016

 

orele 9.00 – 17.00 - Marţi – Duminică

Expoziţia: „Bărbaţi în arta textilă românească”

Muzeul de Artă Braşov

 

2 – 31 IANUARIE  2016

 

orele 9.00 – 17.00 - Marţi – Duminică

Expoziţia temporară: „Sate contemporane din

România – tezaure vii”

Muzeul de Etnografie Braşov

 

orele 9.00 – 17.00 - Marţi – Duminică

Expoziţia temporară: „Arta lucrului manual”

Muzeul de Etnografie Braşov

 

2 – 31 IANUARIE  2016

 

orele 9.00 – 17.00 - Marţi – Duminică

Expoziţia temporară: „Pentru o istorie a

simbolurilor: tatuajul în România”

Muzeul Civilizaţiei Urbane a Braşovului

 

PROIECŢIE FILM

 

21 IANUARIE 2016

 

ora 17.30 - Cineclub francofon:

„La Trahison”/Trădarea

(coproducţie franco-belgiană, 2005) ,

un film de Philippe Faucon, cu: Vincent

Martinez, Cyril Troley, Ahmed Berrhama

organizator: Alianţa Franceză Braşov

Casa Baiulescu (Mediateca Francofonă)

 

ALTE EVENIMENTE

 

12 IANUARIE 2016

 

ora 17.30 - Ciclu de dezbateri organizate de Alianţa

Franceză Braşov  şi Lectoratul francez Braşov în

parteneriat cu Biblioteca Judeţeană George Bariţiu Braşov

despre „Le paysage audio-visual français et roumain”

Tema întâlnirii: Les séries TV

Mansarda Casei Baiulescu

Linie de finanțare a Primăriei Municipiului Brașov pentru proiecte culturale

Primăria Municipiului Braşov a lansat sesiunea depunerii de proiecte culturale care vor fi cofinanţate de la bugetul local în anul 2016.

Până pe 8 februarie 2016, data limită a depunerii, artiştii, instituţiile publice de cultură, ONG-urile şi persoanele juridice de drept privat care desfăşoară activităţi culturale pot solicita finanţare pentru proiecte culturale, conform Ghidului Solicitantului. După această dată vor începe procedurile de selecţie.

Toată documentaţia necesară este disponibilă pe site-ul Primăriei:http://brasovcity.ro/index.php?ck=14

Nominalizările la Premiile anului 2014 în cultură la Brașov

PREMIILE ANULUI 2014 ÎN CULTURĂ LA BRAȘOV

NOMINALIZĂRI

Cartea anului 2014

Legende, basme şi poveşti din Şcheii Braşovului şi de pe alte plaiuri româneşti, editată de Biblioteca Județeană ”George Barițiu”

Sf. Constantin Brâncoveanu şi Braşovul, autor Vasile Oltean

Albumul Braşov, atmosfera, arhitectură şi spaţiu urban, autor dr. arh. Teofil Mihăilescu

O să mă știi de undeva, autor Petronela Rotar

Conștiința tragică eminesciană, autor Bianca Osnaga

Firul alb, autor Andrei Bodiu

Nervi, autor Laurențiu Ciprian Tudor

Seria de autor Gheorghe Crăciun lansată în 2014 la editura Cartea Românească

Monografia Teatrului SICĂ ALEXANDRESCU, autor Constantin Paraschivescu

Proiectul muzical al anului 2014

Concertul Ascultaţi colindul îngerilor, ediția a III-a

Musica Coronensis la Ateneu

Orchestra de cameră Kamerata Kronstadt, stagiune permanentă la sala Patria

Stagiunea de concerte a Universității Transilvania, Inaugurarea primei ediții

Festivalul Internațional de Muzică de Cameră – ”Marile serate muzicale”

Expoziția anului 2014

Expoziţia comemorativă – Constantin Brâncoveanu şi Braşovul – 300 ani

Expoziţia retrospectivă Friedrich Miess (1854-1935)

Caligrafie şi pictură figurativă. Costume renascentiste, organizată de Fundația Forum ARTE la Muzeul Civilizației Urbane

Expoziţia Fotodocumentară Permanentă din Biserica Neagră

Fotografia – între album de familie şi document istoric

Tradiții școlare brașovene. Liceul Andrei Șaguna și Johannes Honterus

Expoziția Käthe Kollwitz, găzduită de Muzeul de Artă

In memoriam Ioan Sorin Apan, găzduită de Muzeul Casa Mureșenilor

ARS SCRIBENDI. Caligrafie şi pictură figurativă, costume renascentiste – 2 artiste braşovene Renate Mildner-Müller, Edith (Mildner) Schlandt

Proiectul cultural al anului 2014

De la Gutenberg la Mureşianu – proiect de reconstituire a unei tipografii istorice

Promovarea Braşovului în străinătate prin conferinţe interdisciplinare şi expoziţii. Ediţia 2014, organizat de Asociația GIL Corona și Ordinul Arhitecților din România, filiala Brașov-Harghita-Covasna

Târgul Internaţional de Carte şi Muzică Libris Braşov

Conferințele Șaguna

BRASOV JAZZ & BLUES FESTIVAL 2014, organizat de Asociația Culturală FANZIN Brașov

Serile Facultății de Litere

Excelență Culturală Academica la Brașov, ediția 2014

Lansare Centrul de excelență pentru mentorat, creativitate și performanță – ”Mihaela Ursuleasa”

Concertul anului 2014

Patimile după Ioan, organizat în Biserica Neagră în Vinerea Mare

O seară cu … Anatoly

Halle Percussion Ensemble – concert de percuție

Luiza Zan și Peter Sarik în concert, organizat de Depoul de Artă Urbană Brașov

Țara Surâsului, operetă, premiera anului la Opera Brașov

Concertul Horia Mihail de inaugurare a pianului Steinway – la inaugurarea stagiunii de concerte a Universității Transilvania

Spectacolul teatral al anului 2014

Pflegefall (Caz de îngrijire permanentă), jucat de ansamblul de teatru Duo Bastet

Sunt un clovn, organizată de Unpahar.ro & Atelierul de teatru”Nebun și Rege” & Asociația Culturală KunSTadt

Olenka de Vasili Sigarev

Festivalul anului 2014

Festivalul Musica Barcensis, ediţia a V-a

Festivalul Musica Coronensis, ediţia a XII-a

Festivalul de Carte şi Muzică

Dracula film: horror and fantasy festival, organizat de Asociația Culturală Fanzin Brașov

Festivalul Internațional de Operă, Operetă și Balet, ediția a XII-a, desfășurat la Opera Brașov în perioada 1-30 noiembrie 2014

Festivalul Studențesc al Muzicii de Cameră „Brassovia”, 3-6 decembrie la Aula universității

Festivalul Etnovember, editia a XVI-a

Festivalul Internaţional de Folclor “Garofiţa Pietrei Craiului”, ediţia a VIII-a

Festivalul de Dramaturgie Contemporană, ediţia a XXV-a

Organizația culturală a anului 2014

Fundaţia pentru Cultură şi Patrimoniu Forum ARTE

Muzeul Casa Mureşenilor Braşov

Asociaţia Libris Cultural

Asociația Visum

Opera Brașov

Facultatea de Litere a Universității Transilvania din Brașov

Centrul Cultural Reduta

Personalitatea culturală a anului 2014

Steffen Schlandt

Andrei Bodiu

Calendarul cultural ianuarie 2015

EVENIMENTELE SĂPTĂMÂNII 5 – 11 IANUARIE 2015

TEATRU

4 IANUARIE 2015

ora 10.30 -AVENTURILE LUI OAC OAC – de Silvian Duică
un spectacol de Silvian Duică, prezentat de Teatrul Strada
Aula Magna a Univ. Spiru Haret (str. Turnului 7)

orele 10.30 şi 12.00 – ALBĂ CA ZĂPADA – de Liviu Steciuc
regia: Liviu Steciuc, scenografia: Simo Enikö
Teatrul Arlechino Braşov

10 IANUARIE 2015

ora 10.30 – MOTANUL ÎNCĂLŢAT
de Valentin Dobrescu
regia artistică şi scenografia – Valentin Dobrescu
Teatrul Arlechino Braşov

ora 19.00 – FAZANUL – de Georges Feydeau
regia: Cristian Hadji – Culea, decorul: Ştefan Caragiu,
costumele: Liliana Cenean, coregrafia: prof. Doina
Enache şi Csongor Kicsi
Teatrul „Sică Alexandrescu” Braşov

11 IANUARIE 2015

ora 10.30 – JACK ŞI VREJUL DE FASOLE
de Silvian Duică, după o poveste irlandeză
regia: Silvian Duică, scenografia: Iulian Ene
prezentat de Teatrul Strada
Aula Magna a Univ. Spiru Haret (str. Turnului 7)

orele 10.30 şi 12.00 – MICA VRĂJITOARE – de Liviu Steciuc
regia artistică: Liviu Steciuc
scenografia : Eustaţiu Gregorian
Teatrul Arlechino Braşov

MUZEE

15 DECEMBRIE 2014 – 11 IANUARIE 2015

orele 9.00 – 17.00 – Marţi – Duminică
„Târgul de Crăciun”
Muzeul de Etnografie Braşov

3 – 31 IANUARIE 2015

orele 9.00 – 17.00 – Marţi – Duminică
Expoziţia „Artă şi istorie în colecţia Muzeului de Artă Braşov”
Muzeul de Artă Braşov

3 – 31 IANUARIE 2015

orele 9.00 – 17.00 – Marţi – Duminică
Expoziţia temporară „Broderie săsească transilvăneană” din colecţia lui Szöcs Karoly
Muzeul de Etnografie Braşov

3 – 31 IANUARIE 2015

orele 9.00 – 17.00 – Marţi – Duminică
Expoziţia temporară: „Recuperări, Restituiri, Restaurări”
Muzeul Civilizaţiei Urbane a Braşovului

3 – 31 IANUARIE 2015

Expoziţia temporară: „Fotografia între album de familie
şi document istoric”
Luni – Sâmbăta: 10.00 – 17.00, Marţi – Vineri: 9.00 – 17.00
Muzeul „Casa Mureşenilor” Braşov

PROIECŢIE FILM

5 IANUARIE 2015

ora 20.00 – Seara Filmului European
Nuovo Cinema Paradiso (Italia, 1988)
regia: Giuseppe Tornatore
cu: Philippe Noiret, Salvatore Cascio, Enzo Cannavale
Premiul Oscar şi premiul Globul de Aur pentru cel
mai bun film străin, premiul Juriului de la Cannes
Dramă, 5 premii BAFTA
Sala „Patria”- Cinemateca

6 IANUARIE 2015

ora 20.00 – Seara filmului asiatic
Oldboy (Coreea de sud, 2003)
regia: Park Chan-wook, cu: Min-sik Choi, Ji-tae Yu
Marele premiu la festivalul de la Cannes
Cel mai bun scenariu și cel mai bun film – Fantasporto
Dramă, thriller, cel mai bun film – Sitges, Interzis minorilor !
Sala „Patria”- Cinemateca

7 IANUARIE 2015

ora 20.00 – Seara Doc and Roll
Şcoala de rock/The School of Rock (SUA, 2003)
regia: Richard Linklater, cu: Jack Black, Joan Cusack, Mike White
Comedie, muzică
Nominalizat la Globul de aur pentru cel mai bun actor: Jack Black
Sala „Patria”- Cinemateca

8 IANUARIE 2015

ora 20.00 – Comedy Classics
Războiul lui Charlie Wilson/ Charlie Wilson’s War (SUA, 2007)
regia: Mike Nichols, cu: Tom Hanks, Julia Roberts, Philip Seymour Hoffman
Comedie dramatică, Nominalizat la premiul Oscar şi Globul de Aur pentru cel mai bun actor în rol secundar: Philip Seymour Hoffman
In memoriam Mike Nichols. In memoriam Philip Seymour Hoffman
Sala „Patria”- Cinemateca

9 IANUARIE 2015

ora 20.00 – Film Cult – Insomnia (SUA,2002)
regia: Christopher Nolan, cu: Al Pacino, Robin Williams, Hilary Swank
Thriller, dramă
In memoriam Robin Williams
Sala „Patria”- Cinemateca

10 IANUARIE 2015

ora 11.00 – Matineu copii – Prinţesa şi Broscoiul
The Princess and the Frog (SUA, 2010)
regia: Ron Clements, John Musker
Animaţie, dublat în limba română
Sala „Patria”- Cinemateca

ora 17.00 – Mari actori – Silkwood (SUA, 1983)
regia: Mike Nichols, cu: Meryl Streep, Kurt Russell, Cher
Dramă, biografic, In memoriam Mike Nichols
5 nominalizări la premiul Oscar, Globul de Aur pentru cea mai bună actriţă în rol secundar – Cher
Sala „Patria”- Cinemateca

ora 19.00 – Mari regizori
Desprinderea/Taking Off (SUA, 1971)
regia: Milos Forman, cu: Lynn Carlin, Buck Henry, Georgia Engel
Comedie dramatică
Marele premiu al juriului la festivalul de la Cannes 1971
Sala „Patria”- Cinemateca

11 IANUARIE 2015

ora 11.00 – Matineu copii – Best of Disney
Cartea Junglei /The Jungle Book (SUA, 1967)
regia: Wolfgang Reitherman
Animaţie, dublat în limba română
Sala „Patria”- Cinemateca

ora 17.00 – Golden Classics
Draga mea Clementine/My Darling Clementine (SUA, 1946)
regia: John Ford, cu: Henry Fonda, Linda Darnell, Victor Mature
Dramă, western, 4 nominalizări la Oscar
Sala „Patria”- Cinemateca

ora 19.00 – Seara de Oscar – Boyhood (SUA, 2014)
regia: Richard Linklater, cu: Ellar Coltrane, Patricia Arquette, Ethan Hawke
Dramă, favoritul premiilor Oscar 2015
5 nominalizări la Globul de Aur
Sala „Patria”- Cinemateca

ALTE EVENIMENTE

5 IANUARIE 2015

ora 17.30 – Turul Franţei în 12 săptămâni
Activitatea nr.1 – Région Centre et Pays de la Loire
Prezentare şi dialog interactiv cu un vorbitor nativ: Adèle Gousset, lector de limba franceză
Organizatori: Alianţa Franceză Braşov, Lectoratul Francez din Braşov şi Biblioteca Judeţeană George Bariţiu
Mansarda Casei Baiulescu

Gala Premiilor Anului 2014 în Cultură la Brașov

Consorțiul Cultural Corona organizează Gala Premiilor Anului 2014 în Cultură la Brașov, eveniment care va avea loc în luna ianuarie 2015. În vederea identificării celor mai valoroase proiecte și organizații culturale ale anului care se încheie vă rugăm să înaintați propunerile Dumneavoastră pentru următoarele categorii:
1. Cartea anului 2014
2. Proiectul muzical al anului 2014
3. Expoziția anului 2014
4. Proiectul cultural al anului 2014
5. Concertul anului 2014
6. Spectacolul teatral al anului 2014
7. Festivalul anului 2014
8. Organizația culturală a anului 2014
9. Personalitatea culturală a anului 2014 la Brașov.
Fiecare organizație sau persoană fizică are dreptul să facă o nominalizare la fiecare din cele 9 categorii. Nominalizările trebuie să conțină următoarele date:
1. Nume/Denumire organizație
2. Denumire proiect
3. Scurtă descriere – concept, perioadă, activități, beneficiari, impact, rezultate (maxim o pagină)
4. Martor foto/video
5. Dosar de presă
Toate nominalizările se trimit prin poșta electronică la adresa consortiulculturalcorona@gmail.com până la data de 23 ianuarie 2015.
Juriul va fi format din personalități recunoscute ale mediului cultural brașovean. Premiile vor fi anunțate într-o adunare generală festivă a Consorțiului care va avea loc în luna ianuarie 2015.
Consiliul Director

 

Asociația Consorțiul Cultural Corona înregistrată în registrul unic al Asociațiilor și Fundațiilor cu nr. 16152/A/2014. CIF 33063528

Piața Sfatului nr. 25 Brașov cod 500025

www.consortiulcorona.ro

https://www.facebook.com/ConsortiulCulturalCorona

Cont Unicredit Tiriac Bank IBAN RO71 BACX 0000 0009 5336 8001