Premiile Anului 2016 în Cultură la Brașov

În 28 februarie 2017, la Centrul Multicultural al Universității Transilvania, Consorțiul Cultural Corona a decernat Premiile Anului 2016 în Cultură la Brașov. Un juriu format din personalități ale artei contemporane și ale managementului cultural din afara Brașovului, și anume Tiberiu Alexa, directorul Muzeul de Artă Baia Mare, Iulia Popovici, critic de teatru și arte performative de la săptămânalul „Observator cultural”, și Anna Maria Popa, directorul teatrului „Andrei Mureșanu” din Sfântu Gheorghe, au stabilit, alături de publicul brașovean, ale cărui opțiuni au avut în acest an o pondere de 50%, câștigătorii la următoarele nouă categorii: Cartea anului, Concertul anului, Debut, Expoziția anului, Proiectul muzical al anului, Proiectul cultural al anului, Spectacolul teatral al anului, Festivalul anului și Organizația culturală a anului.
Dintre cele 48 de personalități, evenimente și organizații culturale nominalizate, au fost desemnați următorii câștigători:
Cartea anului – Mihai Ignat, Toți privesc înainte. Patru comedii amare;
Concertul anului – It’s a long way to Transylvania, Centrul Muzical al Universității Transilvania;
Debut – Kruhnen Musik Halle, Rockstadt;
Expoziția anului – Arta brașoveană interbelică, Muzeul de Artă Brașov;
Proiectul muzical al anului – Brașov Jazz&Blues Festival, Asociaţia culturală FANZIN;
Proiectul cultural al anului – Istoria la persoana I, Muzeul „Casa Mureșenilor” Braşov;
Spectacolul teatral al anului – Metamorphose, Teatrul Arlechino Braşov;
Festivalul anului – Musica Coronensis, Biserică Evanghelică C.A. din Braşov;
Organizaţia culturală a anului – Centrul Multicultural al Universităţii Transilvania

Gala Premiilor Anului în Cultură la Brașov a fost organizată în acest an cu sprijinul Coresi Shopping Resort.

Cultura

Premiile Anului 2016 în Cultură la Brașov

De astăzi puteți face nominalizările Dumneavoastră la Premiile Anului 2016 în Cultură la Brașov.

Regulament
Art. 1. Consorțiul Cultural Corona organizează Premiile Anului 2016 în Cultură la Brașov, eveniment menit să confere recunoaștere publică celor mai valoroase evenimente și producții cultural artistice dintr-un an calendaristic.
Art. 2. Categoriile competiției PAC Brașov sunt următoarele: Cartea anului, Proiectul muzical al anului, Expoziția anului, Proiectul cultural al anului, Concertul anului, Spectacolul teatral al anului, Festivalul anului, Organizația culturală a anului, Debut, Personalitatea culturală a anului.
Art. 3. Nominalizările la aceste categorii pot fi făcute de persoane fizice sau juridice cu activitate în domeniul cultural.
Art. 4. Nominalizările vor fi efectuate electronic la adresa https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLSdZwv8esDY1n-Yzm2_yu1-zC5t6EZddxUPHTCP11d9kGJbFlA/viewform?c=0&w=1
Art. 5. Dosarele de nominalizare vor prezenta proiecte, persoane sau organizații din intervalul 1 inuarie 2016 – 31 ianuarie 2017.
Art. 6. Jurizarea va fi mixtă și se va face de către un grup de specialiști și oameni de cultură din afara Brașovului, care vor proveni din uniunile de creație și asociațiile profesionale recunoscute. Președinția juriului va fi asigurată de un reprezentant al Consorțiului, fără drept de vot. Fiecare membru al juriului va trimite notele sale prin poștă electronică, notele vor fi cuprinse între 1 și 5, 5 fiind nota maximă. Secretariatul jurizării va fi asigurat de Consorțiul Cultural Corona. Fiecare nominalizare va fi notată, iar câștigătorul la fiecare categorie va organizația, persoana sau proiectul care va întruni media aritmetică cea mai mare a tuturor notelor acordate de membrii juriului.
Art. 7. Perioada de depunere a dosarelor este 1-15 februarie 2017. Jurizarea se face în a treia săptămână din luna februarie.
Art. 8. Nominalizările vor putea fi votate și de către public, votul publicului va conta în proporție de 50% în decizia finală.

Art. 9. Gala Premiilor Anului în Cultură va avea loc în ultima săptămână din luna februarie a anului 2017, la Centrul Multicultural al Universității Transilvania Brașov.

Group Of Happy Multi-Ethnic People Holding Letters Forming Train

Training gratuit pentru proiecte culturale cu finanțare nerambursabilă

Consorțiul Cultural Corona organizează miercuri, 18 ianuarie 2017, orele 10.00-14.00, la Facultatea de Litere Brașov, B-dul Eroilor 25, sala TP 8 (Sala „Gheorghe Crăciun”), un seminar dedicat modalității de redactare a unei solicitări de finanțare nerambursabilă pentru proiecte culturale.
Acest seminar este adresat tuturor operatorilor și artiștilor brașoveni interesați să obțină finanțare nerambursabilă pentru proiecte culturale, cu accent pe oportunitățile locale de finanțare oferite de Primăria Municipiului Brașov și Consiliul Județean Brașov.
Lectorul invitat este Valer Rus, manager a peste 15 proiecte culturale finanțate de Administrația Fondului Cultural Național și Primăria Municipiului Brașov.
Toți cei interesați sunt rugați să trimită o scrisoare electronică de confirmare a participării la adresa consortiulculturalcorona@gmail.com
Participarea la seminar este gratuită!

openletter1_1_49

Scrisoare deschisă către Primăria Municipiului Brașov

Către Primăria Municipiului Brașov

În atenția domnului primar George Scripcaru

În speranța unei comunicări active între Primărie și mediul cultural local, benefice în sensul ridicării calității actului cultural și al impactului investițiilor în cultură, reprezentanții mediului cultural brașovean, reuniți în și în jurul Consorțiului Cultural Corona, reprezentând instituții de cultură, ONG-uri, artiști și organizatori individuali de evenimente, vă solicită un punct de vedere oficial cu privire la următoarele probleme identificate de către mai multe organizații sau persoane fizice active în domeniu:

1. Cum intenționați să implicați reprezentanții mediului cultural în realizarea evenimentelor de interes cultural major ale comunității, precum Zilele Brașovului? Pînă acum, comunitatea artistică și culturală brașoveană reprezintă mai degrabă un public pasiv la evenimente organizate fără consultare și care reflectă prea puțin specificul creativ al Brașovului și diversitatea publicului local.

2. Cum intenționați să puneți în aplicare angajamentele asumate în campania pentru alegerile locale din iunie 2016 cu privire la crearea de soluții sistemice pentru managementul integrat al culturii și turismului la Brașov?

3. Când veți organiza consultarea publică pentru modul de alocare în continuare a resurselor financiare ale programului de finanțare pentru proiecte culturale?

4. Cum și când se va rezolva în mod civilizat problema cronică a afișajului public stradal pentru evenimentele culturale ale orașului?

5. Veți relua anual sondajul de opinie cu privire la consumul cultural la Brașov, necesar pentru recalibrarea (adaptarea) ofertei culturale?

6. Cine se va ocupa de implementarea strategiei culturale a Braşovului, un document asumat de Primărie?

Brașov

16 noiembrie 2016

Semnatari

Alina Floroi, Asociația Laborazon

Valer Rus, Muzeul „Casa Mureșenilor” Brașov

Mara Oprişiu, Asociaţia KunSTadt

Ionuț Constantin, Fernet Blues Company

Roxana Florescu, Centrul Cultural German Brasov

Steffen Schlandt, Fundatia Forum ARTE/ organist Biserica Neagră

Alexandru Vereș, Actor / Inginer in Telecomunicatii

Vladimir Țăroi, artist

Adrian Lăcătuș, Facultatea de Litere Brașov

Comisie consultativa Primarie-Consortiu

Azi, 19 iulie 2016, membrii Consiliului Director al Consortiului Cultural Corona au initiat o noua intalnire cu reprezentantii Primariei Municipiului Brasov, prin viceprimar Mihai Costel, in vederea instituirii unui mecanism transparent de comunicare intre administratia locala si comunitatea culturala brasoveana.

Intr-o prima faza se va constitui o comisie bilaterala Primarie-mediu cultural, care sa initieze consultarile si dezbaterile publice privitoare la problemele majore ale culturii brasovene.

Pe termen scurt si mediu vor fi avute in vedere infiintarea unei unitati de management cultural integrat – responsabila cu implementarea Strategiei Culturale a Brasovului, imbunatatirea si diversificarea liniilor de finantare nerambursabila pentru proiecte culturale, participarea intregii comunitati la organizarea evenimentelor majore – Zilele Brasovului.IMG_4277

2% PENTRU CULTURĂ

Dacă vrei să redirecționezi 2% din impozitul tău pe profit pentru susținerea culturii la Brașov, completează acest formular și trimite-l la ANAF. Mullțumim!

Denumire asociație: Asociația Consorțiul Cultural Corona

CIF: 33063528

Cont IBAN: IBAN RO71 BACX 0000 0009 5336 8001

 

formular230-2

Starea culturii la Brasov – scrisoare pentru candidati

În urma unei dezbateri interne din cadrul comunității culturale brașovene au fost identificate
principalele noastre probleme în cultură, respectiv posibile soluții, pe care le propunem candidaților la alegerile locale din 5 iunie 2016. Subliniem disponibilitatea membrilor asociației Consorțiul Cultural Corona pentru implicare în dezvoltarea comunității noastre prin politici culturale novatoare și participative. Citiți și participați la demersul nostru!

http://consortiulcorona.ro/wp-content/uploads/2016/05/Starea-Culturii.pdf

 

Calendar cultural Aprilie 2016

TEATRU

1 APRILIE 2016

ora 19.00 – SECTORUL S – de Emanuel Pârvu
regia: Emanuel Pârvu, scenografia: Bogdan Spătaru
Teatrul „Sică Alexandrescu” Braşov – Sala Studio

2 APRILIE 2016

orele 10.30 şi 12.00 – ALBĂ CA ZĂPADA – de Liviu Steciuc
regia: Liviu Steciuc
scenografia: Simo Enikö
Teatrul Arlechino Braşov

ora 11.00 – SCUFIŢA ROŞIE repovestită
regia: Silvian Duică
prezentat de Teatrul Strada
Cinema One

ora 19.00 – JAKE ŞI FEMEILE LUI – de Neil Simon
regia: Petre Bokor, scenografie: Clara Labancz
asistent scenografie: Eliza Labancz
Teatrul „Sică Alexandrescu” Braşov

3 APRILIE 2016

orele 10.30 şi 12.00 – MOTANUL ÎNCĂLŢAT
de Valentin Dobrescu
regia artistică şi scenografia: Valentin Dobrescu
Teatrul Arlechino Braşov

ora 19.00 – FAZANUL – de Georges Feydeau
regia: Cristian Hadji – Culea, decorul: Ştefan Caragiu,
costumele: Liliana Cenean, coregrafia: prof. Doina
Enache şi Csongor Kicsi
Teatrul „Sică Alexandrescu” Braşov

8 APRILIE 2016

ora 19.00 – TREI FEMEI ÎNALTE – de Edward Albee
regia: Sânziana Stoican, scenografia: Valentin Vârlan
Teatrul „Sică Alexandrescu” Braşov – Sala Studio

9 APRILIE 2016

orele 10.30 şi 12.00 – RIDICHEA URIAŞĂ – de Delia Gavliţchi
regia: Delia Gavliţchi
scenariul:Alexandra Băcanu
scenografia: Marian Sandu
muzica: Corina Sârbu
Teatrul Arlechino Braşov

ora 11.00 – ALADIN
regia: Silvian Duică
scenografia: Iulian Ene
prezentat de Teatrul Strada
Cinema One

ora 19.00 – UN CUPLU CIUDAT- de Neil Simon
regia: Adrian Iclenzan, decorul: Mihai Mădescu
costumele: Luana Drăgoescu
Teatrul „Sică Alexandrescu” Braşov

10 APRILIE 2016

orele 10.30 şi 12.00 – RĂŢUŞCA CEA URÂTĂ
de Valentin Dobrescu
regia artistică şi scenografia: Valentin Dobrescu
Teatrul Arlechino Braşov

ora 17.30 – Premiera – METAMORPHOSE
Spectacol experiment nonverbal de animaţie-obiecte,
păpuşi şi dans; recomandat tinerilor peste 12 ani!
regia: Georgeta Lozincă
scenografia: Ildiko Luckacsy
coregrafia: Cristina Iuşan
muzica: Zeno Apostolache Kiss
Teatrul Arlechino Braşov

ora 19.00 – CU INIMA ÎN PUNGĂ – de John Cariani
regia: Adrian Iclenzan, scenografia: Bogdan Spătaru
Teatrul „Sică Alexandrescu” Braşov

11 APRILIE 2016

ora 11.00 – FATA SĂRACULUI CEA ISTEAŢĂ
regia: Silvian Duică
scenografia: Daniel Roşca
prezentat de Teatrul Strada
Cinema One

12 APRILIE 2016

ora 20.00 – UN ALTFEL DE CABARET – premieră absolută
regia: Anca Sigartău , concept muzical: Manuela Cara
scenografia: Imelda Manu , decoruri: Tudor Creţu
coregrafia: Doina Botiş ,costume: Tania Popa
Light design: Roxana Docan şi George Jipa
cu: Cosmin Selesi, Aurelian Temişan, Ozana Barabancea
Tania Popa, Doina Botiş, Anca Sigartau, Alexandra Velniciuc
Corina Danila, Manuela Cara, Monica Davidescu
Prezentat de Teatrul
Centrul Cultural Reduta

14 APRILIE 2016

ora 19.00 – COPILUL PROBLEMĂ – de George F. Walker
regia: Adrian Iclenzan, scenografia: Bogdan Spătaru
Teatrul „Sică Alexandrescu” Braşov – Sala Studio

15 APRILIE 2016

ora 19.00 – POVESTIRI ALESE
de Donald Margulies, regia: Vlad Zamfirescu,
decorul: Bogdan Spătaru, costumele: Maria Tache
Teatrul „Sică Alexandrescu” Braşov – Sala Studio

16 APRILIE 2016

orele 10.30 şi 12.00 – PUNGUŢA CU DOI BANI
de Ştefan Dedu Farca, o conceptie regizorală a
colectivului de actori ai Teatrului Arlechino
Teatrul Arlechino Braşov

ora 11.00 – FATA SĂRACULUI CEA ISTEAŢĂ
regia: Silvian Duică
scenografia: Daniel Roşca
prezentat de Teatrul Strada
Cinema One

ora 19.00 – PRIVEŞTE ÎNAPOI CU MÂNIE – de John Osborne
regia: Vladimir Anton, scenografia: Tudor Prodan
Teatrul „Sică Alexandrescu” Braşov – Sala Studio

17 APRILIE 2016

orele 10.30 şi 12.00 – MICA VRĂJITOARE – de Liviu Steciuc
regia artistică: Liviu Steciuc
scenografia: Eustaţiu Gregorian
Teatrul Arlechino Braşov

ora 19.00 – FANTEZIILE SEXUALE ALE SOŢULUI MEU
APROAPE CĂ M-AU ÎNNEBUNIT – de John Tobias
regia: Şerban Puiu, decorul: Mihai Mădescu,
costumele: Luana Drăgoiescu
Teatrul „Sică Alexandrescu” Braşov

19 APRILIE 2016

ora 19.30 – OMUL CU MÂRŢOAGA
după George Ciprian, regia: dan Tudor
cu: Dan Tudor, Marius Bodochi, Alina Chivulescu,
Dragoş Ionescu, Afrodita Androne, Tudorel Filimon,
Orodel Olaru şi Andrei Duban
Centrul Cultural Reduta

22 APRILIE 2016

ora 19.00 – PRIVEŞTE ÎNAPOI CU MÂNIE – de John Osborne
regia: Vladimir Anton, scenografia: Tudor Prodan
Teatrul „Sică Alexandrescu” Braşov – Sala Studio

23 APRILIE 2016

orele 10.30 şi 12.00 – ALADIN ŞI LAMPA FERMECATĂ
regia: Gheorghe Balint
scenografia: Mihai Pastramagiu
Teatrul Arlechino Braşov

ora 11.00 – Premiera
MICUL DINOZAUR de Silvian Duică
regia: Silvian Duică
prezentat de Teatrul Strada
Cinema One

ora 19.00 – JOCUL DRAGOSTEI ŞI AL ÎNTÂMPLĂRII
de Marivaux
regia: Liviu Lucaci, scenografia: Rodica Ştirbu
Teatrul „Sică Alexandrescu” Braşov

24 APRILIE 2016

orele 10.30 şi 12.00 – DRAGOSTEA CELOR TREI
PORTOCALE – de Georgeta Lozinca
regia artistică: Georgeta Lozinca
scenografia: Ildiko Lucacsy
muzica: Zeno Apostolache Kiss
Teatrul Arlechino Braşov

ora 19.00 – D’ALE LUI NENEA IANCU sau
LANŢUL SLĂBICIUNILOR – premieră
dramatizare de Oana Răsuceanu după „Schiţe”
de I.L. Caragiale
regia: Mihai Manolescu
scenografia: Luana Drăgoescu
Teatrul „Sică Alexandrescu” Braşov

26 APRILIE 2016

ora 19.00 – AUTO – de Ernesto Caballero
regia: Sorin Militaru, scenografia: Cristian Marin
Teatrul „Sică Alexandrescu” Braşov – Sala Studio

27 APRILIE 2016

ora 19.00 – PRIVEŞTE ÎNAPOI CU MÂNIE – de John Osborne
regia: Vladimir Anton, scenografia: Tudor Prodan
Teatrul „Sică Alexandrescu” Braşov – Sala Studio

28 APRILIE 2016

ora 19.00 – TREI FEMEI ÎNALTE – de Edward Albee
regia: Sânziana Stoican, scenografia: Valentin Vârlan
Teatrul „Sică Alexandrescu” Braşov – Sala Studio

CONCERTE

6 APRILIE 2016

ora 17.00 – Recitalul de la ora 5 susţinut
de artişti ai Operei Braşov
Muzeul „Casa Mureşenilor” Braşov

13 APRILIE 2016

ora 17.00 – Recitalul de la ora 5 susţinut
de artişti ai Operei Braşov
Muzeul „Casa Mureşenilor” Braşov

20 APRILIE 2016

ora 17.00 – Recitalul de la ora 5 susţinut
de artişti ai Operei Braşov
Muzeul „Casa Mureşenilor” Braşov

SALA PATRIA

1 APRILIE 2016

ora 20.00 – Seara Filmului Românesc
Aferim ! (România, 2015)
regia: Radu Jude
cu: Teodor Corban, Toma Cuzin, Mihai Comănoiu
Istoric, aventură, Ursul de Argint pentru cea mai
bună regie la Festivalul de la Berlin 2015
Sala „Patria” – Cinemateca

2 APRILIE 2016

ora 11.00 – Matineu copii
Clopoţica şi Zâna Pirat/The Pirate Fairy (SUA 2014)
regia: Peggy Holmes
Animaţie, dublat în limba română
Sala „Patria” – Cinemateca

ora 17.00 – Mari actori – Regina africană/
The African Queen (SUA, 1951)
regia: John Huston
cu: Humphrey Bogart, Katherine Hepburn
Aventură, război, Premiul Oscar pentru cel
mai bun actor –Humphrey Bogart
Sala „Patria” – Cinemateca

ora 19.00 – Mari regizori
Numele Trandafirului /The Name of
the Rose (Germania, Italia, Franţa,1986)
regia: Jean-Jacques Annaud
cu: Sean Connery, Christian Slater, Ron Perlman
Dramă, ecranizare, thrilller, Aniversarea de 30 de ani !
In memoriam Umberto Eco
Sala „Patria” – Cinemateca

3 APRILIE 2016

ora 11.00 – Matineu copii – Bunul dinozaur (2015)
regia: Peter Sohn
Animaţie, dublat în limba română
Sala „Patria” – Cinemateca

ora 17.00 – Golden Classics – Shadow of a Doubt (SUA, 1943)
regia: Alfred Hitchcock, cu: Joseph Cotten, Teresa Wright
Thriller, dramă
Sala „Patria” – Cinemateca

ora 19.00 – Seara de Oscar
Va curge sânge/There Will Be Blood (SUA, 2007)
regia: Paul Thomas Anderson
cu: Daniel Day-Lewis, Paul Dano, Ciarán Hinds
Dramă, ecranizare după Upton Sinclair
8 nominalizări şi 2 premii Oscar
Sala „Patria” – Cinemateca

4 APRILIE 2016

ora 19.00 – Recital EXTRAORDINAR în cadrul
turneului „PIANUL CĂLĂTOR”
solist: Horia Mihail – pian
Sala „Patria

ora 19.00 – Seara Filmului European
Fiul lui Saul /Saul Fia (Ungaria, 2015)
regia: László Nemes, cu: Géza Röhrig,Levente Molnar
Dramă, război, Premiul Oscar şi Globul de Aur pentru
cel mai bun film străin 2016,Marele premiu al Juriului
şi premiul FIPRESCI la Cannes
Sala „Patria” – Cinemateca

5 APRILIE 2016

ora 18.30 – Recital cameral
Anton Niculescu – violoncel
invitat: Andrei Licareţ – pian
Sala „Patria” – Sala Muzicii de Cameră

ora 20.00 – Film Cult – Barton Fink (SUA, 1991)
regia: Joel & Ethan Coen
cu: John Turturro, John Goodman, Judy Davis
Dramă,Premiul pentru cel mai bucn actor, regizor
şi Palme d’Or la Festivalul de la Cannes
Sala „Patria” – Cinemateca

6 APRILIE 2016

ora 20.00 – Comedy Classics – Poveşti trăznite/
Relatos salvajes (Argentina, 2014)
regia: Damián Szifrón
cu: Darío Grandinetti, María Marull, Mónica Villa
Comedie, Nominalizat la premiul Oscar 2015
pentru cel mai bun film străin
Sala „Patria” – Cinemateca

7 APRILIE 2016

ora 19.00 – CONCERT SIMFONIC
dirijor: Daisuke Soga (Japonia)
solist: Suzu Watanabe – flaut (Japonia)
Sala „Patria”

ora 19.00 – ACTRIŢA
regia: Elvira Platon Rimbu
cu: Dorina Roman şi Mona Codreanu
prezentat de Teatrul Particular
Sala „Patria” – Sala Muzicii de Cameră

8 – 10 APRILIE 2016

Zilele filmului francez şi german
Toate filmele vor avea subtitrare în limba română.
Intrarea este liberă.
organizatori: Alianţa Franceză Braşov şi
Centrul Cultural German
Sala „Patria” – Cinemateca

8 APRILIE 2016
ora 18.00 – Caprice (2015)
regia: Emmanuel Mouret
comedie romantică
Sala „Patria” – Cinemateca

ora 20.00 – Jack (2014)
regia:Edward Berger, dramă
premii: German film Award 2015, Bavarian
Film Award 2015 – VGF Award
Sala „Patria” – Cinemateca

9 APRILIE 2016
ora 17.00 – Între lumi ( 2014)
regia: Feo Aladag, dramă
premii:Evolution International Film Festival 2014,
Sao Paulo International Film – Premiul juriului
Sala „Patria” – Cinemateca

ora 19.00 – Huliganul (2013)
regia: Helier Cisterne, dramă
Sala „Patria” – Cinemateca

10 APRILIE 2016
ora 17.00 – Timpul aventurii (2013)
regia: Jérôme Bonnel, comedie romantică
Sala „Patria” – Cinemateca

ora 19.00 – Stăpânul universului (2013)
regia: Marc Bauder, film documentar
premii: European Film Award 2014, Astra
Film Festival Sibiu 2014 – Cel mai bun
documentar din competiţia internaţională
Sala „Patria” – Cinemateca

10 APRILIE 2016

ora 11.00 – Matineu copii
Kung Fu Panda 2, regia: Jennifer Yuh
Animaţie, dublat în limba română
Sala „Patria” – Cinemateca

11 APRILIE 2016

ora 17.00 – Concertul olimpicilor
organizator: Liceul de Muzică „Tudor Ciortea”
Sala „Patria”

DOC AND ROLL III : 11-17 aprilie
ora 20.00 – Doc and Roll – Club 27
Janis: Little Girl Blue (SUA, 2015)
regia: Amy Berg, cu: Janis Joplin, Cat Power
Documentar, muzică, Avanpremieră naţională!
Sala „Patria” – Cinemateca

12 APRILIE 2016

ora 18.30 – Recital cameral
Cvintetul CANTABILE
Sala „Patria” – Sala Muzicii de Cameră

ora 20.00 – Doc and Roll – Club 27
Jimi -All Is By My Side (SUA, 2013)
regia: John Ridley
cu: André Benjamin, Hayley Atwell, Imogen Poots
Biografic, muzică, Singura proiecţie din România
a primului film biografic depre Hendrix
Sala „Patria” – Cinemateca

13 APRILIE 2016

ora 17.00 – Concertul olimpicilor
organizator: Liceul de Muzică „Tudor Ciortea”
Sala „Patria”

ora 19.00 – Doc and Roll – Club 27
The Doors-When You’re Strange (SUA; 2009)
regia: Tom DiCillo
cu: Johnny Depp, John Densmore, Robby Krieger
Documentar, muzică
Sala „Patria” – Cinemateca

14 APRILIE 2016

ora 19.00 – CONCERT SIMFONIC
dirijor: I. Ionescu – Galaţi
solist: Florin Ionescu – Galaţi – vioară
Sala „Patria

ora 19.00 – Doc and Roll – Club 27
Amy (SUA, 2015), regia: Asif Kapadia
cu: Amy Winehouse, Documentar, muzică
Premiul Oscar 2016 prentru cel mai bun documentar
Sala „Patria” – Sala Muzicii de Cameră

15 APRILIE 2016

ora 19.00 – Doc and Roll – Club 27
Cobain: Montage of Heck (SUA, 2015)
regia: Brett Morgen
cu: Kurt Cobain, Courtney Love
Documentar, muzică
Sala „Patria” – Sala Muzicii de Cameră

ora 21.30 – Doc and Roll – In memoriam David Bowie
Ziggy Stardust and the Spiders from Mars (SUA, 1973)
regia: D.A. Pennebaker
cu: David Bowie, Mick Ronson, Trevor Boulder
Documentar, concert
Sala „Patria” – Sala Muzicii de Cameră

16 APRILIE 2016

ora 11.00 – Matineu copii
Blinky Bill: Koala cel poznaş (2015)
regia: Alex Weight
Animaţie, dublat în limba română
Sala „Patria” – Cinemateca

ora 17.00 – Doc and Roll – Special
Pink Floyd The Wall
regia: Alan Parker
Cu: Bob Geldof, Bob Hoskins
Muzical, dramă
Sala „Patria” – Sala Muzicii de Cameră

ora 19.00 – Doc and Roll – Special
Roger Waters -The Wall
regia: Sean Evans, Roger Waters
cu: Roger Waters, Snowy White
Muzică, concert
Sala „Patria” – Sala Muzicii de Cameră

17 APRILIE 2016

ora 11.00 – Matineu copii
Întoarcerea în Ţara de Nicăieri /
Return to Neverland (SUA, 2002)
regia: Robin Budd, Donovan Cook Animaţie,
dublat în limba română
Sala „Patria” – Cinemateca

ora 17.00 – Doc and Roll – Club 27
Crossroads (SUA, 1986)
regia: Walter Hill
cu: Ralph Macchio, Joe Seneca, Steve Vai
Blues, muzică, Aniversarea de 30 de ani!
Sala „Patria” – Sala Muzicii de Cameră

ora 19.00 – Doc and Roll – Club 27
The Doors (SUA, 1991), regia: Oliver Stone
cu: Val Kilmer, Meg Ryan, Kyle MacLachlan
Biografic, muzică, Aniversarea de 25 de ani!
Sala „Patria” – Sala Muzicii de Cameră
ora 19.00 – CONCERT SIMFONIC
dirijor: I. Ionescu – Galaţi
solist: Florin Ionescu – Galaţi – vioară
Sala „Patria

18 APRILIE 2016

ora 20.00 – Seara Filmului European
Mlaştina/La isla minima (Spania, 2014)
regia: Alberto Rodriguez
cu: Javier Gutiérrez, Raúl Arévalo, María Varod
Thriller, 10 premii Goya (inclusiv cel mai bun film)
Sala „Patria” – Cinemateca

19 APRILIE 2016

ora 18.30 – Recital cameral
Quartetto BRASSOVIA
Sala „Patria” – Sala Muzicii de Cameră

ora 20.00 – Film Cult – Furyo/
Merry Christmas Mr. Lawrence (Anglia/Japonia, 1983)
regia: Nagisha Oshima
cu: David Bowie, Tom Conti, Takeshi Kitano
Dramă, război, Selecţia oficială Festivalul de la Cannes 1983
In memoriam David Bowie
Sala „Patria” – Cinemateca

20 APRILIE 2016

ora 19.00 – CONCERT DE SFINTELE PAŞTI
cu Kamera Kronstadt , dirijor: Cristian Oroşanu
soprana: Ana Donose
mezzosoprana: Carmen Topciu
Sala „Patria”

ora 20.00 – Comedy Classics/Special Pascal
12 scaune/The Twelve Chairs (SUA, 1970)
regia: Mel Brooks
cu: Ron Moody, Frank Langella, Dom de Louise
Comedie, ecranizare după Ilf şi Petrov
LMA Mel Brooks (90 de ani)
Sala „Patria” – Cinemateca

21 APRILIE 2016

ora 19.00 – TOXIC LOVE – de Sorin Misiriantu
ilustraţia muzicală: Marcel Vlădăreanu
cu: Dorina Roman şi Dan Zorilă
prezentat de Teatrul Particular
Sala „Patria” – Sala Muzicii de Cameră

22 APRILIE 2016

ora 18.30 – Recital cameral
Alina Nauncef – vioară
Sara C. Gonzales – pian
Sala „Patria” – Sala Muzicii de Cameră

ora 20.00 – Seara Filmului Românesc
Ilegitim, regia: Adrian Sitaru
cu: Alina Grigore, Adrian Titieni, Robi Urs
Dramă, Premiul CICAE la Festivalul de la Berlin
Sala „Patria” – Cinemateca

23 APRILIE 2016

ora 11.00 – Matineu copii
Madagascar 3: Fugăriţi prin Europa/
Madagascar 3: Europe’s Most Wanted (2012)
regia: Eric DarnellAnimaţie,
dublat în limba română
Sala „Patria” – Cinemateca

ora 17.00 – Mari actori – Insomnia (SUA,2002)
regia: Christopher Nolan
Cu: Al Pacino, Robin Williams, Hilary Swank
Thriller, dramă, LMA Al Pacino 76 de ani !
Sala „Patria” – Cinemateca

ora 19.00 – Mari regizori
Ultima ispită a lui Christos/ The Last
Temptation of Christ (SUA, 1988)
regia: Martin Scorsese
cu: Willem Defoe, Harvey Keitel, David Bowie
Dramă, ecranizare, după romanul lui Nikos Kazantzakis
Muzică de Peter Gabriel, In memoriam David Bowie
Sala „Patria” – Cinemateca

24 APRILIE 2016

ora 11.00 – Matineu copii –
Aventuri la firul ierbii/A Bug’s Life (1998)
regia: John Lasseter
Animaţie, dublat în limba română
Sala „Patria” – Cinemateca

ora 17.00 – Golden Classics – Special Pascal
Tunica /The Robe (SUA; 1953)
regia: Henry Koster
cu: Richard Burton, Jean Simmons
Istoric, epic, 2 premii Oscar
Sala „Patria” – Cinemateca

ora 19.30 – Seara de Oscar
Zbor deasupra unui cuib de cuci/
One Flew Over the Cuckoo’s Nest (SUA, 1975)
regia: Milos Forman
cu: Jack Nicholson, Louise Fletcher, Brad Dourif
Dramă, ecranizare, 5 premii Oscar.
LMA Jack Nicholson 79 de ani !
Sala „Patria” – Cinemateca

25 APRILIE 2016

ora 20.00 – Seara Filmului European
Gangsteri de legendă /Legend (Anglia, 2015)
regia: Brian Helgeland
cu: Tom Hardy, Emily Browning, Christopher Eccleston
Gangsteri, dramă
ala „Patria” – Cinemateca

26 APRILIE 2016

ora 20.00 – Film Cult /Special Pascal
Jesus Christ Superstar (SUA 1973)
regia: Norman Jewison
cu: Ted Neeley, Carl Anderson
Operă rock/Muzical
Sala „Patria” – Cinemateca

27 APRILIE 2016

ora 20.00 – Special Pascal
Pan (SUA, 2015)
regia: Joe Wright
cu: Hugh Jackman, Garrett Hedlund, Rooney Mara
Aventură, fantastic
Sala „Patria” – Cinemateca

28 APRILIE 2016

ora 19.00 – CONCERT VOCAL SIMFONIC EXTRAORDINAR
dirijor: Gheorghe Costin
solişti: ​Mădălina Stan – soprană
Sidonia Nica – mezzosoprană
Liviu Indricău – tenor
Iustinian Zetea – bas
Corul Mixt al Filarmonicii de stat din Târgu-Mureş
dirijor: Vasile Cazan
Sala „Patria

ora 20.00 – Seara Filmului Românesc / Special Pascal
Billion Star Hotel (România, 2015)
regia: Alecs Năstoiu
cu: Rudy Moca, Nicu Mihoc, Dan Radulescu
Comedie dramatică
În prezenţa realizatorilor, urmat de un Q and A
Sala „Patria” – Cinemateca

29 APRILIE 2016

ora 20.00 – Special Pascal
Patimile lui Iisus/The Passion of the Christ (SUA, 2004)
regia: Mel Gibson
cu: Jim Caviezel, Monica Bellucci, Maia Morgenstern
Dramă, istoric, 3 nominalizări la premiul Oscar
Sala „Patria” – Cinemateca

OPERA

2 APRILIE 2016

ora 18.30 – POVESTIRILE LUI HOFFMANN
de J. Offenbach
dirijor: Traian Ichim
regia: Cristian Mihăilescu
Opera Braşov

6 APRILIE 2016

ora 11.00 – FATA MOŞULUI CEA CUMINTE
de Fl. Comisel
regia: F. Marinescu şi V. Popescu
Opera Braşov

9 APRILIE 2016

ora 18.30 – RIGOLETTO – de G. Verdi
dirijor: Daisuke Soga (Japonia)
regia: Carmen Dobrescu
Opera Braşov

13 APRILIE 2016

ora 11.00 – COCOŞELUL NEASCULTĂTOR
de I. Lucian
regia: C. Ungureanu
Opera Braşov

16 APRILIE 2016

ora 18.30 – MY FAIR LADY – de F. Loewe
dirijor: Dorel Munteanu
regia: Anda Tabacaru-Hogea, Cristian Mihăilescu
Opera Braşov

19 şi 20 APRILIE 2016

ora 11.00 – VITRINA CU PERSONAJE
Spectacol – lecţie pentru copii
regia: Anda Tăbăcaru–Hogea
la pian: Simona Patriche
Opera Braşov

21 APRILIE 2016

orele 10.00 şi 12.00– LECŢIE DE BALET
Opera Braşov

23 APRILIE 2016

ora 18.30 – CAVALERIA RUSTICANĂ – de P. Mascagni
PAIAŢE – de R. Leoncavallo
dirijor: Giuseppe Carannante (Italia)
regia: Cristian Mihăilescu
Opera Braşov

FESTIVALURI

2 – 3 APRILIE 2016

Festivalul Concurs de Muzică Populară pentru
Tineri Interpreţi ,,Flori în Ţara Bârsei”, Ediţia a IX-a
Centrul Cultural Reduta

2 APRILIE 2016
ora 18.00 – Spectacolul Concurs
Recital extraordinar Marius Ciprian Pop
Acompaniază Orchestra „Plaiuri Transilvane”,
dirijor prof. Liviu Iosif
prezintă: Claudia Miriţescu
Intrarea Liberă!
Centrul Cultural Reduta

3 APRILIE 2016
ora 13.00 – Gala Laureaţilor
prezintă: Claudia Miriţescu
Intrarea Liberă!
Centrul Cultural Reduta

MUZEE

1 – 30 APRILIE 2016

orele 10.00 – 18.00 – Marţi – Duminică
Expoziţia retrospectivă Horea Cucerzan
Muzeul de Artă Braşov

1- 30 APRILIE 2016

orele 9.00 – 17.00 – Marţi – Duminică
Expoziţia temporară: „Sate contemporane din
România – tezaure vii”
Muzeul de Etnografie Braşov

orele 9.00 – 17.00 – Marţi – Duminică
Expoziţia temporară: „Artizani braşoveni – jucării
croşetate – Gabriela Bularca, păpuşi din pănuşi – Valeria Neuvirt”
Muzeul de Etnografie Braşov

orele 9.00 – 17.00 – Marţi – Duminică
Târgul de Paşti
Muzeul de Etnografie Braşov

1- 30 APRILIE 2016

orele 9.00 – 17.00 – Marţi – Duminică
Expoziţia temporară: „Pentru o istorie a
simbolurilor: tatuajul în România”
Muzeul Civilizaţiei Urbane a Braşovului

1- 30 APRILIE 2016

orele 9.00 -17.00 -Luni – Duminică
Expoziţii permanente: „Anton Pann”, „Diaconul Coresi”,
„Cartea şi Cărturarii braşoveni”, „Cartea, factor de unitate
Naţională”, „Ex-libris”, „Junii braşoveni”, „Tudor Ciortea”
Muzeul Prima Şcoală Românească

1- 30 APRILIE 2016

orele 9.00 – 17.00 – Luni şi Sâmbătă
orele 10.00 -17.00 – Marţi – Vineri
Expoziţia permanentă: „Istoria Familiei Mureşenilor”
şi expoziţia temporară „Poveştile arhivei”
Muzeul „Casa Mureşenilor” Braşov

1- 31 MARTIE 2016

orele 9.00 – 17.00 – Luni şi Sâmbătă
orele 10.00 -17.00 – Marţi – Vineri
Expoziţia permanentă: „Familia Baciu”
organizată de Muzeul „Casa Mureşenilor”
Casa Ştefan Baciu (strada Gh. Baiulescu nr. 9)

PROIECŢIE FILM

8 APRILIE 2016

ora 20.00 – Cinemateca Librăria „Şt.O.Iosif”
Rulează filmul „Andrei Rublyov” (1966),
regia: Andrei Tarkovsky
Librăria „Şt.O.Iosif”

18 – 21 APRILIE 2016

Astra Film Junior on Tour 2016 – cu sprijinul ASTRA FILM
Filme pentru ciclul primar
organizatori: Alianţa Franceză Braşov în parteneriat
cu Biblioteca Judeţeană George Bariţiu Braşov
Mansarda Casei Baiulescu

18 APRILIE 2016
ora 12.00 – Filme pentru ciclul gimnazial
Mansarda Casei Baiulescu

19 APRILIE 2016
ora 12.00 – Filme pentru liceeni
Mansarda Casei Baiulescu

21 APRILIE 2016
ora 14.00 – Apocalipsa după Cioran
(Gabriel Liiceanu, Sorin Ilieşiu, România) 58′
Mansarda Casei Baiulescu

21 APRILIE 2016

ora 17.30 – Cineclub francofon: „Tatăl orfelin 2” (Franţa, 2011)
Dramă, cu subtitrare în limba română
Intrare gratuită, organizator: Alianţa Franceză în parteneriat
cu Biblioteca Judeţeană „George Bariţiu” Braşov
Mansarda Casei Baiulescu

ALTE EVENIMENTE

1 APRILIE 2016

ora 17.00 – Lansare volum de versuri „Focul din vatră”
de Victor Nicolae Ciobanu
Invitaţi, alături de autor: Ion Popescu Topolog şi Adrian Lesenciuc
La finalul evenimentului va avea loc un moment muzical
cu instrumente autohtone (caval, fluier, gardon) şi
orientale (ney, saz/baglama, bendir)
susţinut de: Ferenc Segercz şi Victor Nicolae Ciobanu
Librăria „Şt.O.Iosif”

6 APRILIE 2016

ora 19.00 – S-A APRINS O STEA! – Concert FUEGO
Centrul Cultural Reduta

9 APRILIE 2016

ora 14.30 – Dezbatere pe tema „Cine se teme de genurile
minore? SF, fantasy, mystery & thriller, romance”
participă: Michael Hăulică, Dănuţ Ungureanu, Adina
Speteanu, Bogdan Hrib, Tony Mott, Alexandru Lamba
Librăria „Şt.O.Iosif”

10 APRILIE 2016

ora 10.30 – Lansare de carte „O să te ţin în braţe cât vrei
tu şi încă o secundă” cu Ioana Chicet-Macoveiciuc,
autoarea celui mai cunoscut blog de creşterea copiilor
Printesaurbana.ro
Coresi Shopping Resort

12 APRILIE 2016

ora 17.30 – Ciclu de dezbateri organizate de Alianţa
Franceză Braşov şi Lectoratul francez Braşov în
parteneriat cu Biblioteca Judeţeană „George Bariţiu” Braşov
despre „Le paysage audio-visual français et roumain”
Tema întâlnirii: Le cinéma: les grands réalisateurs
Mansarda Casei Baiulescu

13 APRILIE 2016

ora 18.00 – Lansare de carte „Am fost rivalul regelui.
Povestea mea de iubire cu Sara Montiel” de Ion
Dichiseanu, Editura Polirom
Librăria „Şt.O.Iosif

18 – 23 APRILIE 2016

Evenimente desfăşurate sub semnul cărţilor şi lecturilor
preferate prilejuite de Săptămâna Naţională a
Bibliotecilor (18-24.04.2016)
Biblioteca Judeţeană „George Bariţiu” Braşov

19 APRILIE – 23 MAI 2016

Expoziţia Dessins en liberté
Eveniment realizat de Alianţa Franceză Braşov, în
parteneriat cu Centrul Multicultural al Universităţii
Transilvania Braşov, cu sprijinul Institutului Francez
din Paris şi cel al Institutului Francez din România
Centrul Multicultural al Universităţii Transilvania Braşov

22 APRILIE 2016

ora 17.30 – Club de lectură
Librăria „Şt. O. Iosif” Braşov

20

Calendar cultural – martie 2016

Calendar cultural martie 2016 la Brașov

TEATRU

1 MARTIE 2016

ora 19.00 – OLENKA – de Vasili Sigarev
regia: Sânziana Stoican
scenografia: Valentin Vârlan
Teatrul „Sică Alexandrescu” Braşov – Sala Studio

2 MARTIE 2016

ora 19.00 – POVESTIRI ALESE
de Donald Margulies, regia: Vlad Zamfirescu,
decorul: Bogdan Spătaru, costumele: Maria Tache
Teatrul „Sică Alexandrescu” Braşov – Sala Studio

3 MARTIE 2016

ora 19.00 – PRIVEŞTE ÎNAPOI CU M NIE – de John Osborne
regia: Vladimir Anton, scenografia: Tudor Prodan
Teatrul „Sică Alexandrescu” Braşov – Sala Studio

4 MARTIE 2016

ora 19.00 – CEL DE L NGĂ TINE – de David Lindsay-Abaire
regia: Vlad Zamfirescu, scenografia: Bogdan Spătaru
Teatrul „Sică Alexandrescu” Braşov – Sala Studio

5 MARTIE 2016

orele 10.30 şi 12.00 – FLUIERUL FERMECAT – de Adrian Găzdaru
regia artistică: Adrian Găzdaru, scenografia: Gelu Rîscă
muzica: Cătălin Creţu
Teatrul Arlechino Braşov

ora 11.00 – PINOCCHIO – după Carlo Collodi
scenariul: Silvian Duică
scenografia/construcţie păpuşi: Iulian Ene
prezentat de Teatrul Strada
Cinema One

ora 19.00 – FANTEZIILE SEXUALE ALE SOŢULUI MEU
APROAPE CĂ M-AU ÎNNEBUNIT – de John Tobias
regia: Şerban Puiu, decorul: Mihai Mădescu,
costumele: Luana Drăgoiescu
Teatrul „Sică Alexandrescu” Braşov

6 MARTIE 2016

orele 10.30 şi 12.00 – FRUMOASA, BESTIA ŞI
FLOAREA PURPURIE – de Valentin Dobrescu
regia artistică şi scenografia: Valentin Dobrescu
muzica: Alin Macovei Moraru
Teatrul Arlechino Braşov

ora 19.00 – JAKE ŞI FEMEILE LUI – de Neil Simon
regia: Petre Bokor, scenografie: Clara Labancz
asistent scenografie: Eliza Labancz
Teatrul „Sică Alexandrescu” Braşov

9 MARTIE 2016

ora 19.00 – AUTO – de Ernesto Caballero
regia: Sorin Militaru, scenografia: Cristian Marin
Teatrul „Sică Alexandrescu” Braşov – Sala Studio

10 MARTIE 2016

ora 19.00 – UN BILET SPRE FERICIRE – de Spiró György
regia: Diana Lupescu, scenografia: Luana Drăgoescu
Teatrul „Sică Alexandrescu” Braşov – Sala Studio

11 MARTIE 2016

ora 19.00 – DANS ND ÎN NOAPTE
de Patrick Ellsworth, regia: Vlad Massaci,
scenografie, light design, concept şi realizare video:
Andu Dumitrescu, coregrafia: Andrea Gavriliu
Teatrul „Sică Alexandrescu” Braşov
12 MARTIE 2016

orele 10.30 şi 12.00 – MICUL MUCK – de Gavril Borodan
regia artistică şi scenografia: Gavril Borodan
Teatrul Arlechino Braşov

ora 11.00 – JACK ŞI VREJUL DE FASOLE după o poveste irlandeză
scenariul: Silvian Duică
scenografia/construcţie păpuşi: Iulian Ene
prezentat de Teatrul Strada
Cinema One

ora 19.00 – FAZANUL – de Georges Feydeau
regia: Cristian Hadji-Culea, decorul: Ştefan Caragiu,
costumele: Liliana Cenean, coregrafia: prof. Doina
Enache şi Csongor Kicsi
Teatrul „Sică Alexandrescu” Braşov

13 MARTIE 2016

orele 10.30 şi 12.00 – CAPRA CU TREI IEZI – de Ion Agachi
regia artistică: Liviu Steciuc
scenografia: Manuela Zaharie
Teatrul Arlechino Braşov

ora 19.00 – SLUGĂ LA DOI STĂP NI – de Carlo Goldoni
regia: Cristian Hadji-Culea, decorul: Ştefan Caragiu
costumele: Liliana Cenean
Teatrul „Sică Alexandrescu” Braşov

16 MARTIE 2016

ora 19.00 – CEL DE L NGĂ TINE – de David Lindsay -Abaire
regia: Vlad Zamfirescu, scenografia: Bogdan Spătaru
Teatrul „Sică Alexandrescu” Braşov – Sala Studio

17 MARTIE 2016

ora 19.00 – TREI FEMEI ÎNALTE – de Edward Albee
regia: Sânziana Stoican, scenografia: Valentin Vârlan
Teatrul „Sică Alexandrescu” Braşov – Sala Studio

18 MARTIE 2016

ora 19.00 – NIŞTE FETE – de Neil LaBute
regia: Gelu Colceag, scenografia: Ştefan Caragiu
Teatrul „Sică Alexandrescu” Braşov

19 MARTIE 2016

orele 10.30 şi 12.00 – CENUŞĂREASA – de Viorel Vârlan
scenografia: Viorica Perju
muzica: Ştefan Răducu- Dumitru
Teatrul Arlechino Braşov

ora 11.00 – MAGIQUE
scenariul, regia şi ilustraţia muzicală: Silvian Duică
scenografia, construcţie păpuşi: Daniel Roşca
pictura: Diana Popescu, prezentat de Teatrul Strada
Cinema One

ora 19.00 – CU INIMA ÎN PUNGĂ – de John Cariani
regia: Adrian Iclenzan, scenografia: Bogdan Spătaru
Teatrul „Sică Alexandrescu” Braşov

20 MARTIE 2016

orele 10.30 şi 12.00 – SCUFIŢA ROŞIE- de Valentin Dobrescu
regia artistică şi scenografia: Valentin Dobrescu
muzica: Alin Macovei Moraru
Teatrul Arlechino Braşov

ora 19.00 – UN CUPLU CIUDAT- de Neil Simon
regia: Adrian Iclenzan, decorul: Mihai Mădescu
costumele: Luana Drăgoescu
Teatrul „Sică Alexandrescu” Braşov

24 MARTIE 2016

ora 19.00 – UN BILET SPRE FERICIRE – de Spiró György
regia: Diana Lupescu, scenografia: Luana Drăgoescu
Teatrul „Sică Alexandrescu” Braşov – Sala Studio

25 MARTIE 2016

ora 19.00 – PRIVEŞTE ÎNAPOI CU M NIE – de John Osborne
regia: Vladimir Anton, scenografia: Tudor Prodan
Teatrul „Sică Alexandrescu” Braşov – Sala Studio

26 MARTIE 2016

orele 10.30 şi 12.00 – CROITORAŞUL CEL VITEAZ
de Cristian Pepino
regia artistică: Liviu Steciuc
scenografia: Simo Enikö
Teatrul Arlechino Braşov

ora 11.00 – PUNGUŢA CU 2 BANI – după Ion Creangă
un spectacol de Silvian Duică
prezentat de Teatrul Strada
Cinema One

ora 19.00 – DANS ND ÎN NOAPTE
de Patrick Ellsworth, regia: Vlad Massaci,
scenografie, light design, concept şi realizare video:
Andu Dumitrescu, coregrafia: Andrea Gavriliu
Teatrul „Sică Alexandrescu” Braşov

27 MARTIE 2016

orele 10.30 şi 12.00 –AVENTURILE LUI CHILLI RAMIREZ
de Ioan Gyuri Pascu, regia: Attila Vizauer
scenografia: Mihai Pastramagiu
muzica: Ioan Gyuri Pascu
Teatrul Arlechino Braşov

ora 19.00 – JOCUL DRAGOSTEI ŞI AL ÎNT MPLĂRII
de Marivaux
regia: Liviu Lucaci, scenografia: Rodica Ştirbu
Teatrul „Sică Alexandrescu” Braşov

28 MARTIE 2016

ora 19.00 –DINEU CU PROŞTI – de Francis Veber
traducere: Tudor Ţepeneag
regia: Ion Caramitru
scenografia: Florinela Popescu Fărcăşanu
cu: Horaţiu Mălăele, Ion Caramitru, Medeea Marinescu
prezentat de Teatrul Naţional Bucureşti
Teatrul „Sică Alexandrescu” Braşov

30 MARTIE 2016

ora 19.00 – COPILUL PROBLEMĂ – de George F. Walker
regia: Adrian Iclenzan, scenografia: Bogdan Spătaru
Teatrul „Sică Alexandrescu” Braşov – Sala Studio

31 MARTIE 2016

ora 19.00 – TREI FEMEI ÎNALTE – de Edward Albee
regia: Sânziana Stoican, scenografia: Valentin Vârlan
Teatrul „Sică Alexandrescu” Braşov – Sala Studio

CONCERTE

1 MARTIE 2016

ora 18.00 – CONCERT – ZIUA UNIVERSITĂŢII
solişti: Anca Preda (pian), Raluca Enea (clavecin),
Steffen Schlandt (orgă) şi Gaudeamus Quartet
Intrarea liberă!
Aula Universităţii Transilvania „Sergiu T. Chiriacescu”

2 MARTIE 2016

ora 17.00 – Recitalul de la ora 5 susţinut
de artişti ai Operei Braşov
Muzeul „Casa Mureşenilor” Braşov

9 MARTIE 2016

ora 17.00 – Recitalul de la ora 5 susţinut
de artişti ai Operei Braşov
Muzeul „Casa Mureşenilor” Braşov

16 MARTIE 2016

ora 17.00 – Recitalul de la ora 5 susţinut
de artişti ai Operei Braşov
Muzeul „Casa Mureşenilor” Braşov

23 MARTIE 2016

ora 17.00 – Recitalul de la ora 5 susţinut
de artişti ai Operei Braşov
Muzeul „Casa Mureşenilor” Braşov

30 MARTIE 2016

ora 17.00 – Recitalul de la ora 5 susţinut
de artişti ai Operei Braşov
Muzeul „Casa Mureşenilor” Braşov

SALA PATRIA

1 MARTIE 2016

ora 20.00 – Film Cult
Mad Max (SUA, 1979)
regia: George Miller, cu: Mel Gibson
Thriller, LMA George Miller (71 de ani)
Sala „Patria” – Cinemateca

2 MARTIE 2016

ora 19.00 – PENTRU TINE, DOAMNĂ!
Spectacol de revistă cu: Dorina Roman,
Dan Zorilă, Rodica Moianu, Ana Maria
Costache şi Dumitru Ciubotaru
prezentat de Teatrul Particular
Sala „Patria” – Sala Muzicii de Cameră

3 MARTIE 2016

ora 19.00 – CONCERT SIMFONIC EXTRAORDINAR
organizat de Filarmonica Braşov
dirijor: Cristian Oroşanu
solistă: Dorel Golan – pian (Israel)
Sala „Patria”

ora 20.00 – Comedy Classics – Into the Night (SUA, 1985)
regia: John Landis, cu: Jeff Goldblum, Michelle Pfeiffer,
David Bowie, Comedie, thriller, In memoriam David Bowie
Sala „Patria” – Cinemateca

4 MARTIE 2016

DocuArt Festival
Caravana Docuart este o extensie a festivalului Bucureşti
Docuart Fest. Scopul caravanei este de promovare a
documentarelor premiate, dar şi de formare a publicului
consumator al acestui gen cinematografic
ora 17.30 –Româneşti – de Artur Boruzs (2014);
ora 18.00 –Brudina – de Dragoş Mihai Hanciu (2014) + Q&A;
ora 18.45 – Căluşarii din Bârla – de Adriana Oprea (2014) + Q&A;
ora 20.45 – Paşaport de Germania – de Răzvan Georgescu (2014)
Intrarea liberă !
Sala „Patria” – Cinemateca

5 MARTIE 2016

ora 11.00 – Matineu copii – La capătul lumii/
Tout en haut du monde (Franţa, 2015)
Animaţie, dublat în limba română
Sala „Patria” – Cinemateca

DocuArt Festival
ora 16.30 –Afară – de Andrei Schwartz (2014);
ora 18.15 –Roboţelul de aur – Mihai Dragolea
şi Radu Mocanu (2014);
ora 20.00 – Aliyah Dada – de Oana Giurgiu (2014, 116 min) + Q&A
Intrarea liberă!
Sala „Patria” – Cinemateca

6 MARTIE 2016

ora 11.00 – Matineu copii
Clopoţica şi Zâna Pirat/The Pirate Fairy (SUA 2014)
regia: Peggy Holmes
Animaţie, dublat în limba română
Sala „Patria” – Cinemateca

ora 17.00 – Golden Classics
Un loc sub soare/A place in the Sun (SUA, 1951)
regia: George Stevens
cu: Montgomery Clift, Elisabeth Taylor
Dramă, ecranizare
Ecranizare după romanul lui Theodore Dreiser,
O tragedie americană, 6 premii Oscar!
Montgomery Clift – 50 de ani de la moarte (1966)
Sala „Patria” – Cinemateca

ora 19.30 – Seara de Oscar – American Beauty (SUA 1999)
regia: Sam Mendes, cu: Kevin Spacey, Annette Bening
Dramă
Sala „Patria” – Cinemateca

7 MARTIE 2016

ora 20.00 – Seara Filmului European
Furyo/Merry Christmas Mr. Lawrence (Anglia/Japonia,1983)
regia: Nagisha Oshima, cu: Haluk Bilginer, Melisa Sözen,
Demet Akbag, Dramă, război, Selecţia oficială Festivalul de
la Cannes 1983, In memoriam David Bowie
Sala „Patria” – Cinemateca

8 MARTIE 2016

ora 20.00 – Film Cult
Totul despre mama mea/Todo Sobre Mi Madre (Spania, 1999)
regia: Pedro Almodóvar, cu: Cecilia Roth, Penélope Cruz
Dramă, Premiul Oscar pentru cel mai bun film străin
Sala „Patria” – Cinemateca

9 MARTIE 2016

ora 20.00 – Retrospectiva DocandRoll
Genesis: Together and Apart (Anglia, 2014)
regia: John Edginton
cu: Phil Collins, Peter Gabriel, Mike Rutherford
Documentar, muzică
Sala „Patria” – Cinemateca

10 MARTIE 2016

ora 19.00 – CONCERT SIMFONIC EXTRAORDINAR
dirijor: Ramiro Arista
Sala „Patria

ora 19.00 – SOŢ DE V NZARE
regia: Sorin Misiriantu
cu: Dorina Roman, Dan Zorila şi Monica Tompos
prezentat de Teatrul Particular
Sala „Patria” – Sala Muzicii de Cameră

11 MARTIE 2016

ora 20.00 – Eveniment: Proiecţie specială
Seara filmului Românesc – Orizont (România, 2015)
regia: Marian Crişan, cu: Rodica Lazăr,
Dramă, thriller
În prezenţa regizorului, urmat de un Q and A
Sala „Patria” – Cinemateca

12 MARTIE 2016

ora 11.00 – Matineu copii – Cenuşăreasa/
Cinderella (SUA 2015), regia: Kenneth Branagh,
cu: Lily James, Cate Blanchett, Fantastic
Sala „Patria” – Cinemateca

ora 17.00 – Golden Classics – Cum se fură un milion/
How to Steal a Million (SUA, 1966)
regia: William Wyler, cu: Peter O’Toole, Audrey
Hepburn, Eli Wallach, Comedie, romantic
Sala „Patria” – Cinemateca

ora 19.30 – Mari regizori
Complot de familie/Family Plot (SUA, 1976)
regia: Alfred Hitchcock
cu: Daniel Karen Black, Bruce Dern, Barbara Harris
Thriller, Ultimul film al lui Alfred Hitchcock
Sala „Patria” – Cinemateca

13 MARTIE 2016

ora 11.00 – Matineu copii -Bolt (2008)
regia: Chris Williams
Animaţie, dublat în limba română
Sala „Patria” – Cinemateca

ora 17.00 – Golden Classics
Jucătorul/The Hustler (SUA, 1961)
regia: Robert Rossen, cu: Paul Newman,
Jackie Gleason, George C. Scott
Dramă, 9 nominalizări şi 2 premii Oscar
Sala „Patria” – Cinemateca

ora 19.30 – Seara de Oscar – Birdman/ Omul Pasăre
sau Virtutea nesperată a ignoranţei (SUA, 2014)
regia: Alejandro González Iñárritu
cu: Michael Keaton, Edward Norton
Dramă, 4 premii Oscar 2015
Sala „Patria” – Cinemateca

14 MARTIE 2016

ora 20.00 – Seara Filmului European
Mustang (Franţa-Turcia, 2015), regia: Deniz Gamze Ergüven
cu: Tugba Sunguroglu, Günes Sensoy, Elit Iscan
Dramă, Nominalizat la premiul Oscar 2016 pentru cel mai
bun film străin, Premiul Label Europa Cinemas
Festivalul de la Cannes 2015
Sala „Patria” – Cinemateca

15 MARTIE 2016

ora 18.30 – Recital cameral
Sayaka Mabuchi – vioară (Japonia)
Kyoto Tagawa – pian (Japonia)
Sala „Patria”- Sala Muzicii de Cameră

ora 20.00 – Film Cult
Mad Max 2/The Road Warrior (Australia, 1981)
regia: George Miller, cu: Mel Gibson
Thriller, SF, LMA George Miller
Sala „Patria” – Cinemateca

16 MARTIE 2016

ora 18.30 – Recital cameral
„Gaudeamus” Quartet
Sala „Patria” – Sala Muzicii de Cameră

17 MARTIE 2016

ora 19.00 – CONCERT SIMFONIC
dirijor: Ciprian Marinescu
solist: Kyoko Tagawa – pian (Japonia)
Sala „Patria”

ora 20.00 – Zilele Filmului polonez – deschidere
Dumnezeii/Bogowie (Polonia, 2014)
regia: Łukasz Palkowski
cu: Tomasz Kot, Magdalena Czerwińska, Piotr Głowacki
Sala „Patria” – Cinemateca

18 MARTIE 2016

ora 20.00 – Zilele Filmului polonez
Cetăţeanul/Obywatel (Polonia, 2014)
regia: Jerzy Stuhr
cu: Jerzy Stuhr, Maciej Stuhr, Janusz Gajos
Premiat la Comedy Cluj 2015
Sala „Patria” – Cinemateca

19 MARTIE 2016

ora 11.00 – Matineu copii
Clopoţica şi Legenda Bestiei de Nicăieri/
Tinker Bell and the Legend of the NeverBeast
regia: Steve Loter, Animaţie, dublat în limba română
Premiul Oscar 2015 pentru cea mai bună animaţie
Sala „Patria” – Cinemateca

ora 17.00 – Mari actori – Charade/Şarada (1963)
regia: Stanley Donen, cu: Cary Grant, Audrey
Hepburn, Walter Matthau, Thriller, comedie, romantic
Sala „Patria” – Cinemateca

ora 19.30 – Zilele Filmului polonez
Varşovia 44/Miasto 44 (Polonia, 2014)
regia: Jan Komasa
cu: Józef Pawłowski, Zofia Wichłacz, Anna Próchniak
Dramă
Sala „Patria” – Cinemateca

20 MARTIE 2016

ora 11.00 – Matineu copii
Shrek al Treilea/Shrek the Third (2007)
regia: Raman Hui, Chris Miller
Animaţie, dublat în limba română
Sala „Patria” – Cinemateca

ora 17.00 – Golden Classics
Ziua lăcustei/Day of ther Locust (SUA, 1975)
regia: John Schlesinger
cu: Donald Sutherland, Karen Black, Burgess Meredith
Dramă, 2 nominalizări la premiul Oscar
Sala „Patria” – Cinemateca

ora 20.00 – Seara de Oscar – Butch Cassidy şi Sundance
Kid/ Butch Cassidy and the Sundance Kid (SUA, 1969)
regia: George Roy Hill, cu: Paul Newman, Robert
Redford, Katharine Ross, Western, 4 premii Oscar
Sala „Patria” – Cinemateca

21 MARTIE 2016

ora 20.00 – Seara Filmului European – Numele
Trandafirului/The Name of the Rose (Germania,
Italia, Franţa, 1986), regia: Jean-Jacques Annaud
cu: Sean Connery, Christian Slater, Ron Perlman
Dramă, ecranizare, thrilller
Aniversarea de 30 de ani!, In memoriam Umberto Eco
Sala „Patria” – Cinemateca

22 MARTIE 2016

ora 18.30 – Recital cameral
Horia Maxim – pian, Mihaela Anica – flaut
Sala „Patria” – Sala Muzicii de Cameră

ora 20.00 – Film Cult – Mad Max 3/
Mad Max Beyond Thunderdome (SUA, 1985)
regia: George Miller, cu: Mel Gibson, Tina Turner
Thriller, acţiune, LMA George Miller
Sala „Patria” – Cinemateca

23 MARTIE 2016

ora 20.00 – Retrospectiva DocandRoll
Freddie Mercury – The Great Pretender (SUA, 2012)
regia: Rhys Thomas
cu: Freddie Mercury, Montserrat Caballé
Documentar, biografic
Sala „Patria” – Cinemateca

24 MARTIE 2016

ora 19.00 – CONCERT SIMFONIC
dirijor: Mihail Agafiţa
solist: Vlad Dimulescu – pian
Sala „Patria

ora 19.00 – DOUĂ SURORI MORTALE
adaptare după There O’clock de Ana – Maria Bamberger
cu: Dorina Roman şi Mona Codreanu
prezentat de Teatrul Particular
Sala „Patria” – Sala Muzicii de Cameră
25 MARTIE 2016

ora 20.00 – Seara Filmului Românesc
Morgen (România, 2013), regia: Marian Crişan
cu: András Hatházi, Yilmaz Yalcin, Elvira Rimbu, Dramă
Sala „Patria” – Cinemateca

26 MARTIE 2016

ora 11.00 – Matineu copii
Incredibilii /The Incredibles (SUA, 2004)
regia: Brad Pitt
Animaţie, dublat în limba română
Sala „Patria” – Cinemateca

ora 17.00 – Mari actori – Papillon (SUA, 1973)
regia: Franklin J. Schaffner
cu: Steve McQueen, Dustin Hoffman, Anthony Zerbe
Dramă, aventuri, LMA/ In memoriam Steve McQueen
Sala „Patria” – Cinemateca

ora 20.00 – Mari regizori
Creatura/The Thing (SUA, 1982)
regia: John Carpenter, cu: Kurt Russell, Brian Keith
Horror, SF
Sala „Patria” – Cinemateca

27 MARTIE 2016

ora 11.00 – Matineu copii – Kung Fu Panda (SUA, 2008)
regia: Mark Osborne, John Stevenson
Animaţie, dublat în limba română
Sala „Patria” – Cinemateca

ora 17.00 – Golden Classics – Clanul sicilienilor (Franţa, 1969)
regia: Henri Verneuil
cu: Jean Gabin, Alain Delon, Lino Ventura
Thriller, dramă
Sala „Patria” – Cinemateca

ora 19.30 – Seara de Oscar
Zorba Grecul/Zorba The Greek (SUA, 1964)
regia: Michael Cacoyannis
cu: Anthony Quinn, Alan Bates, Irene Papas
Comedie dramatică
Ecranizare după romanul lui Nikos Kazantzakis
Şapte nominalizări şi trei premii Oscar!
Sala „Patria” – Cinemateca

28 MARTIE 2016

ora 20.00 – Seara Filmului European
Locatarul/Le locataire (Franţa, 1976)
regia: Roman Polanski
cu: Roman Polanski, Isabelle Adjani, Melvyn Douglas
Dramă, thriller, Aniversarea de 40 de ani!
Sala „Patria” – Cinemateca

29 MARTIE 2016

ora 18.30 – Recital cameral – Trio „Senso”
Sala „Patria”- Sala Muzicii de Cameră

ora 20.00 – Film Cult – Mad Max: Fury Road (SUA, 2015)
regia: George Miller, cu: Tom Hardy, Charlize Theron
Acţiune, SF, 10 nominalizări la premiul Oscar 2016
LMA George Miller
Sala „Patria” – Cinemateca

30 MARTIE 2016

ora 18.00 – Kamera Kronstadt cu concertul
„Tango Simfonic” – spectacol de muzică, dans şi lumini
dirijor: Cristian Oroşanu
cu: Analia Selis şi pianistul Mariano Castro
dansatori de tango: Kicsi Csongor şi Veronica Ungureanu.
bandoneonistul argentinian: Omar Massa
Sala „Patria”

ora 20.00 – Retrospectiva DocandRoll 2014
God Bless Ozzy Osbourne (2011)
regia: Mike Fleiss, Mike Piscitelli
Documentar, biografic
Sala „Patria” – Cinemateca

31 MARTIE 2016

ora 19.00 – CONCERT SIMFONIC EXTRAORDINAR
dirijor: Tiberiu Soare
solist: Theodore Kerkezos – saxofon (Grecia)
Sala „Patria

ora 20.00 – Comedy Classics – Boeing Boeing (SUA, 1965)
regia: John Rich, cu: Jerry Lewis, Tony Curtis, Comedie
Sala „Patria” – Cinemateca

OPERA

2 MARTIE 2016

ora 11.00 – GULLIVER ÎN ŢARA PITICILOR
de M. Ţeicu şi S. Kerim
regia: Anda Tăbăcaru–Hogea
Opera Braşov

5 MARTIE 2016

ora 18.30 – CARMEN – de G. Bizet
dirijor: Adrian Morar
regizor: Cristian Mihăilescu
Opera Braşov

11 MARTIE 2016

ora 18.30 – CONTESA MARITZA – de E. Kalman
dirijor: Dorel Munteanu , regizor: George Zaharescu
Opera Braşov

13 MARTIE 2016

ora 17.00 – L’HEURE D’OR DE PARIS – Balet pe muzică
de C. Debussy, Ch. Gounod, J. Massenet,
C. de Saint-Saëns şi colaj de chansonete franceze
regia şi coregrafia: Horaţiu Cherecheş (Teatrul Naţional
de Operă şi Balet „Oleg Danovski” Constanţa)
invitată: Daniela Vlădescu (Teatrul Naţional de Operă şi
Balet „Oleg Danovski” Constanţa)
Opera Braşov

16 MARTIE 2016

ora 11.00 – MICUŢA DOROTHY
de M. Ţeicu şi S. Kerim
regia: Migry Avram-Nicolau
Opera Braşov

19 MARTIE 2016

ora 18.30 – BOEMA – de G. Puccini
dirijor: Tiberiu Soare
regizor: Carmen Dobrescu
Opera Braşov

25 MARTIE 2016

ora 20.00 – REQUIEM – de W. A. Mozart
dirijor: Traian Ichim
cu: Anda Pop, Gabriela Hazarian, Mihai Irimia,
Petru Burcă (Opera Naţională Română Cluj-Napoca)
Corul şi Orchestra Operei Braşov
Biserica Romano – Catolică Sfinţii Petru şi Pavel

27 MARTIE 2016

ora 18.30 – LA CENERENTOLA (Cenuşăreasa)
de G. Rossini
dirijor: Adrian Morar, regizor: Carmen Dobrescu
Opera Braşov

30 MARTIE 2016

ora 11.00 – FRUMOASA DIN PĂDUREA ADORMITĂ
de M. Ţeicu şi S. Kerim, regia: Attila Török
Opera Braşov

MUZEE

1- 31 MARTIE 2016

orele 9.00 – 17.00 – Marţi – Duminică
Expoziţia de fotografie germană: ARNO FISCHER
organizatori: Institutul de Relaţii Externe, Stuttgart
în parteneriat cu Centrul Cultural German Braşov
Muzeul de Artă Braşov

1- 31 MARTIE 2016

orele 9.00 – 17.00 – Marţi – Duminică
Expoziţia temporară: „Sate contemporane din
România – tezaure vii”
Muzeul de Etnografie Braşov

orele 9.00 – 17.00 – Marţi – Duminică
Expoziţia temporară: „Artizani braşoveni – jucării
croşetate – Gabriela Bularca, păpuşi din pănuşi – Valeria Neuvirt”
Muzeul de Etnografie Braşov

1- 31 MARTIE 2016

orele 9.00 – 17.00 – Marţi – Duminică
Expoziţia temporară: „Pentru o istorie a
simbolurilor: tatuajul în România”
Muzeul Civilizaţiei Urbane a Braşovului

1- 31 MARTIE 2016

orele 9.00 – 17.00 – Luni şi Sâmbătă
orele 10.00 -17.00 – Marţi – Vineri
Expoziţia permanentă: „Istoria Familiei Mureşenilor”
şi expoziţia temporară „Poveştile arhivei”
Muzeul „Casa Mureşenilor” Braşov

1- 31 MARTIE 2016

orele 9.00 – 17.00 – Luni şi Sâmbătă
orele 10.00 -17.00 – Marţi – Vineri
Expoziţia permanentă: „Familia Baciu”
organizată de Muzeul „Casa Mureşenilor”
Casa Ştefan Baciu (strada Gh. Baiulescu nr. 9)

PROIECŢIE FILM

11 MARTIE 2016

ora 17.30 – Cinemateca Librăria „Şt.O.Iosif”
Librăria „Şt.O.Iosif”

17 MARTIE 2016

ora 17.30 – Cineclub francofon: „La Desintegration” (Franţa, 2012)
Un film de Philippe Faucon.
cu: Rashid Debbouze, Yassine Azzouz, Ymanol Perset
organizator: Alianţa Franceză în parteneriat cu
Biblioteca Judeţeană „George Bariţiu” Braşov
Mansarda Casei Baiulescu

ALTE EVENIMENTE

2 MARTIE 2016

ora 18.00 – Lansare de carte
„Şoseaua virtuţii” de Cristian Teodorescu,
Editura Cartea Românească
Invitaţi, alături de autor: Ruxandra Ivăncescu,
Romulus Bucur, Adrian Lăcătuş
Librăria „Şt.O.Iosif”

2,17 şi 19 MARTIE 2016

ora 19.00 – LOE – Poem Vizual
un spectacol de: Bianca Oichea & Rodica Elena Ştirbu
cu: Bogdan Nechifor şi Bianca Oichea
o producţie: Centrul Cultural Reduta, Asociaţia
Cuturală SIC, Asociaţia Culturală KunSTadt
Centrul Cultural Reduta

5 MARTIE 2016

orele 14.00 – 17.00 – Hinamatsuri – Festivalul fetelor
Eveniment organizat de Asociaţia Musashino, Japonia
în parteneriat cu Biblioteca Judeţeană „George Bariţiu” Braşov
Mansarda Casei Baiulescu

9 MARTIE 2016

ora 18.00 – Lansare de carte
„Renăscut din propria cenuşă” de Paul Avram,
Editura Mix , participarea alături de autor:
Florin Zamfir, Director Editura Mix
Librăria „Şt.O.Iosif”

12 – 13 MARTIE 2016

Travel Light – Workshop de dans contemporan
coregraf: Bianca Oichea
Pro Dance Studio (str. Nicolae Titulescu nr. 2 – incinta
clădirii Carpatex, Braşov)

14 – 19 MARTIE 2016

Zilele francofoniei organizate de Alianţa Franceză Braşov
Mansarda Casei Baiulescu

15 MARTIE 2016

ora 17.30 – Ciclu de dezbateri organizate de Alianţa
Franceză Braşov şi Lectoratul francez Braşov în
parteneriat cu Biblioteca Judeţeană „George Bariţiu” Braşov
despre „Le paysage audio-visual français et roumain”
Tema întâlnirii: Les jeux télévisés
Mansarda Casei Baiulescu

Aniversare
organizator: Asociaţia Culturală „Apáczai Csere János” şi
Organizaţia Judeţeană Braşov UDMR
Teatrul „Sică Alexandrescu” Braşov

17 MARTIE 2016

Expoziţia artiştilor plastici maghiari din Ţara Bârsei
organizatori: UDMR Organizaţia Judeţeană Braşov şi
Asociaţia Culturală „Apáczai Csere János”
Biserica reformată „Casa Speranţei”

18 MARTIE 2016

orele 12.00 – 14.00 – HAIKUNOI – ediţia a II-a
Eveniment propus de Institutul Francez din România,
organizat de Alianţa Franceză Braşov în parteneriat cu
Biblioteca Judeţeană „George Bariţiu” din Braşov
Mansarda Casei Baiulescu

ora 18.00 – Club de lectură
Librăria „Şt. O. Iosif” Braşov

21 – 25 MARTIE 2016

orele 15.00 – 17.00 – Conferinţele Bookland pentru tineri
Biblioteca Judeţeană „George Bariţiu” Braşov
(Sala mare de lectură, etaj I)

22 MARTIE 2016

ora 17.30 – Selecţie cu public pentru Festivalul
cântecului francofon „Clef d’or” (Plovdiv, iunie 2016)
Mansarda Casei Baiulescu

24 MARTIE 2016

Căutare de comori pascale
organizator: Organizaţia femeilor UDMR Braşov
Biserica Evangelică Lutherană (Sala festivă)

24 – 27 MARTIE 2016

Târgul Internaţional de Carte şi Muzică Libris Braşov
Braşov Business Park

26 MARTIE 2016

ora 10.30 – Conferinţa scriitorului Marius Dobrescu
cu tema Ismail Kadare în limba română.
moderator: Adrian Lesenciuc
Eveniment organizat de Ambasada Republicii Albaniei
în România, Uniunea Scriitorilor din România Filiala
Braşov şi Biblioteca Judeţeană „George Bariţiu” Braşov
Mansarda Casei Baiulescu

29 MARTIE 2016

ora 17.30 – Seară pentru suflet
moderator: Ruxandra Munteanu
Librăria „Şt. O. Iosif” Braşov

Premiile Anului 2015 în Cultură la Brașov

UPDATE: Câștigătorii anului 2015 sunt următorii:

Proiectul cultural al anului: Rezidenţa Artă Contemporană RAC – Centrul Cultural Reduta
Expoziţia anului: „La limitele oraşului”, Laborazon – în cadrul festivalului Amural
Cartea anului: Alexandru Muşina – Opera poetică
Proiect muzical: Braşov Jazz&Blues Festival – Asociaţia Fanzin
Concertul anului: „Ma plus Belle histoire d’Amour” – Alexandra Fits şi Kamerata Kronstadt
Spectacol dramatic al anului: „Dansând în noapte” – Teatrul Dramatic Sică Alexandrescu
Festivalul anului: Amural – Asociaţia Amural
Organizaţia culturală a anului: Asociaţia Fanzin
Debut: Festivalul Amural
Personalitatea anului: Promotorul idealist (Alina Floroi, Dan Oprea, Mara Oprişiu etc)

Consorțiul Cultural Corona decernează Premiile Anului 2015 în Cultură la Brașov. Gala Premiile Anului 2015 în Cultură la Brașov va avea loc la Centrul Cultural Reduta, vineri, 19 februarie 2016, ora 18.00. Categoriile la care s-au făcut nominalizări pot fi consultate și votate la adresa https://docs.google.com/forms/d/1oyBBZNjqA5yecIFm7EE8iNVRwxlF30F_YwkDzemdB5E/viewform?fbzx=8072723031537097771