Currently browsing

Page 3

Calendar cultural Ianuarie 2016

TEATRU

 

6 IANUARIE 2016

 

ora 19.00 POVESTIRI ALESE

de Donald Margulies, regia: Vlad Zamfirescu,

decorul: Bogdan Spătaru, costumele: Maria Tache

Teatrul „Sică Alexandrescu” Braşov – Sala Studio

7 IANUARIE 2016

 

ora 19.00 – UN BILET SPRE FERICIRE – de Spiró György

regia: Diana Lupescu, scenografia: Luana Drăgoescu

Teatrul „Sică Alexandrescu” Braşov – Sala Studio

 

8 IANUARIE 2016

 

ora 19.00 – PRIVEŞTE ÎNAPOI CU MÂNIE de John Osborne

regia: Vladimir Anton, scenografia: Tudor Prodan

Teatrul „Sică Alexandrescu” Braşov – Sala Studio

 

9 IANUARIE 2016

 

orele 10.30 şi 12.00 – MOTANUL ÎNCĂLŢAT

regia: de Valentin Dobrescu

regia artistică şi scenografia: Valentin Dobrescu

Teatrul Arlechino Braşov

 

ora 19.00 – FANTEZIILE SEXUALE ALE SOŢULUI MEU

APROAPE CĂ M-AU ÎNNEBUNIT – de John Tobias

regia: Şerban Puiu, decorul: Mihai Mădescu,

costumele: Luana Drăgoiescu

Teatrul „Sică Alexandrescu” Braşov

 

10 IANUARIE 2016

 

orele 10.30 şi 12.00 – CINE A FURAT FULGII DE NEA?

regia: Georgeta Lozinca

scenografia: Ildiko Luckacsy

muzica: Zeno Apostolache

Teatrul Arlechino Braşov

 

ora 11.00 – SCUFIŢA ROŞIE

scenografia: Tomos Tünde

regia: Silvian Duică

prezentat de Teatrul Strada

Cinema One

 

ora 19.00 DESPRE IUBIRE LA OM

dramatizare de Niculae Urs după

povestirea Marfă vie de A.P. Cehov

regia:Alexandru Dabija

scenografia: Cosmin Ardeleanu

Teatrul „Sică Alexandrescu” Braşov

 

12 IANUARIE 2016

 

ora 19.00 AUTO de Ernesto Caballero

regia: Sorin Militaru, scenografia: Cristian Marin

Teatrul „Sică Alexandrescu” Braşov – Sala Studio

 

13 IANUARIE 2016

 

ora 19.00 AUTO de Ernesto Caballero

regia: Sorin Militaru, scenografia: Cristian Marin

Teatrul „Sică Alexandrescu” Braşov – Sala Studio

 

ora 19.00 – OLENKA – de Vasili Sigarev

regia: Sânziana Stoican

scenografia: Valentin Vârlan

Teatrul „Sică Alexandrescu” Braşov – Sala Studio

 

14 IANUARIE 2016

 

ora 19.00 – TREI FEMEI ÎNALTE – de Edward Albee

regia: Sânziana Stoican, scenografia: Valentin Vârlan

Teatrul „Sică Alexandrescu” Braşov – Sala Studio

15 IANUARIE 2016

 

ora 19.00 NIŞTE FETE – de Neil LaBute

regia: Gelu Colceag, scenografia: Ştefan Caragiu

Teatrul „Sică Alexandrescu” Braşov

 

16 IANUARIE 2016

 

orele 10.30 şi 12.00 CAPRA CU TREI IEZI

de Ion Agachi

regia artistică: Liviu Steciuc

scenografia: Manuela Zaharie

Teatrul Arlechino Braşov

 

17 IANUARIE 2016

 

orele 10.30 şi 12.00 ALADIN ŞI LAMPA FERMECATĂ

regia: Gheorghe Balint

scenografia: Mihai Pastramagiu

Teatrul Arlechino Braşov

 

ora 11.00 – ALADIN

regia: Silvian Duică

scenografia: Iulian Ene

prezentat de Teatrul Strada

Cinema One

 

ora 19.00 UN CUPLU CIUDAT – de Neil Simon

regia: Adrian Iclenzan, decorul: Mihai Mădescu

costumele: Luana Drăgoescu

Teatrul „Sică Alexandrescu” Braşov

 

19 IANUARIE 2016

 

ora 19.00 – UN BILET SPRE FERICIRE – de Spiró György

regia: Diana Lupescu, scenografia: Luana Drăgoescu

Teatrul „Sică Alexandrescu” Braşov – Sala Studio

 

20 IANUARIE 2016

 

ora 19.00 – CEL DE LÂNGĂ TINE – de David Lindsay -Abaire

regia: Vlad Zamfirescu, scenografia: Bogdan Spătaru

Teatrul „Sică Alexandrescu” Braşov – sala  Studio

 

21 IANUARIE 2016

 

ora 19.00 – PRIVEŞTE ÎNAPOI CU MÂNIE de John Osborne

regia: Vladimir Anton, scenografia: Tudor Prodan

Teatrul „Sică Alexandrescu” Braşov – Sala Studio

ora 19.00 4 FEMEI LA POLIŢIE

regia: Sorin Misiriantu, cu: Dorina Roman

prezentat de Teatrul Particular

Piaţa Enescu nr. 2

 

22 IANUARIE 2016

 

ora 19.00 – JOCUL DRAGOSTEI ŞI AL ÎNTÂMPLĂRII

de Marivaux

regia: Liviu Lucaci, scenografia: Rodica Ştirbu

Teatrul „Sică Alexandrescu” Braşov

 

23 IANUARIE 2016

 

orele 10.30 şi 12.00 POVESTIRI DE BUZUNAR

de Liviu Steciuc

regia artistică:Liviu Steciuc

scenografia: Simo Enikö

Teatrul Arlechino Braşov

 

ora 19.00 – CU INIMA ÎN PUNGĂ – de John Cariani

regia: Adrian Iclenzan, scenografia: Bogdan Spătaru

Teatrul „Sică Alexandrescu” Braşov

 

24 IANUARIE 2016

 

orele 10.30 şi 12.00 – RIDICHEA URIAŞĂ

de Delia Gavliţchi

regia: Delia Gavliţchi, scenariul: Alexandra Băcanu

scenografia: Marian Sandu, muzica: Corina Sârbu

Teatrul Arlechino Braşov

 

ora 11.00 – FATA SĂRACULUI CEA ISTEAŢĂ

regia: Silvian Duică

scenografia: Daniel Roşca

prezentat de Teatrul Strada

Cinema One

 

ora 19.00 Avanpremiera – DANSÂND ÎN NOAPTE

de Patrick Ellsworth, regia: Vlad Massaci,

scenografie, light design, concept şi realizare video:

Andu Dumitrescu, coregrafia: Andrea Gavriliu

Teatrul „Sică Alexandrescu” Braşov

 

26 IANUARIE 2016

 

ora 19.00 COPILUL PROBLEMĂ – de George F. Walker

regia: Adrian Iclenzan

scenografia: Bogdan Spătaru

Teatrul „Sică Alexandrescu” Braşov – Sala Studio

 

27 IANUARIE 2016

 

ora 19.00AUTOSTRADA – de Neil LaBute

spectacol de: Adrian Iclenzan

Teatrul „Sică Alexandrescu” Braşov – Sala Studio

 

28 IANUARIE 2016

 

ora 19.00 – TREI FEMEI ÎNALTE – de Edward Albee

regia: Sânziana Stoican, scenografia: Valentin Vârlan

Teatrul „Sică Alexandrescu” Braşov – Sala Studio

 

ora 19.00 DOUĂ SURORI MORTALE

adaptare după There O’clock de Ana – Maria Bamberger

regia: Dorina Roman

cu: Dorina Roman şi Mona Codreanu

prezentat de Teatrul Particular

Piaţa Enescu nr. 2

 

29 IANUARIE 2016

 

ora 19.00 ABSINT – de Magda Fertacz

regia: Claudiu Goga, scenografia: Lia Dogaru

Teatrul „Sică Alexandrescu” Braşov

 

30 IANUARIE 2016

 

orele 10.30 şi 12.00 – SCUFIŢA ROŞIE  

de Valentin Dobrescu

regia artistică şi scenografia: Valentin Dobrescu

muzica: Alin Macovei Moraru

Teatrul Arlechino Braşov

 

ora 19.00 JAKE ŞI FEMEILE LUI – de Neil Simon

regia: Petre Bokor

scenografie: Clara Labancz

asistent scenografie: Eliza Labancz

Teatrul „Sică Alexandrescu” Braşov

 

31 IANUARIE 2016

 

orele 10.30 şi 12.00 –AVENTURILE LUI CHILLI RAMIREZ

de Ioan Gyuri Pascu, regia: Attila Vizauer

scenografia: Mihai Pastramagiu

muzica: Ioan Gyuri Pascu

Teatrul Arlechino Braşov

ora 11.00 – MUZICANŢII DIN BREMEN

regia: Silvian Duică

scenografia: Daniel Roşca

prezentat de Teatrul Strada

Cinema One

 

ora 19.00 FAZANUL – de Georges Feydeau

regia: Cristian Hadji – Culea, decorul: Ştefan Caragiu,

costumele: Liliana Cenean, coregrafia: prof. Doina

Enache şi Csongor Kicsi

Teatrul „Sică Alexandrescu” Braşov

CONCERTE

 

13 IANUARIE  2016

 

ora 17.00 – Recitalul de la ora 5 susţinut

de artişti ai Operei Braşov

Muzeul „Casa Mureşenilor” Braşov

 

20 IANUARIE  2016

 

ora 17.00 – Recitalul de la ora 5 susţinut

de artişti ai Operei Braşov

Muzeul „Casa Mureşenilor” Braşov

 

27 IANUARIE  2016

 

ora 17.00 – Recitalul de la ora 5 susţinut

de artişti ai Operei Braşov

Muzeul „Casa Mureşenilor” Braşov

SALA PATRIA

 

1 IANUARIE 2016

 

ora 19.00 CONCERT CARITABIL DE ANUL NOU

prezentat de I. Ionescu – Galaţi şi artiştii orchestrei

simfonice a Filarmonicii Braşov, un dar oferit din

suflet pentru beneficiarii Centrului Rezidenţial

pentru Vârstnici Maria

dirijor: I. Ionescu – Galaţi

Sala „Patria”

 

6 IANUARIE 2016

 

orele 18.00 şi 20.00 Concert surpriză de Anul Nou

cu Kamerata Kronstdt

invitaţi speciali: Leontina Văduva şi Robert Nagy

Sala „Patria”

 

14 IANUARIE 2016

 

ora 19.00 CONCERT SIMFONIC EXTRAORDINAR

„O rază te’nalţă, un cîntec te duce”

organizat de Filarmonica Braşov

dirijor: Cristian Oroşanu

invitat: Ion Caramitru – actor

Sala „Patria”

 

21 IANUARIE 2016

 

ora 19.00 CONCERT SIMFONIC

dirijor: Iulian Rusu

solişti: Trio Contraste compus din:

            Ion Bogdan Ştefănescu – flaut

            Sorin Petrescu – pian

            Doru Roman – percuție

Sala „Patria”

 

27 IANUARIE 2016

 

ora 18.30 Recital cameral

Demeter Attila – trombon

Tarcsi Szabolcs – corn

Sala „Patria”– Sala Muzicii de Cameră

 

28 IANUARIE 2016

 

ora 19.00 CONCERT SIMFONIC EXTRAORDINAR

dirijor: Tiberiu Soare

solist: Horia Mihail – pian

Sala „Patria”

 

29 IANUARIE 2016

 

ora 18.00 CONCERT SIMFONIC

susţinut de studenţii Facultăţii de Muzică

din cadrul Universităţii Transilvania din Braşov

Sala „Patria”

OPERA

 

15 IANUARIE 2016

 

ora 18.30 – BĂRBIERUL DIN SEVILLA de G. Rossini

dirijor: Dorel Munteanu

regizor: Carmen Dobrescu

Opera Braşov

 

17 IANUARIE 2016

 

ora 18.30 – VÂNZĂTORUL DE PĂSĂRI – de C. Zeller

dirijor: Traian Ichim

regizor: Carmen Dobrescu

Opera Braşov

 

20 IANUARIE 2016

 

ora 11.00 – VITRINA CU PERSONAJE

Spectacol – lecţie pentru copii

regia: Anda Tăbăcaru–Hogea

la pian: Simona Patriche

Opera Braşov

 

23 IANUARIE 2016

 

ora 18.30 – MADAMA BUTTERFLY – de G. Puccini

dirijor: Traian Ichim

regia: Anda Tăbăcaru–Hogea

Opera Braşov

 

30 IANUARIE 2016

 

ora 18.30 – TRUBADURUL – de G. Verdi

dirijor: Tiberiu Soare

regia: Anda Tăbăcaru–Hogea

Opera Braşov

 

MUZEE

 

4 – 29 IANUARIE 2016

 

orele 9.00 – 17.00 – Luni – Sâmbătă

orele 10.00 -17.00 – Marţi – Vineri                               

Alături de expoziţia permanentă

„Istoria Familiei Mureşenilor”

şi expoziţia temporară

„REMBRANDT@BRAŞOV”

Colecţia de gravuri Eugène Dutuit.

Muzeul „Casa Mureşenilor” Braşov

5 – 31 IANUARIE 2016

 

orele 9.00 – 17.00 – Marţi – Duminică

Expoziţia: „Bărbaţi în arta textilă românească”

Muzeul de Artă Braşov

 

2 – 31 IANUARIE  2016

 

orele 9.00 – 17.00 – Marţi – Duminică

Expoziţia temporară: „Sate contemporane din

România – tezaure vii”

Muzeul de Etnografie Braşov

 

orele 9.00 – 17.00 – Marţi – Duminică

Expoziţia temporară: „Arta lucrului manual”

Muzeul de Etnografie Braşov

 

2 – 31 IANUARIE  2016

 

orele 9.00 – 17.00 – Marţi – Duminică

Expoziţia temporară: „Pentru o istorie a

simbolurilor: tatuajul în România”

Muzeul Civilizaţiei Urbane a Braşovului

 

PROIECŢIE FILM

 

21 IANUARIE 2016

 

ora 17.30 Cineclub francofon:

„La Trahison”/Trădarea

(coproducţie franco-belgiană, 2005) ,

un film de Philippe Faucon, cu: Vincent

Martinez, Cyril Troley, Ahmed Berrhama

organizator: Alianţa Franceză Braşov

Casa Baiulescu (Mediateca Francofonă)

 

ALTE EVENIMENTE

 

12 IANUARIE 2016

 

ora 17.30 Ciclu de dezbateri organizate de Alianţa

Franceză Braşov  şi Lectoratul francez Braşov în

parteneriat cu Biblioteca Judeţeană George Bariţiu Braşov

despre „Le paysage audio-visual français et roumain”

Tema întâlnirii: Les séries TV

Mansarda Casei Baiulescu

Seminar despre redactarea unei solicitări de finanțare nerambursabilă pentru proiecte culturale

Consorțiul Cultural Corona organizează miercuri, 20 ianuarie 2016, orele 10.00-14.00, la Facultatea de Litere Brașov, B-dul Eroilor 25, sala TP 8 (Sala „Gheorghe Crăciun”), un seminar dedicat modalității de redactare a unei solicitări de finanțare nerambursabilă pentru proiecte culturale.
Acest seminar este adresat tuturor operatorilor și artiștilor brașoveni interesați să obțină finanțare nerambursabilă pentru proiecte culturale, cu accent pe oportunitățile locale de finanțare oferite de Primăria Municipiului Brașov și Consiliul Județean Brașov.
Lectorul invitat este Valer Rus, manager a 15 proiecte culturale finanțate de Administrația Fondului Cultural Național și Primăria Municipiului Brașov.
Toți cei interesați sunt rugați să trimită o scrisoare electronică de confirmare a participării la adresa consortiulculturalcorona@gmail.com
Participarea la seminar este gratuită!

Linie de finanțare a Primăriei Municipiului Brașov pentru proiecte culturale

Primăria Municipiului Braşov a lansat sesiunea depunerii de proiecte culturale care vor fi cofinanţate de la bugetul local în anul 2016.

Până pe 8 februarie 2016, data limită a depunerii, artiştii, instituţiile publice de cultură, ONG-urile şi persoanele juridice de drept privat care desfăşoară activităţi culturale pot solicita finanţare pentru proiecte culturale, conform Ghidului Solicitantului. După această dată vor începe procedurile de selecţie.

Toată documentaţia necesară este disponibilă pe site-ul Primăriei:http://brasovcity.ro/index.php?ck=14

Premiile Anului 2015 în Cultură la Brașov

De astăzi puteți face nominalizările Dumneavoastră la Premiile Anului 2015 în Cultură la Brașov. Avem o categorie nouă – Debut, și o nouă modalitate de constituire a juriului.

Regulament
Art. 1. Consorțiul Cultural Corona organizează Premiile Anului în Cultură la Brașov, eveniment menit să confere recunoaștere publică celor mai valoroase evenimente și producții cultural artistice dintr-un an calendaristic.
Art. 2. Categoriile competiției PAC Brașov sunt următoarele: Cartea anului, Proiectul muzical al anului, Expoziția anului, Proiectul cultural al anului, Concertul anului, Spectacolul teatral al anului, Festivalul anului, Organizația culturală a anului, Debut, Personalitatea culturală a anului.
Art. 3. Nominalizările la aceste categorii pot fi făcute de persoane fizice sau juridice cu activitate în domeniul cultural. Nominalizările se fac în scris, în format electronic, la adresa de poștă electronică consortiulculturalcorona@gmail.com
Art. 4. Nominalizările trebuie să conțină următoarele informații: Nume/Denumire organizație, Denumire proiect, Scurtă descriere – concept, perioadă, activități, beneficiari, impact, rezultate (maxim o pagină), Martor foto/video (link adresă site), Dosar de presă (link bază de date online). Lista finală de nominalizări va fi stabilită de Consorțiul Cultural Corona.
Art. 5. Dosarele de nominalizare vor prezenta proiecte, persoane sau organizații din intervalul 1 ianuarie 2015 – 1 februarie 2016.
Art. 6. Jurizarea se face de către un grup de specialiști și oameni de cultură din afara Brașovului, care vor proveni din uniunile de creație și asociațiile profesionale recunoscute: Uniunea Teatrală din România UNITER, Uniunea Artiștilor Plastici din România UAP, Uniunea Compozitorilor și Muzicologilor din România UCMR, Asociația Națională a Bibliotecilor Publice din România ANBPR, Rețeaua Națională a Muzeelor din România RNMR, Uniunea Arhitecților din România UAR, Uniunea Scriitorilor din România. Președinția juriului va fi asigurată de un reprezentant al Consorțiului, fără drept de vot. Fiecare membru al juriului va trimite notele sale prin poștă electronică, notele vor fi cuprinse între 1 și 5, 5 fiind nota maximă. Secretariatul jurizării va fi asigurat de Consorțiul Cultural Corona. Fiecare nominalizare va fi notată, iar câștigătorul la fiecare categorie va organizația, persoana sau proiectul care va întruni media aritmetică cea mai mare a tuturor notelor acordate de membrii juriului.
Art. 7. Jurizarea se face în primele două săptămâni din luna februarie.
Art. 8. Gala Premiilor Anului în Cultură va avea loc în a treia zi de vineri din luna februarie a anului 2016.

Nominalizările la Premiile anului 2014 în cultură la Brașov

PREMIILE ANULUI 2014 ÎN CULTURĂ LA BRAȘOV

NOMINALIZĂRI

Cartea anului 2014

Legende, basme şi poveşti din Şcheii Braşovului şi de pe alte plaiuri româneşti, editată de Biblioteca Județeană ”George Barițiu”

Sf. Constantin Brâncoveanu şi Braşovul, autor Vasile Oltean

Albumul Braşov, atmosfera, arhitectură şi spaţiu urban, autor dr. arh. Teofil Mihăilescu

O să mă știi de undeva, autor Petronela Rotar

Conștiința tragică eminesciană, autor Bianca Osnaga

Firul alb, autor Andrei Bodiu

Nervi, autor Laurențiu Ciprian Tudor

Seria de autor Gheorghe Crăciun lansată în 2014 la editura Cartea Românească

Monografia Teatrului SICĂ ALEXANDRESCU, autor Constantin Paraschivescu

Proiectul muzical al anului 2014

Concertul Ascultaţi colindul îngerilor, ediția a III-a

Musica Coronensis la Ateneu

Orchestra de cameră Kamerata Kronstadt, stagiune permanentă la sala Patria

Stagiunea de concerte a Universității Transilvania, Inaugurarea primei ediții

Festivalul Internațional de Muzică de Cameră – ”Marile serate muzicale”

Expoziția anului 2014

Expoziţia comemorativă – Constantin Brâncoveanu şi Braşovul – 300 ani

Expoziţia retrospectivă Friedrich Miess (1854-1935)

Caligrafie şi pictură figurativă. Costume renascentiste, organizată de Fundația Forum ARTE la Muzeul Civilizației Urbane

Expoziţia Fotodocumentară Permanentă din Biserica Neagră

Fotografia – între album de familie şi document istoric

Tradiții școlare brașovene. Liceul Andrei Șaguna și Johannes Honterus

Expoziția Käthe Kollwitz, găzduită de Muzeul de Artă

In memoriam Ioan Sorin Apan, găzduită de Muzeul Casa Mureșenilor

ARS SCRIBENDI. Caligrafie şi pictură figurativă, costume renascentiste – 2 artiste braşovene Renate Mildner-Müller, Edith (Mildner) Schlandt

Proiectul cultural al anului 2014

De la Gutenberg la Mureşianu – proiect de reconstituire a unei tipografii istorice

Promovarea Braşovului în străinătate prin conferinţe interdisciplinare şi expoziţii. Ediţia 2014, organizat de Asociația GIL Corona și Ordinul Arhitecților din România, filiala Brașov-Harghita-Covasna

Târgul Internaţional de Carte şi Muzică Libris Braşov

Conferințele Șaguna

BRASOV JAZZ & BLUES FESTIVAL 2014, organizat de Asociația Culturală FANZIN Brașov

Serile Facultății de Litere

Excelență Culturală Academica la Brașov, ediția 2014

Lansare Centrul de excelență pentru mentorat, creativitate și performanță – ”Mihaela Ursuleasa”

Concertul anului 2014

Patimile după Ioan, organizat în Biserica Neagră în Vinerea Mare

O seară cu … Anatoly

Halle Percussion Ensemble – concert de percuție

Luiza Zan și Peter Sarik în concert, organizat de Depoul de Artă Urbană Brașov

Țara Surâsului, operetă, premiera anului la Opera Brașov

Concertul Horia Mihail de inaugurare a pianului Steinway – la inaugurarea stagiunii de concerte a Universității Transilvania

Spectacolul teatral al anului 2014

Pflegefall (Caz de îngrijire permanentă), jucat de ansamblul de teatru Duo Bastet

Sunt un clovn, organizată de Unpahar.ro & Atelierul de teatru”Nebun și Rege” & Asociația Culturală KunSTadt

Olenka de Vasili Sigarev

Festivalul anului 2014

Festivalul Musica Barcensis, ediţia a V-a

Festivalul Musica Coronensis, ediţia a XII-a

Festivalul de Carte şi Muzică

Dracula film: horror and fantasy festival, organizat de Asociația Culturală Fanzin Brașov

Festivalul Internațional de Operă, Operetă și Balet, ediția a XII-a, desfășurat la Opera Brașov în perioada 1-30 noiembrie 2014

Festivalul Studențesc al Muzicii de Cameră „Brassovia”, 3-6 decembrie la Aula universității

Festivalul Etnovember, editia a XVI-a

Festivalul Internaţional de Folclor “Garofiţa Pietrei Craiului”, ediţia a VIII-a

Festivalul de Dramaturgie Contemporană, ediţia a XXV-a

Organizația culturală a anului 2014

Fundaţia pentru Cultură şi Patrimoniu Forum ARTE

Muzeul Casa Mureşenilor Braşov

Asociaţia Libris Cultural

Asociația Visum

Opera Brașov

Facultatea de Litere a Universității Transilvania din Brașov

Centrul Cultural Reduta

Personalitatea culturală a anului 2014

Steffen Schlandt

Andrei Bodiu

Calendarul cultural ianuarie 2015

EVENIMENTELE SĂPTĂMÂNII 5 – 11 IANUARIE 2015

TEATRU

4 IANUARIE 2015

ora 10.30 -AVENTURILE LUI OAC OAC – de Silvian Duică
un spectacol de Silvian Duică, prezentat de Teatrul Strada
Aula Magna a Univ. Spiru Haret (str. Turnului 7)

orele 10.30 şi 12.00 – ALBĂ CA ZĂPADA – de Liviu Steciuc
regia: Liviu Steciuc, scenografia: Simo Enikö
Teatrul Arlechino Braşov

10 IANUARIE 2015

ora 10.30 – MOTANUL ÎNCĂLŢAT
de Valentin Dobrescu
regia artistică şi scenografia – Valentin Dobrescu
Teatrul Arlechino Braşov

ora 19.00 – FAZANUL – de Georges Feydeau
regia: Cristian Hadji – Culea, decorul: Ştefan Caragiu,
costumele: Liliana Cenean, coregrafia: prof. Doina
Enache şi Csongor Kicsi
Teatrul „Sică Alexandrescu” Braşov

11 IANUARIE 2015

ora 10.30 – JACK ŞI VREJUL DE FASOLE
de Silvian Duică, după o poveste irlandeză
regia: Silvian Duică, scenografia: Iulian Ene
prezentat de Teatrul Strada
Aula Magna a Univ. Spiru Haret (str. Turnului 7)

orele 10.30 şi 12.00 – MICA VRĂJITOARE – de Liviu Steciuc
regia artistică: Liviu Steciuc
scenografia : Eustaţiu Gregorian
Teatrul Arlechino Braşov

MUZEE

15 DECEMBRIE 2014 – 11 IANUARIE 2015

orele 9.00 – 17.00 – Marţi – Duminică
„Târgul de Crăciun”
Muzeul de Etnografie Braşov

3 – 31 IANUARIE 2015

orele 9.00 – 17.00 – Marţi – Duminică
Expoziţia „Artă şi istorie în colecţia Muzeului de Artă Braşov”
Muzeul de Artă Braşov

3 – 31 IANUARIE 2015

orele 9.00 – 17.00 – Marţi – Duminică
Expoziţia temporară „Broderie săsească transilvăneană” din colecţia lui Szöcs Karoly
Muzeul de Etnografie Braşov

3 – 31 IANUARIE 2015

orele 9.00 – 17.00 – Marţi – Duminică
Expoziţia temporară: „Recuperări, Restituiri, Restaurări”
Muzeul Civilizaţiei Urbane a Braşovului

3 – 31 IANUARIE 2015

Expoziţia temporară: „Fotografia între album de familie
şi document istoric”
Luni – Sâmbăta: 10.00 – 17.00, Marţi – Vineri: 9.00 – 17.00
Muzeul „Casa Mureşenilor” Braşov

PROIECŢIE FILM

5 IANUARIE 2015

ora 20.00 – Seara Filmului European
Nuovo Cinema Paradiso (Italia, 1988)
regia: Giuseppe Tornatore
cu: Philippe Noiret, Salvatore Cascio, Enzo Cannavale
Premiul Oscar şi premiul Globul de Aur pentru cel
mai bun film străin, premiul Juriului de la Cannes
Dramă, 5 premii BAFTA
Sala „Patria”- Cinemateca

6 IANUARIE 2015

ora 20.00 – Seara filmului asiatic
Oldboy (Coreea de sud, 2003)
regia: Park Chan-wook, cu: Min-sik Choi, Ji-tae Yu
Marele premiu la festivalul de la Cannes
Cel mai bun scenariu și cel mai bun film – Fantasporto
Dramă, thriller, cel mai bun film – Sitges, Interzis minorilor !
Sala „Patria”- Cinemateca

7 IANUARIE 2015

ora 20.00 – Seara Doc and Roll
Şcoala de rock/The School of Rock (SUA, 2003)
regia: Richard Linklater, cu: Jack Black, Joan Cusack, Mike White
Comedie, muzică
Nominalizat la Globul de aur pentru cel mai bun actor: Jack Black
Sala „Patria”- Cinemateca

8 IANUARIE 2015

ora 20.00 – Comedy Classics
Războiul lui Charlie Wilson/ Charlie Wilson’s War (SUA, 2007)
regia: Mike Nichols, cu: Tom Hanks, Julia Roberts, Philip Seymour Hoffman
Comedie dramatică, Nominalizat la premiul Oscar şi Globul de Aur pentru cel mai bun actor în rol secundar: Philip Seymour Hoffman
In memoriam Mike Nichols. In memoriam Philip Seymour Hoffman
Sala „Patria”- Cinemateca

9 IANUARIE 2015

ora 20.00 – Film Cult – Insomnia (SUA,2002)
regia: Christopher Nolan, cu: Al Pacino, Robin Williams, Hilary Swank
Thriller, dramă
In memoriam Robin Williams
Sala „Patria”- Cinemateca

10 IANUARIE 2015

ora 11.00 – Matineu copii – Prinţesa şi Broscoiul
The Princess and the Frog (SUA, 2010)
regia: Ron Clements, John Musker
Animaţie, dublat în limba română
Sala „Patria”- Cinemateca

ora 17.00 – Mari actori – Silkwood (SUA, 1983)
regia: Mike Nichols, cu: Meryl Streep, Kurt Russell, Cher
Dramă, biografic, In memoriam Mike Nichols
5 nominalizări la premiul Oscar, Globul de Aur pentru cea mai bună actriţă în rol secundar – Cher
Sala „Patria”- Cinemateca

ora 19.00 – Mari regizori
Desprinderea/Taking Off (SUA, 1971)
regia: Milos Forman, cu: Lynn Carlin, Buck Henry, Georgia Engel
Comedie dramatică
Marele premiu al juriului la festivalul de la Cannes 1971
Sala „Patria”- Cinemateca

11 IANUARIE 2015

ora 11.00 – Matineu copii – Best of Disney
Cartea Junglei /The Jungle Book (SUA, 1967)
regia: Wolfgang Reitherman
Animaţie, dublat în limba română
Sala „Patria”- Cinemateca

ora 17.00 – Golden Classics
Draga mea Clementine/My Darling Clementine (SUA, 1946)
regia: John Ford, cu: Henry Fonda, Linda Darnell, Victor Mature
Dramă, western, 4 nominalizări la Oscar
Sala „Patria”- Cinemateca

ora 19.00 – Seara de Oscar – Boyhood (SUA, 2014)
regia: Richard Linklater, cu: Ellar Coltrane, Patricia Arquette, Ethan Hawke
Dramă, favoritul premiilor Oscar 2015
5 nominalizări la Globul de Aur
Sala „Patria”- Cinemateca

ALTE EVENIMENTE

5 IANUARIE 2015

ora 17.30 – Turul Franţei în 12 săptămâni
Activitatea nr.1 – Région Centre et Pays de la Loire
Prezentare şi dialog interactiv cu un vorbitor nativ: Adèle Gousset, lector de limba franceză
Organizatori: Alianţa Franceză Braşov, Lectoratul Francez din Braşov şi Biblioteca Judeţeană George Bariţiu
Mansarda Casei Baiulescu

Gala Premiilor Anului 2014 în Cultură la Brașov

Consorțiul Cultural Corona organizează Gala Premiilor Anului 2014 în Cultură la Brașov, eveniment care va avea loc în luna ianuarie 2015. În vederea identificării celor mai valoroase proiecte și organizații culturale ale anului care se încheie vă rugăm să înaintați propunerile Dumneavoastră pentru următoarele categorii:
1. Cartea anului 2014
2. Proiectul muzical al anului 2014
3. Expoziția anului 2014
4. Proiectul cultural al anului 2014
5. Concertul anului 2014
6. Spectacolul teatral al anului 2014
7. Festivalul anului 2014
8. Organizația culturală a anului 2014
9. Personalitatea culturală a anului 2014 la Brașov.
Fiecare organizație sau persoană fizică are dreptul să facă o nominalizare la fiecare din cele 9 categorii. Nominalizările trebuie să conțină următoarele date:
1. Nume/Denumire organizație
2. Denumire proiect
3. Scurtă descriere – concept, perioadă, activități, beneficiari, impact, rezultate (maxim o pagină)
4. Martor foto/video
5. Dosar de presă
Toate nominalizările se trimit prin poșta electronică la adresa consortiulculturalcorona@gmail.com până la data de 23 ianuarie 2015.
Juriul va fi format din personalități recunoscute ale mediului cultural brașovean. Premiile vor fi anunțate într-o adunare generală festivă a Consorțiului care va avea loc în luna ianuarie 2015.
Consiliul Director

 

Asociația Consorțiul Cultural Corona înregistrată în registrul unic al Asociațiilor și Fundațiilor cu nr. 16152/A/2014. CIF 33063528

Piața Sfatului nr. 25 Brașov cod 500025

www.consortiulcorona.ro

https://www.facebook.com/ConsortiulCulturalCorona

Cont Unicredit Tiriac Bank IBAN RO71 BACX 0000 0009 5336 8001

Procedura aderare noi membri

  • Persoanele juridice care doresc sa dobandeasa calitatea de asociat in Asociatia “Consortiul Cultural Corona”, vor depune, conform Statutului, la sediul asociatiei o cerere de adeziune, insotita de:

  • Hotararea Consiliului de Administratie/Consiliului Director/Adunarii Generale privind acceptul aderarii la asociatie;

  • Hotarare/Decizie/act normativ de infiintare a persoanei juridice. Pentru asociatii/fundatii actul constitutiv, statutul, incheierea sedintei camerei de consiliu privind acordarea personalitatii juridice, certificat de inscriere a personei juridice fara scop patrimonial, certificat constatator; orice alte documente care fac dovada infiintarii persoanei juridice;

  • Hotararea/Decizia privind numirea in functie a reprezentantului legal al persoanei juridice;

  • Certificat de inregistrare fiscal;

  • Certificat de inregistrare eliberat de Oficiul Registrului Comertului, dupa caz;

  • Regulamentul de Organizare si Functionare, dupa caz;

  • Copie C.I. reprezentant legal al persoanei juridice;

  • Certificat de cazier fiscal.

Contact

Piața Sfatului 25 Brașov 500025

Telefon 0751066477

Fax 0268477864

consortiulculturalcorona@gmail.com

Resurse

Strategia culturală a Brașovului pentru anii 2015-2030 poate fi consultată aici.

Consorțiul Cultural Corona a demarat în anul 2015 acțiunea de cartografiere a culturii brașovene existente cu scopul de a elabora o strategie culturală a orașului în perspectiva candidării la titlul de capitală europeană a culturii în anul 2021.

Completarea bazelor de date s-a făcut parțial prin înscrierea în formularele pe care le găsiți mai jos. Echipa de voluntari a completat datele pentru unele instituții sau organizații care nu au completat singure.

Vă rugăm să vă uitați prin bazele de date și dacă doriți să faceți completări, să accesați formularele de mai jos. Schimbările nu se vor face în timp real.

Sugestii primim pe adresa consortiulculturalcorona(at)gmail.com.

Mapare organizații culturale din Brașov

Link download fisier

Mapare spații culturale din Brașov

Link download fișier

Mapare evenimente culturale anuale din Brașov

Link download fișier

Acces completare formulare:

PERSOANE (din motive de protecția datelor personale, baza de date cu persoane nu a fost dată publicității)