Currently browsing category

Noutăți

Premiile Anului 2018 în Cultură la Brașov

Consorțiul Cultural Corona organizează a cincea ediție a evenimentului „Premiile Anului în Cultură la Brașov” – PAC 2018. De astăzi se lansează apelul de nominalizări la Premiile culturale pentru Brașov, pentru anul 2018. De asemenea, Consorțiul Cultural Corona intenționează să redacteze o evaluare proprie despre performanțele domeniului cultural din Brașov, cu scopul de a semnala împlinirile și nevoile acestui sector. În felul acesta, sperăm să oferim viziunea Consorțiului pentru cultura Brașovului.

Regulament pentru „Premiile Anului în Cultură la Brașov” – PAC 2018.
Art. 1. Consorțiul Cultural Corona organizează Premiile Anului în Cultură la Brașov, eveniment menit să confere recunoaștere publică celor mai valoroase evenimente și producții cultural artistice dintr-un an calendaristic.
Art. 2. Categoriile competiției PAC Brașov sunt următoarele: Cartea anului, Expoziția anului, Spectacolul teatral al anului, Spectacolul de dans/performance al anului, Concertul anului, Festivalul anului, Proiectul cultural al anului, Proiectul literar al anului, Proiectul muzical al anului, Debut, Afișul cultural al anului, Organizația culturală a anului.

Art. 3. Nominalizările la aceste categorii pot fi făcute de persoane fizice sau juridice cu activitate în domeniul cultural. Nominalizările se fac în scris, în format electronic, în formularul https://goo.gl/forms/iVUame2uulY1ohR12 până la data de 8 februarie 2019.

Art. 4. Nominalizările vor conține următoarele informații: Nume/Denumire organizație, Denumire proiect, Scurtă descriere – concept, perioadă, activități, beneficiari, impact, rezultate (maxim o pagină), Martor foto/video (link transfer) şi Dosar de presă – opțional (link bază de date online). Cele trei rubrici finale se vor cere obligatoriu la proiectele alese pe lista finală supusă jurizării şi nu sunt absolut necesare în etapa de nominalizare. Lista finală de nominalizări va fi stabilită de Consorțiul Cultural Corona.
Art. 5. Dosarele de nominalizare vor prezenta proiecte, persoane sau organizații cu activitate în intervalul 1 ianuarie 2018 – 31 decembrie 2018.
Art. 6. Jurizarea se face prin vot public și vot al juriului de evaluatori invitați din afara Brașovului. Votul publicului se va realiza prin sondaj online, iar votul juriului prin notare cu note de la 1 la 5, 5 reprezentând nota maximă. Ponderea fiecărei jurizări reprezintă 50% din nota finală.
Art. 7. Jurizarea se va face în intervalul 8 – 25 februarie 2019.
Art. 8. Gala Premiilor Anului în Cultură va avea loc în 27 februarie 2019 la Centrul Multicultural al Universității „Transilvania” Brașov.

Consiliul Director

Mara Oprișiu
dr. Ruxandra Nazare
dr. Adrian Lăcătuș
dr. Radu Popica
dr. Steffen Schlandt

Brașov

22 ianuarie 2019

Premiile Anului 2017 în Cultură la Brașov

Premiile Anului 2017 în Cultură la Brașov

Consorțiul Cultural Corona organizează a patra ediție a evenimentului „Premiile Anului în Cultură la Brașov” – PAC 2017. De astăzi puteți face nominalizările Dumneavoastră la Premiile Anului 2017 în Cultură la Brașov.

Regulament
Art. 1. Consorțiul Cultural Corona organizează Premiile Anului în Cultură la Brașov, eveniment menit să confere recunoaștere publică celor mai valoroase evenimente și producții cultural artistice dintr-un an calendaristic.
Art. 2. Categoriile competiției PAC Brașov sunt următoarele: Cartea anului, Afișul cultural al anului, Proiectul muzical al anului, Expoziția anului, Proiectul cultural al anului, Concertul anului, Spectacolul teatral al anului, Festivalul anului, Organizația culturală a anului, Debut.
Art. 3. Nominalizările la aceste categorii pot fi făcute de persoane fizice sau juridice cu activitate în domeniul cultural. Nominalizările se fac în scris, în format electronic, în formularul https://goo.gl/forms/3ZghCwDb3mhUNFIl2 până la data de 8 februarie 2018.
Art. 4. Nominalizările trebuie să conțină următoarele informații: Nume/Denumire organizație, Denumire proiect, Scurtă descriere – concept, perioadă, activități, beneficiari, impact, rezultate (maxim o pagină), Martor foto/video (link transfer), Dosar de presă – opțional (link bază de date online). Lista finală de nominalizări va fi stabilită de Consorțiul Cultural Corona.
Art. 5. Dosarele de nominalizare vor prezenta proiecte, persoane sau organizații cu activitate în intervalul 1 ianuarie 2017 – 31 decembrie 2017.
Art. 6. Jurizarea se face prin vot public și vot al juriului de evaluatori invitați din afara Brașovului. Votul publicului se va realiza prin sondaj online iar votul juriului prin notare cu note de la 1 la 5, 5 reprezentând nota maximă. Ponderea fiecărei jurizări reprezintă 50% din nota finală.
Art. 7. Jurizarea se va face în intervalul 8-26 februarie 2018.
Art. 8. Gala Premiilor Anului în Cultură va avea loc în 26 februarie 2018 la Centrul Multicultural al Universității „Transilvania” Brașov.

Consiliul Director
Mara Oprișiu
Dr. Adrian Lăcătuș
Dr. Valer Rus
Dr. Steffen Schlandt
Brașov
22 ianuarie 2018

Premiile Anului 2016 în Cultură la Brașov

În 28 februarie 2017, la Centrul Multicultural al Universității Transilvania, Consorțiul Cultural Corona a decernat Premiile Anului 2016 în Cultură la Brașov. Un juriu format din personalități ale artei contemporane și ale managementului cultural din afara Brașovului, și anume Tiberiu Alexa, directorul Muzeul de Artă Baia Mare, Iulia Popovici, critic de teatru și arte performative de la săptămânalul „Observator cultural”, și Anna Maria Popa, directorul teatrului „Andrei Mureșanu” din Sfântu Gheorghe, au stabilit, alături de publicul brașovean, ale cărui opțiuni au avut în acest an o pondere de 50%, câștigătorii la următoarele nouă categorii: Cartea anului, Concertul anului, Debut, Expoziția anului, Proiectul muzical al anului, Proiectul cultural al anului, Spectacolul teatral al anului, Festivalul anului și Organizația culturală a anului.
Dintre cele 48 de personalități, evenimente și organizații culturale nominalizate, au fost desemnați următorii câștigători:
Cartea anului – Mihai Ignat, Toți privesc înainte. Patru comedii amare;
Concertul anului – It’s a long way to Transylvania, Centrul Muzical al Universității Transilvania;
Debut – Kruhnen Musik Halle, Rockstadt;
Expoziția anului – Arta brașoveană interbelică, Muzeul de Artă Brașov;
Proiectul muzical al anului – Brașov Jazz&Blues Festival, Asociaţia culturală FANZIN;
Proiectul cultural al anului – Istoria la persoana I, Muzeul „Casa Mureșenilor” Braşov;
Spectacolul teatral al anului – Metamorphose, Teatrul Arlechino Braşov;
Festivalul anului – Musica Coronensis, Biserică Evanghelică C.A. din Braşov;
Organizaţia culturală a anului – Centrul Multicultural al Universităţii Transilvania

Gala Premiilor Anului în Cultură la Brașov a fost organizată în acest an cu sprijinul Coresi Shopping Resort.

Cultura

Premiile Anului 2016 în Cultură la Brașov

De astăzi puteți face nominalizările Dumneavoastră la Premiile Anului 2016 în Cultură la Brașov.

Regulament
Art. 1. Consorțiul Cultural Corona organizează Premiile Anului 2016 în Cultură la Brașov, eveniment menit să confere recunoaștere publică celor mai valoroase evenimente și producții cultural artistice dintr-un an calendaristic.
Art. 2. Categoriile competiției PAC Brașov sunt următoarele: Cartea anului, Proiectul muzical al anului, Expoziția anului, Proiectul cultural al anului, Concertul anului, Spectacolul teatral al anului, Festivalul anului, Organizația culturală a anului, Debut, Personalitatea culturală a anului.
Art. 3. Nominalizările la aceste categorii pot fi făcute de persoane fizice sau juridice cu activitate în domeniul cultural.
Art. 4. Nominalizările vor fi efectuate electronic la adresa https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLSdZwv8esDY1n-Yzm2_yu1-zC5t6EZddxUPHTCP11d9kGJbFlA/viewform?c=0&w=1
Art. 5. Dosarele de nominalizare vor prezenta proiecte, persoane sau organizații din intervalul 1 inuarie 2016 – 31 ianuarie 2017.
Art. 6. Jurizarea va fi mixtă și se va face de către un grup de specialiști și oameni de cultură din afara Brașovului, care vor proveni din uniunile de creație și asociațiile profesionale recunoscute. Președinția juriului va fi asigurată de un reprezentant al Consorțiului, fără drept de vot. Fiecare membru al juriului va trimite notele sale prin poștă electronică, notele vor fi cuprinse între 1 și 5, 5 fiind nota maximă. Secretariatul jurizării va fi asigurat de Consorțiul Cultural Corona. Fiecare nominalizare va fi notată, iar câștigătorul la fiecare categorie va organizația, persoana sau proiectul care va întruni media aritmetică cea mai mare a tuturor notelor acordate de membrii juriului.
Art. 7. Perioada de depunere a dosarelor este 1-15 februarie 2017. Jurizarea se face în a treia săptămână din luna februarie.
Art. 8. Nominalizările vor putea fi votate și de către public, votul publicului va conta în proporție de 50% în decizia finală.

Art. 9. Gala Premiilor Anului în Cultură va avea loc în ultima săptămână din luna februarie a anului 2017, la Centrul Multicultural al Universității Transilvania Brașov.

Group Of Happy Multi-Ethnic People Holding Letters Forming Train

Training gratuit pentru proiecte culturale cu finanțare nerambursabilă

Consorțiul Cultural Corona organizează miercuri, 18 ianuarie 2017, orele 10.00-14.00, la Facultatea de Litere Brașov, B-dul Eroilor 25, sala TP 8 (Sala „Gheorghe Crăciun”), un seminar dedicat modalității de redactare a unei solicitări de finanțare nerambursabilă pentru proiecte culturale.
Acest seminar este adresat tuturor operatorilor și artiștilor brașoveni interesați să obțină finanțare nerambursabilă pentru proiecte culturale, cu accent pe oportunitățile locale de finanțare oferite de Primăria Municipiului Brașov și Consiliul Județean Brașov.
Lectorul invitat este Valer Rus, manager a peste 15 proiecte culturale finanțate de Administrația Fondului Cultural Național și Primăria Municipiului Brașov.
Toți cei interesați sunt rugați să trimită o scrisoare electronică de confirmare a participării la adresa consortiulculturalcorona@gmail.com
Participarea la seminar este gratuită!

openletter1_1_49

Scrisoare deschisă către Primăria Municipiului Brașov

Către Primăria Municipiului Brașov

În atenția domnului primar George Scripcaru

În speranța unei comunicări active între Primărie și mediul cultural local, benefice în sensul ridicării calității actului cultural și al impactului investițiilor în cultură, reprezentanții mediului cultural brașovean, reuniți în și în jurul Consorțiului Cultural Corona, reprezentând instituții de cultură, ONG-uri, artiști și organizatori individuali de evenimente, vă solicită un punct de vedere oficial cu privire la următoarele probleme identificate de către mai multe organizații sau persoane fizice active în domeniu:

1. Cum intenționați să implicați reprezentanții mediului cultural în realizarea evenimentelor de interes cultural major ale comunității, precum Zilele Brașovului? Pînă acum, comunitatea artistică și culturală brașoveană reprezintă mai degrabă un public pasiv la evenimente organizate fără consultare și care reflectă prea puțin specificul creativ al Brașovului și diversitatea publicului local.

2. Cum intenționați să puneți în aplicare angajamentele asumate în campania pentru alegerile locale din iunie 2016 cu privire la crearea de soluții sistemice pentru managementul integrat al culturii și turismului la Brașov?

3. Când veți organiza consultarea publică pentru modul de alocare în continuare a resurselor financiare ale programului de finanțare pentru proiecte culturale?

4. Cum și când se va rezolva în mod civilizat problema cronică a afișajului public stradal pentru evenimentele culturale ale orașului?

5. Veți relua anual sondajul de opinie cu privire la consumul cultural la Brașov, necesar pentru recalibrarea (adaptarea) ofertei culturale?

6. Cine se va ocupa de implementarea strategiei culturale a Braşovului, un document asumat de Primărie?

Brașov

16 noiembrie 2016

Semnatari

Alina Floroi, Asociația Laborazon

Valer Rus, Muzeul „Casa Mureșenilor” Brașov

Mara Oprişiu, Asociaţia KunSTadt

Ionuț Constantin, Fernet Blues Company

Roxana Florescu, Centrul Cultural German Brasov

Steffen Schlandt, Fundatia Forum ARTE/ organist Biserica Neagră

Alexandru Vereș, Actor / Inginer in Telecomunicatii

Vladimir Țăroi, artist

Adrian Lăcătuș, Facultatea de Litere Brașov

Comisie consultativa Primarie-Consortiu

Azi, 19 iulie 2016, membrii Consiliului Director al Consortiului Cultural Corona au initiat o noua intalnire cu reprezentantii Primariei Municipiului Brasov, prin viceprimar Mihai Costel, in vederea instituirii unui mecanism transparent de comunicare intre administratia locala si comunitatea culturala brasoveana.

Intr-o prima faza se va constitui o comisie bilaterala Primarie-mediu cultural, care sa initieze consultarile si dezbaterile publice privitoare la problemele majore ale culturii brasovene.

Pe termen scurt si mediu vor fi avute in vedere infiintarea unei unitati de management cultural integrat – responsabila cu implementarea Strategiei Culturale a Brasovului, imbunatatirea si diversificarea liniilor de finantare nerambursabila pentru proiecte culturale, participarea intregii comunitati la organizarea evenimentelor majore – Zilele Brasovului.IMG_4277

2% PENTRU CULTURĂ

Dacă vrei să redirecționezi 2% din impozitul tău pe profit pentru susținerea culturii la Brașov, completează acest formular și trimite-l la ANAF. Mullțumim!

Denumire asociație: Asociația Consorțiul Cultural Corona

CIF: 33063528

Cont IBAN: IBAN RO71 BACX 0000 0009 5336 8001

 

formular230-2

Starea culturii la Brasov – scrisoare pentru candidati

În urma unei dezbateri interne din cadrul comunității culturale brașovene au fost identificate
principalele noastre probleme în cultură, respectiv posibile soluții, pe care le propunem candidaților la alegerile locale din 5 iunie 2016. Subliniem disponibilitatea membrilor asociației Consorțiul Cultural Corona pentru implicare în dezvoltarea comunității noastre prin politici culturale novatoare și participative. Citiți și participați la demersul nostru!

http://consortiulcorona.ro/wp-content/uploads/2016/05/Starea-Culturii.pdf

 

Calendar cultural Aprilie 2016

TEATRU

1 APRILIE 2016

ora 19.00 – SECTORUL S – de Emanuel Pârvu
regia: Emanuel Pârvu, scenografia: Bogdan Spătaru
Teatrul „Sică Alexandrescu” Braşov – Sala Studio

2 APRILIE 2016

orele 10.30 şi 12.00 – ALBĂ CA ZĂPADA – de Liviu Steciuc
regia: Liviu Steciuc
scenografia: Simo Enikö
Teatrul Arlechino Braşov

ora 11.00 – SCUFIŢA ROŞIE repovestită
regia: Silvian Duică
prezentat de Teatrul Strada
Cinema One

ora 19.00 – JAKE ŞI FEMEILE LUI – de Neil Simon
regia: Petre Bokor, scenografie: Clara Labancz
asistent scenografie: Eliza Labancz
Teatrul „Sică Alexandrescu” Braşov

3 APRILIE 2016

orele 10.30 şi 12.00 – MOTANUL ÎNCĂLŢAT
de Valentin Dobrescu
regia artistică şi scenografia: Valentin Dobrescu
Teatrul Arlechino Braşov

ora 19.00 – FAZANUL – de Georges Feydeau
regia: Cristian Hadji – Culea, decorul: Ştefan Caragiu,
costumele: Liliana Cenean, coregrafia: prof. Doina
Enache şi Csongor Kicsi
Teatrul „Sică Alexandrescu” Braşov

8 APRILIE 2016

ora 19.00 – TREI FEMEI ÎNALTE – de Edward Albee
regia: Sânziana Stoican, scenografia: Valentin Vârlan
Teatrul „Sică Alexandrescu” Braşov – Sala Studio

9 APRILIE 2016

orele 10.30 şi 12.00 – RIDICHEA URIAŞĂ – de Delia Gavliţchi
regia: Delia Gavliţchi
scenariul:Alexandra Băcanu
scenografia: Marian Sandu
muzica: Corina Sârbu
Teatrul Arlechino Braşov

ora 11.00 – ALADIN
regia: Silvian Duică
scenografia: Iulian Ene
prezentat de Teatrul Strada
Cinema One

ora 19.00 – UN CUPLU CIUDAT- de Neil Simon
regia: Adrian Iclenzan, decorul: Mihai Mădescu
costumele: Luana Drăgoescu
Teatrul „Sică Alexandrescu” Braşov

10 APRILIE 2016

orele 10.30 şi 12.00 – RĂŢUŞCA CEA URÂTĂ
de Valentin Dobrescu
regia artistică şi scenografia: Valentin Dobrescu
Teatrul Arlechino Braşov

ora 17.30 – Premiera – METAMORPHOSE
Spectacol experiment nonverbal de animaţie-obiecte,
păpuşi şi dans; recomandat tinerilor peste 12 ani!
regia: Georgeta Lozincă
scenografia: Ildiko Luckacsy
coregrafia: Cristina Iuşan
muzica: Zeno Apostolache Kiss
Teatrul Arlechino Braşov

ora 19.00 – CU INIMA ÎN PUNGĂ – de John Cariani
regia: Adrian Iclenzan, scenografia: Bogdan Spătaru
Teatrul „Sică Alexandrescu” Braşov

11 APRILIE 2016

ora 11.00 – FATA SĂRACULUI CEA ISTEAŢĂ
regia: Silvian Duică
scenografia: Daniel Roşca
prezentat de Teatrul Strada
Cinema One

12 APRILIE 2016

ora 20.00 – UN ALTFEL DE CABARET – premieră absolută
regia: Anca Sigartău , concept muzical: Manuela Cara
scenografia: Imelda Manu , decoruri: Tudor Creţu
coregrafia: Doina Botiş ,costume: Tania Popa
Light design: Roxana Docan şi George Jipa
cu: Cosmin Selesi, Aurelian Temişan, Ozana Barabancea
Tania Popa, Doina Botiş, Anca Sigartau, Alexandra Velniciuc
Corina Danila, Manuela Cara, Monica Davidescu
Prezentat de Teatrul
Centrul Cultural Reduta

14 APRILIE 2016

ora 19.00 – COPILUL PROBLEMĂ – de George F. Walker
regia: Adrian Iclenzan, scenografia: Bogdan Spătaru
Teatrul „Sică Alexandrescu” Braşov – Sala Studio

15 APRILIE 2016

ora 19.00 – POVESTIRI ALESE
de Donald Margulies, regia: Vlad Zamfirescu,
decorul: Bogdan Spătaru, costumele: Maria Tache
Teatrul „Sică Alexandrescu” Braşov – Sala Studio

16 APRILIE 2016

orele 10.30 şi 12.00 – PUNGUŢA CU DOI BANI
de Ştefan Dedu Farca, o conceptie regizorală a
colectivului de actori ai Teatrului Arlechino
Teatrul Arlechino Braşov

ora 11.00 – FATA SĂRACULUI CEA ISTEAŢĂ
regia: Silvian Duică
scenografia: Daniel Roşca
prezentat de Teatrul Strada
Cinema One

ora 19.00 – PRIVEŞTE ÎNAPOI CU MÂNIE – de John Osborne
regia: Vladimir Anton, scenografia: Tudor Prodan
Teatrul „Sică Alexandrescu” Braşov – Sala Studio

17 APRILIE 2016

orele 10.30 şi 12.00 – MICA VRĂJITOARE – de Liviu Steciuc
regia artistică: Liviu Steciuc
scenografia: Eustaţiu Gregorian
Teatrul Arlechino Braşov

ora 19.00 – FANTEZIILE SEXUALE ALE SOŢULUI MEU
APROAPE CĂ M-AU ÎNNEBUNIT – de John Tobias
regia: Şerban Puiu, decorul: Mihai Mădescu,
costumele: Luana Drăgoiescu
Teatrul „Sică Alexandrescu” Braşov

19 APRILIE 2016

ora 19.30 – OMUL CU MÂRŢOAGA
după George Ciprian, regia: dan Tudor
cu: Dan Tudor, Marius Bodochi, Alina Chivulescu,
Dragoş Ionescu, Afrodita Androne, Tudorel Filimon,
Orodel Olaru şi Andrei Duban
Centrul Cultural Reduta

22 APRILIE 2016

ora 19.00 – PRIVEŞTE ÎNAPOI CU MÂNIE – de John Osborne
regia: Vladimir Anton, scenografia: Tudor Prodan
Teatrul „Sică Alexandrescu” Braşov – Sala Studio

23 APRILIE 2016

orele 10.30 şi 12.00 – ALADIN ŞI LAMPA FERMECATĂ
regia: Gheorghe Balint
scenografia: Mihai Pastramagiu
Teatrul Arlechino Braşov

ora 11.00 – Premiera
MICUL DINOZAUR de Silvian Duică
regia: Silvian Duică
prezentat de Teatrul Strada
Cinema One

ora 19.00 – JOCUL DRAGOSTEI ŞI AL ÎNTÂMPLĂRII
de Marivaux
regia: Liviu Lucaci, scenografia: Rodica Ştirbu
Teatrul „Sică Alexandrescu” Braşov

24 APRILIE 2016

orele 10.30 şi 12.00 – DRAGOSTEA CELOR TREI
PORTOCALE – de Georgeta Lozinca
regia artistică: Georgeta Lozinca
scenografia: Ildiko Lucacsy
muzica: Zeno Apostolache Kiss
Teatrul Arlechino Braşov

ora 19.00 – D’ALE LUI NENEA IANCU sau
LANŢUL SLĂBICIUNILOR – premieră
dramatizare de Oana Răsuceanu după „Schiţe”
de I.L. Caragiale
regia: Mihai Manolescu
scenografia: Luana Drăgoescu
Teatrul „Sică Alexandrescu” Braşov

26 APRILIE 2016

ora 19.00 – AUTO – de Ernesto Caballero
regia: Sorin Militaru, scenografia: Cristian Marin
Teatrul „Sică Alexandrescu” Braşov – Sala Studio

27 APRILIE 2016

ora 19.00 – PRIVEŞTE ÎNAPOI CU MÂNIE – de John Osborne
regia: Vladimir Anton, scenografia: Tudor Prodan
Teatrul „Sică Alexandrescu” Braşov – Sala Studio

28 APRILIE 2016

ora 19.00 – TREI FEMEI ÎNALTE – de Edward Albee
regia: Sânziana Stoican, scenografia: Valentin Vârlan
Teatrul „Sică Alexandrescu” Braşov – Sala Studio

CONCERTE

6 APRILIE 2016

ora 17.00 – Recitalul de la ora 5 susţinut
de artişti ai Operei Braşov
Muzeul „Casa Mureşenilor” Braşov

13 APRILIE 2016

ora 17.00 – Recitalul de la ora 5 susţinut
de artişti ai Operei Braşov
Muzeul „Casa Mureşenilor” Braşov

20 APRILIE 2016

ora 17.00 – Recitalul de la ora 5 susţinut
de artişti ai Operei Braşov
Muzeul „Casa Mureşenilor” Braşov

SALA PATRIA

1 APRILIE 2016

ora 20.00 – Seara Filmului Românesc
Aferim ! (România, 2015)
regia: Radu Jude
cu: Teodor Corban, Toma Cuzin, Mihai Comănoiu
Istoric, aventură, Ursul de Argint pentru cea mai
bună regie la Festivalul de la Berlin 2015
Sala „Patria” – Cinemateca

2 APRILIE 2016

ora 11.00 – Matineu copii
Clopoţica şi Zâna Pirat/The Pirate Fairy (SUA 2014)
regia: Peggy Holmes
Animaţie, dublat în limba română
Sala „Patria” – Cinemateca

ora 17.00 – Mari actori – Regina africană/
The African Queen (SUA, 1951)
regia: John Huston
cu: Humphrey Bogart, Katherine Hepburn
Aventură, război, Premiul Oscar pentru cel
mai bun actor –Humphrey Bogart
Sala „Patria” – Cinemateca

ora 19.00 – Mari regizori
Numele Trandafirului /The Name of
the Rose (Germania, Italia, Franţa,1986)
regia: Jean-Jacques Annaud
cu: Sean Connery, Christian Slater, Ron Perlman
Dramă, ecranizare, thrilller, Aniversarea de 30 de ani !
In memoriam Umberto Eco
Sala „Patria” – Cinemateca

3 APRILIE 2016

ora 11.00 – Matineu copii – Bunul dinozaur (2015)
regia: Peter Sohn
Animaţie, dublat în limba română
Sala „Patria” – Cinemateca

ora 17.00 – Golden Classics – Shadow of a Doubt (SUA, 1943)
regia: Alfred Hitchcock, cu: Joseph Cotten, Teresa Wright
Thriller, dramă
Sala „Patria” – Cinemateca

ora 19.00 – Seara de Oscar
Va curge sânge/There Will Be Blood (SUA, 2007)
regia: Paul Thomas Anderson
cu: Daniel Day-Lewis, Paul Dano, Ciarán Hinds
Dramă, ecranizare după Upton Sinclair
8 nominalizări şi 2 premii Oscar
Sala „Patria” – Cinemateca

4 APRILIE 2016

ora 19.00 – Recital EXTRAORDINAR în cadrul
turneului „PIANUL CĂLĂTOR”
solist: Horia Mihail – pian
Sala „Patria

ora 19.00 – Seara Filmului European
Fiul lui Saul /Saul Fia (Ungaria, 2015)
regia: László Nemes, cu: Géza Röhrig,Levente Molnar
Dramă, război, Premiul Oscar şi Globul de Aur pentru
cel mai bun film străin 2016,Marele premiu al Juriului
şi premiul FIPRESCI la Cannes
Sala „Patria” – Cinemateca

5 APRILIE 2016

ora 18.30 – Recital cameral
Anton Niculescu – violoncel
invitat: Andrei Licareţ – pian
Sala „Patria” – Sala Muzicii de Cameră

ora 20.00 – Film Cult – Barton Fink (SUA, 1991)
regia: Joel & Ethan Coen
cu: John Turturro, John Goodman, Judy Davis
Dramă,Premiul pentru cel mai bucn actor, regizor
şi Palme d’Or la Festivalul de la Cannes
Sala „Patria” – Cinemateca

6 APRILIE 2016

ora 20.00 – Comedy Classics – Poveşti trăznite/
Relatos salvajes (Argentina, 2014)
regia: Damián Szifrón
cu: Darío Grandinetti, María Marull, Mónica Villa
Comedie, Nominalizat la premiul Oscar 2015
pentru cel mai bun film străin
Sala „Patria” – Cinemateca

7 APRILIE 2016

ora 19.00 – CONCERT SIMFONIC
dirijor: Daisuke Soga (Japonia)
solist: Suzu Watanabe – flaut (Japonia)
Sala „Patria”

ora 19.00 – ACTRIŢA
regia: Elvira Platon Rimbu
cu: Dorina Roman şi Mona Codreanu
prezentat de Teatrul Particular
Sala „Patria” – Sala Muzicii de Cameră

8 – 10 APRILIE 2016

Zilele filmului francez şi german
Toate filmele vor avea subtitrare în limba română.
Intrarea este liberă.
organizatori: Alianţa Franceză Braşov şi
Centrul Cultural German
Sala „Patria” – Cinemateca

8 APRILIE 2016
ora 18.00 – Caprice (2015)
regia: Emmanuel Mouret
comedie romantică
Sala „Patria” – Cinemateca

ora 20.00 – Jack (2014)
regia:Edward Berger, dramă
premii: German film Award 2015, Bavarian
Film Award 2015 – VGF Award
Sala „Patria” – Cinemateca

9 APRILIE 2016
ora 17.00 – Între lumi ( 2014)
regia: Feo Aladag, dramă
premii:Evolution International Film Festival 2014,
Sao Paulo International Film – Premiul juriului
Sala „Patria” – Cinemateca

ora 19.00 – Huliganul (2013)
regia: Helier Cisterne, dramă
Sala „Patria” – Cinemateca

10 APRILIE 2016
ora 17.00 – Timpul aventurii (2013)
regia: Jérôme Bonnel, comedie romantică
Sala „Patria” – Cinemateca

ora 19.00 – Stăpânul universului (2013)
regia: Marc Bauder, film documentar
premii: European Film Award 2014, Astra
Film Festival Sibiu 2014 – Cel mai bun
documentar din competiţia internaţională
Sala „Patria” – Cinemateca

10 APRILIE 2016

ora 11.00 – Matineu copii
Kung Fu Panda 2, regia: Jennifer Yuh
Animaţie, dublat în limba română
Sala „Patria” – Cinemateca

11 APRILIE 2016

ora 17.00 – Concertul olimpicilor
organizator: Liceul de Muzică „Tudor Ciortea”
Sala „Patria”

DOC AND ROLL III : 11-17 aprilie
ora 20.00 – Doc and Roll – Club 27
Janis: Little Girl Blue (SUA, 2015)
regia: Amy Berg, cu: Janis Joplin, Cat Power
Documentar, muzică, Avanpremieră naţională!
Sala „Patria” – Cinemateca

12 APRILIE 2016

ora 18.30 – Recital cameral
Cvintetul CANTABILE
Sala „Patria” – Sala Muzicii de Cameră

ora 20.00 – Doc and Roll – Club 27
Jimi -All Is By My Side (SUA, 2013)
regia: John Ridley
cu: André Benjamin, Hayley Atwell, Imogen Poots
Biografic, muzică, Singura proiecţie din România
a primului film biografic depre Hendrix
Sala „Patria” – Cinemateca

13 APRILIE 2016

ora 17.00 – Concertul olimpicilor
organizator: Liceul de Muzică „Tudor Ciortea”
Sala „Patria”

ora 19.00 – Doc and Roll – Club 27
The Doors-When You’re Strange (SUA; 2009)
regia: Tom DiCillo
cu: Johnny Depp, John Densmore, Robby Krieger
Documentar, muzică
Sala „Patria” – Cinemateca

14 APRILIE 2016

ora 19.00 – CONCERT SIMFONIC
dirijor: I. Ionescu – Galaţi
solist: Florin Ionescu – Galaţi – vioară
Sala „Patria

ora 19.00 – Doc and Roll – Club 27
Amy (SUA, 2015), regia: Asif Kapadia
cu: Amy Winehouse, Documentar, muzică
Premiul Oscar 2016 prentru cel mai bun documentar
Sala „Patria” – Sala Muzicii de Cameră

15 APRILIE 2016

ora 19.00 – Doc and Roll – Club 27
Cobain: Montage of Heck (SUA, 2015)
regia: Brett Morgen
cu: Kurt Cobain, Courtney Love
Documentar, muzică
Sala „Patria” – Sala Muzicii de Cameră

ora 21.30 – Doc and Roll – In memoriam David Bowie
Ziggy Stardust and the Spiders from Mars (SUA, 1973)
regia: D.A. Pennebaker
cu: David Bowie, Mick Ronson, Trevor Boulder
Documentar, concert
Sala „Patria” – Sala Muzicii de Cameră

16 APRILIE 2016

ora 11.00 – Matineu copii
Blinky Bill: Koala cel poznaş (2015)
regia: Alex Weight
Animaţie, dublat în limba română
Sala „Patria” – Cinemateca

ora 17.00 – Doc and Roll – Special
Pink Floyd The Wall
regia: Alan Parker
Cu: Bob Geldof, Bob Hoskins
Muzical, dramă
Sala „Patria” – Sala Muzicii de Cameră

ora 19.00 – Doc and Roll – Special
Roger Waters -The Wall
regia: Sean Evans, Roger Waters
cu: Roger Waters, Snowy White
Muzică, concert
Sala „Patria” – Sala Muzicii de Cameră

17 APRILIE 2016

ora 11.00 – Matineu copii
Întoarcerea în Ţara de Nicăieri /
Return to Neverland (SUA, 2002)
regia: Robin Budd, Donovan Cook Animaţie,
dublat în limba română
Sala „Patria” – Cinemateca

ora 17.00 – Doc and Roll – Club 27
Crossroads (SUA, 1986)
regia: Walter Hill
cu: Ralph Macchio, Joe Seneca, Steve Vai
Blues, muzică, Aniversarea de 30 de ani!
Sala „Patria” – Sala Muzicii de Cameră

ora 19.00 – Doc and Roll – Club 27
The Doors (SUA, 1991), regia: Oliver Stone
cu: Val Kilmer, Meg Ryan, Kyle MacLachlan
Biografic, muzică, Aniversarea de 25 de ani!
Sala „Patria” – Sala Muzicii de Cameră
ora 19.00 – CONCERT SIMFONIC
dirijor: I. Ionescu – Galaţi
solist: Florin Ionescu – Galaţi – vioară
Sala „Patria

18 APRILIE 2016

ora 20.00 – Seara Filmului European
Mlaştina/La isla minima (Spania, 2014)
regia: Alberto Rodriguez
cu: Javier Gutiérrez, Raúl Arévalo, María Varod
Thriller, 10 premii Goya (inclusiv cel mai bun film)
Sala „Patria” – Cinemateca

19 APRILIE 2016

ora 18.30 – Recital cameral
Quartetto BRASSOVIA
Sala „Patria” – Sala Muzicii de Cameră

ora 20.00 – Film Cult – Furyo/
Merry Christmas Mr. Lawrence (Anglia/Japonia, 1983)
regia: Nagisha Oshima
cu: David Bowie, Tom Conti, Takeshi Kitano
Dramă, război, Selecţia oficială Festivalul de la Cannes 1983
In memoriam David Bowie
Sala „Patria” – Cinemateca

20 APRILIE 2016

ora 19.00 – CONCERT DE SFINTELE PAŞTI
cu Kamera Kronstadt , dirijor: Cristian Oroşanu
soprana: Ana Donose
mezzosoprana: Carmen Topciu
Sala „Patria”

ora 20.00 – Comedy Classics/Special Pascal
12 scaune/The Twelve Chairs (SUA, 1970)
regia: Mel Brooks
cu: Ron Moody, Frank Langella, Dom de Louise
Comedie, ecranizare după Ilf şi Petrov
LMA Mel Brooks (90 de ani)
Sala „Patria” – Cinemateca

21 APRILIE 2016

ora 19.00 – TOXIC LOVE – de Sorin Misiriantu
ilustraţia muzicală: Marcel Vlădăreanu
cu: Dorina Roman şi Dan Zorilă
prezentat de Teatrul Particular
Sala „Patria” – Sala Muzicii de Cameră

22 APRILIE 2016

ora 18.30 – Recital cameral
Alina Nauncef – vioară
Sara C. Gonzales – pian
Sala „Patria” – Sala Muzicii de Cameră

ora 20.00 – Seara Filmului Românesc
Ilegitim, regia: Adrian Sitaru
cu: Alina Grigore, Adrian Titieni, Robi Urs
Dramă, Premiul CICAE la Festivalul de la Berlin
Sala „Patria” – Cinemateca

23 APRILIE 2016

ora 11.00 – Matineu copii
Madagascar 3: Fugăriţi prin Europa/
Madagascar 3: Europe’s Most Wanted (2012)
regia: Eric DarnellAnimaţie,
dublat în limba română
Sala „Patria” – Cinemateca

ora 17.00 – Mari actori – Insomnia (SUA,2002)
regia: Christopher Nolan
Cu: Al Pacino, Robin Williams, Hilary Swank
Thriller, dramă, LMA Al Pacino 76 de ani !
Sala „Patria” – Cinemateca

ora 19.00 – Mari regizori
Ultima ispită a lui Christos/ The Last
Temptation of Christ (SUA, 1988)
regia: Martin Scorsese
cu: Willem Defoe, Harvey Keitel, David Bowie
Dramă, ecranizare, după romanul lui Nikos Kazantzakis
Muzică de Peter Gabriel, In memoriam David Bowie
Sala „Patria” – Cinemateca

24 APRILIE 2016

ora 11.00 – Matineu copii –
Aventuri la firul ierbii/A Bug’s Life (1998)
regia: John Lasseter
Animaţie, dublat în limba română
Sala „Patria” – Cinemateca

ora 17.00 – Golden Classics – Special Pascal
Tunica /The Robe (SUA; 1953)
regia: Henry Koster
cu: Richard Burton, Jean Simmons
Istoric, epic, 2 premii Oscar
Sala „Patria” – Cinemateca

ora 19.30 – Seara de Oscar
Zbor deasupra unui cuib de cuci/
One Flew Over the Cuckoo’s Nest (SUA, 1975)
regia: Milos Forman
cu: Jack Nicholson, Louise Fletcher, Brad Dourif
Dramă, ecranizare, 5 premii Oscar.
LMA Jack Nicholson 79 de ani !
Sala „Patria” – Cinemateca

25 APRILIE 2016

ora 20.00 – Seara Filmului European
Gangsteri de legendă /Legend (Anglia, 2015)
regia: Brian Helgeland
cu: Tom Hardy, Emily Browning, Christopher Eccleston
Gangsteri, dramă
ala „Patria” – Cinemateca

26 APRILIE 2016

ora 20.00 – Film Cult /Special Pascal
Jesus Christ Superstar (SUA 1973)
regia: Norman Jewison
cu: Ted Neeley, Carl Anderson
Operă rock/Muzical
Sala „Patria” – Cinemateca

27 APRILIE 2016

ora 20.00 – Special Pascal
Pan (SUA, 2015)
regia: Joe Wright
cu: Hugh Jackman, Garrett Hedlund, Rooney Mara
Aventură, fantastic
Sala „Patria” – Cinemateca

28 APRILIE 2016

ora 19.00 – CONCERT VOCAL SIMFONIC EXTRAORDINAR
dirijor: Gheorghe Costin
solişti: ​Mădălina Stan – soprană
Sidonia Nica – mezzosoprană
Liviu Indricău – tenor
Iustinian Zetea – bas
Corul Mixt al Filarmonicii de stat din Târgu-Mureş
dirijor: Vasile Cazan
Sala „Patria

ora 20.00 – Seara Filmului Românesc / Special Pascal
Billion Star Hotel (România, 2015)
regia: Alecs Năstoiu
cu: Rudy Moca, Nicu Mihoc, Dan Radulescu
Comedie dramatică
În prezenţa realizatorilor, urmat de un Q and A
Sala „Patria” – Cinemateca

29 APRILIE 2016

ora 20.00 – Special Pascal
Patimile lui Iisus/The Passion of the Christ (SUA, 2004)
regia: Mel Gibson
cu: Jim Caviezel, Monica Bellucci, Maia Morgenstern
Dramă, istoric, 3 nominalizări la premiul Oscar
Sala „Patria” – Cinemateca

OPERA

2 APRILIE 2016

ora 18.30 – POVESTIRILE LUI HOFFMANN
de J. Offenbach
dirijor: Traian Ichim
regia: Cristian Mihăilescu
Opera Braşov

6 APRILIE 2016

ora 11.00 – FATA MOŞULUI CEA CUMINTE
de Fl. Comisel
regia: F. Marinescu şi V. Popescu
Opera Braşov

9 APRILIE 2016

ora 18.30 – RIGOLETTO – de G. Verdi
dirijor: Daisuke Soga (Japonia)
regia: Carmen Dobrescu
Opera Braşov

13 APRILIE 2016

ora 11.00 – COCOŞELUL NEASCULTĂTOR
de I. Lucian
regia: C. Ungureanu
Opera Braşov

16 APRILIE 2016

ora 18.30 – MY FAIR LADY – de F. Loewe
dirijor: Dorel Munteanu
regia: Anda Tabacaru-Hogea, Cristian Mihăilescu
Opera Braşov

19 şi 20 APRILIE 2016

ora 11.00 – VITRINA CU PERSONAJE
Spectacol – lecţie pentru copii
regia: Anda Tăbăcaru–Hogea
la pian: Simona Patriche
Opera Braşov

21 APRILIE 2016

orele 10.00 şi 12.00– LECŢIE DE BALET
Opera Braşov

23 APRILIE 2016

ora 18.30 – CAVALERIA RUSTICANĂ – de P. Mascagni
PAIAŢE – de R. Leoncavallo
dirijor: Giuseppe Carannante (Italia)
regia: Cristian Mihăilescu
Opera Braşov

FESTIVALURI

2 – 3 APRILIE 2016

Festivalul Concurs de Muzică Populară pentru
Tineri Interpreţi ,,Flori în Ţara Bârsei”, Ediţia a IX-a
Centrul Cultural Reduta

2 APRILIE 2016
ora 18.00 – Spectacolul Concurs
Recital extraordinar Marius Ciprian Pop
Acompaniază Orchestra „Plaiuri Transilvane”,
dirijor prof. Liviu Iosif
prezintă: Claudia Miriţescu
Intrarea Liberă!
Centrul Cultural Reduta

3 APRILIE 2016
ora 13.00 – Gala Laureaţilor
prezintă: Claudia Miriţescu
Intrarea Liberă!
Centrul Cultural Reduta

MUZEE

1 – 30 APRILIE 2016

orele 10.00 – 18.00 – Marţi – Duminică
Expoziţia retrospectivă Horea Cucerzan
Muzeul de Artă Braşov

1- 30 APRILIE 2016

orele 9.00 – 17.00 – Marţi – Duminică
Expoziţia temporară: „Sate contemporane din
România – tezaure vii”
Muzeul de Etnografie Braşov

orele 9.00 – 17.00 – Marţi – Duminică
Expoziţia temporară: „Artizani braşoveni – jucării
croşetate – Gabriela Bularca, păpuşi din pănuşi – Valeria Neuvirt”
Muzeul de Etnografie Braşov

orele 9.00 – 17.00 – Marţi – Duminică
Târgul de Paşti
Muzeul de Etnografie Braşov

1- 30 APRILIE 2016

orele 9.00 – 17.00 – Marţi – Duminică
Expoziţia temporară: „Pentru o istorie a
simbolurilor: tatuajul în România”
Muzeul Civilizaţiei Urbane a Braşovului

1- 30 APRILIE 2016

orele 9.00 -17.00 -Luni – Duminică
Expoziţii permanente: „Anton Pann”, „Diaconul Coresi”,
„Cartea şi Cărturarii braşoveni”, „Cartea, factor de unitate
Naţională”, „Ex-libris”, „Junii braşoveni”, „Tudor Ciortea”
Muzeul Prima Şcoală Românească

1- 30 APRILIE 2016

orele 9.00 – 17.00 – Luni şi Sâmbătă
orele 10.00 -17.00 – Marţi – Vineri
Expoziţia permanentă: „Istoria Familiei Mureşenilor”
şi expoziţia temporară „Poveştile arhivei”
Muzeul „Casa Mureşenilor” Braşov

1- 31 MARTIE 2016

orele 9.00 – 17.00 – Luni şi Sâmbătă
orele 10.00 -17.00 – Marţi – Vineri
Expoziţia permanentă: „Familia Baciu”
organizată de Muzeul „Casa Mureşenilor”
Casa Ştefan Baciu (strada Gh. Baiulescu nr. 9)

PROIECŢIE FILM

8 APRILIE 2016

ora 20.00 – Cinemateca Librăria „Şt.O.Iosif”
Rulează filmul „Andrei Rublyov” (1966),
regia: Andrei Tarkovsky
Librăria „Şt.O.Iosif”

18 – 21 APRILIE 2016

Astra Film Junior on Tour 2016 – cu sprijinul ASTRA FILM
Filme pentru ciclul primar
organizatori: Alianţa Franceză Braşov în parteneriat
cu Biblioteca Judeţeană George Bariţiu Braşov
Mansarda Casei Baiulescu

18 APRILIE 2016
ora 12.00 – Filme pentru ciclul gimnazial
Mansarda Casei Baiulescu

19 APRILIE 2016
ora 12.00 – Filme pentru liceeni
Mansarda Casei Baiulescu

21 APRILIE 2016
ora 14.00 – Apocalipsa după Cioran
(Gabriel Liiceanu, Sorin Ilieşiu, România) 58′
Mansarda Casei Baiulescu

21 APRILIE 2016

ora 17.30 – Cineclub francofon: „Tatăl orfelin 2” (Franţa, 2011)
Dramă, cu subtitrare în limba română
Intrare gratuită, organizator: Alianţa Franceză în parteneriat
cu Biblioteca Judeţeană „George Bariţiu” Braşov
Mansarda Casei Baiulescu

ALTE EVENIMENTE

1 APRILIE 2016

ora 17.00 – Lansare volum de versuri „Focul din vatră”
de Victor Nicolae Ciobanu
Invitaţi, alături de autor: Ion Popescu Topolog şi Adrian Lesenciuc
La finalul evenimentului va avea loc un moment muzical
cu instrumente autohtone (caval, fluier, gardon) şi
orientale (ney, saz/baglama, bendir)
susţinut de: Ferenc Segercz şi Victor Nicolae Ciobanu
Librăria „Şt.O.Iosif”

6 APRILIE 2016

ora 19.00 – S-A APRINS O STEA! – Concert FUEGO
Centrul Cultural Reduta

9 APRILIE 2016

ora 14.30 – Dezbatere pe tema „Cine se teme de genurile
minore? SF, fantasy, mystery & thriller, romance”
participă: Michael Hăulică, Dănuţ Ungureanu, Adina
Speteanu, Bogdan Hrib, Tony Mott, Alexandru Lamba
Librăria „Şt.O.Iosif”

10 APRILIE 2016

ora 10.30 – Lansare de carte „O să te ţin în braţe cât vrei
tu şi încă o secundă” cu Ioana Chicet-Macoveiciuc,
autoarea celui mai cunoscut blog de creşterea copiilor
Printesaurbana.ro
Coresi Shopping Resort

12 APRILIE 2016

ora 17.30 – Ciclu de dezbateri organizate de Alianţa
Franceză Braşov şi Lectoratul francez Braşov în
parteneriat cu Biblioteca Judeţeană „George Bariţiu” Braşov
despre „Le paysage audio-visual français et roumain”
Tema întâlnirii: Le cinéma: les grands réalisateurs
Mansarda Casei Baiulescu

13 APRILIE 2016

ora 18.00 – Lansare de carte „Am fost rivalul regelui.
Povestea mea de iubire cu Sara Montiel” de Ion
Dichiseanu, Editura Polirom
Librăria „Şt.O.Iosif

18 – 23 APRILIE 2016

Evenimente desfăşurate sub semnul cărţilor şi lecturilor
preferate prilejuite de Săptămâna Naţională a
Bibliotecilor (18-24.04.2016)
Biblioteca Judeţeană „George Bariţiu” Braşov

19 APRILIE – 23 MAI 2016

Expoziţia Dessins en liberté
Eveniment realizat de Alianţa Franceză Braşov, în
parteneriat cu Centrul Multicultural al Universităţii
Transilvania Braşov, cu sprijinul Institutului Francez
din Paris şi cel al Institutului Francez din România
Centrul Multicultural al Universităţii Transilvania Braşov

22 APRILIE 2016

ora 17.30 – Club de lectură
Librăria „Şt. O. Iosif” Braşov

20