Currently browsing

Page 2

Calendarul evenimentelor culturale la Brașov – Februarie 2016

EVENIMENTE CULTURALE
ÎN BRAŞOV – Februarie 2016

TEATRU

2 FEBRUARIE 2016

ora 19.00 – POVESTIRI ALESE
de Donald Margulies, regia: Vlad Zamfirescu,
decorul: Bogdan Spătaru, costumele: Maria Tache
Teatrul „Sică Alexandrescu” Braşov – Sala Studio

3 FEBRUARIE 2016

ora 19.00 – SECTORUL S – de Emanuel Pârvu
regia: Emanuel Pârvu, scenografia: Bogdan Spătaru
Teatrul „Sică Alexandrescu” Braşov – Sala Studio

4 FEBRUARIE 2016

ora 19.00 – OLENKA – de Vasili Sigarev
regia: Sânziana Stoican
scenografia: Valentin Vârlan
Teatrul „Sică Alexandrescu” Braşov – Sala Studio

ora 19.00 – TOXIC LOVE – de Sorin Misiriantu
ilustraţia muzicală: Marcel Vlădăreanu
cu: Dorina Roman şi Dan Zorilă
prezentat de Teatrul Particular
Piaţa Enescu nr. 2

5 FEBRUARIE 2016

ora 19.00 – FANTEZIILE SEXUALE ALE SOŢULUI MEU
APROAPE CĂ M-AU ÎNNEBUNIT – de John Tobias
regia: Şerban Puiu, decorul: Mihai Mădescu,
costumele: Luana Drăgoiescu
Teatrul „Sică Alexandrescu” Braşov

6 FEBRUARIE 2016

orele 10.30 şi 12.00 – PINOCCHIO – de Gheorghe Balint
regia artistică: Gheorghe Balint
scenografia: Mihai Pastramagiu
Teatrul Arlechino Braşov

ora 19.00 – DESPRE IUBIRE LA OM – dramatizare de
Niculae Urs după povestirea Marfă vie de A.P. Cehov
regia:Alexandru Dabija, scenografia: Cosmin Ardeleanu
Teatrul „Sică Alexandrescu” Braşov

7 FEBRUARIE 2016

orele 10.30 şi 12.00 – FLUIERUL FERMECAT – de Adrian Găzdaru
regia artistică: Adrian Găzdaru, scenografia: Gelu Rîscă
muzica: Cătălin Creţu
Teatrul Arlechino Braşov

ora 11.00 – COMOARA DIN INSULĂ – de Silvian Duică
scenografia/construcţie păpuşi: Iulian Ene
direcţia scenă/coloana sonoră şi video: Silvian Duică
prezentat de Teatrul Strada
Cinema One

ora 19.00 – SLUGĂ LA DOI STĂPÂNI – de Carlo Goldoni
regia: Cristian Hadji-Culea, decorul: Ştefan Caragiu
costumele: Liliana Cenean
Teatrul „Sică Alexandrescu” Braşov

9 FEBRUARIE 2016

ora 19.00 – TREI FEMEI ÎNALTE – de Edward Albee
regia: Sânziana Stoican, scenografia: Valentin Vârlan
Teatrul „Sică Alexandrescu” Braşov – Sala Studio

10 FEBRUARIE 2016

ora 19.00 – PRIVEŞTE ÎNAPOI CU MÂNIE – de John Osborne
regia: Vladimir Anton, scenografia: Tudor Prodan
Teatrul „Sică Alexandrescu” Braşov – Sala Studio

ora 19.00 – 4X4 PERSONAJE – de Daniela Marin
cu: Ioana Ancea, Alice Nicolae, Andrei Roşu
şi Ioan Gyuri Pascu, prezentat de Teatrul de
Artă Bucureşti
Centrul Cultural Reduta

11 FEBRUARIE 2016

ora 19.00 – COPILUL PROBLEMĂ – de George F. Walker
regia: Adrian Iclenzan, scenografia: Bogdan Spătaru
Teatrul „Sică Alexandrescu” Braşov – Sala Studio

ora 19.00 – SOŢ DE VÂNZARE
regia: Sorin Misirianţu
cu: Dorina Roman, Monika Tompos şi Dan Zorilă
prezentat de Teatrul Particular
Piaţa Enescu nr. 2

12 FEBRUARIE 2016

ora 19.00 – CU INIMA ÎN PUNGĂ – de John Cariani
regia: Adrian Iclenzan, scenografia: Bogdan Spătaru
Teatrul „Sică Alexandrescu” Braşov

13 FEBRUARIE 2016

orele 10.30 şi 12.00 – RATUŞCA CEA URÂTĂ
de Valentin Dobrescu
regia artistică şi scenografia: Valentin Dobrescu
muzica: Alin Macovei Moraru
Teatrul Arlechino Braşov

ora 19.00 – JOCUL DRAGOSTEI ŞI AL ÎNTÂMPLĂRII
de Marivaux
regia: Liviu Lucaci, scenografia: Rodica Ştirbu
Teatrul „Sică Alexandrescu” Braşov

14 FEBRUARIE 2016

orele 10.30 şi 12.00 – CENUŞĂREASA – de Viorel Varlan
scenografia: Viorica Perju
muzica: Ştefan Răducu- Dumitru
Teatrul Arlechino Braşov

ora 11.00 – EU ŞI PETER PAN – de Silvian Duică
scenografia şi construcţie păpuşi: Iulian Ene
direcţia scenă/coloana sonoră şi video: Silvian Duică
intervenţie nai: Georgia Gulea, prezentat de Teatrul Strada
Cinema One

ora 19.00 – DANSÂND ÎN NOAPTE
de Patrick Ellsworth, regia: Vlad Massaci,
scenografie, light design, concept şi realizare video:
Andu Dumitrescu, coregrafia: Andrea Gavriliu
Teatrul „Sică Alexandrescu” Braşov

16 FEBRUARIE 2016

ora 19.00 – CEL DE LÂNGĂ TINE – de David Lindsay -Abaire
regia: Vlad Zamfirescu, scenografia: Bogdan Spătaru
Teatrul „Sică Alexandrescu” Braşov – Sala Studio

17 FEBRUARIE 2016

ora 19.00 – SEX, DRUGS, ROCK & ROLL
de Eric Bogossian, regia: Emanuel Pârvu,
scenografia: Bogdan Spătaru
Teatrul „Sică Alexandrescu” Braşov – Sala Studio

18 FEBRUARIE 2016

ora 19.00 – AUTOSTRADA – de Neil LaBute
spectacol de: Adrian Iclenzan
Teatrul „Sică Alexandrescu” Braşov – Sala Studio

ora 19.00 – Premiera – REÎNCARNAREA SALOMEEI
este un recital susţinut de Dorina Roman,
un spectacol de teatru şi dans, textele aparţin
scriitorilor Gilberto Martinez şi Oscar Wilde,
coregrafia: maestra coregraf Maria Maftei Guth.
prezentat de Teatrul Particular
Piaţa Enescu nr. 2

19 FEBRUARIE 2016

ora 19.00 – COPILUL PROBLEMĂ – de George F. Walker
regia: Adrian Iclenzan, scenografia: Bogdan Spătaru
Teatrul „Sică Alexandrescu” Braşov – Sala Studio

20 FEBRUARIE 2016

ora 10.30 şi 12.00 – POVESTEA LUI TOM DEGEŢEL
de Valentin Dobrescu
regia artistică şi scenografia: Valentin Dobrescu
Teatrul Arlechino Braşov
ora 19.00 – FAZANUL – de Georges Feydeau
regia: Cristian Hadji – Culea, decorul: Ştefan Caragiu,
costumele: Liliana Cenean, coregrafia: prof. Doina
Enache şi Csongor Kicsi
Teatrul „Sică Alexandrescu” Braşov

21 FEBRUARIE 2016

orele 10.30 şi 12.00 – PĂCALĂ ÎN SATUL LUI – de Valentin Dobrescu
regia artistică şi scenografia: Valentin Dobrescu
muzica: Alin Macovei Moraru
Teatrul Arlechino Braşov

ora 11.00 – CEI TREI PURCELUŞI
direcţia scenă/coloana sonoră şi video: Silvian Duică
scenografia/construcţie păpuşi: Iulian Ene
prezentat de Teatrul Strada
Cinema One

ora 19.00 – JAKE ŞI FEMEILE LUI – de Neil Simon
regia: Petre Bokor
scenografie: Clara Labancz
asistent scenografie: Eliza Labancz
Teatrul „Sică Alexandrescu” Braşov

22 FEBRUARIE 2016

ora 19.00 – Premiera absolută – CABARET – de Arthur V. Wesker
regia: Anca Sigartău, scenografia: Imelda Manu,
coregrafia: Doina Botiş, concept muzical: Manuela Cara,
costume: Tania Popa, light design: George Jiga
cu: Cosmin Selesi , Aurelian Temişan, Tania Popa,
Doina Botiş, Anca Sigartău, Alexandra Velniciuc,
Corina Danilă, Manuela Cara, Monica Davidescu,
Ozana Barabancea
Centrul Cultural Reduta

23 FEBRUARIE 2016

ora 19.00 – PRIVEŞTE ÎNAPOI CU MÂNIE – de John Osborne
regia: Vladimir Anton, scenografia: Tudor Prodan
Teatrul „Sică Alexandrescu” Braşov – Sala Studio

24 FEBRUARIE 2016

ora 19.00 – UN BILET SPRE FERICIRE – de Spiró György
regia: Diana Lupescu, scenografia: Luana Drăgoescu
Teatrul „Sică Alexandrescu” Braşov – Sala Studio

25 FEBRUARIE 2016

ora 19.00 – SOŢ DE VÂNZARE
regia: Sorin Misirianţu
cu: Dorina Roman, Monika Tompos şi Dan Zorilă
prezentat de Teatrul Particular
Piaţa Enescu nr. 2

ora 19.00 – AUTO – de Ernesto Caballero
regia: Sorin Militaru, scenografia: Cristian Marin
Teatrul „Sică Alexandrescu” Braşov – Sala Studio

26 FEBRUARIE 2016

ora 19.00 – NIŞTE FETE – de Neil LaBute
regia: Gelu Colceag, scenografia: Ştefan Caragiu
Teatrul „Sică Alexandrescu” Braşov

27 FEBRUARIE 2016

orele 10.30 şi 12.00 – CINE A FURAT FULGII DE NEA?
regia: Georgeta Lozinca, scenografia: Ildiko Luckacsy
muzica: Zeno Apostolache
Teatrul Arlechino Braşov

ora 19.00 – UN CUPLU CIUDAT- de Neil Simon
regia: Adrian Iclenzan, decorul: Mihai Mădescu
costumele: Luana Drăgoescu
Teatrul „Sică Alexandrescu” Braşov

28 FEBRUARIE 2016

orele 10.30 şi 12.00 – FRUMOASA RAPUNZEL
basm teatral de Traian Savinescu
regia artistică: Traian Savinescu, scenografia: Marian Sandu
Teatrul Arlechino Braşov

ora 11.00 – AVENTURILE LUI OAC OAC – de Silvian Duică
construcţie păpuşi: Tomos Tünde
scenografie: Silvian Duică şi Georgia Gulea
muzica: Georgia Gulea şi Silvian Duică
Un spectacol de Silvian Duică, prezentat de Teatrul Strada
Cinema One

ora 19.00 – SLUGĂ LA DOI STĂPÂNI – de Carlo Goldoni
regia: Cristian Hadji-Culea, decorul: Ştefan Caragiu
costumele: Liliana Cenean
Teatrul „Sică Alexandrescu” Braşov

29 FEBRUARIE 2016

ora 19.00 – Comedia romantică „NIMENI NU-I PERFECT”
de Simon Williams, în româneşte de: Mona Radu
regia: Radu Beligan, decorul: Puiu Amtemir,
costume: Irina Schrotter, ilustraţia muzicală: Ionuţ Ştefănescu
cu: Silviu Biriş, Andreea Şofron, Eugen Cristea,
Florentina Ţilea/Rodica Ionescu
Centrul Cultural Reduta

CONCERTE

2 FEBRUARIE 2016

ora 18.00 – Recital de vioară şi pian din cadrul
Stagiunii de concerte – Universitatea Transilvania din Braşov
solişti: violonista Eszter Kleinman-Stankowsky (Ungaria)
şi pianistul Asaf Kleinman (Israel)
Aula Universităţii Transilvania „Sergiu T. Chiriacescu”

3 FEBRUARIE 2016

ora 17.00 – Recitalul de la ora 5 susţinut
de artişti ai Operei Braşov
Muzeul „Casa Mureşenilor” Braşov

10 FEBRUARIE 2016

ora 17.00 – Recitalul de la ora 5 susţinut
de artişti ai Operei Braşov
Muzeul „Casa Mureşenilor” Braşov

17 FEBRUARIE 2016

ora 17.00 – Recitalul de la ora 5 susţinut
de artişti ai Operei Braşov
Muzeul „Casa Mureşenilor” Braşov

24 FEBRUARIE 2016

ora 17.00 – Recitalul de la ora 5 susţinut
de artişti ai Operei Braşov
Muzeul „Casa Mureşenilor” Braşov

SALA PATRIA

4 FEBRUARIE 2016

ora 19.00 – CONCERT SIMFONIC
organizat de Filarmonica Braşov
dirijor: Silvia Olivero
solist: Florin Ionescu – Galaţi – vioară
Sala „Patria”

11 FEBRUARIE 2016

ora 19.00 – CONCERT SIMFONIC EXTRAORDINAR
organizat de Filarmonica Braşov
dirijor: Horia Andreescu
solist: Anton Niculescu – violoncel
Sala „Patria”

14 FEBRUARIE 2016

ora 19.00 – Spectacol de muzică uşoară şi operetă
susţinut de Dancs Annamari şi invitaţii săi
organizator: UDMR Organizaţia Judeţeană Braşov
Sala „Patria”

15 FEBRUARIE 2016

ora 20.00 – Seara Filmului European
Nuovo Cinema Paradiso (Italia, 1988) cu care am
deschis Cinemateca în aprilie 2014 şi ianuarie 2015!
regia: Giuseppe Tornatore
cu: Philippe Noiret, Salvatore Cascio, Enzo Cannavale
Dramă, Premiul Oscar pentru cel mai bun film străin
Premiul Globul de Aur pentru cel mai bun film străin
5 premii BAFTA
Marele premiu al Juriului la festivalul de la Cannes
Sala „Patria” – Cinemateca

16 FEBRUARIE 2016

ora 18.30 – Recital cameral
organizat de Filarmonica Braşov
Cvartetul „GAUDEAMUS”
Invitat: Simona Strungaru – pian
Sala „Patria” – Sala Muzicii de Cameră

ora 20.00 – Film Cult
Greu de ucis/Die Hard (SUA, 1988)
regia: John McTiernan
cu: Bruce Willis, Alan Rickman
Acţiune, thriller, 4 nominalizări la Oscar
In memoriam Alan Rickman
Sala „Patria” – Cinemateca

17 FEBRUARIE 2016

ora 20.00 – Special Documentar
Vizita/The Visit (SUA, 2014)
regia: Michael Madsen
cu: Jacques Arnould, Paul Beaver
Documentar
Sala „Patria” – Cinemateca

18 FEBRUARIE 2016

ora 19.00 – CONCERT SIMFONIC EXTRAORDINAR
organizat de Filarmonica Braşov
dirijor: Baek Jin Hyoun
solist: Takashi Schimizu –vioară
Sala „Patria”

ora 20.00 – Comedy Classics
Bătălia galactică/Galaxy Quest (SUA, 1999)
regia: Dean Parisot
cu: Tim Allen, Sigourney Weaver, Alan Rickman
Comedie, SF, In memoriam Alan Rickman
Sala „Patria” – Cinemateca

19 FEBRUARIE 2016

ora 20.00 – Black Friday
Sweeney Todd: Bărbierul diabolic din Fleet Street/
Sweeney Todd: The Demon Barber of Fleet Street (SUA, 2007)
regia: Tim Burton
cu: Johnny Depp, Helena Bonham Carter, Alan Rickman
Muzical, 3 nominalizări şi 1 premiu Oscar, 3 premii
Globul de Aur, In memoriam Alan Rickman
Sala „Patria” – Cinemateca

20 FEBRUARIE 2016

ora 11.00 – Matineu copii – Mulan (SUA, 1998)
regia: Tony Bancroft, Barry Cook
Animaţie, dublat în limba română
Sala „Patria” – Cinemateca

ora 17.00 – Mari actori
Leii tineri/The Young Lions (SUA, 1958)
regia: Edward Dmytrick
cu: Marlon Brando, Montgomery Clift, Dean Martin
Dramă, război
2 nominalizări la premiul Oscar
Montgomery Clift – 50 de ani de la moarte (1966)
Sala „Patria” – Cinemateca

ora 19.00 – Concert caritabil „Să împlinim un vis”
luptăm împreună pentru Cublesan Valerian
dirijor: Sabin Păutza, cu: Ioan Gyuri Pascu, Anca Pîrlea
prezentator: Sorin Avram, cu participarea membrilor
orchestrei Filarmonicii Braşov
Sala „Patria”

ora 20.00 – Mari regizori
Dulcele sărut al Dahliei/The Black Dahlia (SUA, 2006)
regia: Brian De Palma
cu: Josh Hartnett, Scarlett Johansson
Thriller, film noir, Nominalizare la premiul Oscar pentru
cea mai bună imagine, In memoriam Vilmos Zsigmond
Sala „Patria” – Cinemateca

21 FEBRUARIE 2016

ora 11.00 – Matineu copii
Albă ca zăpada şi cei şapte pitici (SUA, 1937)
regia: David Hand
Animaţie, dublat în limba română
Sala „Patria” – Cinemateca

ora 17.00 – Golden Classics
Un loc sub soare/A Place in the Sun (SUA, 1951)
regia: George Stevens
cu: Montgomery Clift, Elisabeth Taylor
Dramă, ecranizare
Ecranizare după romanul lui Theodore Dreiser,
O tragedie americană, 6 premii Oscar!
Montgomery Clift – 50 de ani de la moarte (1966)
Sala „Patria” – Cinemateca

ora 19.30 – Seara de Oscar
Vânătorul de cerbi/The Deer Hunter (SUA, 1978)
regia: Michael Cimino
cu: Robert de Niro, Christopher Walken, Meryl Streep
Dramă, război, 9 nominalizări şi 5 premii Oscar, inclusiv
pentru cea mai bună imagine, In memoriam Vilmos Zsigmond
Sala „Patria” – Cinemateca
22 FEBRUARIE 2016

ora 20.00 – Săptămîna Premiilor Oscar
Seara Filmului European – Mustang (Franţa-Turcia, 2015)
regia: Deniz Gamze Ergüven
cu: Tugba Sunguroglu, Günes Sensoy, Elit Iscan
Dramă, Nominalizat la premiul Oscar 2016 pentru cel mai
bun film străin, Premiul Label Europa Cinemas – festivalul
de la Cannes 2015.
Sala „Patria” – Cinemateca

23 FEBRUARIE 2016

ora 20.00 – Film cult – Mad Max: Fury Road (SUA, 2015)
regia: George Miller, cu: Tom Hardy, Charlize Theron
Acţiune, SF, 10 nominalizări la premiul Oscar 2016
Sala „Patria” – Cinemateca

24 FEBRUARIE 2016

ora 20.00 – Special Documentar
Muzeul vienez/Das große Museum (Austria, 2014)
regia: Johannes Holzhausen, Documentar
Premiul Caligari la festivalul de la Berlin 2014
Sala „Patria” – Cinemateca

25 FEBRUARIE 2016

ora 19.00 – CONCERT SIMFONIC
organizat de Filarmonica Braşov
dirijor: Bogdan Chiroşcă, solist: Răzvan Dragnea – pian
Sala „Patria”

ora 20.00 – Comedy Classics
Grand Budapest Hotel (SUA, 2014)
regia: Wes Anderson, cu: Ralph Fiennes, F. Murray
Abraham, Adrien Brody, Comedie, Marele Premiu
al Juriului la Festivalul de la Berlin, Premiul Globul
de Aur pentru cel mai bun film (categoria comedie),
9 nominalizări şi 4 premii Oscar 2015
Sala „Patria” – Cinemateca

26 FEBRUARIE 2016

ora 20.00 – Black Friday – Sălbăticie/Wild (SUA, 2014)
regia: Jean-Marc Vallée, cu: Reese Witherspoon,
Laura Dern, Dramă, 2 nominalizări la premiul Oscar
2015 – cea mai bună actriţă, cea mai bună actriţă în rol secundar
Sala „Patria” – Cinemateca

27 FEBRUARIE 2016

ora 11.00 – Matineu copii – Big Hero Six (SUA, 2014)
regia: Don Hall, Chris Williams
Animaţie, dublat în limba română
Premiul Oscar 2015 pentru cea mai bună animaţie
Sala „Patria” – Cinemateca

ora 17.00 – Mari actori
Teoria întregului/The Theory of Everything
regia: James Marsh
cu: Eddie Remayne, Felicity Jones
Dramă, biografic
Premiul Oscar 2015 pentru cel mai bun actor
Sala „Patria” – Cinemateca

ora 19.30 – Mari regizori
12 ani de copilărie/Boyhood (SUA, 2014)
regia: Richard Linklater
cu: Ellar Coltrane, Patricia Arquette, Ethan Hawke
Dramă, 6 nominalizări şi un premiu Oscar
Sala „Patria” – Cinemateca

28 FEBRUARIE 2016

ora 11.00 – Matineu copii
Întors pe dos/Inside Out (SUA, 2015)
regia: Pete Docter,
Animaţie, dublat în limba română
Nominalizat la premiul Oscar 2016
pentru cea mai bună animaţie
Sala „Patria” – Cinemateca

ora 17.00 – Golden Classics
Totul despre Eva/All About Eve (SUA, 1950)
regia: Joseph L. Mankiewicz
cu: Bette Davis, Anne Baxter, George Sanders
Dramă, 14 nominalizări şi 6 premii Oscar
Cea mai bună actriţă şi premiul special al
Juriului – Cannes 1951.
Sala „Patria” – Cinemateca

ora 19.30 – Seara de Oscar – Birdman/Omul Pasăre
sau Virtutea nesperată a ignoranţei (SUA, 2014)
regia: Alejandro González Iñárritu, cu: Michael
Keaton, Edward Norton, Dramă, 4 premii Oscar 2015
Sala „Patria” – Cinemateca

29 FEBRUARIE 2016

ora 20.00 – Seara Filmului European
Înapoi acasă/Louder than bombs (Norvegia, 2014)
regia: Joachim Trier
cu: Jesse Eisenberg, Isabelle Huppert, Gabriel Byrne
Dramă, Selecţia oficială Cannes 2015
Premiul Bronze Horse la festivlul de la Stockholm
Sala „Patria” – Cinemateca

OPERA

17 FEBRUARIE 2016

ora 11.00 – VITRINA CU PERSONAJE
Spectacol – lecţie pentru copii
regia: Anda Tăbăcaru–Hogea
la pian: Simona Patriche
Opera Braşov

24 FEBRUARIE 2016

ora 11.00 – DEGEŢICA – Balet
coregrafia: Nermina Damian
Opera Braşov

FESTIVALURI

3 – 27 FEBRUARIE 2016

Festivalul Internaţional Mozart – ediţia a II-a
– 260 de ani de la naşterea lui W.A. Mozart
organizator: Opera Braşov

3 FEBRUARIE 2016
ora 19.00 – Mozart cu Kamerata Kronstadt
dirijor: Cristian Oroşanu, solist: Gabriel Croitoru – vioară
Sala „Patria”

6 FEBRUARIE 2016
ora 18.30 – FLAUTUL FERMECAT –de W.A. Mozart
dirijor: Leonard Boga
regia: Anda Tăbăcaru-Hogea
scenografia: Rodica Garştea
Opera Braşov

12 FEBRUARIE 2016
ora 18.30 – PIANUL CU POEME
Recital extraordinar de muzică şi poezie
invitate: Ioana Lupaşcu – pian
Daniela Nane – actriţă
Opera Braşov

13 FEBRUARIE 2016
ora 19.00 – CONCERT SIMFONIC EXTRAORDINAR
dirijor: Ilarion Ionescu – Galaţi
solist: Florin Ionescu-Galaţi – vioară
Sala „Patria”

17 FEBRUARIE 2016
ora 17.00 – LES PETITS RIENS – Balet de W. A. Mozart
coregrafia şi regia: Nermina Damian şi Edina Papo
Opera Braşov

20 şi 21 FEBRUARIE 2016
ora 18.30 – Premiera AMADEUS – de Peter Shaffer
regia: Marcel Ţop
dirijor: Ciprian Teodoraşcu (Opera Naţională Bucureşti)
scenografia: Rodica Garştea, la pian: Ovidiu Mezei
Îşi dă concursul Cvartetul „Gaudeamus” al Filarmonicii
Braşov, Corul de copii „Unison”®, condus de dirijorul,
manager general George Dumitraşcu
Opera Braşov

27 FEBRUARIE 2016
ora 18.30 – NUNTA LUI FIGARO –de W.A. Mozart
dirijor: Traian Ichim, regia: Carmen Dobrescu
scenografia: Rodica Garştea
Opera Braşov

8 – 14 FEBRUARIE 2016

Love Story: Festivalul Filmelor de Dragoste
Braşov, 8 -14 februarie 2016, ediţia a II-a
organizator: Asociaţia Culturală Fanzin

8 FEBRUARIE 2016
Cele mai frumoase poveşti de dragoste
ora 18.30 – Gone with the Wind (1939)/Pe aripile vântului
regia: Victor Fleming, cu: Clark Gable, Vivien Leigh
Dramă, Război, Romantic, Dragoste
Sala „Patria” – Cinemateca
ora 19.00 -Avanpremiera Orizont (2015)
regia: Marian Crişan
cu: András Hatházi, Rodica Lazăr, Zsolt Bogdán
Dramă, Thriller,
Invitat special: Irina Margareta Nistor, Q and A după film !
Intrarea liberă !
Cinema One

9 FEBRUARIE 2016
ora 19.00 – Eveniment special
Chuck Norris vs Communism (2015)/
Chuck Norris versus communism
regia: Ilinca Călugăreanu
cu: Valentin Oncu, Irina Margareta Nistor, Dan
Chiorean, Ana Maria Moldovan
Documentar, Istoric
Sala „Patria” – Cinemateca
ora 19.00 – Begin Again (2013)/New York Melody
regia: John Carney
cu: Keira Knightley, Mark Ruffalo
Dramă, Muzical
Cinema One

ora 21.00 – Iubiri periculoase
9 1/2 Weeks (1986)/9 Săptămâni şi jumătate
regia: Adrian Lyne, cu: Mickey Rourke, Kim Basinger
Dramă
Sala „Patria” – Cinemateca

10 FEBRUARIE 2016
ora 19.00 – How to Be Single (2016)/
Cum să fii singur şi fericit
regia: Christian Ditter, cu: Dakota Johnson,
Alison Brie, Rebel Wilson, Leslie Mann
Comedie, Romantic
Cinema One

ora 19.00 – Dragoste pe portativ
Moulin Rouge! (2001)/Moulin Rouge!
regia: Baz Luhrmann, cu: Ewan McGregor, Nicole Kidman
Dramă, Muzical, Romantic, Dragoste
Sala „Patria” – Cinemateca

ora 21.00 – Iubiri periculoase
Fatal Attraction (1987)/Atracţie fatală
regia: Adrian Lyne
cu: Michael Douglas, Glenn Close
Dramă, Horror, Thriller
Sala „Patria” – Cinemateca

11 FEBRUARIE 2016
ora 19.00 – Fifty Shades of Grey (2015)/
Cincizeci de umbre ale lui Grey
regia: Sam Taylor-Johnson,
cu: Jamie Dornan, Dakota Johnson
Dramă, Romantic
Cinema One

ora 19.00 – Cele mai frumoase poveşti de dragoste
Casablanca (1942)/Casablanca
regia: Michael Curtiz
cu: Humphrey Bogart, Ingrid Bergman
Dramă, Război, Dragoste
Sala „Patria” – Cinemateca

ora 21.00 – Iubiri periculoase
Basic Instinct (1992)/Instinct primar
regia: Paul Verhoeven, cu: Michael Douglas, Sharon Stone
Dramă, Mister, Thriller
Sala „Patria” – Cinemateca

12 FEBRUARIE 2016
ora 19.00 – Pride and Prejudice and Zombies (2016)/
Mândrie, prejudecată şi zombi, regia: Burr Steers
cu: Matt Smith, Lily James, Lena Headey
Horror, Romantic, Thriller
Cinema One

ora 19.00 –Cele mai frumoase poveşti de dragoste
Romeo and Juliet (1968)/Romeo şi Julieta
regia: Franco Zeffirelli, Bob Calinescu
cu: Michael York, Laurence Olivier
Dramă, Romantic, Dragoste
Sala „Patria” – Cinemateca

ora 21.00 – Concert live Showdown Band
componenţă:
Jakab-Péter Izabella – Vocal ( X Factor Ungaria)
Florin Timbuc – Vocal (Vocea Romaniei )
Paduraru Vlad Stefan – Keyboard & Vocals (Quantic)
Előd Szabó – Sebők – Bass
Sütő „Soka”Ákos – Tobe (Fan&FusionCore)
Fritz – Guitar & Vocals (FusionCore)
Warehouse Pub (str. Lucian Blaga nr.8)

ora 21.30 – Iubiri periculoase
Crash (1996)/Terapie de şoc
regia: David Cronenberg,
cu: James Spader, Holly Hunter
Thriller, Aniversarea de 20 de ani!
Premiul Special la Juriului la festivalul de la Cannes
Interzis minorilor!
Sala „Patria” – Cinemateca

13 FEBRUARIE 2016
ora 11.00 – Matineu copii
Cinderella (2015)/Cenuşăreasa
regia: Kenneth Branagh
cu: Cate Blanchett, Richard Madden, Lily James
Aventuri, Dramă, Familie, Fantastic, Romantic
Dublat în limba română
Sala „Patria” – Cinemateca

ora 14.00 – A Long Way Down (2014)/
Adio, dar mai stau puţin
regia: Pascal Chaumeil, cu: Pierce Brosnan,
Imogen Poots, Aaron Paul, Toni Collette
Comedie, Dramă
Cinema One

ora 16.00 – I Give It a Year (2013)/Primul an de căsnicie
regia: Dan Mazer
cu: Anna Faris, Rose Byrne, Simon Baker, Rafe Spall
Comedie, Romantic, Dragoste
Cinema One

ora 17.00 – Cele mai frumoase poveşti de dragoste
Ghost (1990)/Fantoma mea iubită
regia: Jerry Zucker, cu: Patrick Swayze, Demi Moore
Comedie, Dramă, 2 premii Oscar
Sala „Patria” – Cinemateca

ora 18.00 – The Danish Girl (2015)/Daneza
regia: Tom Hooper
cu: Eddie Redmayne, Alicia Vikander
Biografic, Dramă
Cinema One

ora 20.00 – Iubiri periculoase
Romeo + Juliet (1996)/Romeo şi Julieta
regia: Baz Luhrmann
cu: Claire Danes, Leonardo DiCaprio
Gen film: Crimă, Dramă, Romantic, Dragoste
Sala „Patria” – Cinemateca

ora 20.30 – Sleeping with Other People (2015)/
Sexul, bată-l vina!, regia: Leslye Headland
cu: Jason Sudeikis, Alison Brie, Comedie
Cinema One

ora 21.00 – Concert live Anca Pârlea Band
Love Story Party
Warehouse Pub (str. Lucian Blaga nr.8)

14 FEBRUARIE 2016
ora 11.00 – Matineu copii
Beauty and the Beast (1991)/ Frumoasa şi bestia
regia: Kirk Wise, Gary Trousdale
cu: Robby Benson, Paige O’Hara
Animaţie, Familie, Fantastic, Muzical, Romantic, Dragoste
Dublat în limba română
Sala „Patria” – Cinemateca

ora 15.00 – She’s Funny That Way (2014) /Viaţa bate filmul
regia: Peter Bogdanovich, cu: Imogen Poots, Jennifer
Aniston, Owen Wilson, Kathryn Hahn, Rhys Ifans
Comedie, Dramă
Cinema One

ora 17.00 – The Age of Adaline (2015)/Secretul lui Adaline
regia: Lee Toland Krieger, cu: Blake Lively, Harrison Ford
Dramă, Romantic, Dragoste
Cinema One

ora 17.00 – Cele mai frumoase poveşti de dragoste
Pretty Woman (1990) /Frumuşica
regia: Garry Marshall, cu: Richard Gere, Julia Roberts
Comedie, Romantic, Dragoste
Sala „Patria” – Cinemateca

ora 19.15 – About Time (2013)/Era şi timpul!
regia: Richard Curtis
cu: Rachel McAdams, Domhnall Gleeson, Bill Nighy
Comedie, Dramă, SF
Cinema One

ora 20.00 – Cele mai frumoase poveşti de dragoste
Love Story (1970)/Love Story
regia: Arthur Hiller
cu: Ryan O’Neal, Ali MacGraw, Tommy Lee Jones
Dramă, Romantic, Dragoste
7 nominalizări la Oscar şi premiul Oscar pentru cea
mai bună muzică –Francis Lai, 5 premii Globul de Aur
Intrarea liberă pentru cupluri!
Sala „Patria” – Cinemateca

ora 21.45 – By the Sea (2015)/Pe malul mării
regia: Angelina Jolie
cu: Angelina Jolie, Brad Pitt
Dramă, Romantic
Cinema One

11 – 13 FEBRUARIE 2016

Festivalul de teatru WINTERACTING, ed. a III-a
Un eveniment cultural destinat tinerilor pasionaţi
de teatru din toată ţara, organizator: Interact Club Braşov
Centrul Cultural Reduta

MUZEE

1 – 7 FEBRUARIE 2016

orele 9.00 – 17.00 – Marţi – Duminică
Expoziţia: „Bărbaţi în arta textilă românească”
Muzeul de Artă Braşov

11 – 29 FEBRUARIE 2016

orele 9.00 – 17.00 – Marţi – Duminică
Expoziţia de fotografie germană: ARNO FISCHER
Vernisajul 11 februarie, ora 13:00,
organizatori: Institutul de Relaţii Externe, Stuttgart
în parteneriat cu Centrul Cultural German Braşov
Muzeul de Artă Braşov

1 – 29 FEBRUARIE 2016

orele 9.00 – 17.00 – Marţi – Duminică
Expoziţia temporară: „Sate contemporane din
România – tezaure vii”
Muzeul de Etnografie Braşov

orele 9.00 – 17.00 – Marţi – Duminică
Expoziţia temporară: „Arta lucrului manual”
Muzeul de Etnografie Braşov

1 – 29 FEBRUARIE 2016

orele 9.00 – 17.00 – Marţi – Duminică
Expoziţia temporară: „Pentru o istorie a
simbolurilor: tatuajul în România”
Muzeul Civilizaţiei Urbane a Braşovului

1 – 29 FEBRUARIE 2016

orele 9.00 – 17.00 – Luni şi Sâmbătă
orele 10.00 -17.00 – Marţi – Vineri
Expoziţia permanentă: „Istoria Familiei Mureşenilor”
Muzeul „Casa Mureşenilor” Braşov

17 – 29 FEBRUARIE 2016

orele 9.00 – 17.00 – Luni şi Sâmbătă
orele 10.00 -17.00 – Marţi – Vineri
Expoziţia temporară: „Poveştile arhivei”
Muzeul „Casa Mureşenilor” Braşov

1 – 29 FEBRUARIE 2016

Expoziţia permanentă: „Familia Baciu”
organizată de Muzeul „Casa Mureşenilor”
Luni şi Sâmbăta: 09.00 -17.00, Marţi – Vineri: 10.00 – 17.00
Casa Ştefan Baciu (strada Gh. Baiulescu nr. 9)

PROIECŢIE FILM

12 FEBRUARIE 2016

ora 20.00 – Cinemateca Librăria „Şt.O.Iosif”
Librăria „Şt. O. Iosif” Braşov

18 FEBRUARIE 2016

ora 17.30 – Cineclub francofon
organizator: Alianţa Franceză în parteneriat cu
Biblioteca Judeţeană „George Bariţiu” Braşov
Mansarda Casei Baiulescu

ALTE EVENIMENTE

4 FEBRUARIE 2016

Expoziţie,
organizator: Asociaţia Culturală „Apáczai Csere János”
Biserica reformată „Casa Speranţei”

5 – 28 FEBRUARIE 2016

ART tandem – Expoziţie de Artă şi Design
În program:
5 februarie ora 17.00 – Vernisaj;
12 februarie ora 19.00 – Recital 4TuneQuartet;
13 februarie ora 19.00 – Recital Luiza Zan;
19 februarie ora 19.00 – Portret Marina Drăghici;
20 februarie ora 19.00 – Recital Vlad Maistrovici &Diana Popescu;
26 februarie ora 19.00 – Prezentare video Rockstadt;
27 februarie ora 19.00 – Portret Sasha Mereţ
organizator: Depoul de Artă Urbană
Centrul Multicultural al Universităţii Transilvania din Braşov
(parter Rectorat UTBv)

8 FEBRUARIE 2016

ora 14.00 – Lansare de carte cu Mihai Nadin,
Editura Spandugino
Librăria „Şt. O. Iosif” Braşov

ora 16.00 – Lansare de carte Mihai Nadin
Mansarda Casei Baiulescu

9 FEBRUARIE 2016

ora 17.30 – Ciclu de dezbateri organizate de Alianţa
Franceză Braşov şi Lectoratul francez Braşov în
parteneriat cu Biblioteca Judeţeană „George Bariţiu” Braşov
despre „Le paysage audio-visual français et roumain”
Tema întâlnirii: Les émissions culturelles
Mansarda Casei Baiulescu

ora 18.00 – Lansare de carte: „Tratat de pedagogie
universală”, Facultatea de Psihologie şi Ştiinţele
Educaţiei a Univesităţii „Transilvania” din Braşov
Librăria „Şt. O. Iosif” Braşov

14 FEBRUARIE 2016

ora 19.00 – Spectacol de flamenco – jazz, Lucas Molina& Band
Acest spectacol dezvoltă într-un mod inedit şi fascinant,
unde tradiţionalul dans flamenco adaptează diferite stiluri
complementare precum jazz, soul, muzica orientală, muzica
pop-dance şi chiar şi R’n’B, în colaborare cu diferiţi artişti
români şi străini.
Centrul Cultural Reduta

18 FEBRUARIE 2016

Clubul Pensionarilor, prezentare de carte Fekete Vincze
organizatori: UDMR Organizaţia Judeţeană Braşov şi
Asociaţia Culturală „Apáczai Csere János”
Biserica reformată „Casa Speranţei”

19 FEBRUARIE 2016

ora 14.00 – Lansare de carte: „Dimensiunea PSI” Volumul 2
de dr. Ovidiu – Dragoş Argeşanu, Editura Dao Psi
Librăria „Şt. O. Iosif” Braşov

24 şi 25 FEBRUARIE 2016

ora 19.00 – Spectacolul „De vorbă cu Emma”
după texte de Vitali Cipileaga
versiunea scenică şi regia: Daniela Bularca
cu: Daniela Burlaca, Nicu Ţurcanu, Iurie Gologan,
Cristian Perepeliuc şi Vasile Cauia
Centrul Cultural Reduta

25 FEBRUARIE 2016

Expoziţie patchwork cu Sólyom Melinda
organizator: Asociaţia Culturală „Apáczai Csere János”
Biserica reformată „Casa Speranţei”

26 FEBRUARIE 2016

ora 18.00 – Club de lectură
Librăria „Şt. O. Iosif” Braşov

27 FEBRUARIE 2016

orele 10.30 şi 12.00 – Şezătoare „Întâlnire cu ia”
moderator: Natalia Perianu
Biblioteca Judeţeană „George Bariţiu” Braşov
(Sala mare de lectura)

Calendar cultural Ianuarie 2016

TEATRU

 

6 IANUARIE 2016

 

ora 19.00 - POVESTIRI ALESE

de Donald Margulies, regia: Vlad Zamfirescu,

decorul: Bogdan Spătaru, costumele: Maria Tache

Teatrul „Sică Alexandrescu” Braşov - Sala Studio

7 IANUARIE 2016

 

ora 19.00 – UN BILET SPRE FERICIRE - de Spiró György

regia: Diana Lupescu, scenografia: Luana Drăgoescu

Teatrul „Sică Alexandrescu” Braşov - Sala Studio

 

8 IANUARIE 2016

 

ora 19.00 – PRIVEŞTE ÎNAPOI CU MÂNIE - de John Osborne

regia: Vladimir Anton, scenografia: Tudor Prodan

Teatrul „Sică Alexandrescu” Braşov - Sala Studio

 

9 IANUARIE 2016

 

orele 10.30 şi 12.00 – MOTANUL ÎNCĂLŢAT

regia: de Valentin Dobrescu

regia artistică şi scenografia: Valentin Dobrescu

Teatrul Arlechino Braşov

 

ora 19.00 - FANTEZIILE SEXUALE ALE SOŢULUI MEU

APROAPE CĂ M-AU ÎNNEBUNIT – de John Tobias

regia: Şerban Puiu, decorul: Mihai Mădescu,

costumele: Luana Drăgoiescu

Teatrul „Sică Alexandrescu” Braşov

 

10 IANUARIE 2016

 

orele 10.30 şi 12.00 – CINE A FURAT FULGII DE NEA?

regia: Georgeta Lozinca

scenografia: Ildiko Luckacsy

muzica: Zeno Apostolache

Teatrul Arlechino Braşov

 

ora 11.00 - SCUFIŢA ROŞIE

scenografia: Tomos Tünde

regia: Silvian Duică

prezentat de Teatrul Strada

Cinema One

 

ora 19.00 DESPRE IUBIRE LA OM

dramatizare de Niculae Urs după

povestirea Marfă vie de A.P. Cehov

regia:Alexandru Dabija

scenografia: Cosmin Ardeleanu

Teatrul „Sică Alexandrescu” Braşov

 

12 IANUARIE 2016

 

ora 19.00 - AUTO - de Ernesto Caballero

regia: Sorin Militaru, scenografia: Cristian Marin

Teatrul „Sică Alexandrescu” Braşov - Sala Studio

 

13 IANUARIE 2016

 

ora 19.00 - AUTO - de Ernesto Caballero

regia: Sorin Militaru, scenografia: Cristian Marin

Teatrul „Sică Alexandrescu” Braşov - Sala Studio

 

ora 19.00 - OLENKA – de Vasili Sigarev

regia: Sânziana Stoican

scenografia: Valentin Vârlan

Teatrul „Sică Alexandrescu” Braşov - Sala Studio

 

14 IANUARIE 2016

 

ora 19.00 - TREI FEMEI ÎNALTE – de Edward Albee

regia: Sânziana Stoican, scenografia: Valentin Vârlan

Teatrul „Sică Alexandrescu” Braşov - Sala Studio

15 IANUARIE 2016

 

ora 19.00 - NIŞTE FETE – de Neil LaBute

regia: Gelu Colceag, scenografia: Ştefan Caragiu

Teatrul „Sică Alexandrescu” Braşov

 

16 IANUARIE 2016

 

orele 10.30 şi 12.00 CAPRA CU TREI IEZI

de Ion Agachi

regia artistică: Liviu Steciuc

scenografia: Manuela Zaharie

Teatrul Arlechino Braşov

 

17 IANUARIE 2016

 

orele 10.30 şi 12.00 ALADIN ŞI LAMPA FERMECATĂ

regia: Gheorghe Balint

scenografia: Mihai Pastramagiu

Teatrul Arlechino Braşov

 

ora 11.00 – ALADIN

regia: Silvian Duică

scenografia: Iulian Ene

prezentat de Teatrul Strada

Cinema One

 

ora 19.00 - UN CUPLU CIUDAT – de Neil Simon

regia: Adrian Iclenzan, decorul: Mihai Mădescu

costumele: Luana Drăgoescu

Teatrul „Sică Alexandrescu” Braşov

 

19 IANUARIE 2016

 

ora 19.00 – UN BILET SPRE FERICIRE - de Spiró György

regia: Diana Lupescu, scenografia: Luana Drăgoescu

Teatrul „Sică Alexandrescu” Braşov - Sala Studio

 

20 IANUARIE 2016

 

ora 19.00 - CEL DE LÂNGĂ TINE – de David Lindsay -Abaire

regia: Vlad Zamfirescu, scenografia: Bogdan Spătaru

Teatrul „Sică Alexandrescu” Braşov - sala  Studio

 

21 IANUARIE 2016

 

ora 19.00 – PRIVEŞTE ÎNAPOI CU MÂNIE - de John Osborne

regia: Vladimir Anton, scenografia: Tudor Prodan

Teatrul „Sică Alexandrescu” Braşov - Sala Studio

ora 19.00 - 4 FEMEI LA POLIŢIE

regia: Sorin Misiriantu, cu: Dorina Roman

prezentat de Teatrul Particular

Piaţa Enescu nr. 2

 

22 IANUARIE 2016

 

ora 19.00 – JOCUL DRAGOSTEI ŞI AL ÎNTÂMPLĂRII

de Marivaux

regia: Liviu Lucaci, scenografia: Rodica Ştirbu

Teatrul „Sică Alexandrescu” Braşov

 

23 IANUARIE 2016

 

orele 10.30 şi 12.00 POVESTIRI DE BUZUNAR

de Liviu Steciuc

regia artistică:Liviu Steciuc

scenografia: Simo Enikö

Teatrul Arlechino Braşov

 

ora 19.00 – CU INIMA ÎN PUNGĂ – de John Cariani

regia: Adrian Iclenzan, scenografia: Bogdan Spătaru

Teatrul „Sică Alexandrescu” Braşov

 

24 IANUARIE 2016

 

orele 10.30 şi 12.00 – RIDICHEA URIAŞĂ

de Delia Gavliţchi

regia: Delia Gavliţchi, scenariul: Alexandra Băcanu

scenografia: Marian Sandu, muzica: Corina Sârbu

Teatrul Arlechino Braşov

 

ora 11.00 – FATA SĂRACULUI CEA ISTEAŢĂ

regia: Silvian Duică

scenografia: Daniel Roşca

prezentat de Teatrul Strada

Cinema One

 

ora 19.00 Avanpremiera – DANSÂND ÎN NOAPTE

de Patrick Ellsworth, regia: Vlad Massaci,

scenografie, light design, concept şi realizare video:

Andu Dumitrescu, coregrafia: Andrea Gavriliu

Teatrul „Sică Alexandrescu” Braşov

 

26 IANUARIE 2016

 

ora 19.00 - COPILUL PROBLEMĂ – de George F. Walker

regia: Adrian Iclenzan

scenografia: Bogdan Spătaru

Teatrul „Sică Alexandrescu” Braşov - Sala Studio

 

27 IANUARIE 2016

 

ora 19.00AUTOSTRADA - de Neil LaBute

spectacol de: Adrian Iclenzan

Teatrul „Sică Alexandrescu” Braşov - Sala Studio

 

28 IANUARIE 2016

 

ora 19.00 - TREI FEMEI ÎNALTE – de Edward Albee

regia: Sânziana Stoican, scenografia: Valentin Vârlan

Teatrul „Sică Alexandrescu” Braşov - Sala Studio

 

ora 19.00 DOUĂ SURORI MORTALE

adaptare după There O’clock de Ana – Maria Bamberger

regia: Dorina Roman

cu: Dorina Roman şi Mona Codreanu

prezentat de Teatrul Particular

Piaţa Enescu nr. 2

 

29 IANUARIE 2016

 

ora 19.00 - ABSINT – de Magda Fertacz

regia: Claudiu Goga, scenografia: Lia Dogaru

Teatrul „Sică Alexandrescu” Braşov

 

30 IANUARIE 2016

 

orele 10.30 şi 12.00 – SCUFIŢA ROŞIE  

de Valentin Dobrescu

regia artistică şi scenografia: Valentin Dobrescu

muzica: Alin Macovei Moraru

Teatrul Arlechino Braşov

 

ora 19.00 JAKE ŞI FEMEILE LUI – de Neil Simon

regia: Petre Bokor

scenografie: Clara Labancz

asistent scenografie: Eliza Labancz

Teatrul „Sică Alexandrescu” Braşov

 

31 IANUARIE 2016

 

orele 10.30 şi 12.00 –AVENTURILE LUI CHILLI RAMIREZ

de Ioan Gyuri Pascu, regia: Attila Vizauer

scenografia: Mihai Pastramagiu

muzica: Ioan Gyuri Pascu

Teatrul Arlechino Braşov

ora 11.00 – MUZICANŢII DIN BREMEN

regia: Silvian Duică

scenografia: Daniel Roşca

prezentat de Teatrul Strada

Cinema One

 

ora 19.00 - FAZANUL – de Georges Feydeau

regia: Cristian Hadji – Culea, decorul: Ştefan Caragiu,

costumele: Liliana Cenean, coregrafia: prof. Doina

Enache şi Csongor Kicsi

Teatrul „Sică Alexandrescu” Braşov

CONCERTE

 

13 IANUARIE  2016

 

ora 17.00 – Recitalul de la ora 5 susţinut

de artişti ai Operei Braşov

Muzeul „Casa Mureşenilor” Braşov

 

20 IANUARIE  2016

 

ora 17.00 – Recitalul de la ora 5 susţinut

de artişti ai Operei Braşov

Muzeul „Casa Mureşenilor” Braşov

 

27 IANUARIE  2016

 

ora 17.00 – Recitalul de la ora 5 susţinut

de artişti ai Operei Braşov

Muzeul „Casa Mureşenilor” Braşov

SALA PATRIA

 

1 IANUARIE 2016

 

ora 19.00 - CONCERT CARITABIL DE ANUL NOU

prezentat de I. Ionescu – Galaţi şi artiştii orchestrei

simfonice a Filarmonicii Braşov, un dar oferit din

suflet pentru beneficiarii Centrului Rezidenţial

pentru Vârstnici Maria

dirijor: I. Ionescu – Galaţi

Sala „Patria”

 

6 IANUARIE 2016

 

orele 18.00 şi 20.00 Concert surpriză de Anul Nou

cu Kamerata Kronstdt

invitaţi speciali: Leontina Văduva şi Robert Nagy

Sala „Patria”

 

14 IANUARIE 2016

 

ora 19.00 - CONCERT SIMFONIC EXTRAORDINAR

„O rază te’nalţă, un cîntec te duce”

organizat de Filarmonica Braşov

dirijor: Cristian Oroşanu

invitat: Ion Caramitru – actor

Sala „Patria”

 

21 IANUARIE 2016

 

ora 19.00 - CONCERT SIMFONIC

dirijor: Iulian Rusu

solişti: Trio Contraste compus din:

            Ion Bogdan Ştefănescu – flaut

            Sorin Petrescu – pian

            Doru Roman – percuție

Sala „Patria”

 

27 IANUARIE 2016

 

ora 18.30 - Recital cameral

Demeter Attila – trombon

Tarcsi Szabolcs – corn

Sala „Patria”- Sala Muzicii de Cameră

 

28 IANUARIE 2016

 

ora 19.00 - CONCERT SIMFONIC EXTRAORDINAR

dirijor: Tiberiu Soare

solist: Horia Mihail – pian

Sala „Patria”

 

29 IANUARIE 2016

 

ora 18.00 - CONCERT SIMFONIC

susţinut de studenţii Facultăţii de Muzică

din cadrul Universităţii Transilvania din Braşov

Sala „Patria”

OPERA

 

15 IANUARIE 2016

 

ora 18.30 – BĂRBIERUL DIN SEVILLA - de G. Rossini

dirijor: Dorel Munteanu

regizor: Carmen Dobrescu

Opera Braşov

 

17 IANUARIE 2016

 

ora 18.30 – VÂNZĂTORUL DE PĂSĂRI - de C. Zeller

dirijor: Traian Ichim

regizor: Carmen Dobrescu

Opera Braşov

 

20 IANUARIE 2016

 

ora 11.00 – VITRINA CU PERSONAJE

Spectacol – lecţie pentru copii

regia: Anda Tăbăcaru–Hogea

la pian: Simona Patriche

Opera Braşov

 

23 IANUARIE 2016

 

ora 18.30 – MADAMA BUTTERFLY – de G. Puccini

dirijor: Traian Ichim

regia: Anda Tăbăcaru–Hogea

Opera Braşov

 

30 IANUARIE 2016

 

ora 18.30 – TRUBADURUL – de G. Verdi

dirijor: Tiberiu Soare

regia: Anda Tăbăcaru–Hogea

Opera Braşov

 

MUZEE

 

4 – 29 IANUARIE 2016

 

orele 9.00 – 17.00 - Luni – Sâmbătă

orele 10.00 -17.00 – Marţi – Vineri                               

Alături de expoziţia permanentă

„Istoria Familiei Mureşenilor”

şi expoziţia temporară

„REMBRANDT@BRAŞOV”

Colecţia de gravuri Eugène Dutuit.

Muzeul „Casa Mureşenilor” Braşov

5 – 31 IANUARIE 2016

 

orele 9.00 – 17.00 - Marţi – Duminică

Expoziţia: „Bărbaţi în arta textilă românească”

Muzeul de Artă Braşov

 

2 – 31 IANUARIE  2016

 

orele 9.00 – 17.00 - Marţi – Duminică

Expoziţia temporară: „Sate contemporane din

România – tezaure vii”

Muzeul de Etnografie Braşov

 

orele 9.00 – 17.00 - Marţi – Duminică

Expoziţia temporară: „Arta lucrului manual”

Muzeul de Etnografie Braşov

 

2 – 31 IANUARIE  2016

 

orele 9.00 – 17.00 - Marţi – Duminică

Expoziţia temporară: „Pentru o istorie a

simbolurilor: tatuajul în România”

Muzeul Civilizaţiei Urbane a Braşovului

 

PROIECŢIE FILM

 

21 IANUARIE 2016

 

ora 17.30 - Cineclub francofon:

„La Trahison”/Trădarea

(coproducţie franco-belgiană, 2005) ,

un film de Philippe Faucon, cu: Vincent

Martinez, Cyril Troley, Ahmed Berrhama

organizator: Alianţa Franceză Braşov

Casa Baiulescu (Mediateca Francofonă)

 

ALTE EVENIMENTE

 

12 IANUARIE 2016

 

ora 17.30 - Ciclu de dezbateri organizate de Alianţa

Franceză Braşov  şi Lectoratul francez Braşov în

parteneriat cu Biblioteca Judeţeană George Bariţiu Braşov

despre „Le paysage audio-visual français et roumain”

Tema întâlnirii: Les séries TV

Mansarda Casei Baiulescu

Seminar despre redactarea unei solicitări de finanțare nerambursabilă pentru proiecte culturale

Consorțiul Cultural Corona organizează miercuri, 20 ianuarie 2016, orele 10.00-14.00, la Facultatea de Litere Brașov, B-dul Eroilor 25, sala TP 8 (Sala „Gheorghe Crăciun”), un seminar dedicat modalității de redactare a unei solicitări de finanțare nerambursabilă pentru proiecte culturale.
Acest seminar este adresat tuturor operatorilor și artiștilor brașoveni interesați să obțină finanțare nerambursabilă pentru proiecte culturale, cu accent pe oportunitățile locale de finanțare oferite de Primăria Municipiului Brașov și Consiliul Județean Brașov.
Lectorul invitat este Valer Rus, manager a 15 proiecte culturale finanțate de Administrația Fondului Cultural Național și Primăria Municipiului Brașov.
Toți cei interesați sunt rugați să trimită o scrisoare electronică de confirmare a participării la adresa consortiulculturalcorona@gmail.com
Participarea la seminar este gratuită!

Linie de finanțare a Primăriei Municipiului Brașov pentru proiecte culturale

Primăria Municipiului Braşov a lansat sesiunea depunerii de proiecte culturale care vor fi cofinanţate de la bugetul local în anul 2016.

Până pe 8 februarie 2016, data limită a depunerii, artiştii, instituţiile publice de cultură, ONG-urile şi persoanele juridice de drept privat care desfăşoară activităţi culturale pot solicita finanţare pentru proiecte culturale, conform Ghidului Solicitantului. După această dată vor începe procedurile de selecţie.

Toată documentaţia necesară este disponibilă pe site-ul Primăriei:http://brasovcity.ro/index.php?ck=14

Premiile Anului 2015 în Cultură la Brașov

De astăzi puteți face nominalizările Dumneavoastră la Premiile Anului 2015 în Cultură la Brașov. Avem o categorie nouă – Debut, și o nouă modalitate de constituire a juriului.

Regulament
Art. 1. Consorțiul Cultural Corona organizează Premiile Anului în Cultură la Brașov, eveniment menit să confere recunoaștere publică celor mai valoroase evenimente și producții cultural artistice dintr-un an calendaristic.
Art. 2. Categoriile competiției PAC Brașov sunt următoarele: Cartea anului, Proiectul muzical al anului, Expoziția anului, Proiectul cultural al anului, Concertul anului, Spectacolul teatral al anului, Festivalul anului, Organizația culturală a anului, Debut, Personalitatea culturală a anului.
Art. 3. Nominalizările la aceste categorii pot fi făcute de persoane fizice sau juridice cu activitate în domeniul cultural. Nominalizările se fac în scris, în format electronic, la adresa de poștă electronică consortiulculturalcorona@gmail.com
Art. 4. Nominalizările trebuie să conțină următoarele informații: Nume/Denumire organizație, Denumire proiect, Scurtă descriere – concept, perioadă, activități, beneficiari, impact, rezultate (maxim o pagină), Martor foto/video (link adresă site), Dosar de presă (link bază de date online). Lista finală de nominalizări va fi stabilită de Consorțiul Cultural Corona.
Art. 5. Dosarele de nominalizare vor prezenta proiecte, persoane sau organizații din intervalul 1 ianuarie 2015 – 1 februarie 2016.
Art. 6. Jurizarea se face de către un grup de specialiști și oameni de cultură din afara Brașovului, care vor proveni din uniunile de creație și asociațiile profesionale recunoscute: Uniunea Teatrală din România UNITER, Uniunea Artiștilor Plastici din România UAP, Uniunea Compozitorilor și Muzicologilor din România UCMR, Asociația Națională a Bibliotecilor Publice din România ANBPR, Rețeaua Națională a Muzeelor din România RNMR, Uniunea Arhitecților din România UAR, Uniunea Scriitorilor din România. Președinția juriului va fi asigurată de un reprezentant al Consorțiului, fără drept de vot. Fiecare membru al juriului va trimite notele sale prin poștă electronică, notele vor fi cuprinse între 1 și 5, 5 fiind nota maximă. Secretariatul jurizării va fi asigurat de Consorțiul Cultural Corona. Fiecare nominalizare va fi notată, iar câștigătorul la fiecare categorie va organizația, persoana sau proiectul care va întruni media aritmetică cea mai mare a tuturor notelor acordate de membrii juriului.
Art. 7. Jurizarea se face în primele două săptămâni din luna februarie.
Art. 8. Gala Premiilor Anului în Cultură va avea loc în a treia zi de vineri din luna februarie a anului 2016.

Nominalizările la Premiile anului 2014 în cultură la Brașov

PREMIILE ANULUI 2014 ÎN CULTURĂ LA BRAȘOV

NOMINALIZĂRI

Cartea anului 2014

Legende, basme şi poveşti din Şcheii Braşovului şi de pe alte plaiuri româneşti, editată de Biblioteca Județeană ”George Barițiu”

Sf. Constantin Brâncoveanu şi Braşovul, autor Vasile Oltean

Albumul Braşov, atmosfera, arhitectură şi spaţiu urban, autor dr. arh. Teofil Mihăilescu

O să mă știi de undeva, autor Petronela Rotar

Conștiința tragică eminesciană, autor Bianca Osnaga

Firul alb, autor Andrei Bodiu

Nervi, autor Laurențiu Ciprian Tudor

Seria de autor Gheorghe Crăciun lansată în 2014 la editura Cartea Românească

Monografia Teatrului SICĂ ALEXANDRESCU, autor Constantin Paraschivescu

Proiectul muzical al anului 2014

Concertul Ascultaţi colindul îngerilor, ediția a III-a

Musica Coronensis la Ateneu

Orchestra de cameră Kamerata Kronstadt, stagiune permanentă la sala Patria

Stagiunea de concerte a Universității Transilvania, Inaugurarea primei ediții

Festivalul Internațional de Muzică de Cameră – ”Marile serate muzicale”

Expoziția anului 2014

Expoziţia comemorativă – Constantin Brâncoveanu şi Braşovul – 300 ani

Expoziţia retrospectivă Friedrich Miess (1854-1935)

Caligrafie şi pictură figurativă. Costume renascentiste, organizată de Fundația Forum ARTE la Muzeul Civilizației Urbane

Expoziţia Fotodocumentară Permanentă din Biserica Neagră

Fotografia – între album de familie şi document istoric

Tradiții școlare brașovene. Liceul Andrei Șaguna și Johannes Honterus

Expoziția Käthe Kollwitz, găzduită de Muzeul de Artă

In memoriam Ioan Sorin Apan, găzduită de Muzeul Casa Mureșenilor

ARS SCRIBENDI. Caligrafie şi pictură figurativă, costume renascentiste – 2 artiste braşovene Renate Mildner-Müller, Edith (Mildner) Schlandt

Proiectul cultural al anului 2014

De la Gutenberg la Mureşianu – proiect de reconstituire a unei tipografii istorice

Promovarea Braşovului în străinătate prin conferinţe interdisciplinare şi expoziţii. Ediţia 2014, organizat de Asociația GIL Corona și Ordinul Arhitecților din România, filiala Brașov-Harghita-Covasna

Târgul Internaţional de Carte şi Muzică Libris Braşov

Conferințele Șaguna

BRASOV JAZZ & BLUES FESTIVAL 2014, organizat de Asociația Culturală FANZIN Brașov

Serile Facultății de Litere

Excelență Culturală Academica la Brașov, ediția 2014

Lansare Centrul de excelență pentru mentorat, creativitate și performanță – ”Mihaela Ursuleasa”

Concertul anului 2014

Patimile după Ioan, organizat în Biserica Neagră în Vinerea Mare

O seară cu … Anatoly

Halle Percussion Ensemble – concert de percuție

Luiza Zan și Peter Sarik în concert, organizat de Depoul de Artă Urbană Brașov

Țara Surâsului, operetă, premiera anului la Opera Brașov

Concertul Horia Mihail de inaugurare a pianului Steinway – la inaugurarea stagiunii de concerte a Universității Transilvania

Spectacolul teatral al anului 2014

Pflegefall (Caz de îngrijire permanentă), jucat de ansamblul de teatru Duo Bastet

Sunt un clovn, organizată de Unpahar.ro & Atelierul de teatru”Nebun și Rege” & Asociația Culturală KunSTadt

Olenka de Vasili Sigarev

Festivalul anului 2014

Festivalul Musica Barcensis, ediţia a V-a

Festivalul Musica Coronensis, ediţia a XII-a

Festivalul de Carte şi Muzică

Dracula film: horror and fantasy festival, organizat de Asociația Culturală Fanzin Brașov

Festivalul Internațional de Operă, Operetă și Balet, ediția a XII-a, desfășurat la Opera Brașov în perioada 1-30 noiembrie 2014

Festivalul Studențesc al Muzicii de Cameră „Brassovia”, 3-6 decembrie la Aula universității

Festivalul Etnovember, editia a XVI-a

Festivalul Internaţional de Folclor “Garofiţa Pietrei Craiului”, ediţia a VIII-a

Festivalul de Dramaturgie Contemporană, ediţia a XXV-a

Organizația culturală a anului 2014

Fundaţia pentru Cultură şi Patrimoniu Forum ARTE

Muzeul Casa Mureşenilor Braşov

Asociaţia Libris Cultural

Asociația Visum

Opera Brașov

Facultatea de Litere a Universității Transilvania din Brașov

Centrul Cultural Reduta

Personalitatea culturală a anului 2014

Steffen Schlandt

Andrei Bodiu

Calendarul cultural ianuarie 2015

EVENIMENTELE SĂPTĂMÂNII 5 – 11 IANUARIE 2015

TEATRU

4 IANUARIE 2015

ora 10.30 -AVENTURILE LUI OAC OAC – de Silvian Duică
un spectacol de Silvian Duică, prezentat de Teatrul Strada
Aula Magna a Univ. Spiru Haret (str. Turnului 7)

orele 10.30 şi 12.00 – ALBĂ CA ZĂPADA – de Liviu Steciuc
regia: Liviu Steciuc, scenografia: Simo Enikö
Teatrul Arlechino Braşov

10 IANUARIE 2015

ora 10.30 – MOTANUL ÎNCĂLŢAT
de Valentin Dobrescu
regia artistică şi scenografia – Valentin Dobrescu
Teatrul Arlechino Braşov

ora 19.00 – FAZANUL – de Georges Feydeau
regia: Cristian Hadji – Culea, decorul: Ştefan Caragiu,
costumele: Liliana Cenean, coregrafia: prof. Doina
Enache şi Csongor Kicsi
Teatrul „Sică Alexandrescu” Braşov

11 IANUARIE 2015

ora 10.30 – JACK ŞI VREJUL DE FASOLE
de Silvian Duică, după o poveste irlandeză
regia: Silvian Duică, scenografia: Iulian Ene
prezentat de Teatrul Strada
Aula Magna a Univ. Spiru Haret (str. Turnului 7)

orele 10.30 şi 12.00 – MICA VRĂJITOARE – de Liviu Steciuc
regia artistică: Liviu Steciuc
scenografia : Eustaţiu Gregorian
Teatrul Arlechino Braşov

MUZEE

15 DECEMBRIE 2014 – 11 IANUARIE 2015

orele 9.00 – 17.00 – Marţi – Duminică
„Târgul de Crăciun”
Muzeul de Etnografie Braşov

3 – 31 IANUARIE 2015

orele 9.00 – 17.00 – Marţi – Duminică
Expoziţia „Artă şi istorie în colecţia Muzeului de Artă Braşov”
Muzeul de Artă Braşov

3 – 31 IANUARIE 2015

orele 9.00 – 17.00 – Marţi – Duminică
Expoziţia temporară „Broderie săsească transilvăneană” din colecţia lui Szöcs Karoly
Muzeul de Etnografie Braşov

3 – 31 IANUARIE 2015

orele 9.00 – 17.00 – Marţi – Duminică
Expoziţia temporară: „Recuperări, Restituiri, Restaurări”
Muzeul Civilizaţiei Urbane a Braşovului

3 – 31 IANUARIE 2015

Expoziţia temporară: „Fotografia între album de familie
şi document istoric”
Luni – Sâmbăta: 10.00 – 17.00, Marţi – Vineri: 9.00 – 17.00
Muzeul „Casa Mureşenilor” Braşov

PROIECŢIE FILM

5 IANUARIE 2015

ora 20.00 – Seara Filmului European
Nuovo Cinema Paradiso (Italia, 1988)
regia: Giuseppe Tornatore
cu: Philippe Noiret, Salvatore Cascio, Enzo Cannavale
Premiul Oscar şi premiul Globul de Aur pentru cel
mai bun film străin, premiul Juriului de la Cannes
Dramă, 5 premii BAFTA
Sala „Patria”- Cinemateca

6 IANUARIE 2015

ora 20.00 – Seara filmului asiatic
Oldboy (Coreea de sud, 2003)
regia: Park Chan-wook, cu: Min-sik Choi, Ji-tae Yu
Marele premiu la festivalul de la Cannes
Cel mai bun scenariu și cel mai bun film – Fantasporto
Dramă, thriller, cel mai bun film – Sitges, Interzis minorilor !
Sala „Patria”- Cinemateca

7 IANUARIE 2015

ora 20.00 – Seara Doc and Roll
Şcoala de rock/The School of Rock (SUA, 2003)
regia: Richard Linklater, cu: Jack Black, Joan Cusack, Mike White
Comedie, muzică
Nominalizat la Globul de aur pentru cel mai bun actor: Jack Black
Sala „Patria”- Cinemateca

8 IANUARIE 2015

ora 20.00 – Comedy Classics
Războiul lui Charlie Wilson/ Charlie Wilson’s War (SUA, 2007)
regia: Mike Nichols, cu: Tom Hanks, Julia Roberts, Philip Seymour Hoffman
Comedie dramatică, Nominalizat la premiul Oscar şi Globul de Aur pentru cel mai bun actor în rol secundar: Philip Seymour Hoffman
In memoriam Mike Nichols. In memoriam Philip Seymour Hoffman
Sala „Patria”- Cinemateca

9 IANUARIE 2015

ora 20.00 – Film Cult – Insomnia (SUA,2002)
regia: Christopher Nolan, cu: Al Pacino, Robin Williams, Hilary Swank
Thriller, dramă
In memoriam Robin Williams
Sala „Patria”- Cinemateca

10 IANUARIE 2015

ora 11.00 – Matineu copii – Prinţesa şi Broscoiul
The Princess and the Frog (SUA, 2010)
regia: Ron Clements, John Musker
Animaţie, dublat în limba română
Sala „Patria”- Cinemateca

ora 17.00 – Mari actori – Silkwood (SUA, 1983)
regia: Mike Nichols, cu: Meryl Streep, Kurt Russell, Cher
Dramă, biografic, In memoriam Mike Nichols
5 nominalizări la premiul Oscar, Globul de Aur pentru cea mai bună actriţă în rol secundar – Cher
Sala „Patria”- Cinemateca

ora 19.00 – Mari regizori
Desprinderea/Taking Off (SUA, 1971)
regia: Milos Forman, cu: Lynn Carlin, Buck Henry, Georgia Engel
Comedie dramatică
Marele premiu al juriului la festivalul de la Cannes 1971
Sala „Patria”- Cinemateca

11 IANUARIE 2015

ora 11.00 – Matineu copii – Best of Disney
Cartea Junglei /The Jungle Book (SUA, 1967)
regia: Wolfgang Reitherman
Animaţie, dublat în limba română
Sala „Patria”- Cinemateca

ora 17.00 – Golden Classics
Draga mea Clementine/My Darling Clementine (SUA, 1946)
regia: John Ford, cu: Henry Fonda, Linda Darnell, Victor Mature
Dramă, western, 4 nominalizări la Oscar
Sala „Patria”- Cinemateca

ora 19.00 – Seara de Oscar – Boyhood (SUA, 2014)
regia: Richard Linklater, cu: Ellar Coltrane, Patricia Arquette, Ethan Hawke
Dramă, favoritul premiilor Oscar 2015
5 nominalizări la Globul de Aur
Sala „Patria”- Cinemateca

ALTE EVENIMENTE

5 IANUARIE 2015

ora 17.30 – Turul Franţei în 12 săptămâni
Activitatea nr.1 – Région Centre et Pays de la Loire
Prezentare şi dialog interactiv cu un vorbitor nativ: Adèle Gousset, lector de limba franceză
Organizatori: Alianţa Franceză Braşov, Lectoratul Francez din Braşov şi Biblioteca Judeţeană George Bariţiu
Mansarda Casei Baiulescu

Gala Premiilor Anului 2014 în Cultură la Brașov

Consorțiul Cultural Corona organizează Gala Premiilor Anului 2014 în Cultură la Brașov, eveniment care va avea loc în luna ianuarie 2015. În vederea identificării celor mai valoroase proiecte și organizații culturale ale anului care se încheie vă rugăm să înaintați propunerile Dumneavoastră pentru următoarele categorii:
1. Cartea anului 2014
2. Proiectul muzical al anului 2014
3. Expoziția anului 2014
4. Proiectul cultural al anului 2014
5. Concertul anului 2014
6. Spectacolul teatral al anului 2014
7. Festivalul anului 2014
8. Organizația culturală a anului 2014
9. Personalitatea culturală a anului 2014 la Brașov.
Fiecare organizație sau persoană fizică are dreptul să facă o nominalizare la fiecare din cele 9 categorii. Nominalizările trebuie să conțină următoarele date:
1. Nume/Denumire organizație
2. Denumire proiect
3. Scurtă descriere – concept, perioadă, activități, beneficiari, impact, rezultate (maxim o pagină)
4. Martor foto/video
5. Dosar de presă
Toate nominalizările se trimit prin poșta electronică la adresa consortiulculturalcorona@gmail.com până la data de 23 ianuarie 2015.
Juriul va fi format din personalități recunoscute ale mediului cultural brașovean. Premiile vor fi anunțate într-o adunare generală festivă a Consorțiului care va avea loc în luna ianuarie 2015.
Consiliul Director

 

Asociația Consorțiul Cultural Corona înregistrată în registrul unic al Asociațiilor și Fundațiilor cu nr. 16152/A/2014. CIF 33063528

Piața Sfatului nr. 25 Brașov cod 500025

www.consortiulcorona.ro

https://www.facebook.com/ConsortiulCulturalCorona

Cont Unicredit Tiriac Bank IBAN RO71 BACX 0000 0009 5336 8001

Procedura aderare noi membri

  • Persoanele juridice care doresc sa dobandeasa calitatea de asociat in Asociatia “Consortiul Cultural Corona”, vor depune, conform Statutului, la sediul asociatiei o cerere de adeziune, insotita de:

  • Hotararea Consiliului de Administratie/Consiliului Director/Adunarii Generale privind acceptul aderarii la asociatie;

  • Hotarare/Decizie/act normativ de infiintare a persoanei juridice. Pentru asociatii/fundatii actul constitutiv, statutul, incheierea sedintei camerei de consiliu privind acordarea personalitatii juridice, certificat de inscriere a personei juridice fara scop patrimonial, certificat constatator; orice alte documente care fac dovada infiintarii persoanei juridice;

  • Hotararea/Decizia privind numirea in functie a reprezentantului legal al persoanei juridice;

  • Certificat de inregistrare fiscal;

  • Certificat de inregistrare eliberat de Oficiul Registrului Comertului, dupa caz;

  • Regulamentul de Organizare si Functionare, dupa caz;

  • Copie C.I. reprezentant legal al persoanei juridice;

  • Certificat de cazier fiscal.

Contact

Piața Sfatului 25 Brașov 500025

Telefon 0751066477

Fax 0268477864

consortiulculturalcorona@gmail.com