Calendar cultural Ianuarie 2016

TEATRU

 

6 IANUARIE 2016

 

ora 19.00 - POVESTIRI ALESE

de Donald Margulies, regia: Vlad Zamfirescu,

decorul: Bogdan Spătaru, costumele: Maria Tache

Teatrul „Sică Alexandrescu” Braşov - Sala Studio

7 IANUARIE 2016

 

ora 19.00 – UN BILET SPRE FERICIRE - de Spiró György

regia: Diana Lupescu, scenografia: Luana Drăgoescu

Teatrul „Sică Alexandrescu” Braşov - Sala Studio

 

8 IANUARIE 2016

 

ora 19.00 – PRIVEŞTE ÎNAPOI CU MÂNIE - de John Osborne

regia: Vladimir Anton, scenografia: Tudor Prodan

Teatrul „Sică Alexandrescu” Braşov - Sala Studio

 

9 IANUARIE 2016

 

orele 10.30 şi 12.00 – MOTANUL ÎNCĂLŢAT

regia: de Valentin Dobrescu

regia artistică şi scenografia: Valentin Dobrescu

Teatrul Arlechino Braşov

 

ora 19.00 - FANTEZIILE SEXUALE ALE SOŢULUI MEU

APROAPE CĂ M-AU ÎNNEBUNIT – de John Tobias

regia: Şerban Puiu, decorul: Mihai Mădescu,

costumele: Luana Drăgoiescu

Teatrul „Sică Alexandrescu” Braşov

 

10 IANUARIE 2016

 

orele 10.30 şi 12.00 – CINE A FURAT FULGII DE NEA?

regia: Georgeta Lozinca

scenografia: Ildiko Luckacsy

muzica: Zeno Apostolache

Teatrul Arlechino Braşov

 

ora 11.00 - SCUFIŢA ROŞIE

scenografia: Tomos Tünde

regia: Silvian Duică

prezentat de Teatrul Strada

Cinema One

 

ora 19.00 DESPRE IUBIRE LA OM

dramatizare de Niculae Urs după

povestirea Marfă vie de A.P. Cehov

regia:Alexandru Dabija

scenografia: Cosmin Ardeleanu

Teatrul „Sică Alexandrescu” Braşov

 

12 IANUARIE 2016

 

ora 19.00 - AUTO - de Ernesto Caballero

regia: Sorin Militaru, scenografia: Cristian Marin

Teatrul „Sică Alexandrescu” Braşov - Sala Studio

 

13 IANUARIE 2016

 

ora 19.00 - AUTO - de Ernesto Caballero

regia: Sorin Militaru, scenografia: Cristian Marin

Teatrul „Sică Alexandrescu” Braşov - Sala Studio

 

ora 19.00 - OLENKA – de Vasili Sigarev

regia: Sânziana Stoican

scenografia: Valentin Vârlan

Teatrul „Sică Alexandrescu” Braşov - Sala Studio

 

14 IANUARIE 2016

 

ora 19.00 - TREI FEMEI ÎNALTE – de Edward Albee

regia: Sânziana Stoican, scenografia: Valentin Vârlan

Teatrul „Sică Alexandrescu” Braşov - Sala Studio

15 IANUARIE 2016

 

ora 19.00 - NIŞTE FETE – de Neil LaBute

regia: Gelu Colceag, scenografia: Ştefan Caragiu

Teatrul „Sică Alexandrescu” Braşov

 

16 IANUARIE 2016

 

orele 10.30 şi 12.00 CAPRA CU TREI IEZI

de Ion Agachi

regia artistică: Liviu Steciuc

scenografia: Manuela Zaharie

Teatrul Arlechino Braşov

 

17 IANUARIE 2016

 

orele 10.30 şi 12.00 ALADIN ŞI LAMPA FERMECATĂ

regia: Gheorghe Balint

scenografia: Mihai Pastramagiu

Teatrul Arlechino Braşov

 

ora 11.00 – ALADIN

regia: Silvian Duică

scenografia: Iulian Ene

prezentat de Teatrul Strada

Cinema One

 

ora 19.00 - UN CUPLU CIUDAT – de Neil Simon

regia: Adrian Iclenzan, decorul: Mihai Mădescu

costumele: Luana Drăgoescu

Teatrul „Sică Alexandrescu” Braşov

 

19 IANUARIE 2016

 

ora 19.00 – UN BILET SPRE FERICIRE - de Spiró György

regia: Diana Lupescu, scenografia: Luana Drăgoescu

Teatrul „Sică Alexandrescu” Braşov - Sala Studio

 

20 IANUARIE 2016

 

ora 19.00 - CEL DE LÂNGĂ TINE – de David Lindsay -Abaire

regia: Vlad Zamfirescu, scenografia: Bogdan Spătaru

Teatrul „Sică Alexandrescu” Braşov - sala  Studio

 

21 IANUARIE 2016

 

ora 19.00 – PRIVEŞTE ÎNAPOI CU MÂNIE - de John Osborne

regia: Vladimir Anton, scenografia: Tudor Prodan

Teatrul „Sică Alexandrescu” Braşov - Sala Studio

ora 19.00 - 4 FEMEI LA POLIŢIE

regia: Sorin Misiriantu, cu: Dorina Roman

prezentat de Teatrul Particular

Piaţa Enescu nr. 2

 

22 IANUARIE 2016

 

ora 19.00 – JOCUL DRAGOSTEI ŞI AL ÎNTÂMPLĂRII

de Marivaux

regia: Liviu Lucaci, scenografia: Rodica Ştirbu

Teatrul „Sică Alexandrescu” Braşov

 

23 IANUARIE 2016

 

orele 10.30 şi 12.00 POVESTIRI DE BUZUNAR

de Liviu Steciuc

regia artistică:Liviu Steciuc

scenografia: Simo Enikö

Teatrul Arlechino Braşov

 

ora 19.00 – CU INIMA ÎN PUNGĂ – de John Cariani

regia: Adrian Iclenzan, scenografia: Bogdan Spătaru

Teatrul „Sică Alexandrescu” Braşov

 

24 IANUARIE 2016

 

orele 10.30 şi 12.00 – RIDICHEA URIAŞĂ

de Delia Gavliţchi

regia: Delia Gavliţchi, scenariul: Alexandra Băcanu

scenografia: Marian Sandu, muzica: Corina Sârbu

Teatrul Arlechino Braşov

 

ora 11.00 – FATA SĂRACULUI CEA ISTEAŢĂ

regia: Silvian Duică

scenografia: Daniel Roşca

prezentat de Teatrul Strada

Cinema One

 

ora 19.00 Avanpremiera – DANSÂND ÎN NOAPTE

de Patrick Ellsworth, regia: Vlad Massaci,

scenografie, light design, concept şi realizare video:

Andu Dumitrescu, coregrafia: Andrea Gavriliu

Teatrul „Sică Alexandrescu” Braşov

 

26 IANUARIE 2016

 

ora 19.00 - COPILUL PROBLEMĂ – de George F. Walker

regia: Adrian Iclenzan

scenografia: Bogdan Spătaru

Teatrul „Sică Alexandrescu” Braşov - Sala Studio

 

27 IANUARIE 2016

 

ora 19.00AUTOSTRADA - de Neil LaBute

spectacol de: Adrian Iclenzan

Teatrul „Sică Alexandrescu” Braşov - Sala Studio

 

28 IANUARIE 2016

 

ora 19.00 - TREI FEMEI ÎNALTE – de Edward Albee

regia: Sânziana Stoican, scenografia: Valentin Vârlan

Teatrul „Sică Alexandrescu” Braşov - Sala Studio

 

ora 19.00 DOUĂ SURORI MORTALE

adaptare după There O’clock de Ana – Maria Bamberger

regia: Dorina Roman

cu: Dorina Roman şi Mona Codreanu

prezentat de Teatrul Particular

Piaţa Enescu nr. 2

 

29 IANUARIE 2016

 

ora 19.00 - ABSINT – de Magda Fertacz

regia: Claudiu Goga, scenografia: Lia Dogaru

Teatrul „Sică Alexandrescu” Braşov

 

30 IANUARIE 2016

 

orele 10.30 şi 12.00 – SCUFIŢA ROŞIE  

de Valentin Dobrescu

regia artistică şi scenografia: Valentin Dobrescu

muzica: Alin Macovei Moraru

Teatrul Arlechino Braşov

 

ora 19.00 JAKE ŞI FEMEILE LUI – de Neil Simon

regia: Petre Bokor

scenografie: Clara Labancz

asistent scenografie: Eliza Labancz

Teatrul „Sică Alexandrescu” Braşov

 

31 IANUARIE 2016

 

orele 10.30 şi 12.00 –AVENTURILE LUI CHILLI RAMIREZ

de Ioan Gyuri Pascu, regia: Attila Vizauer

scenografia: Mihai Pastramagiu

muzica: Ioan Gyuri Pascu

Teatrul Arlechino Braşov

ora 11.00 – MUZICANŢII DIN BREMEN

regia: Silvian Duică

scenografia: Daniel Roşca

prezentat de Teatrul Strada

Cinema One

 

ora 19.00 - FAZANUL – de Georges Feydeau

regia: Cristian Hadji – Culea, decorul: Ştefan Caragiu,

costumele: Liliana Cenean, coregrafia: prof. Doina

Enache şi Csongor Kicsi

Teatrul „Sică Alexandrescu” Braşov

CONCERTE

 

13 IANUARIE  2016

 

ora 17.00 – Recitalul de la ora 5 susţinut

de artişti ai Operei Braşov

Muzeul „Casa Mureşenilor” Braşov

 

20 IANUARIE  2016

 

ora 17.00 – Recitalul de la ora 5 susţinut

de artişti ai Operei Braşov

Muzeul „Casa Mureşenilor” Braşov

 

27 IANUARIE  2016

 

ora 17.00 – Recitalul de la ora 5 susţinut

de artişti ai Operei Braşov

Muzeul „Casa Mureşenilor” Braşov

SALA PATRIA

 

1 IANUARIE 2016

 

ora 19.00 - CONCERT CARITABIL DE ANUL NOU

prezentat de I. Ionescu – Galaţi şi artiştii orchestrei

simfonice a Filarmonicii Braşov, un dar oferit din

suflet pentru beneficiarii Centrului Rezidenţial

pentru Vârstnici Maria

dirijor: I. Ionescu – Galaţi

Sala „Patria”

 

6 IANUARIE 2016

 

orele 18.00 şi 20.00 Concert surpriză de Anul Nou

cu Kamerata Kronstdt

invitaţi speciali: Leontina Văduva şi Robert Nagy

Sala „Patria”

 

14 IANUARIE 2016

 

ora 19.00 - CONCERT SIMFONIC EXTRAORDINAR

„O rază te’nalţă, un cîntec te duce”

organizat de Filarmonica Braşov

dirijor: Cristian Oroşanu

invitat: Ion Caramitru – actor

Sala „Patria”

 

21 IANUARIE 2016

 

ora 19.00 - CONCERT SIMFONIC

dirijor: Iulian Rusu

solişti: Trio Contraste compus din:

            Ion Bogdan Ştefănescu – flaut

            Sorin Petrescu – pian

            Doru Roman – percuție

Sala „Patria”

 

27 IANUARIE 2016

 

ora 18.30 - Recital cameral

Demeter Attila – trombon

Tarcsi Szabolcs – corn

Sala „Patria”- Sala Muzicii de Cameră

 

28 IANUARIE 2016

 

ora 19.00 - CONCERT SIMFONIC EXTRAORDINAR

dirijor: Tiberiu Soare

solist: Horia Mihail – pian

Sala „Patria”

 

29 IANUARIE 2016

 

ora 18.00 - CONCERT SIMFONIC

susţinut de studenţii Facultăţii de Muzică

din cadrul Universităţii Transilvania din Braşov

Sala „Patria”

OPERA

 

15 IANUARIE 2016

 

ora 18.30 – BĂRBIERUL DIN SEVILLA - de G. Rossini

dirijor: Dorel Munteanu

regizor: Carmen Dobrescu

Opera Braşov

 

17 IANUARIE 2016

 

ora 18.30 – VÂNZĂTORUL DE PĂSĂRI - de C. Zeller

dirijor: Traian Ichim

regizor: Carmen Dobrescu

Opera Braşov

 

20 IANUARIE 2016

 

ora 11.00 – VITRINA CU PERSONAJE

Spectacol – lecţie pentru copii

regia: Anda Tăbăcaru–Hogea

la pian: Simona Patriche

Opera Braşov

 

23 IANUARIE 2016

 

ora 18.30 – MADAMA BUTTERFLY – de G. Puccini

dirijor: Traian Ichim

regia: Anda Tăbăcaru–Hogea

Opera Braşov

 

30 IANUARIE 2016

 

ora 18.30 – TRUBADURUL – de G. Verdi

dirijor: Tiberiu Soare

regia: Anda Tăbăcaru–Hogea

Opera Braşov

 

MUZEE

 

4 – 29 IANUARIE 2016

 

orele 9.00 – 17.00 - Luni – Sâmbătă

orele 10.00 -17.00 – Marţi – Vineri                               

Alături de expoziţia permanentă

„Istoria Familiei Mureşenilor”

şi expoziţia temporară

„REMBRANDT@BRAŞOV”

Colecţia de gravuri Eugène Dutuit.

Muzeul „Casa Mureşenilor” Braşov

5 – 31 IANUARIE 2016

 

orele 9.00 – 17.00 - Marţi – Duminică

Expoziţia: „Bărbaţi în arta textilă românească”

Muzeul de Artă Braşov

 

2 – 31 IANUARIE  2016

 

orele 9.00 – 17.00 - Marţi – Duminică

Expoziţia temporară: „Sate contemporane din

România – tezaure vii”

Muzeul de Etnografie Braşov

 

orele 9.00 – 17.00 - Marţi – Duminică

Expoziţia temporară: „Arta lucrului manual”

Muzeul de Etnografie Braşov

 

2 – 31 IANUARIE  2016

 

orele 9.00 – 17.00 - Marţi – Duminică

Expoziţia temporară: „Pentru o istorie a

simbolurilor: tatuajul în România”

Muzeul Civilizaţiei Urbane a Braşovului

 

PROIECŢIE FILM

 

21 IANUARIE 2016

 

ora 17.30 - Cineclub francofon:

„La Trahison”/Trădarea

(coproducţie franco-belgiană, 2005) ,

un film de Philippe Faucon, cu: Vincent

Martinez, Cyril Troley, Ahmed Berrhama

organizator: Alianţa Franceză Braşov

Casa Baiulescu (Mediateca Francofonă)

 

ALTE EVENIMENTE

 

12 IANUARIE 2016

 

ora 17.30 - Ciclu de dezbateri organizate de Alianţa

Franceză Braşov  şi Lectoratul francez Braşov în

parteneriat cu Biblioteca Judeţeană George Bariţiu Braşov

despre „Le paysage audio-visual français et roumain”

Tema întâlnirii: Les séries TV

Mansarda Casei Baiulescu