Seminar despre redactarea unei solicitări de finanțare nerambursabilă pentru proiecte culturale

Consorțiul Cultural Corona organizează miercuri, 20 ianuarie 2016, orele 10.00-14.00, la Facultatea de Litere Brașov, B-dul Eroilor 25, sala TP 8 (Sala „Gheorghe Crăciun”), un seminar dedicat modalității de redactare a unei solicitări de finanțare nerambursabilă pentru proiecte culturale.
Acest seminar este adresat tuturor operatorilor și artiștilor brașoveni interesați să obțină finanțare nerambursabilă pentru proiecte culturale, cu accent pe oportunitățile locale de finanțare oferite de Primăria Municipiului Brașov și Consiliul Județean Brașov.
Lectorul invitat este Valer Rus, manager a 15 proiecte culturale finanțate de Administrația Fondului Cultural Național și Primăria Municipiului Brașov.
Toți cei interesați sunt rugați să trimită o scrisoare electronică de confirmare a participării la adresa consortiulculturalcorona@gmail.com
Participarea la seminar este gratuită!

Comisie consultativa Primarie-Consortiu

Azi, 19 iulie 2016, membrii Consiliului Director al Consortiului Cultural Corona au initiat o noua intalnire cu reprezentantii Primariei Municipiului Brasov, prin viceprimar Mihai Costel, in vederea instituirii unui mecanism transparent de comunicare intre administratia locala si comunitatea culturala brasoveana.

Intr-o prima faza se va constitui o comisie bilaterala Primarie-mediu cultural, care sa initieze consultarile si dezbaterile publice privitoare la problemele majore ale culturii brasovene.

Pe termen scurt si mediu vor fi avute in vedere infiintarea unei unitati de management cultural integrat – responsabila cu implementarea Strategiei Culturale a Brasovului, imbunatatirea si diversificarea liniilor de finantare nerambursabila pentru proiecte culturale, participarea intregii comunitati la organizarea evenimentelor majore – Zilele Brasovului.IMG_4277

2% PENTRU CULTURĂ

Dacă vrei să redirecționezi 2% din impozitul tău pe profit pentru susținerea culturii la Brașov, completează acest formular și trimite-l la ANAF. Mullțumim!

Denumire asociație: Asociația Consorțiul Cultural Corona

CIF: 33063528

Cont IBAN: IBAN RO71 BACX 0000 0009 5336 8001

 

formular230-2

Starea culturii la Brasov – scrisoare pentru candidati

În urma unei dezbateri interne din cadrul comunității culturale brașovene au fost identificate
principalele noastre probleme în cultură, respectiv posibile soluții, pe care le propunem candidaților la alegerile locale din 5 iunie 2016. Subliniem disponibilitatea membrilor asociației Consorțiul Cultural Corona pentru implicare în dezvoltarea comunității noastre prin politici culturale novatoare și participative. Citiți și participați la demersul nostru!

http://consortiulcorona.ro/wp-content/uploads/2016/05/Starea-Culturii.pdf

 

Calendar cultural Aprilie 2016

TEATRU

1 APRILIE 2016

ora 19.00 – SECTORUL S – de Emanuel Pârvu
regia: Emanuel Pârvu, scenografia: Bogdan Spătaru
Teatrul „Sică Alexandrescu” Braşov – Sala Studio

2 APRILIE 2016

orele 10.30 şi 12.00 – ALBĂ CA ZĂPADA – de Liviu Steciuc
regia: Liviu Steciuc
scenografia: Simo Enikö
Teatrul Arlechino Braşov

ora 11.00 – SCUFIŢA ROŞIE repovestită
regia: Silvian Duică
prezentat de Teatrul Strada
Cinema One

ora 19.00 – JAKE ŞI FEMEILE LUI – de Neil Simon
regia: Petre Bokor, scenografie: Clara Labancz
asistent scenografie: Eliza Labancz
Teatrul „Sică Alexandrescu” Braşov

3 APRILIE 2016

orele 10.30 şi 12.00 – MOTANUL ÎNCĂLŢAT
de Valentin Dobrescu
regia artistică şi scenografia: Valentin Dobrescu
Teatrul Arlechino Braşov

ora 19.00 – FAZANUL – de Georges Feydeau
regia: Cristian Hadji – Culea, decorul: Ştefan Caragiu,
costumele: Liliana Cenean, coregrafia: prof. Doina
Enache şi Csongor Kicsi
Teatrul „Sică Alexandrescu” Braşov

8 APRILIE 2016

ora 19.00 – TREI FEMEI ÎNALTE – de Edward Albee
regia: Sânziana Stoican, scenografia: Valentin Vârlan
Teatrul „Sică Alexandrescu” Braşov – Sala Studio

9 APRILIE 2016

orele 10.30 şi 12.00 – RIDICHEA URIAŞĂ – de Delia Gavliţchi
regia: Delia Gavliţchi
scenariul:Alexandra Băcanu
scenografia: Marian Sandu
muzica: Corina Sârbu
Teatrul Arlechino Braşov

ora 11.00 – ALADIN
regia: Silvian Duică
scenografia: Iulian Ene
prezentat de Teatrul Strada
Cinema One

ora 19.00 – UN CUPLU CIUDAT- de Neil Simon
regia: Adrian Iclenzan, decorul: Mihai Mădescu
costumele: Luana Drăgoescu
Teatrul „Sică Alexandrescu” Braşov

10 APRILIE 2016

orele 10.30 şi 12.00 – RĂŢUŞCA CEA URÂTĂ
de Valentin Dobrescu
regia artistică şi scenografia: Valentin Dobrescu
Teatrul Arlechino Braşov

ora 17.30 – Premiera – METAMORPHOSE
Spectacol experiment nonverbal de animaţie-obiecte,
păpuşi şi dans; recomandat tinerilor peste 12 ani!
regia: Georgeta Lozincă
scenografia: Ildiko Luckacsy
coregrafia: Cristina Iuşan
muzica: Zeno Apostolache Kiss
Teatrul Arlechino Braşov

ora 19.00 – CU INIMA ÎN PUNGĂ – de John Cariani
regia: Adrian Iclenzan, scenografia: Bogdan Spătaru
Teatrul „Sică Alexandrescu” Braşov

11 APRILIE 2016

ora 11.00 – FATA SĂRACULUI CEA ISTEAŢĂ
regia: Silvian Duică
scenografia: Daniel Roşca
prezentat de Teatrul Strada
Cinema One

12 APRILIE 2016

ora 20.00 – UN ALTFEL DE CABARET – premieră absolută
regia: Anca Sigartău , concept muzical: Manuela Cara
scenografia: Imelda Manu , decoruri: Tudor Creţu
coregrafia: Doina Botiş ,costume: Tania Popa
Light design: Roxana Docan şi George Jipa
cu: Cosmin Selesi, Aurelian Temişan, Ozana Barabancea
Tania Popa, Doina Botiş, Anca Sigartau, Alexandra Velniciuc
Corina Danila, Manuela Cara, Monica Davidescu
Prezentat de Teatrul
Centrul Cultural Reduta

14 APRILIE 2016

ora 19.00 – COPILUL PROBLEMĂ – de George F. Walker
regia: Adrian Iclenzan, scenografia: Bogdan Spătaru
Teatrul „Sică Alexandrescu” Braşov – Sala Studio

15 APRILIE 2016

ora 19.00 – POVESTIRI ALESE
de Donald Margulies, regia: Vlad Zamfirescu,
decorul: Bogdan Spătaru, costumele: Maria Tache
Teatrul „Sică Alexandrescu” Braşov – Sala Studio

16 APRILIE 2016

orele 10.30 şi 12.00 – PUNGUŢA CU DOI BANI
de Ştefan Dedu Farca, o conceptie regizorală a
colectivului de actori ai Teatrului Arlechino
Teatrul Arlechino Braşov

ora 11.00 – FATA SĂRACULUI CEA ISTEAŢĂ
regia: Silvian Duică
scenografia: Daniel Roşca
prezentat de Teatrul Strada
Cinema One

ora 19.00 – PRIVEŞTE ÎNAPOI CU MÂNIE – de John Osborne
regia: Vladimir Anton, scenografia: Tudor Prodan
Teatrul „Sică Alexandrescu” Braşov – Sala Studio

17 APRILIE 2016

orele 10.30 şi 12.00 – MICA VRĂJITOARE – de Liviu Steciuc
regia artistică: Liviu Steciuc
scenografia: Eustaţiu Gregorian
Teatrul Arlechino Braşov

ora 19.00 – FANTEZIILE SEXUALE ALE SOŢULUI MEU
APROAPE CĂ M-AU ÎNNEBUNIT – de John Tobias
regia: Şerban Puiu, decorul: Mihai Mădescu,
costumele: Luana Drăgoiescu
Teatrul „Sică Alexandrescu” Braşov

19 APRILIE 2016

ora 19.30 – OMUL CU MÂRŢOAGA
după George Ciprian, regia: dan Tudor
cu: Dan Tudor, Marius Bodochi, Alina Chivulescu,
Dragoş Ionescu, Afrodita Androne, Tudorel Filimon,
Orodel Olaru şi Andrei Duban
Centrul Cultural Reduta

22 APRILIE 2016

ora 19.00 – PRIVEŞTE ÎNAPOI CU MÂNIE – de John Osborne
regia: Vladimir Anton, scenografia: Tudor Prodan
Teatrul „Sică Alexandrescu” Braşov – Sala Studio

23 APRILIE 2016

orele 10.30 şi 12.00 – ALADIN ŞI LAMPA FERMECATĂ
regia: Gheorghe Balint
scenografia: Mihai Pastramagiu
Teatrul Arlechino Braşov

ora 11.00 – Premiera
MICUL DINOZAUR de Silvian Duică
regia: Silvian Duică
prezentat de Teatrul Strada
Cinema One

ora 19.00 – JOCUL DRAGOSTEI ŞI AL ÎNTÂMPLĂRII
de Marivaux
regia: Liviu Lucaci, scenografia: Rodica Ştirbu
Teatrul „Sică Alexandrescu” Braşov

24 APRILIE 2016

orele 10.30 şi 12.00 – DRAGOSTEA CELOR TREI
PORTOCALE – de Georgeta Lozinca
regia artistică: Georgeta Lozinca
scenografia: Ildiko Lucacsy
muzica: Zeno Apostolache Kiss
Teatrul Arlechino Braşov

ora 19.00 – D’ALE LUI NENEA IANCU sau
LANŢUL SLĂBICIUNILOR – premieră
dramatizare de Oana Răsuceanu după „Schiţe”
de I.L. Caragiale
regia: Mihai Manolescu
scenografia: Luana Drăgoescu
Teatrul „Sică Alexandrescu” Braşov

26 APRILIE 2016

ora 19.00 – AUTO – de Ernesto Caballero
regia: Sorin Militaru, scenografia: Cristian Marin
Teatrul „Sică Alexandrescu” Braşov – Sala Studio

27 APRILIE 2016

ora 19.00 – PRIVEŞTE ÎNAPOI CU MÂNIE – de John Osborne
regia: Vladimir Anton, scenografia: Tudor Prodan
Teatrul „Sică Alexandrescu” Braşov – Sala Studio

28 APRILIE 2016

ora 19.00 – TREI FEMEI ÎNALTE – de Edward Albee
regia: Sânziana Stoican, scenografia: Valentin Vârlan
Teatrul „Sică Alexandrescu” Braşov – Sala Studio

CONCERTE

6 APRILIE 2016

ora 17.00 – Recitalul de la ora 5 susţinut
de artişti ai Operei Braşov
Muzeul „Casa Mureşenilor” Braşov

13 APRILIE 2016

ora 17.00 – Recitalul de la ora 5 susţinut
de artişti ai Operei Braşov
Muzeul „Casa Mureşenilor” Braşov

20 APRILIE 2016

ora 17.00 – Recitalul de la ora 5 susţinut
de artişti ai Operei Braşov
Muzeul „Casa Mureşenilor” Braşov

SALA PATRIA

1 APRILIE 2016

ora 20.00 – Seara Filmului Românesc
Aferim ! (România, 2015)
regia: Radu Jude
cu: Teodor Corban, Toma Cuzin, Mihai Comănoiu
Istoric, aventură, Ursul de Argint pentru cea mai
bună regie la Festivalul de la Berlin 2015
Sala „Patria” – Cinemateca

2 APRILIE 2016

ora 11.00 – Matineu copii
Clopoţica şi Zâna Pirat/The Pirate Fairy (SUA 2014)
regia: Peggy Holmes
Animaţie, dublat în limba română
Sala „Patria” – Cinemateca

ora 17.00 – Mari actori – Regina africană/
The African Queen (SUA, 1951)
regia: John Huston
cu: Humphrey Bogart, Katherine Hepburn
Aventură, război, Premiul Oscar pentru cel
mai bun actor –Humphrey Bogart
Sala „Patria” – Cinemateca

ora 19.00 – Mari regizori
Numele Trandafirului /The Name of
the Rose (Germania, Italia, Franţa,1986)
regia: Jean-Jacques Annaud
cu: Sean Connery, Christian Slater, Ron Perlman
Dramă, ecranizare, thrilller, Aniversarea de 30 de ani !
In memoriam Umberto Eco
Sala „Patria” – Cinemateca

3 APRILIE 2016

ora 11.00 – Matineu copii – Bunul dinozaur (2015)
regia: Peter Sohn
Animaţie, dublat în limba română
Sala „Patria” – Cinemateca

ora 17.00 – Golden Classics – Shadow of a Doubt (SUA, 1943)
regia: Alfred Hitchcock, cu: Joseph Cotten, Teresa Wright
Thriller, dramă
Sala „Patria” – Cinemateca

ora 19.00 – Seara de Oscar
Va curge sânge/There Will Be Blood (SUA, 2007)
regia: Paul Thomas Anderson
cu: Daniel Day-Lewis, Paul Dano, Ciarán Hinds
Dramă, ecranizare după Upton Sinclair
8 nominalizări şi 2 premii Oscar
Sala „Patria” – Cinemateca

4 APRILIE 2016

ora 19.00 – Recital EXTRAORDINAR în cadrul
turneului „PIANUL CĂLĂTOR”
solist: Horia Mihail – pian
Sala „Patria

ora 19.00 – Seara Filmului European
Fiul lui Saul /Saul Fia (Ungaria, 2015)
regia: László Nemes, cu: Géza Röhrig,Levente Molnar
Dramă, război, Premiul Oscar şi Globul de Aur pentru
cel mai bun film străin 2016,Marele premiu al Juriului
şi premiul FIPRESCI la Cannes
Sala „Patria” – Cinemateca

5 APRILIE 2016

ora 18.30 – Recital cameral
Anton Niculescu – violoncel
invitat: Andrei Licareţ – pian
Sala „Patria” – Sala Muzicii de Cameră

ora 20.00 – Film Cult – Barton Fink (SUA, 1991)
regia: Joel & Ethan Coen
cu: John Turturro, John Goodman, Judy Davis
Dramă,Premiul pentru cel mai bucn actor, regizor
şi Palme d’Or la Festivalul de la Cannes
Sala „Patria” – Cinemateca

6 APRILIE 2016

ora 20.00 – Comedy Classics – Poveşti trăznite/
Relatos salvajes (Argentina, 2014)
regia: Damián Szifrón
cu: Darío Grandinetti, María Marull, Mónica Villa
Comedie, Nominalizat la premiul Oscar 2015
pentru cel mai bun film străin
Sala „Patria” – Cinemateca

7 APRILIE 2016

ora 19.00 – CONCERT SIMFONIC
dirijor: Daisuke Soga (Japonia)
solist: Suzu Watanabe – flaut (Japonia)
Sala „Patria”

ora 19.00 – ACTRIŢA
regia: Elvira Platon Rimbu
cu: Dorina Roman şi Mona Codreanu
prezentat de Teatrul Particular
Sala „Patria” – Sala Muzicii de Cameră

8 – 10 APRILIE 2016

Zilele filmului francez şi german
Toate filmele vor avea subtitrare în limba română.
Intrarea este liberă.
organizatori: Alianţa Franceză Braşov şi
Centrul Cultural German
Sala „Patria” – Cinemateca

8 APRILIE 2016
ora 18.00 – Caprice (2015)
regia: Emmanuel Mouret
comedie romantică
Sala „Patria” – Cinemateca

ora 20.00 – Jack (2014)
regia:Edward Berger, dramă
premii: German film Award 2015, Bavarian
Film Award 2015 – VGF Award
Sala „Patria” – Cinemateca

9 APRILIE 2016
ora 17.00 – Între lumi ( 2014)
regia: Feo Aladag, dramă
premii:Evolution International Film Festival 2014,
Sao Paulo International Film – Premiul juriului
Sala „Patria” – Cinemateca

ora 19.00 – Huliganul (2013)
regia: Helier Cisterne, dramă
Sala „Patria” – Cinemateca

10 APRILIE 2016
ora 17.00 – Timpul aventurii (2013)
regia: Jérôme Bonnel, comedie romantică
Sala „Patria” – Cinemateca

ora 19.00 – Stăpânul universului (2013)
regia: Marc Bauder, film documentar
premii: European Film Award 2014, Astra
Film Festival Sibiu 2014 – Cel mai bun
documentar din competiţia internaţională
Sala „Patria” – Cinemateca

10 APRILIE 2016

ora 11.00 – Matineu copii
Kung Fu Panda 2, regia: Jennifer Yuh
Animaţie, dublat în limba română
Sala „Patria” – Cinemateca

11 APRILIE 2016

ora 17.00 – Concertul olimpicilor
organizator: Liceul de Muzică „Tudor Ciortea”
Sala „Patria”

DOC AND ROLL III : 11-17 aprilie
ora 20.00 – Doc and Roll – Club 27
Janis: Little Girl Blue (SUA, 2015)
regia: Amy Berg, cu: Janis Joplin, Cat Power
Documentar, muzică, Avanpremieră naţională!
Sala „Patria” – Cinemateca

12 APRILIE 2016

ora 18.30 – Recital cameral
Cvintetul CANTABILE
Sala „Patria” – Sala Muzicii de Cameră

ora 20.00 – Doc and Roll – Club 27
Jimi -All Is By My Side (SUA, 2013)
regia: John Ridley
cu: André Benjamin, Hayley Atwell, Imogen Poots
Biografic, muzică, Singura proiecţie din România
a primului film biografic depre Hendrix
Sala „Patria” – Cinemateca

13 APRILIE 2016

ora 17.00 – Concertul olimpicilor
organizator: Liceul de Muzică „Tudor Ciortea”
Sala „Patria”

ora 19.00 – Doc and Roll – Club 27
The Doors-When You’re Strange (SUA; 2009)
regia: Tom DiCillo
cu: Johnny Depp, John Densmore, Robby Krieger
Documentar, muzică
Sala „Patria” – Cinemateca

14 APRILIE 2016

ora 19.00 – CONCERT SIMFONIC
dirijor: I. Ionescu – Galaţi
solist: Florin Ionescu – Galaţi – vioară
Sala „Patria

ora 19.00 – Doc and Roll – Club 27
Amy (SUA, 2015), regia: Asif Kapadia
cu: Amy Winehouse, Documentar, muzică
Premiul Oscar 2016 prentru cel mai bun documentar
Sala „Patria” – Sala Muzicii de Cameră

15 APRILIE 2016

ora 19.00 – Doc and Roll – Club 27
Cobain: Montage of Heck (SUA, 2015)
regia: Brett Morgen
cu: Kurt Cobain, Courtney Love
Documentar, muzică
Sala „Patria” – Sala Muzicii de Cameră

ora 21.30 – Doc and Roll – In memoriam David Bowie
Ziggy Stardust and the Spiders from Mars (SUA, 1973)
regia: D.A. Pennebaker
cu: David Bowie, Mick Ronson, Trevor Boulder
Documentar, concert
Sala „Patria” – Sala Muzicii de Cameră

16 APRILIE 2016

ora 11.00 – Matineu copii
Blinky Bill: Koala cel poznaş (2015)
regia: Alex Weight
Animaţie, dublat în limba română
Sala „Patria” – Cinemateca

ora 17.00 – Doc and Roll – Special
Pink Floyd The Wall
regia: Alan Parker
Cu: Bob Geldof, Bob Hoskins
Muzical, dramă
Sala „Patria” – Sala Muzicii de Cameră

ora 19.00 – Doc and Roll – Special
Roger Waters -The Wall
regia: Sean Evans, Roger Waters
cu: Roger Waters, Snowy White
Muzică, concert
Sala „Patria” – Sala Muzicii de Cameră

17 APRILIE 2016

ora 11.00 – Matineu copii
Întoarcerea în Ţara de Nicăieri /
Return to Neverland (SUA, 2002)
regia: Robin Budd, Donovan Cook Animaţie,
dublat în limba română
Sala „Patria” – Cinemateca

ora 17.00 – Doc and Roll – Club 27
Crossroads (SUA, 1986)
regia: Walter Hill
cu: Ralph Macchio, Joe Seneca, Steve Vai
Blues, muzică, Aniversarea de 30 de ani!
Sala „Patria” – Sala Muzicii de Cameră

ora 19.00 – Doc and Roll – Club 27
The Doors (SUA, 1991), regia: Oliver Stone
cu: Val Kilmer, Meg Ryan, Kyle MacLachlan
Biografic, muzică, Aniversarea de 25 de ani!
Sala „Patria” – Sala Muzicii de Cameră
ora 19.00 – CONCERT SIMFONIC
dirijor: I. Ionescu – Galaţi
solist: Florin Ionescu – Galaţi – vioară
Sala „Patria

18 APRILIE 2016

ora 20.00 – Seara Filmului European
Mlaştina/La isla minima (Spania, 2014)
regia: Alberto Rodriguez
cu: Javier Gutiérrez, Raúl Arévalo, María Varod
Thriller, 10 premii Goya (inclusiv cel mai bun film)
Sala „Patria” – Cinemateca

19 APRILIE 2016

ora 18.30 – Recital cameral
Quartetto BRASSOVIA
Sala „Patria” – Sala Muzicii de Cameră

ora 20.00 – Film Cult – Furyo/
Merry Christmas Mr. Lawrence (Anglia/Japonia, 1983)
regia: Nagisha Oshima
cu: David Bowie, Tom Conti, Takeshi Kitano
Dramă, război, Selecţia oficială Festivalul de la Cannes 1983
In memoriam David Bowie
Sala „Patria” – Cinemateca

20 APRILIE 2016

ora 19.00 – CONCERT DE SFINTELE PAŞTI
cu Kamera Kronstadt , dirijor: Cristian Oroşanu
soprana: Ana Donose
mezzosoprana: Carmen Topciu
Sala „Patria”

ora 20.00 – Comedy Classics/Special Pascal
12 scaune/The Twelve Chairs (SUA, 1970)
regia: Mel Brooks
cu: Ron Moody, Frank Langella, Dom de Louise
Comedie, ecranizare după Ilf şi Petrov
LMA Mel Brooks (90 de ani)
Sala „Patria” – Cinemateca

21 APRILIE 2016

ora 19.00 – TOXIC LOVE – de Sorin Misiriantu
ilustraţia muzicală: Marcel Vlădăreanu
cu: Dorina Roman şi Dan Zorilă
prezentat de Teatrul Particular
Sala „Patria” – Sala Muzicii de Cameră

22 APRILIE 2016

ora 18.30 – Recital cameral
Alina Nauncef – vioară
Sara C. Gonzales – pian
Sala „Patria” – Sala Muzicii de Cameră

ora 20.00 – Seara Filmului Românesc
Ilegitim, regia: Adrian Sitaru
cu: Alina Grigore, Adrian Titieni, Robi Urs
Dramă, Premiul CICAE la Festivalul de la Berlin
Sala „Patria” – Cinemateca

23 APRILIE 2016

ora 11.00 – Matineu copii
Madagascar 3: Fugăriţi prin Europa/
Madagascar 3: Europe’s Most Wanted (2012)
regia: Eric DarnellAnimaţie,
dublat în limba română
Sala „Patria” – Cinemateca

ora 17.00 – Mari actori – Insomnia (SUA,2002)
regia: Christopher Nolan
Cu: Al Pacino, Robin Williams, Hilary Swank
Thriller, dramă, LMA Al Pacino 76 de ani !
Sala „Patria” – Cinemateca

ora 19.00 – Mari regizori
Ultima ispită a lui Christos/ The Last
Temptation of Christ (SUA, 1988)
regia: Martin Scorsese
cu: Willem Defoe, Harvey Keitel, David Bowie
Dramă, ecranizare, după romanul lui Nikos Kazantzakis
Muzică de Peter Gabriel, In memoriam David Bowie
Sala „Patria” – Cinemateca

24 APRILIE 2016

ora 11.00 – Matineu copii –
Aventuri la firul ierbii/A Bug’s Life (1998)
regia: John Lasseter
Animaţie, dublat în limba română
Sala „Patria” – Cinemateca

ora 17.00 – Golden Classics – Special Pascal
Tunica /The Robe (SUA; 1953)
regia: Henry Koster
cu: Richard Burton, Jean Simmons
Istoric, epic, 2 premii Oscar
Sala „Patria” – Cinemateca

ora 19.30 – Seara de Oscar
Zbor deasupra unui cuib de cuci/
One Flew Over the Cuckoo’s Nest (SUA, 1975)
regia: Milos Forman
cu: Jack Nicholson, Louise Fletcher, Brad Dourif
Dramă, ecranizare, 5 premii Oscar.
LMA Jack Nicholson 79 de ani !
Sala „Patria” – Cinemateca

25 APRILIE 2016

ora 20.00 – Seara Filmului European
Gangsteri de legendă /Legend (Anglia, 2015)
regia: Brian Helgeland
cu: Tom Hardy, Emily Browning, Christopher Eccleston
Gangsteri, dramă
ala „Patria” – Cinemateca

26 APRILIE 2016

ora 20.00 – Film Cult /Special Pascal
Jesus Christ Superstar (SUA 1973)
regia: Norman Jewison
cu: Ted Neeley, Carl Anderson
Operă rock/Muzical
Sala „Patria” – Cinemateca

27 APRILIE 2016

ora 20.00 – Special Pascal
Pan (SUA, 2015)
regia: Joe Wright
cu: Hugh Jackman, Garrett Hedlund, Rooney Mara
Aventură, fantastic
Sala „Patria” – Cinemateca

28 APRILIE 2016

ora 19.00 – CONCERT VOCAL SIMFONIC EXTRAORDINAR
dirijor: Gheorghe Costin
solişti: ​Mădălina Stan – soprană
Sidonia Nica – mezzosoprană
Liviu Indricău – tenor
Iustinian Zetea – bas
Corul Mixt al Filarmonicii de stat din Târgu-Mureş
dirijor: Vasile Cazan
Sala „Patria

ora 20.00 – Seara Filmului Românesc / Special Pascal
Billion Star Hotel (România, 2015)
regia: Alecs Năstoiu
cu: Rudy Moca, Nicu Mihoc, Dan Radulescu
Comedie dramatică
În prezenţa realizatorilor, urmat de un Q and A
Sala „Patria” – Cinemateca

29 APRILIE 2016

ora 20.00 – Special Pascal
Patimile lui Iisus/The Passion of the Christ (SUA, 2004)
regia: Mel Gibson
cu: Jim Caviezel, Monica Bellucci, Maia Morgenstern
Dramă, istoric, 3 nominalizări la premiul Oscar
Sala „Patria” – Cinemateca

OPERA

2 APRILIE 2016

ora 18.30 – POVESTIRILE LUI HOFFMANN
de J. Offenbach
dirijor: Traian Ichim
regia: Cristian Mihăilescu
Opera Braşov

6 APRILIE 2016

ora 11.00 – FATA MOŞULUI CEA CUMINTE
de Fl. Comisel
regia: F. Marinescu şi V. Popescu
Opera Braşov

9 APRILIE 2016

ora 18.30 – RIGOLETTO – de G. Verdi
dirijor: Daisuke Soga (Japonia)
regia: Carmen Dobrescu
Opera Braşov

13 APRILIE 2016

ora 11.00 – COCOŞELUL NEASCULTĂTOR
de I. Lucian
regia: C. Ungureanu
Opera Braşov

16 APRILIE 2016

ora 18.30 – MY FAIR LADY – de F. Loewe
dirijor: Dorel Munteanu
regia: Anda Tabacaru-Hogea, Cristian Mihăilescu
Opera Braşov

19 şi 20 APRILIE 2016

ora 11.00 – VITRINA CU PERSONAJE
Spectacol – lecţie pentru copii
regia: Anda Tăbăcaru–Hogea
la pian: Simona Patriche
Opera Braşov

21 APRILIE 2016

orele 10.00 şi 12.00– LECŢIE DE BALET
Opera Braşov

23 APRILIE 2016

ora 18.30 – CAVALERIA RUSTICANĂ – de P. Mascagni
PAIAŢE – de R. Leoncavallo
dirijor: Giuseppe Carannante (Italia)
regia: Cristian Mihăilescu
Opera Braşov

FESTIVALURI

2 – 3 APRILIE 2016

Festivalul Concurs de Muzică Populară pentru
Tineri Interpreţi ,,Flori în Ţara Bârsei”, Ediţia a IX-a
Centrul Cultural Reduta

2 APRILIE 2016
ora 18.00 – Spectacolul Concurs
Recital extraordinar Marius Ciprian Pop
Acompaniază Orchestra „Plaiuri Transilvane”,
dirijor prof. Liviu Iosif
prezintă: Claudia Miriţescu
Intrarea Liberă!
Centrul Cultural Reduta

3 APRILIE 2016
ora 13.00 – Gala Laureaţilor
prezintă: Claudia Miriţescu
Intrarea Liberă!
Centrul Cultural Reduta

MUZEE

1 – 30 APRILIE 2016

orele 10.00 – 18.00 – Marţi – Duminică
Expoziţia retrospectivă Horea Cucerzan
Muzeul de Artă Braşov

1- 30 APRILIE 2016

orele 9.00 – 17.00 – Marţi – Duminică
Expoziţia temporară: „Sate contemporane din
România – tezaure vii”
Muzeul de Etnografie Braşov

orele 9.00 – 17.00 – Marţi – Duminică
Expoziţia temporară: „Artizani braşoveni – jucării
croşetate – Gabriela Bularca, păpuşi din pănuşi – Valeria Neuvirt”
Muzeul de Etnografie Braşov

orele 9.00 – 17.00 – Marţi – Duminică
Târgul de Paşti
Muzeul de Etnografie Braşov

1- 30 APRILIE 2016

orele 9.00 – 17.00 – Marţi – Duminică
Expoziţia temporară: „Pentru o istorie a
simbolurilor: tatuajul în România”
Muzeul Civilizaţiei Urbane a Braşovului

1- 30 APRILIE 2016

orele 9.00 -17.00 -Luni – Duminică
Expoziţii permanente: „Anton Pann”, „Diaconul Coresi”,
„Cartea şi Cărturarii braşoveni”, „Cartea, factor de unitate
Naţională”, „Ex-libris”, „Junii braşoveni”, „Tudor Ciortea”
Muzeul Prima Şcoală Românească

1- 30 APRILIE 2016

orele 9.00 – 17.00 – Luni şi Sâmbătă
orele 10.00 -17.00 – Marţi – Vineri
Expoziţia permanentă: „Istoria Familiei Mureşenilor”
şi expoziţia temporară „Poveştile arhivei”
Muzeul „Casa Mureşenilor” Braşov

1- 31 MARTIE 2016

orele 9.00 – 17.00 – Luni şi Sâmbătă
orele 10.00 -17.00 – Marţi – Vineri
Expoziţia permanentă: „Familia Baciu”
organizată de Muzeul „Casa Mureşenilor”
Casa Ştefan Baciu (strada Gh. Baiulescu nr. 9)

PROIECŢIE FILM

8 APRILIE 2016

ora 20.00 – Cinemateca Librăria „Şt.O.Iosif”
Rulează filmul „Andrei Rublyov” (1966),
regia: Andrei Tarkovsky
Librăria „Şt.O.Iosif”

18 – 21 APRILIE 2016

Astra Film Junior on Tour 2016 – cu sprijinul ASTRA FILM
Filme pentru ciclul primar
organizatori: Alianţa Franceză Braşov în parteneriat
cu Biblioteca Judeţeană George Bariţiu Braşov
Mansarda Casei Baiulescu

18 APRILIE 2016
ora 12.00 – Filme pentru ciclul gimnazial
Mansarda Casei Baiulescu

19 APRILIE 2016
ora 12.00 – Filme pentru liceeni
Mansarda Casei Baiulescu

21 APRILIE 2016
ora 14.00 – Apocalipsa după Cioran
(Gabriel Liiceanu, Sorin Ilieşiu, România) 58′
Mansarda Casei Baiulescu

21 APRILIE 2016

ora 17.30 – Cineclub francofon: „Tatăl orfelin 2” (Franţa, 2011)
Dramă, cu subtitrare în limba română
Intrare gratuită, organizator: Alianţa Franceză în parteneriat
cu Biblioteca Judeţeană „George Bariţiu” Braşov
Mansarda Casei Baiulescu

ALTE EVENIMENTE

1 APRILIE 2016

ora 17.00 – Lansare volum de versuri „Focul din vatră”
de Victor Nicolae Ciobanu
Invitaţi, alături de autor: Ion Popescu Topolog şi Adrian Lesenciuc
La finalul evenimentului va avea loc un moment muzical
cu instrumente autohtone (caval, fluier, gardon) şi
orientale (ney, saz/baglama, bendir)
susţinut de: Ferenc Segercz şi Victor Nicolae Ciobanu
Librăria „Şt.O.Iosif”

6 APRILIE 2016

ora 19.00 – S-A APRINS O STEA! – Concert FUEGO
Centrul Cultural Reduta

9 APRILIE 2016

ora 14.30 – Dezbatere pe tema „Cine se teme de genurile
minore? SF, fantasy, mystery & thriller, romance”
participă: Michael Hăulică, Dănuţ Ungureanu, Adina
Speteanu, Bogdan Hrib, Tony Mott, Alexandru Lamba
Librăria „Şt.O.Iosif”

10 APRILIE 2016

ora 10.30 – Lansare de carte „O să te ţin în braţe cât vrei
tu şi încă o secundă” cu Ioana Chicet-Macoveiciuc,
autoarea celui mai cunoscut blog de creşterea copiilor
Printesaurbana.ro
Coresi Shopping Resort

12 APRILIE 2016

ora 17.30 – Ciclu de dezbateri organizate de Alianţa
Franceză Braşov şi Lectoratul francez Braşov în
parteneriat cu Biblioteca Judeţeană „George Bariţiu” Braşov
despre „Le paysage audio-visual français et roumain”
Tema întâlnirii: Le cinéma: les grands réalisateurs
Mansarda Casei Baiulescu

13 APRILIE 2016

ora 18.00 – Lansare de carte „Am fost rivalul regelui.
Povestea mea de iubire cu Sara Montiel” de Ion
Dichiseanu, Editura Polirom
Librăria „Şt.O.Iosif

18 – 23 APRILIE 2016

Evenimente desfăşurate sub semnul cărţilor şi lecturilor
preferate prilejuite de Săptămâna Naţională a
Bibliotecilor (18-24.04.2016)
Biblioteca Judeţeană „George Bariţiu” Braşov

19 APRILIE – 23 MAI 2016

Expoziţia Dessins en liberté
Eveniment realizat de Alianţa Franceză Braşov, în
parteneriat cu Centrul Multicultural al Universităţii
Transilvania Braşov, cu sprijinul Institutului Francez
din Paris şi cel al Institutului Francez din România
Centrul Multicultural al Universităţii Transilvania Braşov

22 APRILIE 2016

ora 17.30 – Club de lectură
Librăria „Şt. O. Iosif” Braşov

20

Calendar cultural – martie 2016

Calendar cultural martie 2016 la Brașov

TEATRU

1 MARTIE 2016

ora 19.00 – OLENKA – de Vasili Sigarev
regia: Sânziana Stoican
scenografia: Valentin Vârlan
Teatrul „Sică Alexandrescu” Braşov – Sala Studio

2 MARTIE 2016

ora 19.00 – POVESTIRI ALESE
de Donald Margulies, regia: Vlad Zamfirescu,
decorul: Bogdan Spătaru, costumele: Maria Tache
Teatrul „Sică Alexandrescu” Braşov – Sala Studio

3 MARTIE 2016

ora 19.00 – PRIVEŞTE ÎNAPOI CU M NIE – de John Osborne
regia: Vladimir Anton, scenografia: Tudor Prodan
Teatrul „Sică Alexandrescu” Braşov – Sala Studio

4 MARTIE 2016

ora 19.00 – CEL DE L NGĂ TINE – de David Lindsay-Abaire
regia: Vlad Zamfirescu, scenografia: Bogdan Spătaru
Teatrul „Sică Alexandrescu” Braşov – Sala Studio

5 MARTIE 2016

orele 10.30 şi 12.00 – FLUIERUL FERMECAT – de Adrian Găzdaru
regia artistică: Adrian Găzdaru, scenografia: Gelu Rîscă
muzica: Cătălin Creţu
Teatrul Arlechino Braşov

ora 11.00 – PINOCCHIO – după Carlo Collodi
scenariul: Silvian Duică
scenografia/construcţie păpuşi: Iulian Ene
prezentat de Teatrul Strada
Cinema One

ora 19.00 – FANTEZIILE SEXUALE ALE SOŢULUI MEU
APROAPE CĂ M-AU ÎNNEBUNIT – de John Tobias
regia: Şerban Puiu, decorul: Mihai Mădescu,
costumele: Luana Drăgoiescu
Teatrul „Sică Alexandrescu” Braşov

6 MARTIE 2016

orele 10.30 şi 12.00 – FRUMOASA, BESTIA ŞI
FLOAREA PURPURIE – de Valentin Dobrescu
regia artistică şi scenografia: Valentin Dobrescu
muzica: Alin Macovei Moraru
Teatrul Arlechino Braşov

ora 19.00 – JAKE ŞI FEMEILE LUI – de Neil Simon
regia: Petre Bokor, scenografie: Clara Labancz
asistent scenografie: Eliza Labancz
Teatrul „Sică Alexandrescu” Braşov

9 MARTIE 2016

ora 19.00 – AUTO – de Ernesto Caballero
regia: Sorin Militaru, scenografia: Cristian Marin
Teatrul „Sică Alexandrescu” Braşov – Sala Studio

10 MARTIE 2016

ora 19.00 – UN BILET SPRE FERICIRE – de Spiró György
regia: Diana Lupescu, scenografia: Luana Drăgoescu
Teatrul „Sică Alexandrescu” Braşov – Sala Studio

11 MARTIE 2016

ora 19.00 – DANS ND ÎN NOAPTE
de Patrick Ellsworth, regia: Vlad Massaci,
scenografie, light design, concept şi realizare video:
Andu Dumitrescu, coregrafia: Andrea Gavriliu
Teatrul „Sică Alexandrescu” Braşov
12 MARTIE 2016

orele 10.30 şi 12.00 – MICUL MUCK – de Gavril Borodan
regia artistică şi scenografia: Gavril Borodan
Teatrul Arlechino Braşov

ora 11.00 – JACK ŞI VREJUL DE FASOLE după o poveste irlandeză
scenariul: Silvian Duică
scenografia/construcţie păpuşi: Iulian Ene
prezentat de Teatrul Strada
Cinema One

ora 19.00 – FAZANUL – de Georges Feydeau
regia: Cristian Hadji-Culea, decorul: Ştefan Caragiu,
costumele: Liliana Cenean, coregrafia: prof. Doina
Enache şi Csongor Kicsi
Teatrul „Sică Alexandrescu” Braşov

13 MARTIE 2016

orele 10.30 şi 12.00 – CAPRA CU TREI IEZI – de Ion Agachi
regia artistică: Liviu Steciuc
scenografia: Manuela Zaharie
Teatrul Arlechino Braşov

ora 19.00 – SLUGĂ LA DOI STĂP NI – de Carlo Goldoni
regia: Cristian Hadji-Culea, decorul: Ştefan Caragiu
costumele: Liliana Cenean
Teatrul „Sică Alexandrescu” Braşov

16 MARTIE 2016

ora 19.00 – CEL DE L NGĂ TINE – de David Lindsay -Abaire
regia: Vlad Zamfirescu, scenografia: Bogdan Spătaru
Teatrul „Sică Alexandrescu” Braşov – Sala Studio

17 MARTIE 2016

ora 19.00 – TREI FEMEI ÎNALTE – de Edward Albee
regia: Sânziana Stoican, scenografia: Valentin Vârlan
Teatrul „Sică Alexandrescu” Braşov – Sala Studio

18 MARTIE 2016

ora 19.00 – NIŞTE FETE – de Neil LaBute
regia: Gelu Colceag, scenografia: Ştefan Caragiu
Teatrul „Sică Alexandrescu” Braşov

19 MARTIE 2016

orele 10.30 şi 12.00 – CENUŞĂREASA – de Viorel Vârlan
scenografia: Viorica Perju
muzica: Ştefan Răducu- Dumitru
Teatrul Arlechino Braşov

ora 11.00 – MAGIQUE
scenariul, regia şi ilustraţia muzicală: Silvian Duică
scenografia, construcţie păpuşi: Daniel Roşca
pictura: Diana Popescu, prezentat de Teatrul Strada
Cinema One

ora 19.00 – CU INIMA ÎN PUNGĂ – de John Cariani
regia: Adrian Iclenzan, scenografia: Bogdan Spătaru
Teatrul „Sică Alexandrescu” Braşov

20 MARTIE 2016

orele 10.30 şi 12.00 – SCUFIŢA ROŞIE- de Valentin Dobrescu
regia artistică şi scenografia: Valentin Dobrescu
muzica: Alin Macovei Moraru
Teatrul Arlechino Braşov

ora 19.00 – UN CUPLU CIUDAT- de Neil Simon
regia: Adrian Iclenzan, decorul: Mihai Mădescu
costumele: Luana Drăgoescu
Teatrul „Sică Alexandrescu” Braşov

24 MARTIE 2016

ora 19.00 – UN BILET SPRE FERICIRE – de Spiró György
regia: Diana Lupescu, scenografia: Luana Drăgoescu
Teatrul „Sică Alexandrescu” Braşov – Sala Studio

25 MARTIE 2016

ora 19.00 – PRIVEŞTE ÎNAPOI CU M NIE – de John Osborne
regia: Vladimir Anton, scenografia: Tudor Prodan
Teatrul „Sică Alexandrescu” Braşov – Sala Studio

26 MARTIE 2016

orele 10.30 şi 12.00 – CROITORAŞUL CEL VITEAZ
de Cristian Pepino
regia artistică: Liviu Steciuc
scenografia: Simo Enikö
Teatrul Arlechino Braşov

ora 11.00 – PUNGUŢA CU 2 BANI – după Ion Creangă
un spectacol de Silvian Duică
prezentat de Teatrul Strada
Cinema One

ora 19.00 – DANS ND ÎN NOAPTE
de Patrick Ellsworth, regia: Vlad Massaci,
scenografie, light design, concept şi realizare video:
Andu Dumitrescu, coregrafia: Andrea Gavriliu
Teatrul „Sică Alexandrescu” Braşov

27 MARTIE 2016

orele 10.30 şi 12.00 –AVENTURILE LUI CHILLI RAMIREZ
de Ioan Gyuri Pascu, regia: Attila Vizauer
scenografia: Mihai Pastramagiu
muzica: Ioan Gyuri Pascu
Teatrul Arlechino Braşov

ora 19.00 – JOCUL DRAGOSTEI ŞI AL ÎNT MPLĂRII
de Marivaux
regia: Liviu Lucaci, scenografia: Rodica Ştirbu
Teatrul „Sică Alexandrescu” Braşov

28 MARTIE 2016

ora 19.00 –DINEU CU PROŞTI – de Francis Veber
traducere: Tudor Ţepeneag
regia: Ion Caramitru
scenografia: Florinela Popescu Fărcăşanu
cu: Horaţiu Mălăele, Ion Caramitru, Medeea Marinescu
prezentat de Teatrul Naţional Bucureşti
Teatrul „Sică Alexandrescu” Braşov

30 MARTIE 2016

ora 19.00 – COPILUL PROBLEMĂ – de George F. Walker
regia: Adrian Iclenzan, scenografia: Bogdan Spătaru
Teatrul „Sică Alexandrescu” Braşov – Sala Studio

31 MARTIE 2016

ora 19.00 – TREI FEMEI ÎNALTE – de Edward Albee
regia: Sânziana Stoican, scenografia: Valentin Vârlan
Teatrul „Sică Alexandrescu” Braşov – Sala Studio

CONCERTE

1 MARTIE 2016

ora 18.00 – CONCERT – ZIUA UNIVERSITĂŢII
solişti: Anca Preda (pian), Raluca Enea (clavecin),
Steffen Schlandt (orgă) şi Gaudeamus Quartet
Intrarea liberă!
Aula Universităţii Transilvania „Sergiu T. Chiriacescu”

2 MARTIE 2016

ora 17.00 – Recitalul de la ora 5 susţinut
de artişti ai Operei Braşov
Muzeul „Casa Mureşenilor” Braşov

9 MARTIE 2016

ora 17.00 – Recitalul de la ora 5 susţinut
de artişti ai Operei Braşov
Muzeul „Casa Mureşenilor” Braşov

16 MARTIE 2016

ora 17.00 – Recitalul de la ora 5 susţinut
de artişti ai Operei Braşov
Muzeul „Casa Mureşenilor” Braşov

23 MARTIE 2016

ora 17.00 – Recitalul de la ora 5 susţinut
de artişti ai Operei Braşov
Muzeul „Casa Mureşenilor” Braşov

30 MARTIE 2016

ora 17.00 – Recitalul de la ora 5 susţinut
de artişti ai Operei Braşov
Muzeul „Casa Mureşenilor” Braşov

SALA PATRIA

1 MARTIE 2016

ora 20.00 – Film Cult
Mad Max (SUA, 1979)
regia: George Miller, cu: Mel Gibson
Thriller, LMA George Miller (71 de ani)
Sala „Patria” – Cinemateca

2 MARTIE 2016

ora 19.00 – PENTRU TINE, DOAMNĂ!
Spectacol de revistă cu: Dorina Roman,
Dan Zorilă, Rodica Moianu, Ana Maria
Costache şi Dumitru Ciubotaru
prezentat de Teatrul Particular
Sala „Patria” – Sala Muzicii de Cameră

3 MARTIE 2016

ora 19.00 – CONCERT SIMFONIC EXTRAORDINAR
organizat de Filarmonica Braşov
dirijor: Cristian Oroşanu
solistă: Dorel Golan – pian (Israel)
Sala „Patria”

ora 20.00 – Comedy Classics – Into the Night (SUA, 1985)
regia: John Landis, cu: Jeff Goldblum, Michelle Pfeiffer,
David Bowie, Comedie, thriller, In memoriam David Bowie
Sala „Patria” – Cinemateca

4 MARTIE 2016

DocuArt Festival
Caravana Docuart este o extensie a festivalului Bucureşti
Docuart Fest. Scopul caravanei este de promovare a
documentarelor premiate, dar şi de formare a publicului
consumator al acestui gen cinematografic
ora 17.30 –Româneşti – de Artur Boruzs (2014);
ora 18.00 –Brudina – de Dragoş Mihai Hanciu (2014) + Q&A;
ora 18.45 – Căluşarii din Bârla – de Adriana Oprea (2014) + Q&A;
ora 20.45 – Paşaport de Germania – de Răzvan Georgescu (2014)
Intrarea liberă !
Sala „Patria” – Cinemateca

5 MARTIE 2016

ora 11.00 – Matineu copii – La capătul lumii/
Tout en haut du monde (Franţa, 2015)
Animaţie, dublat în limba română
Sala „Patria” – Cinemateca

DocuArt Festival
ora 16.30 –Afară – de Andrei Schwartz (2014);
ora 18.15 –Roboţelul de aur – Mihai Dragolea
şi Radu Mocanu (2014);
ora 20.00 – Aliyah Dada – de Oana Giurgiu (2014, 116 min) + Q&A
Intrarea liberă!
Sala „Patria” – Cinemateca

6 MARTIE 2016

ora 11.00 – Matineu copii
Clopoţica şi Zâna Pirat/The Pirate Fairy (SUA 2014)
regia: Peggy Holmes
Animaţie, dublat în limba română
Sala „Patria” – Cinemateca

ora 17.00 – Golden Classics
Un loc sub soare/A place in the Sun (SUA, 1951)
regia: George Stevens
cu: Montgomery Clift, Elisabeth Taylor
Dramă, ecranizare
Ecranizare după romanul lui Theodore Dreiser,
O tragedie americană, 6 premii Oscar!
Montgomery Clift – 50 de ani de la moarte (1966)
Sala „Patria” – Cinemateca

ora 19.30 – Seara de Oscar – American Beauty (SUA 1999)
regia: Sam Mendes, cu: Kevin Spacey, Annette Bening
Dramă
Sala „Patria” – Cinemateca

7 MARTIE 2016

ora 20.00 – Seara Filmului European
Furyo/Merry Christmas Mr. Lawrence (Anglia/Japonia,1983)
regia: Nagisha Oshima, cu: Haluk Bilginer, Melisa Sözen,
Demet Akbag, Dramă, război, Selecţia oficială Festivalul de
la Cannes 1983, In memoriam David Bowie
Sala „Patria” – Cinemateca

8 MARTIE 2016

ora 20.00 – Film Cult
Totul despre mama mea/Todo Sobre Mi Madre (Spania, 1999)
regia: Pedro Almodóvar, cu: Cecilia Roth, Penélope Cruz
Dramă, Premiul Oscar pentru cel mai bun film străin
Sala „Patria” – Cinemateca

9 MARTIE 2016

ora 20.00 – Retrospectiva DocandRoll
Genesis: Together and Apart (Anglia, 2014)
regia: John Edginton
cu: Phil Collins, Peter Gabriel, Mike Rutherford
Documentar, muzică
Sala „Patria” – Cinemateca

10 MARTIE 2016

ora 19.00 – CONCERT SIMFONIC EXTRAORDINAR
dirijor: Ramiro Arista
Sala „Patria

ora 19.00 – SOŢ DE V NZARE
regia: Sorin Misiriantu
cu: Dorina Roman, Dan Zorila şi Monica Tompos
prezentat de Teatrul Particular
Sala „Patria” – Sala Muzicii de Cameră

11 MARTIE 2016

ora 20.00 – Eveniment: Proiecţie specială
Seara filmului Românesc – Orizont (România, 2015)
regia: Marian Crişan, cu: Rodica Lazăr,
Dramă, thriller
În prezenţa regizorului, urmat de un Q and A
Sala „Patria” – Cinemateca

12 MARTIE 2016

ora 11.00 – Matineu copii – Cenuşăreasa/
Cinderella (SUA 2015), regia: Kenneth Branagh,
cu: Lily James, Cate Blanchett, Fantastic
Sala „Patria” – Cinemateca

ora 17.00 – Golden Classics – Cum se fură un milion/
How to Steal a Million (SUA, 1966)
regia: William Wyler, cu: Peter O’Toole, Audrey
Hepburn, Eli Wallach, Comedie, romantic
Sala „Patria” – Cinemateca

ora 19.30 – Mari regizori
Complot de familie/Family Plot (SUA, 1976)
regia: Alfred Hitchcock
cu: Daniel Karen Black, Bruce Dern, Barbara Harris
Thriller, Ultimul film al lui Alfred Hitchcock
Sala „Patria” – Cinemateca

13 MARTIE 2016

ora 11.00 – Matineu copii -Bolt (2008)
regia: Chris Williams
Animaţie, dublat în limba română
Sala „Patria” – Cinemateca

ora 17.00 – Golden Classics
Jucătorul/The Hustler (SUA, 1961)
regia: Robert Rossen, cu: Paul Newman,
Jackie Gleason, George C. Scott
Dramă, 9 nominalizări şi 2 premii Oscar
Sala „Patria” – Cinemateca

ora 19.30 – Seara de Oscar – Birdman/ Omul Pasăre
sau Virtutea nesperată a ignoranţei (SUA, 2014)
regia: Alejandro González Iñárritu
cu: Michael Keaton, Edward Norton
Dramă, 4 premii Oscar 2015
Sala „Patria” – Cinemateca

14 MARTIE 2016

ora 20.00 – Seara Filmului European
Mustang (Franţa-Turcia, 2015), regia: Deniz Gamze Ergüven
cu: Tugba Sunguroglu, Günes Sensoy, Elit Iscan
Dramă, Nominalizat la premiul Oscar 2016 pentru cel mai
bun film străin, Premiul Label Europa Cinemas
Festivalul de la Cannes 2015
Sala „Patria” – Cinemateca

15 MARTIE 2016

ora 18.30 – Recital cameral
Sayaka Mabuchi – vioară (Japonia)
Kyoto Tagawa – pian (Japonia)
Sala „Patria”- Sala Muzicii de Cameră

ora 20.00 – Film Cult
Mad Max 2/The Road Warrior (Australia, 1981)
regia: George Miller, cu: Mel Gibson
Thriller, SF, LMA George Miller
Sala „Patria” – Cinemateca

16 MARTIE 2016

ora 18.30 – Recital cameral
„Gaudeamus” Quartet
Sala „Patria” – Sala Muzicii de Cameră

17 MARTIE 2016

ora 19.00 – CONCERT SIMFONIC
dirijor: Ciprian Marinescu
solist: Kyoko Tagawa – pian (Japonia)
Sala „Patria”

ora 20.00 – Zilele Filmului polonez – deschidere
Dumnezeii/Bogowie (Polonia, 2014)
regia: Łukasz Palkowski
cu: Tomasz Kot, Magdalena Czerwińska, Piotr Głowacki
Sala „Patria” – Cinemateca

18 MARTIE 2016

ora 20.00 – Zilele Filmului polonez
Cetăţeanul/Obywatel (Polonia, 2014)
regia: Jerzy Stuhr
cu: Jerzy Stuhr, Maciej Stuhr, Janusz Gajos
Premiat la Comedy Cluj 2015
Sala „Patria” – Cinemateca

19 MARTIE 2016

ora 11.00 – Matineu copii
Clopoţica şi Legenda Bestiei de Nicăieri/
Tinker Bell and the Legend of the NeverBeast
regia: Steve Loter, Animaţie, dublat în limba română
Premiul Oscar 2015 pentru cea mai bună animaţie
Sala „Patria” – Cinemateca

ora 17.00 – Mari actori – Charade/Şarada (1963)
regia: Stanley Donen, cu: Cary Grant, Audrey
Hepburn, Walter Matthau, Thriller, comedie, romantic
Sala „Patria” – Cinemateca

ora 19.30 – Zilele Filmului polonez
Varşovia 44/Miasto 44 (Polonia, 2014)
regia: Jan Komasa
cu: Józef Pawłowski, Zofia Wichłacz, Anna Próchniak
Dramă
Sala „Patria” – Cinemateca

20 MARTIE 2016

ora 11.00 – Matineu copii
Shrek al Treilea/Shrek the Third (2007)
regia: Raman Hui, Chris Miller
Animaţie, dublat în limba română
Sala „Patria” – Cinemateca

ora 17.00 – Golden Classics
Ziua lăcustei/Day of ther Locust (SUA, 1975)
regia: John Schlesinger
cu: Donald Sutherland, Karen Black, Burgess Meredith
Dramă, 2 nominalizări la premiul Oscar
Sala „Patria” – Cinemateca

ora 20.00 – Seara de Oscar – Butch Cassidy şi Sundance
Kid/ Butch Cassidy and the Sundance Kid (SUA, 1969)
regia: George Roy Hill, cu: Paul Newman, Robert
Redford, Katharine Ross, Western, 4 premii Oscar
Sala „Patria” – Cinemateca

21 MARTIE 2016

ora 20.00 – Seara Filmului European – Numele
Trandafirului/The Name of the Rose (Germania,
Italia, Franţa, 1986), regia: Jean-Jacques Annaud
cu: Sean Connery, Christian Slater, Ron Perlman
Dramă, ecranizare, thrilller
Aniversarea de 30 de ani!, In memoriam Umberto Eco
Sala „Patria” – Cinemateca

22 MARTIE 2016

ora 18.30 – Recital cameral
Horia Maxim – pian, Mihaela Anica – flaut
Sala „Patria” – Sala Muzicii de Cameră

ora 20.00 – Film Cult – Mad Max 3/
Mad Max Beyond Thunderdome (SUA, 1985)
regia: George Miller, cu: Mel Gibson, Tina Turner
Thriller, acţiune, LMA George Miller
Sala „Patria” – Cinemateca

23 MARTIE 2016

ora 20.00 – Retrospectiva DocandRoll
Freddie Mercury – The Great Pretender (SUA, 2012)
regia: Rhys Thomas
cu: Freddie Mercury, Montserrat Caballé
Documentar, biografic
Sala „Patria” – Cinemateca

24 MARTIE 2016

ora 19.00 – CONCERT SIMFONIC
dirijor: Mihail Agafiţa
solist: Vlad Dimulescu – pian
Sala „Patria

ora 19.00 – DOUĂ SURORI MORTALE
adaptare după There O’clock de Ana – Maria Bamberger
cu: Dorina Roman şi Mona Codreanu
prezentat de Teatrul Particular
Sala „Patria” – Sala Muzicii de Cameră
25 MARTIE 2016

ora 20.00 – Seara Filmului Românesc
Morgen (România, 2013), regia: Marian Crişan
cu: András Hatházi, Yilmaz Yalcin, Elvira Rimbu, Dramă
Sala „Patria” – Cinemateca

26 MARTIE 2016

ora 11.00 – Matineu copii
Incredibilii /The Incredibles (SUA, 2004)
regia: Brad Pitt
Animaţie, dublat în limba română
Sala „Patria” – Cinemateca

ora 17.00 – Mari actori – Papillon (SUA, 1973)
regia: Franklin J. Schaffner
cu: Steve McQueen, Dustin Hoffman, Anthony Zerbe
Dramă, aventuri, LMA/ In memoriam Steve McQueen
Sala „Patria” – Cinemateca

ora 20.00 – Mari regizori
Creatura/The Thing (SUA, 1982)
regia: John Carpenter, cu: Kurt Russell, Brian Keith
Horror, SF
Sala „Patria” – Cinemateca

27 MARTIE 2016

ora 11.00 – Matineu copii – Kung Fu Panda (SUA, 2008)
regia: Mark Osborne, John Stevenson
Animaţie, dublat în limba română
Sala „Patria” – Cinemateca

ora 17.00 – Golden Classics – Clanul sicilienilor (Franţa, 1969)
regia: Henri Verneuil
cu: Jean Gabin, Alain Delon, Lino Ventura
Thriller, dramă
Sala „Patria” – Cinemateca

ora 19.30 – Seara de Oscar
Zorba Grecul/Zorba The Greek (SUA, 1964)
regia: Michael Cacoyannis
cu: Anthony Quinn, Alan Bates, Irene Papas
Comedie dramatică
Ecranizare după romanul lui Nikos Kazantzakis
Şapte nominalizări şi trei premii Oscar!
Sala „Patria” – Cinemateca

28 MARTIE 2016

ora 20.00 – Seara Filmului European
Locatarul/Le locataire (Franţa, 1976)
regia: Roman Polanski
cu: Roman Polanski, Isabelle Adjani, Melvyn Douglas
Dramă, thriller, Aniversarea de 40 de ani!
Sala „Patria” – Cinemateca

29 MARTIE 2016

ora 18.30 – Recital cameral – Trio „Senso”
Sala „Patria”- Sala Muzicii de Cameră

ora 20.00 – Film Cult – Mad Max: Fury Road (SUA, 2015)
regia: George Miller, cu: Tom Hardy, Charlize Theron
Acţiune, SF, 10 nominalizări la premiul Oscar 2016
LMA George Miller
Sala „Patria” – Cinemateca

30 MARTIE 2016

ora 18.00 – Kamera Kronstadt cu concertul
„Tango Simfonic” – spectacol de muzică, dans şi lumini
dirijor: Cristian Oroşanu
cu: Analia Selis şi pianistul Mariano Castro
dansatori de tango: Kicsi Csongor şi Veronica Ungureanu.
bandoneonistul argentinian: Omar Massa
Sala „Patria”

ora 20.00 – Retrospectiva DocandRoll 2014
God Bless Ozzy Osbourne (2011)
regia: Mike Fleiss, Mike Piscitelli
Documentar, biografic
Sala „Patria” – Cinemateca

31 MARTIE 2016

ora 19.00 – CONCERT SIMFONIC EXTRAORDINAR
dirijor: Tiberiu Soare
solist: Theodore Kerkezos – saxofon (Grecia)
Sala „Patria

ora 20.00 – Comedy Classics – Boeing Boeing (SUA, 1965)
regia: John Rich, cu: Jerry Lewis, Tony Curtis, Comedie
Sala „Patria” – Cinemateca

OPERA

2 MARTIE 2016

ora 11.00 – GULLIVER ÎN ŢARA PITICILOR
de M. Ţeicu şi S. Kerim
regia: Anda Tăbăcaru–Hogea
Opera Braşov

5 MARTIE 2016

ora 18.30 – CARMEN – de G. Bizet
dirijor: Adrian Morar
regizor: Cristian Mihăilescu
Opera Braşov

11 MARTIE 2016

ora 18.30 – CONTESA MARITZA – de E. Kalman
dirijor: Dorel Munteanu , regizor: George Zaharescu
Opera Braşov

13 MARTIE 2016

ora 17.00 – L’HEURE D’OR DE PARIS – Balet pe muzică
de C. Debussy, Ch. Gounod, J. Massenet,
C. de Saint-Saëns şi colaj de chansonete franceze
regia şi coregrafia: Horaţiu Cherecheş (Teatrul Naţional
de Operă şi Balet „Oleg Danovski” Constanţa)
invitată: Daniela Vlădescu (Teatrul Naţional de Operă şi
Balet „Oleg Danovski” Constanţa)
Opera Braşov

16 MARTIE 2016

ora 11.00 – MICUŢA DOROTHY
de M. Ţeicu şi S. Kerim
regia: Migry Avram-Nicolau
Opera Braşov

19 MARTIE 2016

ora 18.30 – BOEMA – de G. Puccini
dirijor: Tiberiu Soare
regizor: Carmen Dobrescu
Opera Braşov

25 MARTIE 2016

ora 20.00 – REQUIEM – de W. A. Mozart
dirijor: Traian Ichim
cu: Anda Pop, Gabriela Hazarian, Mihai Irimia,
Petru Burcă (Opera Naţională Română Cluj-Napoca)
Corul şi Orchestra Operei Braşov
Biserica Romano – Catolică Sfinţii Petru şi Pavel

27 MARTIE 2016

ora 18.30 – LA CENERENTOLA (Cenuşăreasa)
de G. Rossini
dirijor: Adrian Morar, regizor: Carmen Dobrescu
Opera Braşov

30 MARTIE 2016

ora 11.00 – FRUMOASA DIN PĂDUREA ADORMITĂ
de M. Ţeicu şi S. Kerim, regia: Attila Török
Opera Braşov

MUZEE

1- 31 MARTIE 2016

orele 9.00 – 17.00 – Marţi – Duminică
Expoziţia de fotografie germană: ARNO FISCHER
organizatori: Institutul de Relaţii Externe, Stuttgart
în parteneriat cu Centrul Cultural German Braşov
Muzeul de Artă Braşov

1- 31 MARTIE 2016

orele 9.00 – 17.00 – Marţi – Duminică
Expoziţia temporară: „Sate contemporane din
România – tezaure vii”
Muzeul de Etnografie Braşov

orele 9.00 – 17.00 – Marţi – Duminică
Expoziţia temporară: „Artizani braşoveni – jucării
croşetate – Gabriela Bularca, păpuşi din pănuşi – Valeria Neuvirt”
Muzeul de Etnografie Braşov

1- 31 MARTIE 2016

orele 9.00 – 17.00 – Marţi – Duminică
Expoziţia temporară: „Pentru o istorie a
simbolurilor: tatuajul în România”
Muzeul Civilizaţiei Urbane a Braşovului

1- 31 MARTIE 2016

orele 9.00 – 17.00 – Luni şi Sâmbătă
orele 10.00 -17.00 – Marţi – Vineri
Expoziţia permanentă: „Istoria Familiei Mureşenilor”
şi expoziţia temporară „Poveştile arhivei”
Muzeul „Casa Mureşenilor” Braşov

1- 31 MARTIE 2016

orele 9.00 – 17.00 – Luni şi Sâmbătă
orele 10.00 -17.00 – Marţi – Vineri
Expoziţia permanentă: „Familia Baciu”
organizată de Muzeul „Casa Mureşenilor”
Casa Ştefan Baciu (strada Gh. Baiulescu nr. 9)

PROIECŢIE FILM

11 MARTIE 2016

ora 17.30 – Cinemateca Librăria „Şt.O.Iosif”
Librăria „Şt.O.Iosif”

17 MARTIE 2016

ora 17.30 – Cineclub francofon: „La Desintegration” (Franţa, 2012)
Un film de Philippe Faucon.
cu: Rashid Debbouze, Yassine Azzouz, Ymanol Perset
organizator: Alianţa Franceză în parteneriat cu
Biblioteca Judeţeană „George Bariţiu” Braşov
Mansarda Casei Baiulescu

ALTE EVENIMENTE

2 MARTIE 2016

ora 18.00 – Lansare de carte
„Şoseaua virtuţii” de Cristian Teodorescu,
Editura Cartea Românească
Invitaţi, alături de autor: Ruxandra Ivăncescu,
Romulus Bucur, Adrian Lăcătuş
Librăria „Şt.O.Iosif”

2,17 şi 19 MARTIE 2016

ora 19.00 – LOE – Poem Vizual
un spectacol de: Bianca Oichea & Rodica Elena Ştirbu
cu: Bogdan Nechifor şi Bianca Oichea
o producţie: Centrul Cultural Reduta, Asociaţia
Cuturală SIC, Asociaţia Culturală KunSTadt
Centrul Cultural Reduta

5 MARTIE 2016

orele 14.00 – 17.00 – Hinamatsuri – Festivalul fetelor
Eveniment organizat de Asociaţia Musashino, Japonia
în parteneriat cu Biblioteca Judeţeană „George Bariţiu” Braşov
Mansarda Casei Baiulescu

9 MARTIE 2016

ora 18.00 – Lansare de carte
„Renăscut din propria cenuşă” de Paul Avram,
Editura Mix , participarea alături de autor:
Florin Zamfir, Director Editura Mix
Librăria „Şt.O.Iosif”

12 – 13 MARTIE 2016

Travel Light – Workshop de dans contemporan
coregraf: Bianca Oichea
Pro Dance Studio (str. Nicolae Titulescu nr. 2 – incinta
clădirii Carpatex, Braşov)

14 – 19 MARTIE 2016

Zilele francofoniei organizate de Alianţa Franceză Braşov
Mansarda Casei Baiulescu

15 MARTIE 2016

ora 17.30 – Ciclu de dezbateri organizate de Alianţa
Franceză Braşov şi Lectoratul francez Braşov în
parteneriat cu Biblioteca Judeţeană „George Bariţiu” Braşov
despre „Le paysage audio-visual français et roumain”
Tema întâlnirii: Les jeux télévisés
Mansarda Casei Baiulescu

Aniversare
organizator: Asociaţia Culturală „Apáczai Csere János” şi
Organizaţia Judeţeană Braşov UDMR
Teatrul „Sică Alexandrescu” Braşov

17 MARTIE 2016

Expoziţia artiştilor plastici maghiari din Ţara Bârsei
organizatori: UDMR Organizaţia Judeţeană Braşov şi
Asociaţia Culturală „Apáczai Csere János”
Biserica reformată „Casa Speranţei”

18 MARTIE 2016

orele 12.00 – 14.00 – HAIKUNOI – ediţia a II-a
Eveniment propus de Institutul Francez din România,
organizat de Alianţa Franceză Braşov în parteneriat cu
Biblioteca Judeţeană „George Bariţiu” din Braşov
Mansarda Casei Baiulescu

ora 18.00 – Club de lectură
Librăria „Şt. O. Iosif” Braşov

21 – 25 MARTIE 2016

orele 15.00 – 17.00 – Conferinţele Bookland pentru tineri
Biblioteca Judeţeană „George Bariţiu” Braşov
(Sala mare de lectură, etaj I)

22 MARTIE 2016

ora 17.30 – Selecţie cu public pentru Festivalul
cântecului francofon „Clef d’or” (Plovdiv, iunie 2016)
Mansarda Casei Baiulescu

24 MARTIE 2016

Căutare de comori pascale
organizator: Organizaţia femeilor UDMR Braşov
Biserica Evangelică Lutherană (Sala festivă)

24 – 27 MARTIE 2016

Târgul Internaţional de Carte şi Muzică Libris Braşov
Braşov Business Park

26 MARTIE 2016

ora 10.30 – Conferinţa scriitorului Marius Dobrescu
cu tema Ismail Kadare în limba română.
moderator: Adrian Lesenciuc
Eveniment organizat de Ambasada Republicii Albaniei
în România, Uniunea Scriitorilor din România Filiala
Braşov şi Biblioteca Judeţeană „George Bariţiu” Braşov
Mansarda Casei Baiulescu

29 MARTIE 2016

ora 17.30 – Seară pentru suflet
moderator: Ruxandra Munteanu
Librăria „Şt. O. Iosif” Braşov

Premiile Anului 2015 în Cultură la Brașov

UPDATE: Câștigătorii anului 2015 sunt următorii:

Proiectul cultural al anului: Rezidenţa Artă Contemporană RAC – Centrul Cultural Reduta
Expoziţia anului: „La limitele oraşului”, Laborazon – în cadrul festivalului Amural
Cartea anului: Alexandru Muşina – Opera poetică
Proiect muzical: Braşov Jazz&Blues Festival – Asociaţia Fanzin
Concertul anului: „Ma plus Belle histoire d’Amour” – Alexandra Fits şi Kamerata Kronstadt
Spectacol dramatic al anului: „Dansând în noapte” – Teatrul Dramatic Sică Alexandrescu
Festivalul anului: Amural – Asociaţia Amural
Organizaţia culturală a anului: Asociaţia Fanzin
Debut: Festivalul Amural
Personalitatea anului: Promotorul idealist (Alina Floroi, Dan Oprea, Mara Oprişiu etc)

Consorțiul Cultural Corona decernează Premiile Anului 2015 în Cultură la Brașov. Gala Premiile Anului 2015 în Cultură la Brașov va avea loc la Centrul Cultural Reduta, vineri, 19 februarie 2016, ora 18.00. Categoriile la care s-au făcut nominalizări pot fi consultate și votate la adresa https://docs.google.com/forms/d/1oyBBZNjqA5yecIFm7EE8iNVRwxlF30F_YwkDzemdB5E/viewform?fbzx=8072723031537097771

Calendarul evenimentelor culturale la Brașov – Februarie 2016

EVENIMENTE CULTURALE
ÎN BRAŞOV – Februarie 2016

TEATRU

2 FEBRUARIE 2016

ora 19.00 – POVESTIRI ALESE
de Donald Margulies, regia: Vlad Zamfirescu,
decorul: Bogdan Spătaru, costumele: Maria Tache
Teatrul „Sică Alexandrescu” Braşov – Sala Studio

3 FEBRUARIE 2016

ora 19.00 – SECTORUL S – de Emanuel Pârvu
regia: Emanuel Pârvu, scenografia: Bogdan Spătaru
Teatrul „Sică Alexandrescu” Braşov – Sala Studio

4 FEBRUARIE 2016

ora 19.00 – OLENKA – de Vasili Sigarev
regia: Sânziana Stoican
scenografia: Valentin Vârlan
Teatrul „Sică Alexandrescu” Braşov – Sala Studio

ora 19.00 – TOXIC LOVE – de Sorin Misiriantu
ilustraţia muzicală: Marcel Vlădăreanu
cu: Dorina Roman şi Dan Zorilă
prezentat de Teatrul Particular
Piaţa Enescu nr. 2

5 FEBRUARIE 2016

ora 19.00 – FANTEZIILE SEXUALE ALE SOŢULUI MEU
APROAPE CĂ M-AU ÎNNEBUNIT – de John Tobias
regia: Şerban Puiu, decorul: Mihai Mădescu,
costumele: Luana Drăgoiescu
Teatrul „Sică Alexandrescu” Braşov

6 FEBRUARIE 2016

orele 10.30 şi 12.00 – PINOCCHIO – de Gheorghe Balint
regia artistică: Gheorghe Balint
scenografia: Mihai Pastramagiu
Teatrul Arlechino Braşov

ora 19.00 – DESPRE IUBIRE LA OM – dramatizare de
Niculae Urs după povestirea Marfă vie de A.P. Cehov
regia:Alexandru Dabija, scenografia: Cosmin Ardeleanu
Teatrul „Sică Alexandrescu” Braşov

7 FEBRUARIE 2016

orele 10.30 şi 12.00 – FLUIERUL FERMECAT – de Adrian Găzdaru
regia artistică: Adrian Găzdaru, scenografia: Gelu Rîscă
muzica: Cătălin Creţu
Teatrul Arlechino Braşov

ora 11.00 – COMOARA DIN INSULĂ – de Silvian Duică
scenografia/construcţie păpuşi: Iulian Ene
direcţia scenă/coloana sonoră şi video: Silvian Duică
prezentat de Teatrul Strada
Cinema One

ora 19.00 – SLUGĂ LA DOI STĂPÂNI – de Carlo Goldoni
regia: Cristian Hadji-Culea, decorul: Ştefan Caragiu
costumele: Liliana Cenean
Teatrul „Sică Alexandrescu” Braşov

9 FEBRUARIE 2016

ora 19.00 – TREI FEMEI ÎNALTE – de Edward Albee
regia: Sânziana Stoican, scenografia: Valentin Vârlan
Teatrul „Sică Alexandrescu” Braşov – Sala Studio

10 FEBRUARIE 2016

ora 19.00 – PRIVEŞTE ÎNAPOI CU MÂNIE – de John Osborne
regia: Vladimir Anton, scenografia: Tudor Prodan
Teatrul „Sică Alexandrescu” Braşov – Sala Studio

ora 19.00 – 4X4 PERSONAJE – de Daniela Marin
cu: Ioana Ancea, Alice Nicolae, Andrei Roşu
şi Ioan Gyuri Pascu, prezentat de Teatrul de
Artă Bucureşti
Centrul Cultural Reduta

11 FEBRUARIE 2016

ora 19.00 – COPILUL PROBLEMĂ – de George F. Walker
regia: Adrian Iclenzan, scenografia: Bogdan Spătaru
Teatrul „Sică Alexandrescu” Braşov – Sala Studio

ora 19.00 – SOŢ DE VÂNZARE
regia: Sorin Misirianţu
cu: Dorina Roman, Monika Tompos şi Dan Zorilă
prezentat de Teatrul Particular
Piaţa Enescu nr. 2

12 FEBRUARIE 2016

ora 19.00 – CU INIMA ÎN PUNGĂ – de John Cariani
regia: Adrian Iclenzan, scenografia: Bogdan Spătaru
Teatrul „Sică Alexandrescu” Braşov

13 FEBRUARIE 2016

orele 10.30 şi 12.00 – RATUŞCA CEA URÂTĂ
de Valentin Dobrescu
regia artistică şi scenografia: Valentin Dobrescu
muzica: Alin Macovei Moraru
Teatrul Arlechino Braşov

ora 19.00 – JOCUL DRAGOSTEI ŞI AL ÎNTÂMPLĂRII
de Marivaux
regia: Liviu Lucaci, scenografia: Rodica Ştirbu
Teatrul „Sică Alexandrescu” Braşov

14 FEBRUARIE 2016

orele 10.30 şi 12.00 – CENUŞĂREASA – de Viorel Varlan
scenografia: Viorica Perju
muzica: Ştefan Răducu- Dumitru
Teatrul Arlechino Braşov

ora 11.00 – EU ŞI PETER PAN – de Silvian Duică
scenografia şi construcţie păpuşi: Iulian Ene
direcţia scenă/coloana sonoră şi video: Silvian Duică
intervenţie nai: Georgia Gulea, prezentat de Teatrul Strada
Cinema One

ora 19.00 – DANSÂND ÎN NOAPTE
de Patrick Ellsworth, regia: Vlad Massaci,
scenografie, light design, concept şi realizare video:
Andu Dumitrescu, coregrafia: Andrea Gavriliu
Teatrul „Sică Alexandrescu” Braşov

16 FEBRUARIE 2016

ora 19.00 – CEL DE LÂNGĂ TINE – de David Lindsay -Abaire
regia: Vlad Zamfirescu, scenografia: Bogdan Spătaru
Teatrul „Sică Alexandrescu” Braşov – Sala Studio

17 FEBRUARIE 2016

ora 19.00 – SEX, DRUGS, ROCK & ROLL
de Eric Bogossian, regia: Emanuel Pârvu,
scenografia: Bogdan Spătaru
Teatrul „Sică Alexandrescu” Braşov – Sala Studio

18 FEBRUARIE 2016

ora 19.00 – AUTOSTRADA – de Neil LaBute
spectacol de: Adrian Iclenzan
Teatrul „Sică Alexandrescu” Braşov – Sala Studio

ora 19.00 – Premiera – REÎNCARNAREA SALOMEEI
este un recital susţinut de Dorina Roman,
un spectacol de teatru şi dans, textele aparţin
scriitorilor Gilberto Martinez şi Oscar Wilde,
coregrafia: maestra coregraf Maria Maftei Guth.
prezentat de Teatrul Particular
Piaţa Enescu nr. 2

19 FEBRUARIE 2016

ora 19.00 – COPILUL PROBLEMĂ – de George F. Walker
regia: Adrian Iclenzan, scenografia: Bogdan Spătaru
Teatrul „Sică Alexandrescu” Braşov – Sala Studio

20 FEBRUARIE 2016

ora 10.30 şi 12.00 – POVESTEA LUI TOM DEGEŢEL
de Valentin Dobrescu
regia artistică şi scenografia: Valentin Dobrescu
Teatrul Arlechino Braşov
ora 19.00 – FAZANUL – de Georges Feydeau
regia: Cristian Hadji – Culea, decorul: Ştefan Caragiu,
costumele: Liliana Cenean, coregrafia: prof. Doina
Enache şi Csongor Kicsi
Teatrul „Sică Alexandrescu” Braşov

21 FEBRUARIE 2016

orele 10.30 şi 12.00 – PĂCALĂ ÎN SATUL LUI – de Valentin Dobrescu
regia artistică şi scenografia: Valentin Dobrescu
muzica: Alin Macovei Moraru
Teatrul Arlechino Braşov

ora 11.00 – CEI TREI PURCELUŞI
direcţia scenă/coloana sonoră şi video: Silvian Duică
scenografia/construcţie păpuşi: Iulian Ene
prezentat de Teatrul Strada
Cinema One

ora 19.00 – JAKE ŞI FEMEILE LUI – de Neil Simon
regia: Petre Bokor
scenografie: Clara Labancz
asistent scenografie: Eliza Labancz
Teatrul „Sică Alexandrescu” Braşov

22 FEBRUARIE 2016

ora 19.00 – Premiera absolută – CABARET – de Arthur V. Wesker
regia: Anca Sigartău, scenografia: Imelda Manu,
coregrafia: Doina Botiş, concept muzical: Manuela Cara,
costume: Tania Popa, light design: George Jiga
cu: Cosmin Selesi , Aurelian Temişan, Tania Popa,
Doina Botiş, Anca Sigartău, Alexandra Velniciuc,
Corina Danilă, Manuela Cara, Monica Davidescu,
Ozana Barabancea
Centrul Cultural Reduta

23 FEBRUARIE 2016

ora 19.00 – PRIVEŞTE ÎNAPOI CU MÂNIE – de John Osborne
regia: Vladimir Anton, scenografia: Tudor Prodan
Teatrul „Sică Alexandrescu” Braşov – Sala Studio

24 FEBRUARIE 2016

ora 19.00 – UN BILET SPRE FERICIRE – de Spiró György
regia: Diana Lupescu, scenografia: Luana Drăgoescu
Teatrul „Sică Alexandrescu” Braşov – Sala Studio

25 FEBRUARIE 2016

ora 19.00 – SOŢ DE VÂNZARE
regia: Sorin Misirianţu
cu: Dorina Roman, Monika Tompos şi Dan Zorilă
prezentat de Teatrul Particular
Piaţa Enescu nr. 2

ora 19.00 – AUTO – de Ernesto Caballero
regia: Sorin Militaru, scenografia: Cristian Marin
Teatrul „Sică Alexandrescu” Braşov – Sala Studio

26 FEBRUARIE 2016

ora 19.00 – NIŞTE FETE – de Neil LaBute
regia: Gelu Colceag, scenografia: Ştefan Caragiu
Teatrul „Sică Alexandrescu” Braşov

27 FEBRUARIE 2016

orele 10.30 şi 12.00 – CINE A FURAT FULGII DE NEA?
regia: Georgeta Lozinca, scenografia: Ildiko Luckacsy
muzica: Zeno Apostolache
Teatrul Arlechino Braşov

ora 19.00 – UN CUPLU CIUDAT- de Neil Simon
regia: Adrian Iclenzan, decorul: Mihai Mădescu
costumele: Luana Drăgoescu
Teatrul „Sică Alexandrescu” Braşov

28 FEBRUARIE 2016

orele 10.30 şi 12.00 – FRUMOASA RAPUNZEL
basm teatral de Traian Savinescu
regia artistică: Traian Savinescu, scenografia: Marian Sandu
Teatrul Arlechino Braşov

ora 11.00 – AVENTURILE LUI OAC OAC – de Silvian Duică
construcţie păpuşi: Tomos Tünde
scenografie: Silvian Duică şi Georgia Gulea
muzica: Georgia Gulea şi Silvian Duică
Un spectacol de Silvian Duică, prezentat de Teatrul Strada
Cinema One

ora 19.00 – SLUGĂ LA DOI STĂPÂNI – de Carlo Goldoni
regia: Cristian Hadji-Culea, decorul: Ştefan Caragiu
costumele: Liliana Cenean
Teatrul „Sică Alexandrescu” Braşov

29 FEBRUARIE 2016

ora 19.00 – Comedia romantică „NIMENI NU-I PERFECT”
de Simon Williams, în româneşte de: Mona Radu
regia: Radu Beligan, decorul: Puiu Amtemir,
costume: Irina Schrotter, ilustraţia muzicală: Ionuţ Ştefănescu
cu: Silviu Biriş, Andreea Şofron, Eugen Cristea,
Florentina Ţilea/Rodica Ionescu
Centrul Cultural Reduta

CONCERTE

2 FEBRUARIE 2016

ora 18.00 – Recital de vioară şi pian din cadrul
Stagiunii de concerte – Universitatea Transilvania din Braşov
solişti: violonista Eszter Kleinman-Stankowsky (Ungaria)
şi pianistul Asaf Kleinman (Israel)
Aula Universităţii Transilvania „Sergiu T. Chiriacescu”

3 FEBRUARIE 2016

ora 17.00 – Recitalul de la ora 5 susţinut
de artişti ai Operei Braşov
Muzeul „Casa Mureşenilor” Braşov

10 FEBRUARIE 2016

ora 17.00 – Recitalul de la ora 5 susţinut
de artişti ai Operei Braşov
Muzeul „Casa Mureşenilor” Braşov

17 FEBRUARIE 2016

ora 17.00 – Recitalul de la ora 5 susţinut
de artişti ai Operei Braşov
Muzeul „Casa Mureşenilor” Braşov

24 FEBRUARIE 2016

ora 17.00 – Recitalul de la ora 5 susţinut
de artişti ai Operei Braşov
Muzeul „Casa Mureşenilor” Braşov

SALA PATRIA

4 FEBRUARIE 2016

ora 19.00 – CONCERT SIMFONIC
organizat de Filarmonica Braşov
dirijor: Silvia Olivero
solist: Florin Ionescu – Galaţi – vioară
Sala „Patria”

11 FEBRUARIE 2016

ora 19.00 – CONCERT SIMFONIC EXTRAORDINAR
organizat de Filarmonica Braşov
dirijor: Horia Andreescu
solist: Anton Niculescu – violoncel
Sala „Patria”

14 FEBRUARIE 2016

ora 19.00 – Spectacol de muzică uşoară şi operetă
susţinut de Dancs Annamari şi invitaţii săi
organizator: UDMR Organizaţia Judeţeană Braşov
Sala „Patria”

15 FEBRUARIE 2016

ora 20.00 – Seara Filmului European
Nuovo Cinema Paradiso (Italia, 1988) cu care am
deschis Cinemateca în aprilie 2014 şi ianuarie 2015!
regia: Giuseppe Tornatore
cu: Philippe Noiret, Salvatore Cascio, Enzo Cannavale
Dramă, Premiul Oscar pentru cel mai bun film străin
Premiul Globul de Aur pentru cel mai bun film străin
5 premii BAFTA
Marele premiu al Juriului la festivalul de la Cannes
Sala „Patria” – Cinemateca

16 FEBRUARIE 2016

ora 18.30 – Recital cameral
organizat de Filarmonica Braşov
Cvartetul „GAUDEAMUS”
Invitat: Simona Strungaru – pian
Sala „Patria” – Sala Muzicii de Cameră

ora 20.00 – Film Cult
Greu de ucis/Die Hard (SUA, 1988)
regia: John McTiernan
cu: Bruce Willis, Alan Rickman
Acţiune, thriller, 4 nominalizări la Oscar
In memoriam Alan Rickman
Sala „Patria” – Cinemateca

17 FEBRUARIE 2016

ora 20.00 – Special Documentar
Vizita/The Visit (SUA, 2014)
regia: Michael Madsen
cu: Jacques Arnould, Paul Beaver
Documentar
Sala „Patria” – Cinemateca

18 FEBRUARIE 2016

ora 19.00 – CONCERT SIMFONIC EXTRAORDINAR
organizat de Filarmonica Braşov
dirijor: Baek Jin Hyoun
solist: Takashi Schimizu –vioară
Sala „Patria”

ora 20.00 – Comedy Classics
Bătălia galactică/Galaxy Quest (SUA, 1999)
regia: Dean Parisot
cu: Tim Allen, Sigourney Weaver, Alan Rickman
Comedie, SF, In memoriam Alan Rickman
Sala „Patria” – Cinemateca

19 FEBRUARIE 2016

ora 20.00 – Black Friday
Sweeney Todd: Bărbierul diabolic din Fleet Street/
Sweeney Todd: The Demon Barber of Fleet Street (SUA, 2007)
regia: Tim Burton
cu: Johnny Depp, Helena Bonham Carter, Alan Rickman
Muzical, 3 nominalizări şi 1 premiu Oscar, 3 premii
Globul de Aur, In memoriam Alan Rickman
Sala „Patria” – Cinemateca

20 FEBRUARIE 2016

ora 11.00 – Matineu copii – Mulan (SUA, 1998)
regia: Tony Bancroft, Barry Cook
Animaţie, dublat în limba română
Sala „Patria” – Cinemateca

ora 17.00 – Mari actori
Leii tineri/The Young Lions (SUA, 1958)
regia: Edward Dmytrick
cu: Marlon Brando, Montgomery Clift, Dean Martin
Dramă, război
2 nominalizări la premiul Oscar
Montgomery Clift – 50 de ani de la moarte (1966)
Sala „Patria” – Cinemateca

ora 19.00 – Concert caritabil „Să împlinim un vis”
luptăm împreună pentru Cublesan Valerian
dirijor: Sabin Păutza, cu: Ioan Gyuri Pascu, Anca Pîrlea
prezentator: Sorin Avram, cu participarea membrilor
orchestrei Filarmonicii Braşov
Sala „Patria”

ora 20.00 – Mari regizori
Dulcele sărut al Dahliei/The Black Dahlia (SUA, 2006)
regia: Brian De Palma
cu: Josh Hartnett, Scarlett Johansson
Thriller, film noir, Nominalizare la premiul Oscar pentru
cea mai bună imagine, In memoriam Vilmos Zsigmond
Sala „Patria” – Cinemateca

21 FEBRUARIE 2016

ora 11.00 – Matineu copii
Albă ca zăpada şi cei şapte pitici (SUA, 1937)
regia: David Hand
Animaţie, dublat în limba română
Sala „Patria” – Cinemateca

ora 17.00 – Golden Classics
Un loc sub soare/A Place in the Sun (SUA, 1951)
regia: George Stevens
cu: Montgomery Clift, Elisabeth Taylor
Dramă, ecranizare
Ecranizare după romanul lui Theodore Dreiser,
O tragedie americană, 6 premii Oscar!
Montgomery Clift – 50 de ani de la moarte (1966)
Sala „Patria” – Cinemateca

ora 19.30 – Seara de Oscar
Vânătorul de cerbi/The Deer Hunter (SUA, 1978)
regia: Michael Cimino
cu: Robert de Niro, Christopher Walken, Meryl Streep
Dramă, război, 9 nominalizări şi 5 premii Oscar, inclusiv
pentru cea mai bună imagine, In memoriam Vilmos Zsigmond
Sala „Patria” – Cinemateca
22 FEBRUARIE 2016

ora 20.00 – Săptămîna Premiilor Oscar
Seara Filmului European – Mustang (Franţa-Turcia, 2015)
regia: Deniz Gamze Ergüven
cu: Tugba Sunguroglu, Günes Sensoy, Elit Iscan
Dramă, Nominalizat la premiul Oscar 2016 pentru cel mai
bun film străin, Premiul Label Europa Cinemas – festivalul
de la Cannes 2015.
Sala „Patria” – Cinemateca

23 FEBRUARIE 2016

ora 20.00 – Film cult – Mad Max: Fury Road (SUA, 2015)
regia: George Miller, cu: Tom Hardy, Charlize Theron
Acţiune, SF, 10 nominalizări la premiul Oscar 2016
Sala „Patria” – Cinemateca

24 FEBRUARIE 2016

ora 20.00 – Special Documentar
Muzeul vienez/Das große Museum (Austria, 2014)
regia: Johannes Holzhausen, Documentar
Premiul Caligari la festivalul de la Berlin 2014
Sala „Patria” – Cinemateca

25 FEBRUARIE 2016

ora 19.00 – CONCERT SIMFONIC
organizat de Filarmonica Braşov
dirijor: Bogdan Chiroşcă, solist: Răzvan Dragnea – pian
Sala „Patria”

ora 20.00 – Comedy Classics
Grand Budapest Hotel (SUA, 2014)
regia: Wes Anderson, cu: Ralph Fiennes, F. Murray
Abraham, Adrien Brody, Comedie, Marele Premiu
al Juriului la Festivalul de la Berlin, Premiul Globul
de Aur pentru cel mai bun film (categoria comedie),
9 nominalizări şi 4 premii Oscar 2015
Sala „Patria” – Cinemateca

26 FEBRUARIE 2016

ora 20.00 – Black Friday – Sălbăticie/Wild (SUA, 2014)
regia: Jean-Marc Vallée, cu: Reese Witherspoon,
Laura Dern, Dramă, 2 nominalizări la premiul Oscar
2015 – cea mai bună actriţă, cea mai bună actriţă în rol secundar
Sala „Patria” – Cinemateca

27 FEBRUARIE 2016

ora 11.00 – Matineu copii – Big Hero Six (SUA, 2014)
regia: Don Hall, Chris Williams
Animaţie, dublat în limba română
Premiul Oscar 2015 pentru cea mai bună animaţie
Sala „Patria” – Cinemateca

ora 17.00 – Mari actori
Teoria întregului/The Theory of Everything
regia: James Marsh
cu: Eddie Remayne, Felicity Jones
Dramă, biografic
Premiul Oscar 2015 pentru cel mai bun actor
Sala „Patria” – Cinemateca

ora 19.30 – Mari regizori
12 ani de copilărie/Boyhood (SUA, 2014)
regia: Richard Linklater
cu: Ellar Coltrane, Patricia Arquette, Ethan Hawke
Dramă, 6 nominalizări şi un premiu Oscar
Sala „Patria” – Cinemateca

28 FEBRUARIE 2016

ora 11.00 – Matineu copii
Întors pe dos/Inside Out (SUA, 2015)
regia: Pete Docter,
Animaţie, dublat în limba română
Nominalizat la premiul Oscar 2016
pentru cea mai bună animaţie
Sala „Patria” – Cinemateca

ora 17.00 – Golden Classics
Totul despre Eva/All About Eve (SUA, 1950)
regia: Joseph L. Mankiewicz
cu: Bette Davis, Anne Baxter, George Sanders
Dramă, 14 nominalizări şi 6 premii Oscar
Cea mai bună actriţă şi premiul special al
Juriului – Cannes 1951.
Sala „Patria” – Cinemateca

ora 19.30 – Seara de Oscar – Birdman/Omul Pasăre
sau Virtutea nesperată a ignoranţei (SUA, 2014)
regia: Alejandro González Iñárritu, cu: Michael
Keaton, Edward Norton, Dramă, 4 premii Oscar 2015
Sala „Patria” – Cinemateca

29 FEBRUARIE 2016

ora 20.00 – Seara Filmului European
Înapoi acasă/Louder than bombs (Norvegia, 2014)
regia: Joachim Trier
cu: Jesse Eisenberg, Isabelle Huppert, Gabriel Byrne
Dramă, Selecţia oficială Cannes 2015
Premiul Bronze Horse la festivlul de la Stockholm
Sala „Patria” – Cinemateca

OPERA

17 FEBRUARIE 2016

ora 11.00 – VITRINA CU PERSONAJE
Spectacol – lecţie pentru copii
regia: Anda Tăbăcaru–Hogea
la pian: Simona Patriche
Opera Braşov

24 FEBRUARIE 2016

ora 11.00 – DEGEŢICA – Balet
coregrafia: Nermina Damian
Opera Braşov

FESTIVALURI

3 – 27 FEBRUARIE 2016

Festivalul Internaţional Mozart – ediţia a II-a
– 260 de ani de la naşterea lui W.A. Mozart
organizator: Opera Braşov

3 FEBRUARIE 2016
ora 19.00 – Mozart cu Kamerata Kronstadt
dirijor: Cristian Oroşanu, solist: Gabriel Croitoru – vioară
Sala „Patria”

6 FEBRUARIE 2016
ora 18.30 – FLAUTUL FERMECAT –de W.A. Mozart
dirijor: Leonard Boga
regia: Anda Tăbăcaru-Hogea
scenografia: Rodica Garştea
Opera Braşov

12 FEBRUARIE 2016
ora 18.30 – PIANUL CU POEME
Recital extraordinar de muzică şi poezie
invitate: Ioana Lupaşcu – pian
Daniela Nane – actriţă
Opera Braşov

13 FEBRUARIE 2016
ora 19.00 – CONCERT SIMFONIC EXTRAORDINAR
dirijor: Ilarion Ionescu – Galaţi
solist: Florin Ionescu-Galaţi – vioară
Sala „Patria”

17 FEBRUARIE 2016
ora 17.00 – LES PETITS RIENS – Balet de W. A. Mozart
coregrafia şi regia: Nermina Damian şi Edina Papo
Opera Braşov

20 şi 21 FEBRUARIE 2016
ora 18.30 – Premiera AMADEUS – de Peter Shaffer
regia: Marcel Ţop
dirijor: Ciprian Teodoraşcu (Opera Naţională Bucureşti)
scenografia: Rodica Garştea, la pian: Ovidiu Mezei
Îşi dă concursul Cvartetul „Gaudeamus” al Filarmonicii
Braşov, Corul de copii „Unison”®, condus de dirijorul,
manager general George Dumitraşcu
Opera Braşov

27 FEBRUARIE 2016
ora 18.30 – NUNTA LUI FIGARO –de W.A. Mozart
dirijor: Traian Ichim, regia: Carmen Dobrescu
scenografia: Rodica Garştea
Opera Braşov

8 – 14 FEBRUARIE 2016

Love Story: Festivalul Filmelor de Dragoste
Braşov, 8 -14 februarie 2016, ediţia a II-a
organizator: Asociaţia Culturală Fanzin

8 FEBRUARIE 2016
Cele mai frumoase poveşti de dragoste
ora 18.30 – Gone with the Wind (1939)/Pe aripile vântului
regia: Victor Fleming, cu: Clark Gable, Vivien Leigh
Dramă, Război, Romantic, Dragoste
Sala „Patria” – Cinemateca
ora 19.00 -Avanpremiera Orizont (2015)
regia: Marian Crişan
cu: András Hatházi, Rodica Lazăr, Zsolt Bogdán
Dramă, Thriller,
Invitat special: Irina Margareta Nistor, Q and A după film !
Intrarea liberă !
Cinema One

9 FEBRUARIE 2016
ora 19.00 – Eveniment special
Chuck Norris vs Communism (2015)/
Chuck Norris versus communism
regia: Ilinca Călugăreanu
cu: Valentin Oncu, Irina Margareta Nistor, Dan
Chiorean, Ana Maria Moldovan
Documentar, Istoric
Sala „Patria” – Cinemateca
ora 19.00 – Begin Again (2013)/New York Melody
regia: John Carney
cu: Keira Knightley, Mark Ruffalo
Dramă, Muzical
Cinema One

ora 21.00 – Iubiri periculoase
9 1/2 Weeks (1986)/9 Săptămâni şi jumătate
regia: Adrian Lyne, cu: Mickey Rourke, Kim Basinger
Dramă
Sala „Patria” – Cinemateca

10 FEBRUARIE 2016
ora 19.00 – How to Be Single (2016)/
Cum să fii singur şi fericit
regia: Christian Ditter, cu: Dakota Johnson,
Alison Brie, Rebel Wilson, Leslie Mann
Comedie, Romantic
Cinema One

ora 19.00 – Dragoste pe portativ
Moulin Rouge! (2001)/Moulin Rouge!
regia: Baz Luhrmann, cu: Ewan McGregor, Nicole Kidman
Dramă, Muzical, Romantic, Dragoste
Sala „Patria” – Cinemateca

ora 21.00 – Iubiri periculoase
Fatal Attraction (1987)/Atracţie fatală
regia: Adrian Lyne
cu: Michael Douglas, Glenn Close
Dramă, Horror, Thriller
Sala „Patria” – Cinemateca

11 FEBRUARIE 2016
ora 19.00 – Fifty Shades of Grey (2015)/
Cincizeci de umbre ale lui Grey
regia: Sam Taylor-Johnson,
cu: Jamie Dornan, Dakota Johnson
Dramă, Romantic
Cinema One

ora 19.00 – Cele mai frumoase poveşti de dragoste
Casablanca (1942)/Casablanca
regia: Michael Curtiz
cu: Humphrey Bogart, Ingrid Bergman
Dramă, Război, Dragoste
Sala „Patria” – Cinemateca

ora 21.00 – Iubiri periculoase
Basic Instinct (1992)/Instinct primar
regia: Paul Verhoeven, cu: Michael Douglas, Sharon Stone
Dramă, Mister, Thriller
Sala „Patria” – Cinemateca

12 FEBRUARIE 2016
ora 19.00 – Pride and Prejudice and Zombies (2016)/
Mândrie, prejudecată şi zombi, regia: Burr Steers
cu: Matt Smith, Lily James, Lena Headey
Horror, Romantic, Thriller
Cinema One

ora 19.00 –Cele mai frumoase poveşti de dragoste
Romeo and Juliet (1968)/Romeo şi Julieta
regia: Franco Zeffirelli, Bob Calinescu
cu: Michael York, Laurence Olivier
Dramă, Romantic, Dragoste
Sala „Patria” – Cinemateca

ora 21.00 – Concert live Showdown Band
componenţă:
Jakab-Péter Izabella – Vocal ( X Factor Ungaria)
Florin Timbuc – Vocal (Vocea Romaniei )
Paduraru Vlad Stefan – Keyboard & Vocals (Quantic)
Előd Szabó – Sebők – Bass
Sütő „Soka”Ákos – Tobe (Fan&FusionCore)
Fritz – Guitar & Vocals (FusionCore)
Warehouse Pub (str. Lucian Blaga nr.8)

ora 21.30 – Iubiri periculoase
Crash (1996)/Terapie de şoc
regia: David Cronenberg,
cu: James Spader, Holly Hunter
Thriller, Aniversarea de 20 de ani!
Premiul Special la Juriului la festivalul de la Cannes
Interzis minorilor!
Sala „Patria” – Cinemateca

13 FEBRUARIE 2016
ora 11.00 – Matineu copii
Cinderella (2015)/Cenuşăreasa
regia: Kenneth Branagh
cu: Cate Blanchett, Richard Madden, Lily James
Aventuri, Dramă, Familie, Fantastic, Romantic
Dublat în limba română
Sala „Patria” – Cinemateca

ora 14.00 – A Long Way Down (2014)/
Adio, dar mai stau puţin
regia: Pascal Chaumeil, cu: Pierce Brosnan,
Imogen Poots, Aaron Paul, Toni Collette
Comedie, Dramă
Cinema One

ora 16.00 – I Give It a Year (2013)/Primul an de căsnicie
regia: Dan Mazer
cu: Anna Faris, Rose Byrne, Simon Baker, Rafe Spall
Comedie, Romantic, Dragoste
Cinema One

ora 17.00 – Cele mai frumoase poveşti de dragoste
Ghost (1990)/Fantoma mea iubită
regia: Jerry Zucker, cu: Patrick Swayze, Demi Moore
Comedie, Dramă, 2 premii Oscar
Sala „Patria” – Cinemateca

ora 18.00 – The Danish Girl (2015)/Daneza
regia: Tom Hooper
cu: Eddie Redmayne, Alicia Vikander
Biografic, Dramă
Cinema One

ora 20.00 – Iubiri periculoase
Romeo + Juliet (1996)/Romeo şi Julieta
regia: Baz Luhrmann
cu: Claire Danes, Leonardo DiCaprio
Gen film: Crimă, Dramă, Romantic, Dragoste
Sala „Patria” – Cinemateca

ora 20.30 – Sleeping with Other People (2015)/
Sexul, bată-l vina!, regia: Leslye Headland
cu: Jason Sudeikis, Alison Brie, Comedie
Cinema One

ora 21.00 – Concert live Anca Pârlea Band
Love Story Party
Warehouse Pub (str. Lucian Blaga nr.8)

14 FEBRUARIE 2016
ora 11.00 – Matineu copii
Beauty and the Beast (1991)/ Frumoasa şi bestia
regia: Kirk Wise, Gary Trousdale
cu: Robby Benson, Paige O’Hara
Animaţie, Familie, Fantastic, Muzical, Romantic, Dragoste
Dublat în limba română
Sala „Patria” – Cinemateca

ora 15.00 – She’s Funny That Way (2014) /Viaţa bate filmul
regia: Peter Bogdanovich, cu: Imogen Poots, Jennifer
Aniston, Owen Wilson, Kathryn Hahn, Rhys Ifans
Comedie, Dramă
Cinema One

ora 17.00 – The Age of Adaline (2015)/Secretul lui Adaline
regia: Lee Toland Krieger, cu: Blake Lively, Harrison Ford
Dramă, Romantic, Dragoste
Cinema One

ora 17.00 – Cele mai frumoase poveşti de dragoste
Pretty Woman (1990) /Frumuşica
regia: Garry Marshall, cu: Richard Gere, Julia Roberts
Comedie, Romantic, Dragoste
Sala „Patria” – Cinemateca

ora 19.15 – About Time (2013)/Era şi timpul!
regia: Richard Curtis
cu: Rachel McAdams, Domhnall Gleeson, Bill Nighy
Comedie, Dramă, SF
Cinema One

ora 20.00 – Cele mai frumoase poveşti de dragoste
Love Story (1970)/Love Story
regia: Arthur Hiller
cu: Ryan O’Neal, Ali MacGraw, Tommy Lee Jones
Dramă, Romantic, Dragoste
7 nominalizări la Oscar şi premiul Oscar pentru cea
mai bună muzică –Francis Lai, 5 premii Globul de Aur
Intrarea liberă pentru cupluri!
Sala „Patria” – Cinemateca

ora 21.45 – By the Sea (2015)/Pe malul mării
regia: Angelina Jolie
cu: Angelina Jolie, Brad Pitt
Dramă, Romantic
Cinema One

11 – 13 FEBRUARIE 2016

Festivalul de teatru WINTERACTING, ed. a III-a
Un eveniment cultural destinat tinerilor pasionaţi
de teatru din toată ţara, organizator: Interact Club Braşov
Centrul Cultural Reduta

MUZEE

1 – 7 FEBRUARIE 2016

orele 9.00 – 17.00 – Marţi – Duminică
Expoziţia: „Bărbaţi în arta textilă românească”
Muzeul de Artă Braşov

11 – 29 FEBRUARIE 2016

orele 9.00 – 17.00 – Marţi – Duminică
Expoziţia de fotografie germană: ARNO FISCHER
Vernisajul 11 februarie, ora 13:00,
organizatori: Institutul de Relaţii Externe, Stuttgart
în parteneriat cu Centrul Cultural German Braşov
Muzeul de Artă Braşov

1 – 29 FEBRUARIE 2016

orele 9.00 – 17.00 – Marţi – Duminică
Expoziţia temporară: „Sate contemporane din
România – tezaure vii”
Muzeul de Etnografie Braşov

orele 9.00 – 17.00 – Marţi – Duminică
Expoziţia temporară: „Arta lucrului manual”
Muzeul de Etnografie Braşov

1 – 29 FEBRUARIE 2016

orele 9.00 – 17.00 – Marţi – Duminică
Expoziţia temporară: „Pentru o istorie a
simbolurilor: tatuajul în România”
Muzeul Civilizaţiei Urbane a Braşovului

1 – 29 FEBRUARIE 2016

orele 9.00 – 17.00 – Luni şi Sâmbătă
orele 10.00 -17.00 – Marţi – Vineri
Expoziţia permanentă: „Istoria Familiei Mureşenilor”
Muzeul „Casa Mureşenilor” Braşov

17 – 29 FEBRUARIE 2016

orele 9.00 – 17.00 – Luni şi Sâmbătă
orele 10.00 -17.00 – Marţi – Vineri
Expoziţia temporară: „Poveştile arhivei”
Muzeul „Casa Mureşenilor” Braşov

1 – 29 FEBRUARIE 2016

Expoziţia permanentă: „Familia Baciu”
organizată de Muzeul „Casa Mureşenilor”
Luni şi Sâmbăta: 09.00 -17.00, Marţi – Vineri: 10.00 – 17.00
Casa Ştefan Baciu (strada Gh. Baiulescu nr. 9)

PROIECŢIE FILM

12 FEBRUARIE 2016

ora 20.00 – Cinemateca Librăria „Şt.O.Iosif”
Librăria „Şt. O. Iosif” Braşov

18 FEBRUARIE 2016

ora 17.30 – Cineclub francofon
organizator: Alianţa Franceză în parteneriat cu
Biblioteca Judeţeană „George Bariţiu” Braşov
Mansarda Casei Baiulescu

ALTE EVENIMENTE

4 FEBRUARIE 2016

Expoziţie,
organizator: Asociaţia Culturală „Apáczai Csere János”
Biserica reformată „Casa Speranţei”

5 – 28 FEBRUARIE 2016

ART tandem – Expoziţie de Artă şi Design
În program:
5 februarie ora 17.00 – Vernisaj;
12 februarie ora 19.00 – Recital 4TuneQuartet;
13 februarie ora 19.00 – Recital Luiza Zan;
19 februarie ora 19.00 – Portret Marina Drăghici;
20 februarie ora 19.00 – Recital Vlad Maistrovici &Diana Popescu;
26 februarie ora 19.00 – Prezentare video Rockstadt;
27 februarie ora 19.00 – Portret Sasha Mereţ
organizator: Depoul de Artă Urbană
Centrul Multicultural al Universităţii Transilvania din Braşov
(parter Rectorat UTBv)

8 FEBRUARIE 2016

ora 14.00 – Lansare de carte cu Mihai Nadin,
Editura Spandugino
Librăria „Şt. O. Iosif” Braşov

ora 16.00 – Lansare de carte Mihai Nadin
Mansarda Casei Baiulescu

9 FEBRUARIE 2016

ora 17.30 – Ciclu de dezbateri organizate de Alianţa
Franceză Braşov şi Lectoratul francez Braşov în
parteneriat cu Biblioteca Judeţeană „George Bariţiu” Braşov
despre „Le paysage audio-visual français et roumain”
Tema întâlnirii: Les émissions culturelles
Mansarda Casei Baiulescu

ora 18.00 – Lansare de carte: „Tratat de pedagogie
universală”, Facultatea de Psihologie şi Ştiinţele
Educaţiei a Univesităţii „Transilvania” din Braşov
Librăria „Şt. O. Iosif” Braşov

14 FEBRUARIE 2016

ora 19.00 – Spectacol de flamenco – jazz, Lucas Molina& Band
Acest spectacol dezvoltă într-un mod inedit şi fascinant,
unde tradiţionalul dans flamenco adaptează diferite stiluri
complementare precum jazz, soul, muzica orientală, muzica
pop-dance şi chiar şi R’n’B, în colaborare cu diferiţi artişti
români şi străini.
Centrul Cultural Reduta

18 FEBRUARIE 2016

Clubul Pensionarilor, prezentare de carte Fekete Vincze
organizatori: UDMR Organizaţia Judeţeană Braşov şi
Asociaţia Culturală „Apáczai Csere János”
Biserica reformată „Casa Speranţei”

19 FEBRUARIE 2016

ora 14.00 – Lansare de carte: „Dimensiunea PSI” Volumul 2
de dr. Ovidiu – Dragoş Argeşanu, Editura Dao Psi
Librăria „Şt. O. Iosif” Braşov

24 şi 25 FEBRUARIE 2016

ora 19.00 – Spectacolul „De vorbă cu Emma”
după texte de Vitali Cipileaga
versiunea scenică şi regia: Daniela Bularca
cu: Daniela Burlaca, Nicu Ţurcanu, Iurie Gologan,
Cristian Perepeliuc şi Vasile Cauia
Centrul Cultural Reduta

25 FEBRUARIE 2016

Expoziţie patchwork cu Sólyom Melinda
organizator: Asociaţia Culturală „Apáczai Csere János”
Biserica reformată „Casa Speranţei”

26 FEBRUARIE 2016

ora 18.00 – Club de lectură
Librăria „Şt. O. Iosif” Braşov

27 FEBRUARIE 2016

orele 10.30 şi 12.00 – Şezătoare „Întâlnire cu ia”
moderator: Natalia Perianu
Biblioteca Judeţeană „George Bariţiu” Braşov
(Sala mare de lectura)

Calendar cultural Ianuarie 2016

TEATRU

 

6 IANUARIE 2016

 

ora 19.00 - POVESTIRI ALESE

de Donald Margulies, regia: Vlad Zamfirescu,

decorul: Bogdan Spătaru, costumele: Maria Tache

Teatrul „Sică Alexandrescu” Braşov - Sala Studio

7 IANUARIE 2016

 

ora 19.00 – UN BILET SPRE FERICIRE - de Spiró György

regia: Diana Lupescu, scenografia: Luana Drăgoescu

Teatrul „Sică Alexandrescu” Braşov - Sala Studio

 

8 IANUARIE 2016

 

ora 19.00 – PRIVEŞTE ÎNAPOI CU MÂNIE - de John Osborne

regia: Vladimir Anton, scenografia: Tudor Prodan

Teatrul „Sică Alexandrescu” Braşov - Sala Studio

 

9 IANUARIE 2016

 

orele 10.30 şi 12.00 – MOTANUL ÎNCĂLŢAT

regia: de Valentin Dobrescu

regia artistică şi scenografia: Valentin Dobrescu

Teatrul Arlechino Braşov

 

ora 19.00 - FANTEZIILE SEXUALE ALE SOŢULUI MEU

APROAPE CĂ M-AU ÎNNEBUNIT – de John Tobias

regia: Şerban Puiu, decorul: Mihai Mădescu,

costumele: Luana Drăgoiescu

Teatrul „Sică Alexandrescu” Braşov

 

10 IANUARIE 2016

 

orele 10.30 şi 12.00 – CINE A FURAT FULGII DE NEA?

regia: Georgeta Lozinca

scenografia: Ildiko Luckacsy

muzica: Zeno Apostolache

Teatrul Arlechino Braşov

 

ora 11.00 - SCUFIŢA ROŞIE

scenografia: Tomos Tünde

regia: Silvian Duică

prezentat de Teatrul Strada

Cinema One

 

ora 19.00 DESPRE IUBIRE LA OM

dramatizare de Niculae Urs după

povestirea Marfă vie de A.P. Cehov

regia:Alexandru Dabija

scenografia: Cosmin Ardeleanu

Teatrul „Sică Alexandrescu” Braşov

 

12 IANUARIE 2016

 

ora 19.00 - AUTO - de Ernesto Caballero

regia: Sorin Militaru, scenografia: Cristian Marin

Teatrul „Sică Alexandrescu” Braşov - Sala Studio

 

13 IANUARIE 2016

 

ora 19.00 - AUTO - de Ernesto Caballero

regia: Sorin Militaru, scenografia: Cristian Marin

Teatrul „Sică Alexandrescu” Braşov - Sala Studio

 

ora 19.00 - OLENKA – de Vasili Sigarev

regia: Sânziana Stoican

scenografia: Valentin Vârlan

Teatrul „Sică Alexandrescu” Braşov - Sala Studio

 

14 IANUARIE 2016

 

ora 19.00 - TREI FEMEI ÎNALTE – de Edward Albee

regia: Sânziana Stoican, scenografia: Valentin Vârlan

Teatrul „Sică Alexandrescu” Braşov - Sala Studio

15 IANUARIE 2016

 

ora 19.00 - NIŞTE FETE – de Neil LaBute

regia: Gelu Colceag, scenografia: Ştefan Caragiu

Teatrul „Sică Alexandrescu” Braşov

 

16 IANUARIE 2016

 

orele 10.30 şi 12.00 CAPRA CU TREI IEZI

de Ion Agachi

regia artistică: Liviu Steciuc

scenografia: Manuela Zaharie

Teatrul Arlechino Braşov

 

17 IANUARIE 2016

 

orele 10.30 şi 12.00 ALADIN ŞI LAMPA FERMECATĂ

regia: Gheorghe Balint

scenografia: Mihai Pastramagiu

Teatrul Arlechino Braşov

 

ora 11.00 – ALADIN

regia: Silvian Duică

scenografia: Iulian Ene

prezentat de Teatrul Strada

Cinema One

 

ora 19.00 - UN CUPLU CIUDAT – de Neil Simon

regia: Adrian Iclenzan, decorul: Mihai Mădescu

costumele: Luana Drăgoescu

Teatrul „Sică Alexandrescu” Braşov

 

19 IANUARIE 2016

 

ora 19.00 – UN BILET SPRE FERICIRE - de Spiró György

regia: Diana Lupescu, scenografia: Luana Drăgoescu

Teatrul „Sică Alexandrescu” Braşov - Sala Studio

 

20 IANUARIE 2016

 

ora 19.00 - CEL DE LÂNGĂ TINE – de David Lindsay -Abaire

regia: Vlad Zamfirescu, scenografia: Bogdan Spătaru

Teatrul „Sică Alexandrescu” Braşov - sala  Studio

 

21 IANUARIE 2016

 

ora 19.00 – PRIVEŞTE ÎNAPOI CU MÂNIE - de John Osborne

regia: Vladimir Anton, scenografia: Tudor Prodan

Teatrul „Sică Alexandrescu” Braşov - Sala Studio

ora 19.00 - 4 FEMEI LA POLIŢIE

regia: Sorin Misiriantu, cu: Dorina Roman

prezentat de Teatrul Particular

Piaţa Enescu nr. 2

 

22 IANUARIE 2016

 

ora 19.00 – JOCUL DRAGOSTEI ŞI AL ÎNTÂMPLĂRII

de Marivaux

regia: Liviu Lucaci, scenografia: Rodica Ştirbu

Teatrul „Sică Alexandrescu” Braşov

 

23 IANUARIE 2016

 

orele 10.30 şi 12.00 POVESTIRI DE BUZUNAR

de Liviu Steciuc

regia artistică:Liviu Steciuc

scenografia: Simo Enikö

Teatrul Arlechino Braşov

 

ora 19.00 – CU INIMA ÎN PUNGĂ – de John Cariani

regia: Adrian Iclenzan, scenografia: Bogdan Spătaru

Teatrul „Sică Alexandrescu” Braşov

 

24 IANUARIE 2016

 

orele 10.30 şi 12.00 – RIDICHEA URIAŞĂ

de Delia Gavliţchi

regia: Delia Gavliţchi, scenariul: Alexandra Băcanu

scenografia: Marian Sandu, muzica: Corina Sârbu

Teatrul Arlechino Braşov

 

ora 11.00 – FATA SĂRACULUI CEA ISTEAŢĂ

regia: Silvian Duică

scenografia: Daniel Roşca

prezentat de Teatrul Strada

Cinema One

 

ora 19.00 Avanpremiera – DANSÂND ÎN NOAPTE

de Patrick Ellsworth, regia: Vlad Massaci,

scenografie, light design, concept şi realizare video:

Andu Dumitrescu, coregrafia: Andrea Gavriliu

Teatrul „Sică Alexandrescu” Braşov

 

26 IANUARIE 2016

 

ora 19.00 - COPILUL PROBLEMĂ – de George F. Walker

regia: Adrian Iclenzan

scenografia: Bogdan Spătaru

Teatrul „Sică Alexandrescu” Braşov - Sala Studio

 

27 IANUARIE 2016

 

ora 19.00AUTOSTRADA - de Neil LaBute

spectacol de: Adrian Iclenzan

Teatrul „Sică Alexandrescu” Braşov - Sala Studio

 

28 IANUARIE 2016

 

ora 19.00 - TREI FEMEI ÎNALTE – de Edward Albee

regia: Sânziana Stoican, scenografia: Valentin Vârlan

Teatrul „Sică Alexandrescu” Braşov - Sala Studio

 

ora 19.00 DOUĂ SURORI MORTALE

adaptare după There O’clock de Ana – Maria Bamberger

regia: Dorina Roman

cu: Dorina Roman şi Mona Codreanu

prezentat de Teatrul Particular

Piaţa Enescu nr. 2

 

29 IANUARIE 2016

 

ora 19.00 - ABSINT – de Magda Fertacz

regia: Claudiu Goga, scenografia: Lia Dogaru

Teatrul „Sică Alexandrescu” Braşov

 

30 IANUARIE 2016

 

orele 10.30 şi 12.00 – SCUFIŢA ROŞIE  

de Valentin Dobrescu

regia artistică şi scenografia: Valentin Dobrescu

muzica: Alin Macovei Moraru

Teatrul Arlechino Braşov

 

ora 19.00 JAKE ŞI FEMEILE LUI – de Neil Simon

regia: Petre Bokor

scenografie: Clara Labancz

asistent scenografie: Eliza Labancz

Teatrul „Sică Alexandrescu” Braşov

 

31 IANUARIE 2016

 

orele 10.30 şi 12.00 –AVENTURILE LUI CHILLI RAMIREZ

de Ioan Gyuri Pascu, regia: Attila Vizauer

scenografia: Mihai Pastramagiu

muzica: Ioan Gyuri Pascu

Teatrul Arlechino Braşov

ora 11.00 – MUZICANŢII DIN BREMEN

regia: Silvian Duică

scenografia: Daniel Roşca

prezentat de Teatrul Strada

Cinema One

 

ora 19.00 - FAZANUL – de Georges Feydeau

regia: Cristian Hadji – Culea, decorul: Ştefan Caragiu,

costumele: Liliana Cenean, coregrafia: prof. Doina

Enache şi Csongor Kicsi

Teatrul „Sică Alexandrescu” Braşov

CONCERTE

 

13 IANUARIE  2016

 

ora 17.00 – Recitalul de la ora 5 susţinut

de artişti ai Operei Braşov

Muzeul „Casa Mureşenilor” Braşov

 

20 IANUARIE  2016

 

ora 17.00 – Recitalul de la ora 5 susţinut

de artişti ai Operei Braşov

Muzeul „Casa Mureşenilor” Braşov

 

27 IANUARIE  2016

 

ora 17.00 – Recitalul de la ora 5 susţinut

de artişti ai Operei Braşov

Muzeul „Casa Mureşenilor” Braşov

SALA PATRIA

 

1 IANUARIE 2016

 

ora 19.00 - CONCERT CARITABIL DE ANUL NOU

prezentat de I. Ionescu – Galaţi şi artiştii orchestrei

simfonice a Filarmonicii Braşov, un dar oferit din

suflet pentru beneficiarii Centrului Rezidenţial

pentru Vârstnici Maria

dirijor: I. Ionescu – Galaţi

Sala „Patria”

 

6 IANUARIE 2016

 

orele 18.00 şi 20.00 Concert surpriză de Anul Nou

cu Kamerata Kronstdt

invitaţi speciali: Leontina Văduva şi Robert Nagy

Sala „Patria”

 

14 IANUARIE 2016

 

ora 19.00 - CONCERT SIMFONIC EXTRAORDINAR

„O rază te’nalţă, un cîntec te duce”

organizat de Filarmonica Braşov

dirijor: Cristian Oroşanu

invitat: Ion Caramitru – actor

Sala „Patria”

 

21 IANUARIE 2016

 

ora 19.00 - CONCERT SIMFONIC

dirijor: Iulian Rusu

solişti: Trio Contraste compus din:

            Ion Bogdan Ştefănescu – flaut

            Sorin Petrescu – pian

            Doru Roman – percuție

Sala „Patria”

 

27 IANUARIE 2016

 

ora 18.30 - Recital cameral

Demeter Attila – trombon

Tarcsi Szabolcs – corn

Sala „Patria”- Sala Muzicii de Cameră

 

28 IANUARIE 2016

 

ora 19.00 - CONCERT SIMFONIC EXTRAORDINAR

dirijor: Tiberiu Soare

solist: Horia Mihail – pian

Sala „Patria”

 

29 IANUARIE 2016

 

ora 18.00 - CONCERT SIMFONIC

susţinut de studenţii Facultăţii de Muzică

din cadrul Universităţii Transilvania din Braşov

Sala „Patria”

OPERA

 

15 IANUARIE 2016

 

ora 18.30 – BĂRBIERUL DIN SEVILLA - de G. Rossini

dirijor: Dorel Munteanu

regizor: Carmen Dobrescu

Opera Braşov

 

17 IANUARIE 2016

 

ora 18.30 – VÂNZĂTORUL DE PĂSĂRI - de C. Zeller

dirijor: Traian Ichim

regizor: Carmen Dobrescu

Opera Braşov

 

20 IANUARIE 2016

 

ora 11.00 – VITRINA CU PERSONAJE

Spectacol – lecţie pentru copii

regia: Anda Tăbăcaru–Hogea

la pian: Simona Patriche

Opera Braşov

 

23 IANUARIE 2016

 

ora 18.30 – MADAMA BUTTERFLY – de G. Puccini

dirijor: Traian Ichim

regia: Anda Tăbăcaru–Hogea

Opera Braşov

 

30 IANUARIE 2016

 

ora 18.30 – TRUBADURUL – de G. Verdi

dirijor: Tiberiu Soare

regia: Anda Tăbăcaru–Hogea

Opera Braşov

 

MUZEE

 

4 – 29 IANUARIE 2016

 

orele 9.00 – 17.00 - Luni – Sâmbătă

orele 10.00 -17.00 – Marţi – Vineri                               

Alături de expoziţia permanentă

„Istoria Familiei Mureşenilor”

şi expoziţia temporară

„REMBRANDT@BRAŞOV”

Colecţia de gravuri Eugène Dutuit.

Muzeul „Casa Mureşenilor” Braşov

5 – 31 IANUARIE 2016

 

orele 9.00 – 17.00 - Marţi – Duminică

Expoziţia: „Bărbaţi în arta textilă românească”

Muzeul de Artă Braşov

 

2 – 31 IANUARIE  2016

 

orele 9.00 – 17.00 - Marţi – Duminică

Expoziţia temporară: „Sate contemporane din

România – tezaure vii”

Muzeul de Etnografie Braşov

 

orele 9.00 – 17.00 - Marţi – Duminică

Expoziţia temporară: „Arta lucrului manual”

Muzeul de Etnografie Braşov

 

2 – 31 IANUARIE  2016

 

orele 9.00 – 17.00 - Marţi – Duminică

Expoziţia temporară: „Pentru o istorie a

simbolurilor: tatuajul în România”

Muzeul Civilizaţiei Urbane a Braşovului

 

PROIECŢIE FILM

 

21 IANUARIE 2016

 

ora 17.30 - Cineclub francofon:

„La Trahison”/Trădarea

(coproducţie franco-belgiană, 2005) ,

un film de Philippe Faucon, cu: Vincent

Martinez, Cyril Troley, Ahmed Berrhama

organizator: Alianţa Franceză Braşov

Casa Baiulescu (Mediateca Francofonă)

 

ALTE EVENIMENTE

 

12 IANUARIE 2016

 

ora 17.30 - Ciclu de dezbateri organizate de Alianţa

Franceză Braşov  şi Lectoratul francez Braşov în

parteneriat cu Biblioteca Judeţeană George Bariţiu Braşov

despre „Le paysage audio-visual français et roumain”

Tema întâlnirii: Les séries TV

Mansarda Casei Baiulescu

Linie de finanțare a Primăriei Municipiului Brașov pentru proiecte culturale

Primăria Municipiului Braşov a lansat sesiunea depunerii de proiecte culturale care vor fi cofinanţate de la bugetul local în anul 2016.

Până pe 8 februarie 2016, data limită a depunerii, artiştii, instituţiile publice de cultură, ONG-urile şi persoanele juridice de drept privat care desfăşoară activităţi culturale pot solicita finanţare pentru proiecte culturale, conform Ghidului Solicitantului. După această dată vor începe procedurile de selecţie.

Toată documentaţia necesară este disponibilă pe site-ul Primăriei:http://brasovcity.ro/index.php?ck=14